Over/On Ear Headphones

thanks both. θα χρησιμοποιηθούν στο commute (long commute στη δουλειά σχεδόν 4 ώρες στο δρόμο, αλλά ευτυχώς πλέον κατεβαίνω γραφείο σπανια), αεροπλάνο, και φυσικά στο σπίτι και στο γραφείο που είναι αρκετά noisy. Εκτός από την ποιότητα αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η διάρκεια ζωής.

2 Likes

Δεν ξέρω που να το ποστάρω ακριβώς αλλά μιας και αφορά ερώτηση για ακουστικά το βάζω εδώ.

Το λοιπόν. Στην tv που έχω θέλω μερικές φορές να βλέπω ταινίες με ακουστικά. Οι καινούργιες TV όμως δεν υποστηρίζουν έξοδο για ακουστικά. Χρησιμοποιώ λοιπόν digital to analog converter για να πάρω ήχο από την οπτική ίνα και να πάει σε ακουστικά. Δυστυχώς όμως η ένταση του ήχου πέφτει δραματικά. Ακόμα και όταν πήγα τον ήχο από το converter στο στέρεο μου (και από εκεί έβαλα τα ακουστικά στο στέρεο) και πάλι η ένταση ήταν πολύ χαμηλή ακόμα και με τον ήχο του στερεοφωνικού στο max.
Προφανώς το πρόβλημα είναι στον converter. Πως λοιπόν μπορώ να ενισχύσω το ήχο για να μην είναι τόσο χαμηλός; Πάντα μιλάμε για ήχο που θα πάει σε ακουστικά.

Έχω ακούσει για ενισχυτές ακουστικών αλλά ομολογώ σε αυτά δεν το κατέχω το πράγμα και τόσο. Any help?

Δεν μπορείς να συνδέσεις απ ευθείας tv με ενισχυτή στέρεο χωρίς converter;
Bluetooth ακουστικά δεν βολεύουν;

1 Like

Σε αυτό που έχω όχι. Βασικά παράλειψη δική μου που δεν το είπα από την αρχή, αυτό που κυρίως αναζητώ είναι μια φτηνή λύση (αυτή την στιγμή δεν θέλω να σκάσω πάνω από 50ρικο με τίποτα).

Σαν άσχετος που είμαι έψαξα γενικά και βρήκα αυτό εδώ που δεν είμαι και 100% σίγουρος πως μου κάνει.

Cobra ACA-002 Επιτραπέζιος Αναλογικός Ενισχυτής Ακουστικών 4 Καναλιών με Jack 6.3mm

Η κάτι ανάλογο τέλος πάντων που να μου δώσει λίγο boost στον ήχο.

*Χρησιμοποιώ αυτόν τον converter

Μετατροπέας RCA / Toslink female σε RCA 2x female

Ούτε RCA, ούτε jack ούτε οπτικό καλώδιο δεν συνδυάζει ο ενισχυτής με την tv;

Από την TV μόνο optical υπάρχει, στις περισσότερες νέες 4Κ δεν υπάρχει RCA ούτε Jack. Για αυτό χρησιμοποιώ τον converter.

…που δεν έχει ο ενισχυτής μάλλον. Coaxial; Θα σκάσω :rofl:

Από την tv κατευθείαν όχι. Κοίτα το θέμα είναι πως με τον converter οταν πάω τον ήχο στο στερεο χωρίς ακουστικά βγαίνει σχετικά καλός ήχος, εμφανώς χαμηλωμένος αλλά οκ. Όταν βάζω και τα ακουστικά πέφτει δραματικά η ένταση (100% σίγουρο πως δεν είναι θέμα ακουστικών το δοκίμασα με πολλά και καλά). Αυτό το κομμάτι θέλω να διορθώσω βασικά.

Οπότε μάλλον να δώσεις το μπάτζετ που διαθέτεις σε καλύτερο μετατροπέα;

Αυτό που με ανησυχεί είναι να μην έχω το ίδιο θέμα με τα ακουστικά. Γιατί και αυτό που πήρα το πρότειναν αρκετοί, και ο ήχος που βγάζει χωρίς ακουστικά είναι οκ.