Pain Of Salvation - BE

Ξεθάβω αυτό το topic για να υμνήσω ένα από τα 3 αγαπημένα μου albums ever… Ποτέ δεν περίμενα κάτι τόσο πρόσφατο θα έμπαινα σε αυτήν την τριάδα… Το Be τα κατάφερε με το τρίτο άκουσμα όταν το αγόρασα, 2 εβδομάδες μετά την κυκλοφορία του! Τι δισκάρα και τι στίχοι!!!

Ειδικα ο μονολογος στο Dea Pecuniae ειναι ολα τα λεφτα!!!

Είναι φοβερός ο Daniel ρε γαμώτο… δε γράφει ό,τι του κατέβει… είναι πολύ μελετημένα. Ιδίως στο BE! Και του Disco Queen μου άρεσαν πολύ… :roll:

χμ. ειναι με τεραστια ανεση το αγαπημενο μου σαλβέισιον αλμπουμ. δε ξερω. αν και σε πολυ κόσμο δεν αρεσε.

δε θα μου αρεσε παντως να εβγαζαν δευτερο παρομοιο δισκο. θα εχανε τη μαγεια του…

Πράγματι και ο Daniel, πανέξυπνος όπως είναι, το κατάλαβε…
Οι PoS δεν είναι Helloween ή Gamma Ray (όσο και αν τους λατρεύω και τους 2)… ¶κους εκεί Land Of The free 2, keeper 3…
Βέβαια το ίδιο πίστευα και για τους Ryche…

Πάντως ο Daniel δεν πρόκειται να βγάλει κάτι με τον ίδιο τίτλο… Ούτε καν κάτι παρόμοιο με το be, γι αυτό :respect:

χμ. κοιτα, το keeper το νέο τα σπάει και αρκετά μαλιστα. οι helloween δεν ήταν 40 χρόνια θαμμενοι και βγαλαν ξαφνικά το σικουελ. ειχαν και κατι δισκαρες βλ. dark ride, time of the oath, better than raw πιο πριν. ειδικα κομματια σαν το king for a 1000 years και pleasure drone τα σπανε ανελεητα. σα να μη το χεις ακουσει καλα μου φαινεται. μπορει και να κανω λάθος βέβαια…

Συμφωνώ απόλυτα!! Προσωπικά το έχω αυθεντικό και το έχω ακούσει πολλές φορές και μου άρεσε πάρα πολύ… Αλλά γιατί keeper 3?? Ή μάλλον keeper-the legacy (λες και θα το έσωζαν έτσι) Ή μήπως είναι τόσο σημαντικό το concept των στίχων που δε θα μπορούσε να μείνει ατελείωτο??? Ας το ονόμαζαν King for a thousand years ή όπως αλλιώς ήθελαν!! Γιατί τόσο φανερό “ξεπούλημα”??
Όσο για το dark ride τι να λέμε… ¶λλη μεγάλη δισκάρα, ακόμα καλύτερα και από το the legacy…

Ψιλοξεφυγε η κουβεντα…

Και τι πειράζει?:stuck_out_tongue: