Pain Of Salvation - Scarsick

Γι αυτο ειμαι αισιοδοξη! :smiley: Γιατι και χωρις αυτο μ’αρεσουν…Οποτε και χειροτερο απο το Be να βγαλουν το πιθανοτερο ειναι να μ’αρεσει.

Λίγο off-topic αλλά σχετικό με Pain Of Salvation. Ένας τύπος διασκευάζει κομμάτια τους μόνο με πιάνο. Και αυτό μόλις στα 16 του. Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε ολόκληρο το album.
http://globalgameport.com/lenin01/PoS/index.php

Το χα κατεβασει πριν καιρο.Λεει αρκετα.

__Τhanx Davidian… Σπουδές…; Τώρα; Τι σπουδές;

__Θα το ψάξω λίγο ακόμα το θέμα και μετά μάλλον θα το πάρω μαζί με το Elements που δε το έχω… Αλλά πολύ κρίμα για το μπάσο… Τουλάχιστον είναι γραμμένο απο τον Daniel…

__Tώρα που αναφέρατε τον τύπο που διασκευάζει POS, έκανα έναν συνειρμό, είναι κάτι που σκέφτομαι καιρό τώρα, για ρίξτε μου καμιά ιδέα παρακαλώ οι φίλοι των POS… Θέλω να λέω σε audition (δυστυχώς, χωρίς πιάνο κλπ, ακαπέλα -πολύ σημαντικό στοιχείο αυτό), κομμάτια που με εκφράζουν ή έστω να εμπλουτίσω με κομμάτια που με εκφράζουν κιόλας και όχι μόνο με αυτά που πρέπει ή βολεύει να λέω. Σκεφτόμουν λοιπόν κάτι απο Progressive Rock για να έχει και έναν βαθμό δυσκολίας -έτσι ώστε να μπορείς να δείξεις πράγματα… Ομως δεν πρέπει να είναι και πολύ “άγρια” -κι ας τα γουστάρουμε εμείς… καταλαβαίνετε, πρέπει να είναι πιο “προσβάσημα” σε μη εκπαιδευμένα αφτιά.

__Σκέφτηκα για Theater, αλλά μπα… Οι μπαλάντες είναι υπέροχες, αλλά δεν έχουν progressive στοιχεία και ενδιαφέρουσα (prog. δηλαδή) μελωδία στη φωνή -όπως το The Pot των Tool για παράδειγμα (το οποίο όμως δεν βολεύει μάλλον -παραπάει). Μετά σκέφτηκα το Lavender απο Μarillion, καλό αλλά ούτε… Μετά το Lighthouse ή το Blue White Open απο Siege’s Even… όχι και άσχημα…

__Και μετά σκέφτηκα όλο το Be… Χμμμ… ένα Iter Impius Martignea ή το Undertow χει πολύ ενδιαφέρον, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι οι καλύτερες προτάσεις γι’ αυτό που θέλω. Γενικά, νομίζω πως θα ήταν καταπληκτικό να βρω κάτι απο POS, αλλά δεν του ξέρω τόσο καλά (δεν τα έχω ακούσει όλα τους κλπ). Τι λέτε, καμιά πρόταση; Δεκτές προτάσεις κι απο άλλα συγκροτήματα.

__Σόρρυ για το off-topic και το πολύ μπλα-μπλά, απλά ήθελα να καταλάβετε τι ψάχνω και ρωτώ εδώ γιατί ξέρετε πολύ καλά τους POS και φυσικά και το Prog.Rock /Metal… ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ!! 8)

κανα Ashes ισως? ειπες δεν το χεις το perfect element ε? και το this heart of mine λεει αμα θες μπαλαντα, επισης second love, leaving entropia.

__Ashes απ’ το Element ε…; Τραγουδάρα κι αυτή, αλλά δεν λέει μάλλον για την περίσταση, δηλαδή πάει στις δεύτερες επιλογές δεδομένων των περιστάσεων…

__Ευχαριστώ ΠΟΛΥ για τις προτάσεις, θα το μελετήσω το θέμα… 8)

χμ αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που λες…

το Pilgrim από το One Hour By The Concrete Lake θα ήταν ίσως καλή επιλογή.

