Pain of Salvation - In the Passing Light of Day

Swedish progressive rock/metal innovators Pain of Salvation
have announced the worldwide release of their long-awaited new studio
album ‘In the Passing Light of Day’ for Friday the 13th of January, 2017
via their longtime label partners InsideOutMusic. Working
together with acclaimed producer Daniel Bergstrand (In Flames,
Meshuggah, Strapping Young Lad, etc.) at Dugout Studio in Sweden, the
band have crafted an album that sees them returning to their much
praised heavier sound, featuring the syncopated rhythms, glorious
melodies, and intensely personal themes that Pain of Salvation fans have
long loved about the band. Inextricably linked to the near fatal
illness that band-leader Daniel Gildenlöw spent much of the first half
of 2014 recovering from, the album is an altogether darker and more
impassioned journey. Taking the hospital bed as a narrative hub, the
lyrical and musical themes touch on all the conflicting feelings that
run through a person’s mind when presented with the prospect of death
and the passing of life. The album will be available as a
special edition 2CD Mediabook (including expanded 48-pages booklet,
several in-depth texts by conceptual author Daniel Gildenlöw, demo
material & band commentary tracks), standard jewelcase CD, gatefold
180g 2LP vinyl plus album on CD as bonus & digital download.

1 Like

Το είδα και εγώ σήμερα αυτό.

Μετά από την εποχή του Scarsick, είναι ο πρώτος δίσκος τους που με ξανα-ιντριγκάρει. Ίσως φταίει βέβαια ότι από τοτε ξεκίνησε να σπάει το κλασσικό line up, αλλά για να δούμε. Αυτά περι επιστροφής στον κλασσικό ήχο από την μια με κάνουν να χαίρομαι, αλλά και να “φοβάμαι”.

  1. On A Tuesday
  2. Tongue Of God
  3. Meaningless
  4. Silent Gold
  5. Full Throttle Tribe
  6. Reasons
  7. Angels Of Broken Things
  8. The Taming Of A Beast
  9. If This Is The End
  10. The Passing Light Of Day

Στις 18/11 το πρώτο βίντεο

Θα έβγαινα γυμνός στους δρόμους να ουρλιαξω από χαρά, αλλά με το ζόρι να είναι στο 17.

Το εξώφυλλο ,μπα,δεν…
Για να την δούμε αυτή την επιστροφή σε ήχους tpe

Μακάρι να μη μας απογοητεύσουν. Το εξώφυλλο είναι μαλακία πάντως.

Μια χαρα είναι το εξώφυλλο, σίγουρα το καλύτερο μετά το ΒΕ.

Με βάση τη θεματολογία και σε συνδυασμό και με τους τίτλους των κομματιών αναμένω τρελή δισκάρα. Κρίμσον αν θες σου βάζω και στοίχημα (!)

1 Like

Με Need, PoS και λίγο πιο μετά Ayreon, έχω την αίσθηση πως καλό φαίνεται το 2017 για το prog ως τώρα.

Με διαφορα το ποιο Pain of Salvation τραγουδι ( λογικη , μουσικη , στιχοι , παραγωγη , μελωδια , ομορφη παρανοια ) που εχει γραψει εδω και παρα πολλα χρονια…

Αναμενουμε το πρωτο δειγμα καλο αλλα υποθετω δεν μπορουμε να βγαλουμε κανενα συμπερασμα

Άκυρο βίντεο, πραγματικά κακή ιδέα για τα γούστα μου.

Τραγούδι, δεν τρελάθηκα, ωραία γέφυρα/ρεφραιν, αλλά το υπόλοιπο λίγο μεχ.

Γενικά όμως πολύ κοντά στην αισθητική των κλασσικών 2 δίσκων, με ήχο scarsick θα έλεγα.

δεν τρελλαθηκα ιδιαιτερα ουτε εγω…νομιζω με χαλαει οτι στο ρεφραιν ακουγεται πιο πολυ στα φωνητικα ο κιθαριστας παρα ο Daniel…θελει ακουσματα και αλλα βεβαια…

Ωραίο είναι και αν το φανταστείς μέσα σε μια PoS ροή δίσκου το λες και γαμάτο.

Ειμαι στη 10η ακροαση και hooked. Οντως εχει υφος δισκων προ Road Salt αλλα ηχο Scarsick.
Το video δε με τρελανε αλλα δε με νοιαζει κιολας.
Θετικοτατο πρωτο δειγμα και δε μπορω να περιμενω τα κομματια με μεγαλη διαρκεια στο δισκο.

συμφωνω με αυτο. το ιδιο ειχε γινει και στο spitfall

Η εισαγωγή:

https://www.youtube.com/watch?v=g0z18rM68D8&t=21s[details=Summary]This text will be hidden[/details]

1 Like

Γουέλ, ένας δίσκος που δεν έχει γραφτεί για να ακουστεί μονοκοπανιά (βλεπε catch 33 ξέρω γω), θα πρέπει να έχει κομμάτια που ακούγονται μόνα τους, ειδικά όταν αποφασίζει η ίδια η μπάντα να τα βγάλει single/clip/whatever. Αυτό σημαίνει ότι πιστεύει ότι μπορεί να σταθεί μόνο του. Τώρα αν πιάνει κορυφή στιχουργικά, δεν το ξέρω, αλλά σαν standalone κομμάτι, λίγα πράγματα

ακριβως αυτο εννοω…και στο ομωνυμο Falling Home που μου ερχεται προχειρα στο μυαλο…αλλα εκει οκ το δεχεσαι απο την αποψη οτι ειναι ενας δισκος διασκευων και απλα εβαλαν εξτρα μια μπαλαντα…φοβαμαι οτι θα υπαρχουν πολλα τετοια σημεια και στα υπολοιπα κομματια μιας και απο οτι εχω καταλαβει τα εχουν γραψει μαζι…

το κομματι οσο το ακους “μεγαλωνει” μεσα σου ειναι η αληθεια…συμφωνω και με τον Μανο οτι στην ροη του δισκου λογικα θα ειναι καλυτερο…δεν μπορω να πιστεψω ομως οτι θα ειναι απο τα καλυτερα του δισκου…
απο εκει και περα πιο πολυ μου κολλαει να ηταν σε καποιο απο τα road salt (μαλλον στο 2ο πιο πολυ)
περιμενα κατι που να θυμιζει πιο παλιες στιγμες…
ο δισκος θα ειναι 72 λεπτα περιπου και αυτο κραταει περιπου 4:30 οποτε εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας…

1 Like

Κάποιοι έγραψαν στο youtube ότι το κομμάτι είναι remix/remake/reload/reδενξέρω τι αυτού εδώ,

πράγμα που μετά το έντιτ τελικά ακούω να πω την αλήθεια :")

Από την άλλη, δεν ακούω ούτε επιστροφή στα tpe/rl ή ήχο scarsick που λέτε οι υπόλοιποι, καρφί βγαλμένο από τον ήχο/νοοτροπία/στίχους των road salt μου φαίνεται εμένα. Τα road salts τα λατρεύω, οπότε γιέη.
btw ακόμα και νεκρός ο άλλος την πηδάει την γκόμενα στο βίντεο (!)

το ειπα και εγω οτι ειναι road salt…κατα τα αλλα δεν ξερω τι ομοιοτητα μπορει να βρηκαν με το κομματι που ποσταρες…