Oz [TV]

τελειωσα τη σειρα!απ τις πιο σκληρες,απο τις πιο καλογυρισμενες,οποιος δεν εχει δει να το κανει συντομα

Μου την πρότεινε γνωστός ως πολύ καλή σειρά και που πιστεύει ότι θα μου αρέσει. Οπότε κατέβασα. Σκέφτομαι να την ξεκινήσω μόλις τελειώσει το Breaking Bad και Suits. Δεν άνοιξα spoiler.

μην ανοιξεις spoiler!απο τις πιο ρεαλιστικες σειρες ever.δεστην…πανευκολα στο top 5 μου.
8)

Είμαι στη μέση της 3ης σεζόν και μέτριο επεισόδιο δεν έχω πετύχει ακόμα…

Τέλος και από μένα οι 2 πρώτες σεζόν και τρέχω για τρίτη. Δεν υπάρχει μέτριο επεισόδιο, η σειρά είναι από τις καλύτερες που έχω δει μέχρι τώρα. Δεν θα πιάσω τον κάθε πρωταγωνιστή ξεχωριστά για να αναλύσω θα φάω αρκετές σειρές. Ο ένας πιο ενδιαφέρον από τον άλλον και όλοι μεγάλης σημασίας για τη συνέχεια…θαρρώ. Θα ξεχωρίσω Saïd, O’Reily, Schillinger.

Πολύ ωμή και βίαιη σειρά. Στην αρχή ένιωθα περίεργα, αλλά πλέον τη συνήθισα και τη γουστάρω ακόμη παραπάνω.
Και αρκετά γνωστές μούρες εμφανίζονται κατά καιρούς. Δηλαδή ηθοποιοί από μετέπειτα σειρές.

δεν θα βρεις μετριο επεισοδιο.οσο παει γινεται πιο εθιστικη στα γνωστα κι υψηλοτερα standards.κι ενω ειναι μονοωρα τα επεισοδια δεν κουραζει καθολου.επονται αρκετες εκπληξεις παντως.
σε αυτους που ειπες θα εβαζα beecher και πανευκολα (ισως ο καλυτερος για μενα) adebisi 8)

Τέλος 3η σεζόν και ο Οράιλι πρέπει να είναι η μεγαλύτερη “πουτάνα” που έχει υπάρξει…Ότι θέλει το πετυχαίνει…

Επίσης έχω την εντύπωση ότι ενώ για όλους δείχνει βίντεο με το έγκλημα που κάναν και μπήκαν φυλακή, για τον Σαγίντ δεν έχει πει τίποτα…:-k

Ακριβώς, αυτός ο Ο’Ραιλι, πόσο π@ύστης με όλη τη σημασία της λέξης.

Έδειξε, που ανατίναξε μια αποθήκη. Αυτός ήταν νομίζω.

Ναι αν θυμάμαι καλά ο Σαίντ ήταν μέσα για βανδαλισμό.

τότε δεν το θυμάμαι γω…

να αρχίζουμε και η 4η σεζόν σγα σγα…

Τελείωσα το ΟΖ χθες δυστυχώς. Μακάρι να έβλεπα άλλες τόσες και βάλε σεζόν την καθημερινότητα των κρατουμένων, τους σκοτωμούς, τις διαπλοκές, τις προσπάθειες. Τελείωσε η πιο ρεαλιστική και σκληρή σειρά, όχι μόνο από άποψη σκοτωμών σκληρή αλλά και λόγω τόσων συναισθημάτων και αποτελεσμάτων αυτών. Μου άρεσε που δεν περίμενες τις περισσότερες από τις σκηνές, αφήνοντας σε άναυδο και λέγοντας από μέσα σου “ε, ας χαλαρώσουν λίγο, ας ερωτευτούν, ας σταματήσουν τα μίση”, αλλά συνειδητοποιούσες ότι βλέπεις την καθημερινότητα μιας φυλακής. Λίγα σποιλερς.