Επίσης, κοίταξε προς μεριά Kamelot. Ο Roy Kahn έχει ένα καλό βαθμό δυσκολίας στη φωνή και τραγούδια όπως το Don’t You Cry από το Karma, το Wander από το Epica ή το Abandoned από το Black Halo πιθανόν να σε εξυπηρετούν

Αλήθεια έχεις τόσο καλή φωνή?

Άσχετο, εμένα μου ήρθε στο μυαλό κατυθείαν τo 2112 από Rush. Αν κρατήσεις το ρυθμό, μπορεί να βγαίνει ακαπέλα (μου φαίνεται). Είναι και αρκετά θεατρικό…

__Οχι! :smiley:

__“Απλά”, πρόσφατα ανακάλυψα τη φωνή μου… :? Είναι σπάνια (ως προς είδος -όχι ποιότητα) και μου δημιούργησε πολλά προβλήματα. Είναι φωνή λυρικού τενόρου (μετά απ’ αυτή του τενόρου και πριν απο αυτή του κόντρα τενόρου) και το κακό είναι ότι αν και είχα κάνει μαθήματα στη σχολή, είχα μεγάλο πρόβλημα… Τραγουδούσα μέσα σε μία οκτάβα πάνω κάτω και η φωνή μου μία ανέβαινε, μία κατέβαίνε νότες… Αφού αναρωτιόμασταν μήπως περνώ μία δεύτερη μεταφώνηση (σπάνιο πράγμα, την πρώτη την περνάμε τα αγόρια στην ηλικία 12-16, εκεί που η φωνή απο παιδική γίνεται αντρική και αλλάζει).

__Μετά, κάποιοι (άλλοι δάσκαλοι -κλασσικού και μη τραγουδιου- που πήγα για να δουλέψω τραγούδια για audition σ’ αυτούς), κατάλαβαν (τι σου είναι η εμπειρία και η εξειδίκευση), ότι απλά είναι λίγο δύσκολη και αδούλευτη (δεν έχει στρώσει) η φωνή μου και όχι πως ειμαι άφωνος ή έχω μικρή έκταση. Γενικά κάθε φωνή θέλει άλλη αντιμετώπιση και πρέπει ο δάσκαλος να ξέρεις πώς να σε βοηθήσει /δουλέχει. Ξαφνικά ανακάλυψα πως έχω 2,5 οκτάβες έκταση και όχι 1 και κάτι και ότι έχω καλή φωνή και όχι μέτρια (όχι όμως ότι είμαι και Παβαρότι!!!). Φυσικά θέλει και πολύ -πολύ δουλειά…

__Για να καταλάβεις, μου έλεγαν να διαλέγω τραγούδια που δεν πάνε ψηλά για να μπορώ να τα τραγουδώ και μια μέρα που άκουγα ένα της Πρωτοψάλτη “τράβα σκανδάλη” (κάπως έτσι), δοκίμασα και το είπα… αν το έχεις ακούσει καταλαβαίνεις… Το ίδιο και με άλλα. Στη σχολή δε μπορούσα να πω κάτι πέραν του “οι πράσινες, οι κόκκινες, οι θαλασσιές σου οι χάντρες” (τραγούδι με ούτε ψηλές, ούτε χαμηλές νότες) και εκτός σχολής έλεγα το Tears Of The Dragon; Κάτι δεν πήγαινε καλά! Και έτσι είπα δε μπορεί, πρέπει να το ψάξω λίγο.

__Οπότε τα τραγούδια που μου λες μπορεί να είναι δύσκολα και να μη μπορώ να τα πω!! Π.χ. το Another Day, οκ, το φτάνω, αλλά στο σημείο που ανεβαίνει πολύ ψηλά μετά το δεύτερο ρεφρέν νομίζω (“Thy took…”), δυσκολεύομαι ΠΟΛΥ και άλλες μέρες έχει βγαίνει, ενώ τις περισσότερες όχι… είπαμε θέλει πολύ δουλειά. Ακόμα, φτάνω (όχι τόσο καλά και καθαρά) τις ψηλές του Daniel, αλλά όχι και τις χαμηλές του (έχει απίστευτη έκταση!!).

__Επίσης, άλλο το “μπορώ να πω ένα τραγούδι καλά”, άλλο το “το φτάνω”, άλλο το “με τον δικό μου τρόπο”, άλλο το “το κατεβάζω λίγο σε τονικότητα και το λέω πολύ καλά ή καλά” και άλλο το “το λέω τέλεια”, “όπως στο cd”, “το σκίζω” κλπ… Μην τρελαθούμε…! Φυσικά εννοώ ΟΛΟ το τραγούδι, αλλιώς δε το συζητάμε καν!

__Απλά, ίσως κάποια, μπορώ να τα πω και θέλω να έχουν μία δυσκολία (σε ταχύτητα, έκταση, γρήγορα ανεβοκατεβάσματα σε νότες, περίεργες μελωδίες και παύσεις και ειδικά σε αναπνοή δε με φοβάμαι… βέβαια, κάποιοι τραγουδιστές είναι τόσο ικανοί και ταλαντούχοι, που απλά δε μπορείς να πεις κάποια τραγούδια τους με τίποτα), ώστε να έχω να δείξω πράματα μετά από αρκετή δουλειά. Εκτός αυτού, τα περισσότερα έχουν μία υπέροχη θεατρικότητα (εκεί πάλι δε με φοβάμαι) και εξαίσιους στοίχους… οπότε με εμπνέουν, με εκφράζουν, με αντιπροσωπεύουν, μου αρέσουν και με βολεύουν γι’ αυτό που τα θέλω και μπορώ να κάνω πράγματα μ’ αυτά.

__Αλλά όχι, τόσο καλή φωνή δεν έχω… Ειδικά Kamelot δεν έχω ακούσει (νομίζω, γιατί π.χ. Royal Hunt είχα ακούσει και δε το ήξερα!), οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά Tate, Mercury κλπ αν ήμουν θα το ξέρατε… χεχε… Απλά θέλω να παλέψω με δύσκολα τραγουδια -με όποια απ’ αυτά μπορώ, μη τρελαθούμε κιόλας!

__Ευχαριστώ ΠΟΛΥ για τις προτάσεις, για να δούμε?

Υ.Γ. Συγνώμη για την μεγάλη απάντηση (ήθελα να ξεκαθαρίσω γιατί κάνω αυτές τις ερωτήσεις, και όχι να φανεί ότι είμαι ο master που ζητά τα δύσκολα γιατί τρώει τον Halford για πρωινό!!) και για το off-topic, αλλά καλύτερα έτσι, δε θα ήθελα να ανοίξω ξεχωριστό θέμα για να το δούνε όλοι. Εδώ το βλέπουν μόνο αυτοί που μπορούν να βοηθήσουν (ελέω prog.) κι μάλλον πιο ώριμοι ακροατές ?αν κρίνουμε βάση prog- τουλάχιστον, για αυτό που ζητώ?

__ΟΛΟ? χιχιχι… θέλουν κάτι που να είναι το πολύ 2 λεπτό τις πιο πολλές φορές (80%), ενώ κάποιοι θέλουν να είναι και ένα λεπτό… Ποιό μέρος λες (να το τσεκάρω);

Η αλήθεια είναι ότι αν το πεις όλο ή θα μονοπωλήσεις το ενδιαφέρον ή δε θα ξανακάνεις audition! Τώρα για το ποιο μέρος να πεις, δεν είμαι ειδικός, αλλά έχει τόσες διαφορετικές σκηνές-σημεία που είναι όλα τοσο διαφορετικά και μπορείς να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Πολύ ενδιαφέρον και εντυπωσιακό θα ήταν πιστεύω αν κατάφερνες να βγάλεις το presentation που έχει διάλογο (αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι πως τραγουδιέται :oops: ).

Γενικά όμως, ως παραδοσιακός Άφωνος (α κεφαλαίο), η γνώμη μου δεν είναι και η πιο αξιόπιστη :stuck_out_tongue:

As previously reported, PAIN OF SALVATION are currently working on the follow-up to their Be album, entitled Scarsick. InsideOut has revealed the album will be released in January 2007. A specific date is expected to be announced soon.

In other news, European tour dates have been announced for February and March 2007. They are as follows:

February
17 - Oslo, Norway at John Dee
18 - Gothenburg, Sweden at Musikens Hus
20 - Warsaw, Poland at Progresja
21 - Krakow, Poland at Klub Studio
22 - Budapest, Hungary at Schiff A38
23 - Wien, Austria at Planet Music
25 - Treviso, Italy at New Age
26 - Rome, Italy at Alpheus
27 - Milan, Italy at Rolling Stone

March
1 - Pratteln, Switzerland at Z7
2 - Amsterdam, Holland at Paradiso
3 - Paris, France at Elysee Monmartre
4 - Vosselaar, Belgium at Biebob
6 - Augsburg, Germany at Spectrum
7 - Aschaffenburg, Germany at ColosSaal
8 - Bochum, Germany at Zeche
10 - Copenhagen, Denmark at The Rock

Πού είναι η Ελλάδα? ΟΕΟ?

Επίσης, ΝΕΟ ALBUM PAIN OF SALVATION ΡΕΕΕΕΕΕ…
Πόσες και σήμερα?

τι να ειπω…το ‘Be’ είναι ο αγαπημένος μου δίσκος Pain Of Salvation, οπότε οτι και να βγει, θα συγκριθεί απο μένα με αυτο, αλλά και τα 2 προηγούμενα…

οσον αφορά τα dates, ντακσ, πιστευω οτι γενικα μαζεύουν κόσμο…ολο και καποιος θα τους φερει μωρε καποια στιγμή του χρόνου…

δεν ξέρω αν θα τους δώ Ελλάδα…αλλά εδώ που είμαι κάτι θα κανονίσω :wink:

Ενταξει και γω πιστευω οτι το be ειναι υπερεκτιμημενο και καταλαβαινω αυτο που λεει ο karjas, δηλαδη αν παρεις τα κομματια του ξεχωριστα και οχι σαν μερος του concept δεν θα σου κανουν μεγαλη εντυπωση (πραγμα που δεν συμβαινει με κομματια απο τα προηγουμενα αλμπουμ) ομως πιστευω οτι ηταν κατι θετικο γιατι εφερε μια αλλαγη και στον ηχο και στη θεματολογια των pos γιατι αν και το scarsick ακολουθει παρομοια θεματολογια με τα rl και pe και δεδομενου οτι ειναι να βγει και το peII ισως αυτο να γυριζε σε “κλισε”.

κοιτα, βασικά πιστεύω οτι υπάρχουν αρκετά κομμάτια που μπορουν να σταθούν και μόνα τους. αλλά απο την άλλη καταλαβαίνω τι εννοείς, επειδή είναι αρκετά διαφορετικό απο τα υπόλοιπα σε δομή και νοοτροπία.

βρε outshined, σου αρέσουν οι pain of salvation?

αψού (ηχητικό απόσπασμα, αφού την ώρα που απάνταγα φτερνίστηκα)

Όχι απλά μου αρέσουν Sirjim.
Αποτελούν μια από τις 5-6 πιο αγαπημένες μπάντες μου. Από τα ελάχιστα συγκρότήματα που μου αρέσει ό,τι έχουν κυκλοφορήσει και έχω λίωσει τη δισκογραφία τους τόσο πολύ…

μπράβο…από σήμερα έχεις την ευνοια μου!

να την ανταλλάξω με το avatar σου?

χαχα.
:lol: :lol: