Pain of Salvation - In the Passing Light of Day

Λάθος κομμάτι πόσταρα από λάθος κ/π, έκανα έντιτ αλλά στο youtube δεν το έχει, μόνο spotify. Έχει κάποια διαφορετικά σημεία σε μουσική και στίχους αλλά κατά τα άλλα είναι το ίδιο (προφανώς), πράγμα ελπιδοφόρο γιατί οκ αυτό δεν έχει καμία σχέση με επιστροφή στον ήχο των παλιών που υποσχέθηκε αυτός. Κανένα πρόβλημα για μένα ξαναλέω.

edit, με το “ελπιδοφόρο” εννοώ ότι αυτό το έγραψε ο Ragnar οπότε λογικό να μην είναι κοντά σε εκείνον τον ήχο, τα υπόλοιπα κομμάτια που θα είναι καινούρια ελπίζω ότι θα είναι αυτό που υποσχέθηκε.

εμένα μου άρεσε και περιμένουμε συνέχεια…άντε ρε μπαντάραα

Στο facebook του Gildenlow υπάρχουν καλά λόγια και σχόλια “πω τι έπος έγραψε πάλι”, “θυμίζει λίγο ΒΕ με road salt”, “γαμάτοι στίχοι πάλι ρε ντάνιελ” κλπ ενώ στο group του remedy lane forum οι περισσότεροι κράζουν αρκετοι για το ότι δεν είναι καινούριο κομμάτι αλλά κυρίως για το ότι δεν υπήρξε η παραμικρή αναφορά από τους ίδιους τους pos γι’αυτό το γεγονός και προς το παρόν είναι uncredited o Zolberg, πράγμα με το οποίο συμφωνώ λίγο είναι η αλήθεια.

Από την άλλη, ίσως να είναι τρολλάρισμα, σε φάση “τόσο καιρό κράζετε ότι οι PoS είναι one man band και δεν αφήνω τα άλλα μέλη να συνεισφέρουν και τώρα δεν το καταλάβατε καν ότι δεν είναι δικό μου κομμάτι, λολ ρε μαλάκες” ή κάτι τέτοιο.

Στο shop τους λέει θα έχει τον δίσκο για χριστουγεννιάτικο δώρο αλλά επειδή θα βγει αργότερα θα παίρνεις μια κάρτα που θα γράφει ότι ο δίσκος όπου να’ναι έρχεται :")

Είναι βλαμμένος οκ, αλλά τον αγαπάω.

Πάντως το κομμάτι μου άρεσε πολύ. Περιμένουμε και το δίσκο να δουμε τι θα γίνει. Και τα bagpipes γαμάνε.

Κι εγώ εξαιρετικό το βρήκα.

βασικα εχετε καταλαβει οτι μιλαμε πλεον για μια διασκευη ετσι; δεν μπορω να καταλαβω με ποιο σκεπτικο ενω περιμενουμε 6 χρονια για ενα νεο κομματι μας δινουν αυτο, και μαλιστα το γυρνανε και video…
(το falling home δεν το μετραω)

Και γιατί όχι;

τι γιατι οχι;γιατι πολυ απλα δεν ειναι νεο… (αρχιζει να μου θυμιζει αθηναικες πινακιδες και μπαμπη σουγια η συζητηση)

Ίσως είναι αντιπροσωπευτικό της κατεύθυνσης του άλμπουμ, είναι ένα δυνατό κομμάτι, και πιθανόν να θέλει και ο Daniel να δείξει ότι αφήνει και τους άλλους να συνεισφέρουν στους Pain Of Salvation.
Μπορεί επειδή δεν είχα ακούσει και το original κομμάτι να μη με ενόχλησε, αλλά από τη στιγμή που είναι ένα ωραίο (imo) κομμάτι δεν βρίσκω κάτι το αρνητικό.

