Pain Of Salvation

δες τα Pm σου…

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ξελερέητορ (!)

3 Likes

Κομματαρα!δεν μπορω να σταματησω να το ακουω…

1 Like

Στείλτε και δω ένα πμ καλέ

1 Like

αυριο βγαινει και επισημα ετσι κι αλλιως
εγω που το ακουσα δυο τρεις φορες το μεσημερι δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα

εμενα με εχει ενθουσιασει…

Πολύ περίεργο κομμάτι.
Ξεκινάει ωραία, συνεχίζει με δύσκολα φωνητικά, αλλά ωραία.
Τα πρώτα 2 λεπτά περνάνε και είμαι λίγο μπερδεμένος - ειδικά το σημείο στο 1:50 είναι το πιο δύσκολο.
Μετά το 2ο λεπτό εθίστηκα.

Γενικά περίεργοι ήχοι στα συνθ, μοντέρνοι ήχοι, ίσως όχι οι ιδανικές επιλογές.
Είναι ξεκάθαρα το πιο Leprous κομμάτι τους. Και σαν δομή και σαν χρήση ρυθμού και σαν χρήση ηχοχρωμάτων.
Ψήγματα λέπρους υπήρχαν και στο ItPLoD.

Με λίγα λόγια: Eίμαι μπερδεμένος, αλλά το βλέπω πολύ θετικά. Δεν είναι κομμάτι κράχτης, είναι περίεργο και δύστροπο, αλλά σίγουρα σου μένει και σίγουρα είναι κάτι καινούργιο για την μπάντα.

ισχυει αυτο που λες για Leprous σε καποια ρυθμικα σημεια… ηχητικα φερνουν στο Malina…

Περιεργο κομματι αλλα το βρηκα παρα πολυ ενδιαφερον θελει ακουσματα και απλα τελειωνει και θελω και ολο τον υπολοιπο δισκο καπακι…

Πως μας πετσόκοψε έτσι ο Daniel πάλι.

5 Likes

Εδώ το τραγούδι.

3 Likes

Αποφευγω να βγάζω συμπεράσματα από ένα τραγούδι, γενικώς. Αλλά αυτό εδώ το έλιωσα τόσο που δυσκολεύτηκα να κοιμηθώ χθες. Συντάσσομαι με @Storm.

Ναι, έχει αρκετά καινούρια στοιχεία. Αν δεν κάνω λάθος, από κάθε συγκρότημα που θεωρούμε σπουδαίο - και ειδικά αν λέγεται progressive metal! - θέλουμε καινούρια στοιχεία. Αυτό εδώ το τραγούδι, αν μη τι άλλο, αποτελεί μια ένδειξη ότι οι PoS ακόμα “σκέφτονται”, ακόμα νιώθουν, ίσως έχουν τα κότσια ακόμα να εξελίσσονται.

Το θέμα των synths είναι πολύ “καυτό”, μην το βλέπετε μόνο μέσω των Leprous. Ένα σωρό μπάντες το ψάχνουν, σε κάθε στυλ.

Ο συνδυασμός στίχων, artwork και πρώτου δείγματος, με κάνουν να υποψιάζομαι ότι ίσως πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο άλμπουμ θεματικά. Κάτι που δεν έχουμε ακούσει ξανά από τον Daniel. Wishful thinking; Θα δούμε!

7 Likes

Συμφωνώ απόλυτα. Τι κομματάρα!

4 Likes

Nαι ξεκάθαρα, το τραγούδι δείχνει ότι εξελίσσονται και δεν μένουν στα ίδια, ακόμα και αν το προηγούμενο, ήταν πάλι κάτι νέο για αυτούς. Γενικά μόνο θετικά βλέπω το τραγούδι, παρόλη την στρυφνίλα που βγάζει - το τραγούδι είναι εθιστικό. Ενώ δεν έχει κάτι εμφανές πιασιάρικο, είναι υπνωτικό, είναι περίεργο, είναι εθιστικό ξαναλέω.
Η αναμονή για αυτό το αλμπουμ είναι μεγάλη :heart_eyes:

Στους ήχους των συνθ παίζεται μεγάλο παιχνίδι πλέον, δεν είναι μόνο των Leprous προφανώς, απλά η φαινομενικά (γιατί γίνεται της καριολας στο accelerator) μινιμαλιστική οπτική που στηρίζεσαι σε μια επαλαμβανόμενη μελωδία, με “δύσκολο” ρυθμό από πίσω και πρωταγωνιστικά τα φωνητικά, είναι κάτι που έχουμε συναντήσει στους Leprous σχεδόν από το Coal και δώθε. Ο Daniel μπορεί να μην έχει ακούσει καθόλου Leprous, αλλά η προσέγγιση σε αυτό το κομμάτι μου θύμισε λογική παραπλήσια με τους Leprous.

Μια γενική παρατήρηση όσων αφορά γενικά την prog σκηνή: Ο πειραματισμός με συνθ είναι πλέον φανερός και δεδομένος, χρησιμοποιώντας πιο “ξενους” στο είδος ήχους απ ότι στο παρελθόν. Δεν το βρίσκω καθόλου κακό, ίσα ίσα που αν γίνει σωστά, τότε έχουμε εντυπωσιακά αποτελέσματα(βλέπε Leprous). Από την άλλη έχουμε για παράδειγμα τους Voyager, οι οποίοι όμως δεν είναι τόσο πειστικοί στην ενσωματωσή τους - μια χαρά αποτέλεσμα έχουν απλά δεν δένει τόσο καλά ή τους Haken που ναι μεν είναι οι πιο κλασσικοί στο ύφος τους αλλά ο συνθμαν τους δουλεύει πολύ καλά τους ήχους.
Επίσης το άλλο είναι το μεγάλο “παιχνίδι” με τους ρυθμούς, το οποίο πλέον παίζει αρκετά κεντρικό ρόλο. Αυτό μπορεί να είναι εξαιρετικά θετικό, μέχρι πλήρως αδιάφορο. Καθώς ναι μεν έχεις πειραματισμό σε αυτό το κομμάτι, από την άλλη όμως έχεις “αφαίρεση” ριφφ, καθώς πλέον αρκετά συχνά δεν ακούμε ολοκληρωμένες φράσεις στην κιθάρα εξαιτίας αυτού του παιχνιδιού(οι Haken στον νέο δίσκο έχουν πέσει ελαφρώς σε αυτή την “παγίδα”).

Αυτά τα λίγα!

7 Likes

Ειπες τεραστια κουβεντα τωρα. Μολις συνειδητοποιησα 3 χρονια μετα εναν επιπλεον λογο για τον οποιον θεωρω το ITLOPD ενα απο τα καλυτερα τους, αν οχι το καλυτερο τους. Και ναι, το Αξελερεητορ ειναι το πιο Λεπρους κομματι τους.

10 στα 10 στο τραγουδι εννοειται, το λατρεψα απο την πρωτη ακροαση, και ειμαι στην 4η συνεχομενη. Απλα ΓΑΜΑΕΙ. Πολυ συναισθημα. Συνθια υπεροχα, ηχος γενικα ζεστος και ζωντανος, ρεφρεναρα, φωναρα, θεατρικοτητα, κορυφωση, πραγματικα μας ισοπεδωσε ο Ντανιελαρας.

7 Likes
8 Likes

Ρωτησα τον βραζιλιανο για το σεναριο του ITPLOD part II και μου απάντησε με ένα “what??”, του εξήγησα για τον ήλιο που φαίνεται να έχει μέσα ένα ΙΙ και μου είπε “α, όχι, ηταν ιδέα του Ντάνιελ να εξελίσσεται το σύμβολο σε κάθε δίσκο”, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν πιστεύω τίποτα αν δεν διαβάσω και τις 340 σελίδες προσωπικών σημειώσεων που θα έχει γράψει ο άλλος στο μπουκλετ.

Κομματάρα, νιώθω ενθουσιασμένος όπως τότε με το Reasons. Επίσης άρχισαν τα preorders, να ξέρετε.

4 Likes

Πλέον μπορώ να πω ότι με εχει ρουφήξει το κομμάτι :boom:

3 Likes

Παρά πολύ ωραίο το κομμάτι.

Στο βίντεο κλιπ πίστεψα σε ένα σημείο ότι θα πεταχτεί ο Ντάνιελ να κάνει spear στον Randy Orton ξέρω γω . Ίδιος ο Edge έχει γίνει

1 Like

Πολύ καλό το κομμάτι, παίζει στο repeat

2 Likes