[SPOILER][B]Said[/B] από τις αγαπημένες μου φιγούρες. Ενώ με κούραζε λίγο η όλη στάση του τον στήριξα τόσο πόλυ όταν απόφάσισε να κάνει την επανάσταση σου. Έφυγε με τόσο ήλιθιο τρόπο, ξενέρωσα αφάνταστα πολύ. Μου θύμισε Omar-Wire η φάση του αλλά η σειρά ήταν προ Wire, έχοντας αρκετά κοινά.

[B]Keller [/B] από τους πιο παρανοικούς χαρακτήρες εκεί, εντυπωσιάστηκα με το πως χειρίστηκε όλα τα θέματα για να πετύχει αυτό που θέλει.

[B]O’Reily[/B] ήταν ο αγαπημένος μου. Ο άνθρωπος της πουστιάς που όμως εν τέλει άλλαξε τόσο πολύ στην πορεία και τελικά νομίζω ήταν από τους λίγους που άλλαξαν τη “δολοφονική” συμπεριφορά τους. Χάρηκα που το ειδύλλιο με την Γκλόρια δεν εξελίχθηκε σε ρομαντική αμερικανιά. Ήθελε τρομερό θάρρος να χειριστεί όλες τις καταστάσεις, τον αδερφό του αλλά εν τέλει να συγχωρέσει τον πατέρα του.

[B]Beecher[/B] Ξενέρωσα λίγο στο τέλος με τον Beecher γιατί οκ, καταλάβαινα την αγάπη του αλλά δεν περίμενα να τη βάλει “πάνω απ’ όλα”. Και μετά από αυτά που πέρασε στο ΟΖ μου φάνηκε λίγο ηλίθιος με ότι έγινε.

[B]Schillinger[/B] Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να “αντέξει” τόσο πολύ με τόσο κακό που έκανε εκεί. Εν τέλει “έπρεπε” να πεθάνει με κάποιο τρόπο από τον Beecher. Πολύ δυνατός χαρακτήρας στη σειρά. Απλά απορούσα συνεχώς μαζί του, είναι πραγματικά τόσο μετανιωμένος για τις πράξεις του και απλά αναγκάζεται λόγω αρχηγιλίκι των Αρείων να είναι κακός, ή είναι και αυτός ένας εγκληματίας που ψεύδεται.

[B]Alvarez[/B] Από τους καλύτερους χαρακτήρες στο OZ. Πάντα με “σόκαραν” οι κινήσεις του, ενώ φαινόταν τόσο ήρεμος τις περισσότερες φορές. Έκανε τρομερή προσπάθεια αλλαγής αλλά εν τέλει τα λόγια του στο τελευταίο επεισόδιο ήταν σκληρά. "I’m so tired, I’m tired to try, I’m tired of the walls…the lies…the fear…the death…"
Που εκεί θαρρώ δείχνει ότι το “σχέδιο” του MacManus για EmCity είναι αποτυχία. Δεν μπορείς να αλλάξεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις, δεν μπορείς να γίνεις καλός. Πάντα θα είσαι ένας εγκληματίας, ένας δολοφόνος, ένα καθίκι.

[B]Cyril O’Reily[/B] Το πρότελευταιο επεισόδιο που δείχνει την διαδικασία για την εκτέλεση του Cyril πραγματικά ήταν απίστευτο. Δεν μου έχει δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα άλλο επεισόδιο ποτέ. Είχα ιδρώσει και στεναχωρηθεί, αγωνιούσα, ήταν πραγματικά τρομερό!Από τα καλύτερα επεισόδια.