αν ειναι αντιπροσωπευτικο σημαινει οτι δεν θα ισχυει αυτο που διαφημιστηκε…Δηλαδη επιστροφη στον ηχο του PE…

Ποιου κομματιού? Για εμάς τους ανιδεους…

το ποσταρε και ο bastard πιο πανω… https://play.spotify.com/album/6h3087NZkcCMFq36pMNypR Rockers Don’t bathe

Seems Daniel broke the silence about the status of “Meaningless” in his response to a comment pointing it out on his personal page:

“You can’t hear the entire ending and rewritten lyrics? Ragnar is in the band, you know. His earlier version was not on an official album release, and not licensed by a publisher. He wanted to rework it with me for this album, which I think was a brilliant idea because I loved the verses and choruses.”

βασικα επειδη δεν πολυξερω τι παιζει…οταν ενα κομματι ειναι στο spotify δεν υποτιθεται οτι εχει “βγει” επισημα;

Deluxe edition:

Disc: 1

  1. On a Tuesday
  2. Tongue of God
  3. Meaningless
  4. Silent Gold
  5. Full Throttle Tribe
  6. Reasons
  7. Angels of Broken Things
  8. The Taming of a Beast
  9. If This Is the End
  10. The Passing Light of Day

Disc: 2

  1. Introduction
  2. Tongue of God
  3. Tongue of God
  4. Meaningless
  5. Meaningless
  6. Silent Gold
  7. Silent Gold
  8. Full Throttle Tribe
  9. Full Throttle Tribe
  10. Reasons
  11. Reasons
  12. Angels of Broken Things
  13. Angels of Broken Things
  14. Bloopers

Πριν καμιά βδομάδα κάποιος σχολίασε στη σελίδα του Gildenlow για το εξώφυλλο ότι θα είναι περίεργο να το φοράει σε tshirt και αυτός του απάντησε για το σχέδιο του broken sun σε μαύρο φόντο, “classy stuff”, αλλά ρε μλκ πού τη βρήκες την εικόνα, έψαξα παντού και δε βρήκα τπτ =( (οπότε προφανώς δεν έψαξα παντού)

στο αγγλικο amazon

Χρηστο - Outshined βλεπω εβαλες τον δισκο στην playlist μηνα! πες μας τιποτα ρε!!!

Αφενός, δεν έχω προλάβει, αφετέρου δεν ξέρω τι ακριβώς έχει νόημα να γράψω… :stuck_out_tongue:

Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι ότι Need και PoS πιθανότατα θα χτύπαγαν 3αδα αν είχαν βγει το 2016. Is that enough?

Επίσης, ότι η “επιστροφή” στον ήχο των TPE και RL είναι κάπως παραπλανητική. Έχουν επανέλθει πιο “σκληρά” σημεία και πιο “prog” σημεία, αλλά εκτός εξαιρέσεων ηχητικά πιο κοντά θα το έβαζα σε άλλες δουλειές.

Λέω μέχρι να μπορέσω να γράψω το review να γράψω κάτι για τον Daniel…

:heart_eyes:

Θα παιξει και συνεντευξαρα παλι?

March 29 Denmark, Copenhagen, Amager Bio
March 30 Germany, Hamburg, Markthalle
March 31 Germany, Berlin, Columbia-Theater
April 1 Czech Republic, Prague, Rock Cafe
April 2 Germany, Reichenbach, Art Rock festival V
April 4 Germany, Aschaffenburg, Colos-Saal
April 5 Switzerland, Pratteln, Z-7
April 6 Italy, Milan, Circolo Magnolia
April 7 France, Lyon, Ninkasi Kao
April 8 Spain, Barcelona, Bikini
April 9 Spain, Madrid, Teatro Barceló
April 11 France, Paris, Divan Du Monde
April 12 UK, London, Islington Assembly Hall
April 14 The Netherlands, Venlo, Grenswerk
April 15 The Netherlands, Leiden, Gebr. De Nobel
April 16 The Netherlands, Zwolle, Hedon

Πολυ κεντρικα οποτε αναμενομενο να μην ειμαστε μεσα…