Ozzy

Γιατί, αυτός θα το γράψει ? Όσο υπάρχει και μπορεί, γιατί όχι. Θα τον στύψει η άλλη όσο μπορεί.

1 Like

Πάμε και λίγο ρετρό. Είναι λίγο high o Ozzy (και οι υπόλοιποι) ή μου φαίνεται; :stuck_out_tongue:

Βασικά και μόνο που βλέπεις τον Ozzy στο βίντεο την έχεις ακούσει.

Προσπαθούσε υπερβολικά πολύ να είναι relevant αλλά δεν είχε πάντα καλές συνθέσεις που θα μείνουν.
Ακολουθούσε την ποπ λογική, με παραγωγούς-συνθέτες να του δίνουν την κατεύθυνση.

Αντιθέτως οι Sabbath ότι έβγαλαν είναι τίμιο. Με Dio ήταν εξαιρετικοί… ακόμη και με Tony Martin μπορείς να τους εκτιμήσεις. Technical Ecstacy, Never Say Die αξιεπαινοι πειραματισμοί.

Πολύ απλά γιατί βλέπεις ότι ο ήχος βγαίνει από Iommi/Butler κλπ και είναι διαχρονικός και τίμιος και όχι από τον εκάστοτε μουσικό παραγωγό ή την Sharon.

4 Likes

Αν αφησει wylde να γραψει κανενα ριφφ η σολακι,ισως δουμε κατι που δεν θα το ξεχασουμε σε ενα μηνα η δυο,αλλα να γραφουν αγνωστοι η σεσσιονιστες και να τα δινουν ετοιμα στον wylde να τα παιξει,οκ ας κρατουσε τον gus ξερω γω.

Το οτι ηδη γινεται λογος για νεο δισκο,με ξεπερναει.

3 Likes
1 Like
5 Likes

Μας χτυπάει στο συναίσθημα συνέχεια τελευταία ο θείος . Όμορφο βίντεο

3 Likes

Πολύ μέτριος ο τελευταίος του δίσκος, όπως όλη σχεδόν η σόλο δισκογραφία του, με εξαίρεση ίσως τα δύο πρώτα.

1 Like

Ίσως.

7 Likes

Τεράστια δισκάρα το Blizzard, τεράστια λατρεία ο Ozz, τεράστια αποκάλυψη ο Randy Rhoads, αλλά ρε φίλε, όσο κι αν δεν μας συμφέρει εμάς τους κάπως μεγαλύτερους, 40 (σαράντα) γεμάτα χρόνια έχουν παρέλθει από το 1980 κι όχι μόνο 30!
Μπήκα στο youtube μήπως και είναι παλιό το αφιέρωμα, αλλά όχι είναι εντελώς φρέσκο!
Τουλάχιστον ανεπίτρεπτο σφάλμα για τον παροιμιώδη επαγγελματισμό της Sharon, τι να λέμε τώρα!

4 Likes

Εμένα αυτό που με χάλασε, στο κατά τα άλλα εξαιρετικό αφιέρωμα, είναι η απουσία έστω και μιας μικρής αναφοράς στους υπόλοιπους 2 παιχταράδες που συμμετείχαν στο εν λόγω αριστούργημα.

2 Likes

Λογικό καθώς το αφιέρωμα είναι 10 χρόνια πριν όταν ακόμα είχαν γίνει διάφορα. Επαναηχογραφησεις με άλλα μέλη κτλ.

1 Like

Η ντροπη του Τρουχιγιο και του Μπορντιν.

1 Like
3 Likes

πρώτο ή δεύτερο μουσικό dvd που αγόρασα . Εξαιρετικό , αν και τώρα πλέον δεν μου λέει και τόσα πολλά καθώς είναι κολαζ διάφορων εμφανίσεων

Δεν παύει όμως να είναι το hard rock το αλήτικο που λατρεύω ( μιας και υπήρχε μια ωραιότατη συζήτηση και το τοπικ των G n R ου πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις ) , η φιγούρα του 25χρονου Zakk Wylde στο stage - ήδη guitar hero στα μάτια μου - θα είναι πάντα αυτό που θα ήθελα να γίνω και γενικά μόνο αγάπη για Ozzy , για την μουσική του , για τους μουσικούς που τον πλαισίωσαν στην καριέρα του

Οι πρώτες επαφές με την μουσική αυτή σε στιγματίζουν και ακόμα δεν έχει αλλάξει αυτό . Και δε νομίζω να αλλάξει

5 Likes

Δεν χρειάζεται να αλλάξει !

2 Likes

Τρομερο editing. Στο ιδιο τραγουδι εμφανιζεται γυμνος και μετα ντυμενος :joy:. Αλλα το scouting που κανει για κιθαριστες, ηταν σχεδον παντα αλανθαστο…

3 Likes

Θυμάμαι είχα πάρει το dvd από βιντεοκλάμπ και μου το είχε αντιγράψει ένας φίλος μου.Ειναι μαζί με το Live Shit,SnM και Rock in Rio τα dvd που έχω λιώσει περισσότερο.

Τώρα στο editing το μεγαλύτερο προβλημα είναι το ότι έχουν βάλει 5 φορες το τυπά να χαιρετά ναζιστικά και το τατου ss φάτσα φόρα.Πόσο έχουν αλλάξει οι εποχές…

Χρόνια πολλά να ευχηθούμε στον λατρεμένο μας double O, τον αιώνιο Madman, την Οζζάκλα της καρδιάς μας, που σε πείσμα των παντός είδους καταχρήσεων και των ποικίλων επιπτώσεων αυτών, των πτώσεων από “γουρούνα”, των θεωριών για τα “club των 27”, “των 70” κλπ, συμπληρώνει σήμερα τα 72 έτη, συνεχίζει να βγάζει δίσκους (εντάξει, όχι ακριβώς ορόσημα, αλλά ναι), και το έχει βάλει σκοπό να θάψει και τους εναπομείναντες rock stars της γενιάς του!

9 Likes