Τοp 10 rock guitarists

Αν μου επετρέπετε να μπω στην κουβέντα σας και για να είμαστε ακριβείς η τότε γκόμενα του Richards τον έφερε στην Αγγλία και έψαχνε να του βρει μάνατζερ…

Edit: Διορθώνω: έψαχνε να του βρει μανατζερ για να τον φέρει στην Αγγλία…

Πωω το κουρασαμε το θεμα.Το ζητημα ειναι οτι τελικα εφτασε στην αγγλια και τα εσπειρε ολα :papas:

+1

Oi listes einai gia to super market!
H mousikh einai ekfrash, porwsh, jams kai… hippikos erwtas pou leei kai o Bluezlick:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5335

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πεεεεεεεεεστα !

Δεν υπάρχει ουδεμία αμφιβολία οτι ο Hendrix ήταν, είναι και θα είναι ο Βασιλιάς της Ηλεκτρικής Κιθάρας. Κακώς κάκιστα δεν είναι στο Νο 1 και μάλιστα με διαφορά από τους υπόλοιπους.

Αυτό που έχω διαβάσει και ακούσει από Clapton (ο οποίος μου αρέσει περισσότερο είναι η αλήθεια) είναι οτί με το παίξιμό του έδωσε νέα ώθηση σε ακροατές και κιθαρίστες να ασχοληθούν με την Blues μουσική η οποία σιγά σιγά έσβηνε. Επίσης πάντρεψε την κλασσική μουσική με την ηλ. κιθάρα κι όλα αυτά σε μια blues βάση.

Αυτά.

Mε όλους τα χει σπάσει ο Page ακόμα και με το απόλυτο διδυμό του τον έτερο Καπαδόκη τον Plant -ποιός δεν θυμάται την ατάκα των Jones στην τελετή εισόδου των Led Zeppelin στο ROCK N’ ROLL HALL OF FAME Ευχαριστώ τους φίλους μου που τελικά θυμήθηκαν το τηλέφωνό μου :wink: :wink: κυρίως λόγω του ιδιόμορφου του τότε χαρακτήρα του γιατί τώρα έχει ηρεμήσει :stuck_out_tongue:

Απ΄ότι έχω ερευνήσει αυτό είναι και το σωστό το θέμα όμως ήταν ότι έπρεπε να βρεθεί ο μουσικός εκείνος που θα τον δίνε χώρο που θα τον ανέβαζε πάνω στην σκηνή ο μόνος που δέχτηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα ήταν ο Clapton ήδη καταξιωμένος τότε την στιγμή μάλιστα που άλλοι πχ rolling stones κλπ δεν καταδέχοταν να του πούνε ούτε καλημέρα…

Λοιπόν η άποψή μου έχει ως εξής

Για μενα ο Hendrix και το χω ξαναπεί είναι εκτός ανταγωνισμού όπως έχω ξαναπεί ότι αν ζούσε η μουσική θα ήταν άλλη αφενός έγινε το σύμβολο μιας ολόκληρης εποχής και μάλιστα απόλυτα καθορίστικης για την μετέπειτα πορεία την ανθρωπότητας αλλά πρωτίστως για την τεράστια επιρροή που άσκησε τόσο στους σύγχρονους όσο και στους μετέπειτα κιθαρίστες και μουσικούς που κάποιοι από αυτούς για μένα είναι πολύ καλύτεροί του
Η όμως επιρροή αυτή που του την αναγνώρισαν και την αναγνωρίζουν όλοι προς τιμήν τους είναι πολύ πιο σημαντική από κάθε σύνθεση, τεχνική ,feeling κλπ κλπ κλπ δικαίως λοιπόν του αναλογεί η πρώτη θέση

1.Ritchie Blackmore
2.Jimi Hendrix
3.Stevie Ray Vaughan
4.Rory Gallagher
5.Jimi Page
6.Gary Moore
7.Joe Satriani
8.Steve Vai
9.Victor Smolski
10.Tom Morello

1.John Frusciante
2.Brian May
3.Rudolf Schenker
4.Michael Schenker
5.Ritchie Blackmore
6.Tony Iommi
7.Jimmy Page
8.David Gilmour
9.Steve Morse
10.Daniel Gildenlow
8)

Tony Iommi
Ritchie Blackmore
Rory Gallagher
Jimmy Page
Jiimy Hendrix
Gary Moore

χωρις σειρα πρωτεραιοτητας

Παιδιά ο Hendrix το όνομα του το έγραφε Jimi :wink:

+1 πως νευριαζω οταν το βλεπω αλλιως γραμμενο:evil:

σαν να μ λες οτι το chili γραφεται με 2 λαμδα[-X

Slash
Rory Gallagher
Eric Clapton
Krik Hammet
Jimmy Page
David Gilmour
Steve Vai
Angus Young
Tonny Iommi
Gary Moore

Jimi Hendrix
Angus Young
Jimmy Page
Alex Lefeson
Joe Satriani
Uli Jon Roth
Tonny Iomi
Steve How
David Gilmour
Tom Morello

προσθετω κ τον ULI JON ROTH…πολυ ξεχωριστος κιθαριστας κ αυτος…8)

van halen
jimmy page
randy rhoads
dimebag darrel
malmsteen
steve vai
criss oliva
joe satriani
guthrie govan
zakk wylde

αυτοί κατ’εμέ,ο καθένας έχει αναθεωρήσει τον τρόπο με τον οποίο παίζουμε κιθάρα:wink:

ναι ρε συ και εγω τον ξεχασα τον Roth…Sails Of Charon Rulezzzzz

Τωρα που το λετε και εγω ξεχσα καποιον…εμενα :-k#-o:lol:

+1 το αγαπημενο μ κομματι:)

Jimi Hendrix
Jimmy Page
Kirk Hammett
Tomy Iommy
Slash
Dimebag Darrell
Zakk Wylde
Rory Gallagher
Carlos Santana
Richie Blackmore
:slight_smile: