Ozzy

Ως τώρα ευχάριστη έκπληξη. Δεν το περίμενα.

Πού το ακούτε να το ακούσουμε κι εμείς; Υπάρχει λινκ στο οποίο έχει διαρρεύσει ο δίσκος;

Ο Τρελιάρης, την παλεύει δεν την παλεύει. Τα 5 πρώτα καλά αν και δεν ακουμπάνε παρελθόν, 1-2 αλλά περίεργα αλλά οκ, κάνα δύο απλά λίγο φλου αν και έχουν κάποια καλά στοιχεία κι αυτά με τον Post Malone, άκυρα, το ένα στο κλίμα του δίσκου από πλευράς τέμπο και το άλλο με τα trap περάσματα να το καταβαραθρώνουν.
Μετά τον gus λετε να παίξει μπάλα και με sinboy ? :rofl:
Πάντως σε σχέση με τα τελευταία, αρκετά καλύτερο, αφού δεν έβαλε τον ΔΥ μπλάσκο να το γράψει.

Τα δύο τελευταία τραγούδια με τον Post Malone δεν κολλάνε καθόλου στο album.

Χαιρετώ την παρέα. Έχω έρθει σε επαφή με τον δίσκο και όπως ειπώθηκε και πιο πριν, τα 5 πρώτα κομμάτια του δίσκου σε κερδίζουν από την πρώτη ακρόαση, για τα υπόλοιπα, θέλω λίγο τον χρόνο μου για να βγάλω ένα συμπέρασμα. Αυτά τα 5 κομμάτια λοιπόν, μου θυμίζουν κάτι από τον κλασσικό Ozzy της δεκαετίας του 90 και πιο συγκεκριμένα, η ατμόσφαιρα μου φέρνει στο νου Ozzmosis, χωρίς αυτό να είναι κάτι κακό. Ειδικά το “Goodbye”, άνετα θα μπορούσε να είναι κομμάτι του Ozzmosis.

Γενικά από την μέχρι στιγμής ακρόαση, τα 5 πρώτα κομμάτια, φέρνουν στο μυαλό κλασσικό Ozzy και συγκεκριμένα, τολμώ να πω ότι άνετα θα τα ακούγαμε σε έναν δίσκο όπως το Ozzmosis όπου εκεί ακούμε έναν Ozzy πιο συναισθηματικό, πιο ώριμο με τις ανάλογες dark δόσεις και νομίζω ότι το Ordinary Man από άποψη ατμόσφαιρας, θα μπορούσε να αποτελέσει συνέχεια του Ozzmosis. Έχει και στοιχεία της Grunge που παραπέμπουν εκεί, ειδικά ο ήχος της κιθάρας.

Ας ξεκολλήσει από το repeat το Goodbye και θα ακούσω και όλο τον υπόλοιπο δίσκο για να έχω μια ολοκληρωμένη εμπειρία, αυτά για την ώρα…

Αυτά σε πρώτη φάση, ας βαρεθώ να κάνω headbanging με το Goodbye

2 Likes

Λες βαριές κουβέντες και με εψησες , αν θυμίζει ozzmosis που είναι πολύ ωραίος δίσκος και κιθαριστικά και σαν ήχος / σύνθεση θα του δώσω μια ακρόαση ( δεν είχα σκοπό ομολογώ )

1 Like

Έκανα μία ακρόαση, νομίζω ότι είναι το πιο καλό άλμπουμ του Ozzy από όλα όσα ακολουθησαν το Ozzmosis, χωρίς όμως να είναι τόσο καλό όσο το Ozzmosis. Έχει πραγματικά μερικές πολύ ωραίες στιγμές.

1 Like

Άκου Goodbye, Under The Graveyard έχοντας αυτό στο νου και θα με θυμηθείς.

Ακριβώς η σκέψη μου φίλε!

1 Like

Καλα, δυο δισκους εχει βγαλει μετα το Ozzmosis!

EDIT: Τρεις, νταξει :no_mouth:! Αυτο το Μπλακ Ρεην το εχω ξεχασει εντελως!

Down To Earth, Black Rain, Scream.

1 Like

Οκ, άκουσα ολόκληρο τον δίσκο και ευπειθως αναφέρω. Σίγουρα, όπως είπε και ο συνάδελφος πιο πριν, ο δίσκος είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει μετά το Ozzmosis, τα επόμενα τρία δεν μου έκαναν και τόση αίσθηση. Το Ordinary Man λοιπόν, είναι ένας δίσκος που μυρίζει από πολλές απόψεις Ozzy, έχει χαρακτηριστικά, μελωδίες, φράσεις, στυλ που έχουμε ακούσει και σε άλλους δίσκους του ozzman. Είναι μια μίξη του Ozzmosis και του No More Tears στο στυλ και στην ατμόσφαιρα ο δίσκος. Πιο συγκεκριμένα, νομίζω ότι το πρώτο μισό του δίσκου, μυρίζει Ozzmosis, τα επόμενα κομμάτια μέχρι το Holy For Tonight, θυμίζουν No More Tears. Έχουμε ένα time leap με το Ordinary Man όπου μου θυμίζει κάτι από So Tired, ειδικά με τα βιολοειδή που παίζουν.

Τα κομμάτια του δίσκου αξιόλογα, ειδικά μέχρι το Νο 5. Τα υπόλοιπα ακούγονται μεν αλλά, μου φαίνονται αρκετά generic και αδιάφορα. Το Take What You Want, απλά ασυνάρτητο με τον δίσκο, δεν είχε καμία απολύτως σχέση με όλα τα υπόλοιπα κομμάτια και χαλάει τις εντυπώσεις κατ’εμε.

Κατά τα λοιπά όμως, έχοντας κατά νου την ηλικία του Ozzy, την κατάσταση της υγείας του, ο δίσκος είναι πολύ εντάξει. Δεν περίμενα ότι θα υπήρχαν κομμάτια στον καινούριο δίσκο με τα οποία θα έτρωγα σκάλωμα (είναι τα Πρώτα 5, μην σας βασανίζω) αλλά και πάλι όπως είπε ο συνάδελφος πιο πριν, θυμίζει Ozzmosis αλλά, σαφώς και δεν είναι αντάξιο του. Το προσπαθεί όμως και αυτό είναι κάτι…

Ουσιαστικά, σε αυτό το δίσκο, ακούω ότι περίμενα να ακούσω από τον Ozzy σε αυτή τη φάση, έναν Ozzy συναισθηματικό, ψυχολογικά φορτισμένο, με εξωτερίκευση των συναισθημάτων του, ώριμο (νομίζω ότι γι’αυτό υπάρχει η αντιστοιχία με No More Tears και Ozzmosis, επειδή και εκεί έδειξε έναν πιο ώριμο εαυτό) και έναν Ozzy όπου σε σημεία, δείχνει ότι και πάλι έχει όρεξη για χαβαλέ.

2 Likes

Με κάθε φορά που το ακούω, μου αρέσει και περισσότερο. Εξακολουθούν τα 2 τελευταία με τον Post Malone να είναι ξεκάρφωτα.
Σε βινύλιο υπάρχει πουθενά Αθήνα; Το Public λέει κατόπιν παραγγελίας.

Στο γρηγορη βρε σιγουρα

1 Like

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν τον ήξερα τον συγκεκριμένο καθώς πολύ πρόσφατα μπήκα στο βινύλιο.

1 Like

Ε καλυτερα απο το να στηριξεις παμπλικ, να το παρεις απο ενα μικρο μαγαζι (εκτος αν εχει τοση διαφορα στην τιμη)

2 Likes

Πιο φτηνοί είναι συνήθως οι λεγόμενοι μικροί.

4 Likes

Εννοείται δεν το συζητάμε αυτό, να στηρίζουμε τα μικρά μαγαζιά. Κι από τιμές που βλέπω στο attachment σου είναι αρκετά κάτω από το Public.

1 Like


Ορίστε, και διαγωνισμός μπας και το πάρεις τσάμπα!

2 Likes

34 χρόνια πριν, τα λόγια είναι περιττά πιστεύω…

3 Likes