Anyway, δεν θα τους αναλύσω όλους, δεν θα τελειώσω ποτέ αν και θέλω τόσο πολύ να σχολιάσω τους χαρακτήρες και να μιλήσω γι’ αυτούς. Με ξενέρωσε το μπες-βγες Poet και Beecher. Μου άρεσαν τόσα και με ξενέρωσαν επίσης τόσα πολλά εκεί μέσα. Τελείωσε μια από τις καλύτερες σειρές που έχω δει. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι τόσο γνωστή γιατί είναι πολύ σκληρή, ειδικά για άνδρες, ναι καλά το λέω, καταλαβαίνετε όσοι την είδατε. Εγώ “φούλαρα” με τόση τεστοστερόνη :stuck_out_tongue:
[/SPOILER]

Όσοι δεν την είχετε δει, θα προτείνω να σπεύσετε. Σε βάζει τόσο πολύ στο πετσί της, σου δημιουργεί τόσο πολλά αισθήματα, από στεναχώρια μέχρι μίσος για τους ανθρώπους. Εξάλλου θα έχετε τον Augustus που θα σας τα εξηγεί όλα!

Συμφωνώ με όλα τα γραφόμενα από πάνω, πραγματικά χορταστική σειρά. Τρομεροί χαρακτήρες και δεν έγινε βαρετή ούτε στο ελάχιστο.

Μέση 4ης σεζόν και νιώθω ήδη 2 σεζόν τώρα ότι μου έχει γαμήσει την ψυχή τόσο που πρέπει να την σταματήσω. Αλλά δεν μπορώ. Δεν γίνεται, έχω εθιστεί.
Μου τη γαμάνε αυτά που γίνονται, που για ψύλλου πήδημα σφάζονται. Μου τη γαμάει και ο Augustus με τους μονόλογους του, που είναι πέρα για πέρα αληθινοί. Κι όμως, νιώθω ότι ίσως με ωφελεί παράλληλα.
Ο πρώτος χαρακτηρισμός που μου έρχεται και μένα πάντως, είναι “κλειστοφοβική”.
Προτείνεται ανεπιφύλακτα προφανώς.

η πιο σκληρη σειρα που εχψ δει ποτε μου

Τέλος και γω… από τις καλύτερες σειρές έβερ…

ότι πιο ρεαλιστικό σε σχέση με φυλακές… καμιά ωραιοποίηση της κατάστασης (κάτι που έχει φανεί σε άλλες ταινίες που ασχολήθηκαν με φυλακές)… Έχει ειπωθεί από πολλούς πιο πριν οπότε δεν επαναλαμβάνω τα ίδια…

όσοι δεν το δατε ΔΕΙΤΕ το…

Λίγο πριν το φινάλε της 5ης.
Η σειρά κοιτάει στα μάτια Breaking Bad, The Wire κλπ

Ε α γαμηθείτε ρε.
Νευρίασα τόσο πολύ.
Spoiler τελευταίας σεζόν

Το ξεφτίλισαν ρε οι μαλάκες στο 5ο επεισόδιο.
Ναι οκ, αφού σκοτώσαν τον Augustus, τον Said και τον Morales, με τον Cyril καιρό τώρα στο κομπαρσιλίκι δεν είχαν χαρακτήρες για να τελειώσουν την σεζόν να πούμε και κάναν αυτήν την πουστιά στον Beecher. Ε δεν το δέχομαι, ξενέρωσα. Λευτερία στον T.Beecher, 6 σεζόν τώρα του γαμάτε το είναι χωρίς σάλιο

Πουθενά δεν χαίρεσαι σ’ αυτή τη σειρά.

O Beecher είναι ο πιο τραγικός χαρακτήρας σειράς ever

Την τελειωσα και εγω την σειρα. Μακραν απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ σειρες που εχω δει και ΣΙΓΟΥΡΑ η ΚΑΛΥΤΕΡΗ σειρα με θεμα τη ζωη στη φυλακη! Ρεαλισμος,ωμοτητα,ανθρωπινη δυστυχια. Δεν υπηρξε ουτε ενα επεισοδειο για να το χαρακτηρισω μετριο/βαρετο! Απροβλεπτη σειρα που σε κραταγε σε αγωνια απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο επεισοδειο!! Απλα συγκλονιστικη!!