Ο Ozzy Osbourne σε ατύχημα

Offspring???/ ma ti les re file???
sigrinoume tora sabbath me Offspring???
hehe lol pleon…
na tous sigrinoume ke me tous westlife!!

Tώρα τι να σου πώ ρε φίλε?Συγκρίνεις τους Sabbath με τους Offspring?Σε τι σε πρωτοτυπία?Οι Offspring είναι πρωτοπόροι??Γελάω σαν μικρό παιδί…Γιατί παίξανε κα΄τι που δεν είχε ξαναπαίξει κανένας?Επιρέασαν συγκροτήματα?Αντέξαν στο χρόνο?Που είναι τώρα οι offspring?Priest,purple,Sabbath είναι για μένα τα πρώτα metal γκρουπ.Ρε παιδιά ήμαρτον λυπηθείτε μας.Σκεφτείτε λίγο πρίν κάνετε post.Φίλε δεν έχω σκοπό να σου την μπώ,απλά μωρέ τώρα είναι σαν να λές ότι ο Maradona είναι ισάξιος με τον Ronaldo… :? :? :? :? :? :?

Ρίξε μια πιο προσεκτική ματιά…Μιλαώ για το χρόνο που άντεξαν…Σε καμία περίπτωση δε μπορείς να τους συγκρίνεις(περίεργο οι Bad religion δε σας χάλασαν ε?)όσον αφορά μουσικη…Ελαφρό συγκρότημα οι Offspring αλλά άντεξαν στο χρόνο και συνεχίζουν να βγάζουν επιτυχίες φίλε μου…Συμφωνώ ότι πρέπει να σκεφτόμαστε καλύτερα πριν δώσουμε μία απάντηση και να διαβάζουμε καλύτερα τις άλλες :twisted:

hehe ke oi one adexoun…
mipos ine kaliteroi apo tous sabbath??? hehehehe:P

όπως το δει κανείς

Οι Βad religion είναι ΕΠΙΔΡΑΣΤΙΚΟΤΑΤΟΙ και αν και δεν μου αρέσει η μουσική τους,τους σέβομαι απεριόριστα.Αν για σένα τώρα η εμπορική επιτυχία είναι το σημαντικότερο ε τότε η πιο επιδραστική μορφή στη μουσική είναι η Madonna…αχαχχαχχαχχααχχχ :smiley: :smiley: :smiley:

Το θέμα εμπορικής επιτυχίας έχει αναλυθεί με τους evanescense! Όσο αφορά offspring οι τύποι από το ξεκίνημά τους ήταν πιο αποδεκτοί στους πολύ μικρούς…Κυρίως γυμνασιόπαιδα!εκεί παραμένουν πολύ δημοφιλείς και πολύ αγαπητοί και συνεχίζουν να αρέσουν στους οπαδούς τους και να μη γίνονται βαρετοί!!!Ο καθένας έχει το κοινό του!Καλή και η madonna για όσους την ακούν(ομολογώ ότι το love perfuction δε με χάλασε…ούτε το die another day αλλά γιατί ρε γαμώτο μόνο το καλοκαίρι μπορώ να ακούσω madonna ενώ τον υπόλοιπο χρόνο όχι???)
OI Bad religion είναι παππούδες και ακόμα βγάζουν κομματάρες…Όπως έχω πει οι πιο πολλοί εδώ μέσα είναι φανατικά μέταλλα ενώ εγώ δεν είμαι!Μιλήσατε για αντοχή στο χρόνο…Δεν έφερα για παράδειγμα Depp purple(το τελευταίο τους είναι ευχάριστο ε?)γιατί αλλάξανε σχήματα(το ίδιο δεν έγινε και με black sabbath?) ούτε μίλησα για metallica(έχουν γίνει κυρίως εμπορικοί αλλά το dissapear θα το θυμάμαι ως ένα από τα καλά τους)…Αντοχή στο χρόνο με συνεχή δυναμική παρουσία έχουν πολλά συγκροτήματα(UFO για παράδειγμα…)από πολλά ήδη ροκ και μέταλ,οι black sabbath δεν είναι κάτι διαφορετικό…Οκ για πολλούς είναι οι εισηγητές του μέταλ(για εμένα οι deep,led zeppelin είναι αυτοί που δώσαν την ιδέα)αλλά αυτό δεν τους κάνει κάτι πολύ πολύ ξεχωριστό! Και εμένα αγαπημένο συγκρότημα είναι οι Europe αλλά δε τους υποστηρίζω ακόμα και όταν φαίνεται ότι κάνω λάθος…

Αρχικά μίλησες μόνο για αντοχή στο χρόνο…Προς Θεού οι offspring δεν επηρρέασαν αλλά επηρρεάστηκαν!!!Οι offspring φίλε μου υπάρχουν ακόμα!!!Έβγαλαν νέο άλμπουμ νομίζω πέρυσι!Πολύ καλό!!!Και οι deep purple είναι ακόμα εδώ!Άσχετο το πως είναι ε???Αλλά αλήθεια οι sabbath τι απέγιναν χωρίς τον φοβερό ozzy???Δεν τα πήγαν και τόοοοσο καλά!Άντεξαν όμως!το παραδέχομαι!
Λοιπόν,με όλα αυτά θέλω να δείξω ότι αρχικά μίλησες για αντοχή στο χρόνο!Για αυτό το θέμα απάντησα και όχι για να συγκρίνουμε ποιότητες και ήχους!Στη συνέχεια όμως το γύρισες στο ότι σύγκρινα τους punk(ε ας τους πούμε έτσι…τουλάχιστον έτσι είπαν ότι ξεκινούσαν)με τους μέταλ!Αυτό δεν το έκανα!Το ξεκαθαρίζω γιατί η όλη κόντρα έγινε για μία παρεξήγηση(το ονομάζω κόντρα γιατί δε βρίσκω άλλη λέξη)

Τώρα τη σύγκριση μεταξύ ρονάλντο και μαραντόνα…Για να πω την αλήθεια δεν είναι ο ένας πολύ καλύτερος από τον άλλο…

Maradona ρε!

Ρε φίλε τι κόντρα?Καταρχήν δεν μίλησα αν το ροκ η το πανκ είναι το καλύτερο(αυτό είναι υποκειμενικό εξάλλου).Το να γουστάρεις πανκ είναι δικαιωμά σου και δεν μου πέφτει λόγος.Ο καθένας ακούει αυτό που τον εκφράζει.Όσο για τους Sabbath ας αφήσουμε καλύτερα την κουβέντα γιατί είμαι άρρωστος με την πάρτη τους.Πάω να ακούσω το Headless Cross και το Born Again αφού όπως πολύ σωστά είπες μετά τον Οzzy δεν βγάλανε καλό άλπμουμ…Α και τα Heaven And Hell,Mob Rules,TYR, κτλ μούφες είναι.Αφού το λένε τα περιοδικά…

Παιδια ξεκαθαριζω απο την αρχη οτι δεν γουσταρω καθολου το punk. Ωστοσο το site λεγεται “rocking” και οχι “metalling”, οποτε με την ευρυτερη εννοια του ορου rock, το punk εχει θεση εδω μεσα… Αφηστε που η ευρυτερη ποιοτητα και ευγενεια των δημιουργων του site, αλλα και της συντριπτικης πλειοψηφιας των παιδιων που postαρουν στο forum, δινουν το δικαιωμα στο καθενα να λεει την αποψη του, οσο αιρετικη κι ανα φανταζει σε σχεση με τον “μεσο ορο”. Μπορει για τους περισσοτερους να αποτελει ιεροσυλια η εστω και εμμεση συγκριση Black Sabbath, Bad religion. Ωστοσο για καποια παιδια που ειναι μιας καποιας μικρης ηλικιας φανταζει πολυ φυσικη. Και ειναι φυσικη… Προσωπικα θεωρω τους Sabbath τους πατεραδες του metal. Μαζι με τους Zeppelin και τους Purple αποτελουν την “Αγια τριαδα” οπως αρεσκομαστε να την χαρακτηριζουμε… Οντως ο ηχος των Sabbath ειναι πολυ πιο κοντα στο Metal σε σχεση μ’ εκεινον τωνδ υο αλλων ιερων τερατων… Ωστοσο το αλαθητο του παπα επεσε με την Γαλλικη επανασταση… Εκαναν κι αυτοι τα λαθη του, οπως και ολοι αλλωστε… Εγω ποτε δεν κατεκρινα το OZZY σαν μουσικο… Ωστοσο τον κατακρινω γιατι εχει γινει ερμαιο της φιλαργυρης γυναικας του… Ας μου πει ενας εδω μεσα οτι θεωρει σωστο, το να εχει κανει reality show την προσωπικη του ζωη… Ξερω, ξερω δεν μας ενδιαφερει η προσωπικη ζωη κανενος… Οντως ο Halford ειναι μια ξεφωνημενη αδερφη, ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι δεν χαρηκαμε που γυρισε στους Priest… Παρολ’ αυτα τους πιο πολλους η ολη κατασταση μας “γκρεμισε” μια πολυ διαφορετικη εικονα που ειχαμε σχηματισει γι’ αυτον… Δε νομιζω οτι συνειδητα η υποσυνειδητα πολλους δεν ενοχλει οτι ο Metal God ειναι μια πεταλουδιτσα… Καλως η κακως καπου ταυτιζομαστε με τα “ειδωλα” μας και το λεω εγω αυτο που ειμαι αρκετα μεγαλος για να ταυτιζομαι με την προσωπικοτητα καποιου αλλου… Εμενα με χαλαει που ο OZZY εχει γινει περιγελος και τιποτε αλλο… Καλλιτεχνικα ο ανθρωπος ειναι ιδιοφυια και ακομη και αν παραδεχτουμε οτι ειναι στα κατω του, ειμαι σιγουρος οτι θα επανελθει πολυ γρηγορα… Αυτα!!!
MAZESTIX εχω την εντυπωση (μπορει και να κανω λαθος), οτι αυτο που εγραψες για τους EUROPE πηγαινε σ εμενα… Προσωπικα μπορω να γραψω σ’ ενα post χιλιαδες πραγματα που με χαλανε σ’ αυτους… Ισως να εχω δωσει λαθος εντυπωση… Γενικα ομως ειμαι της αποψης, οτι δεν υπαρχουν αυθεντιες και ολα υποκεινται στην κριση μας…
ΟΥΦ κουραστηκα…

Μία χάρη…Διάβαζε καλύτερα τις απαντήσεις που δίνω!!!Δεν είπα ότι δεν τα πήγαν καλά!Είπα ότι δεν πήγαν τόσο καλά!!! Δεν διαβάζω περιοδικά και κρίνω μόνος μου για αυτό ότι λέω είναι καθαρά υποκειμενικό!!!Δεν είπα ποτέ ότι πανκ είναι καλύτερη από μέταλ!!!Τις δύο μπάντες τις σύγκρινα ΜΟΝΟ για την αντοχή στο χρόνο(πόσες φορές πρέπει να το γράψω αυτό???Μόνο για την αντοχή στο χρόνο όχι για ποιότητα ήχο κτλ κτλ)…Τεσπά εγώ δεν ξαναγράφω σε αυτό το ποστ γιατί φίλε μου είσαι πολύ φανατικός,όπως είπες,και μου τη δίνει όταν με ειρωνεύονται(άγγιξα κάποιο ευαίσθητο σημείο φαίνεται…για αυτό σταματάω)

tesilvas αυτό για τους EUROPE δεν ήταν ούτε μπηχτή ούτε τίποτα!ΣΟβαρά!Είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα και όταν το έγραψα δε θυμόμουν ότι αρέσουν και σε εσένα…

Κάτι τελευταίο…Δε ξέρω αν το θέμα ηλικίας παίζει ρόλο αλλά εγώ πανκ άρχισα να ακούω πιο πολύ φέτος γιατί δεν της έβρισκα τπτ παλιά…

Απο εδω και μπρος γινεσαι ο κολλητος μου εδω μεσα… Angel και Unholy σας απαρνουμαι… Ειστε σκυλαδες και καφροι μαζι… Παντως μελωδια και punk Γαλατοιωνικοβορειοπροαστιωτη δεν πολυπαει…

Ετσι εξηγιέσαι ρε Τελη … και ηθελες του soto το cd … ok λοιπον μολων λαβε … :wink:

poson xronon ine oi offspring?

Όλοι μαζί σε σύνολο ή ένας ένας;

Φίλε Mazestix κατάρχην δεν σε ειρωνεύτικα,απλά το πρόβλημα είναι ότι βλέπεις μόνο αυτά που γράφω(κλασικό μειονέκτημα όλων των forum άλλωστε,δεν βλέπεις τον άλλον παρα μόνο αυτό που γράφει),αν πιστεύεις ότι σε ειρωνεύτηκα τότε σου ζητώ συγγνώμη.
Λοιπόν αν μιλάμε για αντοχή στο χρόνο(αλήθεια εγώ γιατι μιλάω?)τότε οι Sabbath είναι οι πρώτοι,με την κυριολεκτική έννοια.Είναι το πρώτο metal band και υπάρχουν πριν απο αυτό.Άρα βάλε γύρω στα 34 χρόνια.Οι offspring πόσα χρόνια υπάρχουν?Εγώ αυτό σε ρώτησα,χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας.
Τώρα ναι μου άγγιξες ευαίσθητη χορδή γιατί πολύ απλά συγκρίνεις ανόμοιου μεγέθους πράγματα.Οι Ac-Dc(θεοι τρισμέγιστοι)ας πούμε συγκρίνονται με τους Slipknot πχ?Και σε ρωτάω αν συγκρίνονται όχι εμπορικά,αλλά απο θέμα διάρκειας.Τι εννοώ.Εννοώ ρε παιδί ότι ακούς πχ το Higway To Hell και σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο,ένα κομμάτι που έχει γραφτεί πολλά πολλά χρόνια πριν,και όμως εκπέμπει την ίδια μαγεία ακόμη και τώρα.Για βάλε δίπλα ένα κομμάτι πχ Nirvana και πες μου αν σου προκαλεί το ίδιο σοκ με τότε που το πρωτοάκουσες.Αυτή είναι η διαχρονικότητα για μένα,μουσική που δεν γνωρίζει μόδες,ηλικίες,κτλ Και οι Sabbath πιστεύω είναι απο τα συγκροτήματα που μπορούν περηφανεύονται ότι είναι διαχρονικοί.Η ιστορία άλλωστε το επιβεβαιώνει.

Ρε παιδια … μην τα παιρνετε της μετρητοις ολα … ναι λετε τις ιδεες σας και τα πιστευω σας και πολυ καλα κανετε , ετσι και αλλοιως για αυτο ειμαστε ολοι εδω … αλλα μην τα σοβαροποιητε τα πραγματα , δεν λεω να χαθει η βαρυτητα των οσων λετε … αλλα στη τελικη ειμαστε μια παρεα και θα κανουμε τη πλακα μας και θα πουμε και αυτα που θελουμε … αν καποιος πει κατι , δεν ειναι κακοπροαιρετο … δεν νομιζω οτι καποιος ειναι εδω για να πικαρει τους αλλους … πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε με χιουμορ … πανω απο ολα …

Αυτο ειναι και το πιο σημαντικο … για αυτο ειμαστε εδω … να παιρναμε καλα .
(Αυτο ειναι αποψη μου , αν καποιος διαφωνει μαζι μου τη μαμησε … θα του στειλω τον cobra και τον φιλο του τον οχια , και τοτε δεν ξεμπλεκει με τιποτα )

Ειπα και ελαλησα ( back to work ξανα )

:lol:

simfono apolita me ton sabbARTH :stuck_out_tongue:

τον φοβο μας να εχετε