Pantera

Αηδία.

Δεν νομίζω να δεχτεί ποτέ ο Βίνι. Έτσι και αλλιώς κάνουν το ετήσιο μέταλ μάστερς, παίζουν παντέρα και ξεκαυλώνει ο Φίλιππας. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Μακάρι να κρατήσει ο Vinnie.

Pantera [U]δεν υπάρχουν πια[/U]. Καλό είναι να το καταλάβουν όλοι οι εμπλεκόμενοι. Πρώην μέλη και οπαδοί.

Δεν υπάρχoυν Pantera δεν το συζητάμε, αλλά για να είμαι ειλικρινής αν ερχόντουσαν Ελλάδα με αυτο το line up θα πήγαινα να τους δω. Ίσως καλύτερα να μην περιόδευαν σαν Pantera αλλά σαν Cowboys From Hell ξερω γω


Τι σχέση μπορει να εχει ο anselmo με αυτο το κτήνος που βλέπουμε σε μια απο τις τελευταίες τους εμφανίσεις (πριν απο 13 χρόνια βέβαια ! ). Σαν live ως φόρος τιμής δεν θα με χάλαγε και δεν εστιάζω στην δεδομένη απουσία του dimebag , αλλα περισσότερο στην κακή κατάσταση του anselmo που δεν φαίνεται και αναστρέψιμη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ βασικό, κι όσο κι αν προσπαθήσει πιστεύω ότι την έχει κάψει την φωνή του.

…βασικά την κεφάλα του έχει κάψει:):!:

Αυτο ακριβως πιστευω και εγω. Εννοειται οτι δεν υπαρχουν Pantera χωρις Dimebag, αλλα δεν ξερω αν θα ελεγα οχι μια περιοδεια με αλλο ονομα σαν φορο τιμης στον [B]ΤΕΡΑΣΤΙΟ[/B]…

Δυστυχως την εχει καψει και πολυ μαλιστα.

Σε σχεση με τις αρχες των 00’s μια χαρα ειναι τωρα που εχει κοψει την πρεζα, θυμησου την κατασταση που ηταν απο το 98 μεχρι και το 2005…

Τι στον πούτσο, πρώτον ποιοι είναι πάλι αυτοί, δεύτερον, σοβαρά τώρα?

Σιχαματα.

Πουθεναδες που ηθελαν να το παιξουν καποιοι, δεν ειναι καινουριο, ουτε περιεργο αυτο. Το περιεργο ειναι ποσο [B]ΗΛΙΘΙΟΙ ΜΠΕΤΟΒΛΑΚΕΣ[/B] πουθεναδες ηταν αυτοι που τα ποσταραν και στο internet. Προβλεπω κανονικο manhunt απο τους φαν των Pantera, οι ανθρωποι προκαλουν την τυχη τους, σαν να εχουν κανει καποιο death wish.

12 χρονια απο τοτε που εφυγε ετσι αδικα ο μεγαλος …

2 Likes

@pantelis79 @drenie
Και για μένα το Vulgar είναι το καλύτερο γιατί πέραν των riffs έχει και συνοχή και ήταν και το πρώτο σε αυτόν τον ήχο. Αλλά το δεύτερο για μένα (λόγω riffs) είναι το FBD. Απλά χάνει γιατί έχει 1-2 μέτρια κομμάτια. Βέβαια έχει τα 3 αγαπημένα μου Pantera riffs οπότε το βάζω δεύτερο με το CFH τρίτο (μόνο που άλμπουμς σαν αυτό - στο power/speed/heavy έχουμε ακούσει και από άλλους). Το Reinventing το βάζω 4ο. Και τα 4 αυτά παίζουν με “δέκατα” για το ποιο είναι καλύτερο. Το TGST είναι καλό αλλά πιο πίσω. Τα 4 πρώτα δεν τα έχω ακούσει :frowning:

2 Likes

Για μένα μετά από σύντομη σκέψη

Vulgar Display Of Power
Far Beyond Driven
Reinventing the Steel
Cowboys From Hell
Great Southern Trendkill ( έχει το καλύτερο σολο dimebag το γαμημένο )
Power Metal ( το αγαπώ )

ομολογώ τα παλιότερα δεν τα έχω ακούσει καθόλου

1 Like

Μην μπείτε στον κόπο να τα ακούσετε.

Βρε @Rebel πως σου αρέσει το Power metal ; ναι πιάνεις με την μία ότι ο dime κάνει παπάδες αλλά δεν μπορώ να το ακούσω. Ίσως φταίνε και τα αγουρα φωνητικά του Anselmo . Ένα στοιχείο που βρίσκω να με χαλάει και στο Cowboys αν και είναι πάρα πολύ καλός δίσκος .

Vulgar μάλλον το νούμερο 1 για μένα και δεύτερο το Far Beyond το οποίο αν δεν είχε τις 2-3 μέτριες ή “πειραγμένες” στιγμές του , που λέει και ο @plex27 θα πήγαινε αγκαζε με το Vulgar στη πρώτη θέση .

Τα great και reinventing τα βάζω μαζί . ίσως ένα κλικ παραπάνω το δεύτερο , αν και λατρεύω την αρρώστια του πρώτου . Σαν δίσκο που μπορώ να τον ακούσω από την αρχή μέχρι το τέλος και στο repeat θα βάλω το reinventing.

Εύκολα οι pantera είναι μια από τις αγαπημένες μου μπάντες .

Ακόμα κλαίω που δεν τους είδαμε παρέα με τους Slayer το 2001.

Να βάλουμε μέσα και την εκπληκτική διασκευή στο The badge , cat scratch fever οπως και τα avoid the light , light comes out of black ( με τον Rob Halford που έφτιαξε τους fight επιρρεασμενος από τους Pantera ), και τις διασκευές σε Black Sabbath ( hole in the sky , electric funeral , τις οποίες δεν βρίσκω τόσο κορυφαίες σε σχέση με το planet caravan ) και το immortally insane .

1 Like

Floods καλύτερο σόλο.
Καλύτερα riffs:

  • Broken
  • 5 minutes
  • Walk

Ακολουθούν από κοντά

  • Domination
  • Revolution
  • Mouth for War
  • Use My 3rd Arm στο 02:40
  • Cemetery
  • CFH

Στην επόμενη δεκάδα (25 years, Yesterday, Axe, Drag the Waters, κτλ), την “δεύτερη” μπαίνουν riffs που αν τα είχε γράψει τωρινή μπάντα θα ήταν νο1 metal παγκοσμίως τα τελευταία 10+ χρόνια.

ΥΓ. Αν ξέχασα κάτι συγχωρέστε με. Τι είχε γράψει ο άτιμος…

1 Like

χαχα μου βγάζει Rob Halford inspired (και) φωνητικά αυτό το δισκάκι , έχει και αυτό το reverb ( αν χρησιμοποιώ τη σωστή ορολογία ) που μου θυμίζει τα φωνητικα “μέσα από πηγάδι” που είχε κι ο ΤζεημΖ στο Kill em All & Ride the Lightning… Δεν συγκρίνω επίπεδα προφανώς , αλλά αυτό το feeling

Μετά, προφανώς , τα υπέροχα ριφφακια του Dime που είναι και λίγο προάγγελος του τι θα ακολουθήσει . Τρομερός ήχος κιθάρας, γενικά με κέρδισε απ την 1η ακρόαση ( όχι ότι έχω λιώσει όμως )

@plex27 συμφωνούμε στα ριφακια. Για μένα τα απόλυτα αψεγάδιαστα, ονειρεμένα, ανεπανάληπτα μπλα μπλα μπλα είναι

Mouth for War
5 Minutes Alone
Broken
Revolution is my Name
Cemetery Gates

Σολο προφανώς το Floods . Απ τα καλύτερα στο μεταλ γενικότερα , ειδικά από μουσικής ανάλυσης

1 Like

Floods, Tornado of Souls και βάλτε το τρίτο.

Edit: βάλτε οποίο σόλο του Criss Oliva θέλετε, για τρίτο.

Αν και η σειρά μου θα ήταν κάτι του στυλ

Tornado Of Souls
Floods
Mr Crowley ----> θα βάλω Summer’s Rain \m/

1 Like

Λατρεύω το Reinventing The Steel, το τοποθετώ δίπλα στο Vulgar Display Of Power. Το λιγότερο αγαπημένο μου είναι το TGST. Νομίζω ότι το CBH, επειδή στ’ αυτιά μου έχει λίγο παρωχημένο ήχο σε σχέση με αυτά που έπαιξαν μετά οι Pantera, θα το βάλω τέταρτο και το FBD τρίτο.

Έχω ακούσει και τα τέσσερα πρώτα, είναι άλλο πράγμα, καμιά σχέση με αυτό που έπαιξαν μετά. Γι’ αυτό που είναι, δεν είναι άσχημα :slight_smile:.