Pantera

Προφανώς ήταν υπερβολή αυτό το “κατέστρεψαν το μεταλ” διαφωνώ όμως ότι το έσωσαν κιόλας. Το εκμοντέρνισαν σίγουρα αλλά αυτό για τα δικά μου γούστα δεν είναι απαραίτητα καλό. Το Cowboys είναι εξαιρετικός heavy metal δίσκος με thrash στοιχεία και μερικά από τα καλύτερα τους τραγούδια, και με τον Anselmo να τραγουδά! Είναι φοβερό ένας τραγουδιστής που έχει αποδείξει ότι μπορεί να τραγουδήσει στη συνέχεια όχι μόνο να μην εξελίσσει τη φωνή του αλλά να γίνεται χειρότερος και να γκαρίζει…

Εμένα τα φωνητικά είναι αυτό που με “προβληματίζει” στο Καμπόις ρε, στο Vulgar έγινε Θεός ο Ανσέλμο! Έχει κάτι τσιρίδες στο Καμπόις που είναι πολύ κλασσικούρες για τα γούστα μου.

Προφανώς κι εγώ υπερέβαλα ότι το έσωσαν, αλλά σου λέω, για μένα το εξέλιξαν.

Δώσε ευκαιρία στο Reinventing, είναι τρομερή δισκάρα.

1 Like

Μα δεν διαφωνώ ότι το Vulgar σκοτώνει, μάλιστα το 2009 αυτό είχα ψηφίσει εδώ σαν το καλύτερο τους, μεγαλώνοντας όμως εκτίμησα παραπάνω την κλασικομεταλιά του CFH.
Προσπάθησα πριν λίγο να βάλω το Reiventing και τελικά στην μέση το έβγαλα και έβαλα το CFH, αλήθεια σου λέω…

Οι Pantera δεν έσωσαν το metal, το εξέλιξαν. Πόσες μπάντες μπορούν να πουν ότι έκαναν το ίδιο?

όχι ότι έχω ζήσει τα 90’s γιατί ήμουν στην 1η δεκαετία της ζωής μου, αλλά νομίζω ότι η βλακεία που λεγόταν ότι έσωσαν το μεταλ , σχετίζεται με κάποια μερίδα οπαδών που θεωρούσαν ότι το μεταλ στα 90’s αργοπέθαινε

Αλλά απλά κυριάρχησαν κάποια άλλα είδη . Grunge, sludge, black metal, goth , stoner , industrial , αρχίδια μύδια κλπ

Οι μπάντες περίπου δεκαετίας plus ψιλοπειραματίζονταν τότε και κάπως έτσι βγήκε μάλλον η ατάκα, αφού λογικά οι Pantera θα θεωρήθηκαν τεράστια ελπίδα για το μεταλ από αυτούς που είχαν την παραπάνω άποψη . Ντάξει δικαιώθηκαν γιατί είναι απ τις καλύτερες μπάντες εβερ , αλλά συμφωνώ ότι ουσιαστικά το εξέλιξαν και δεν το έσωσαν . Δεν χρειαζόταν σώσιμο

έχουν βγει όμως πολλά διαμάντια στα 90s . Προσωπικά 2-3 τα κατατάσσω και στα καλύτερα όλων των εποχών ( painkiller, Rust in Peace ) , ακόμα και αν τα 80’s σαφώς υπερισχύουν ποσοτικά ( και ποιοτικά ίσως )

OK δεν την ήξερα τη συγκεκριμένη εξέλιξή τους γιατί back then οι hardcorοπατέρες τους είχαν αποκυρήξει γιατί, λέει, ξεπουλήθηκαν και γύρισαν στο metal και στα “σταριλίκια” και δεν ήταν underground κτλ, οπότε σταμάτησα να τους ακολουθώ από το προηγούμενο album από αυτό που έβαλες. To Haymaker ήξερα για καλύτερό τους (και μ’ άρεσε και πολύ μάλιστα).
Αν απορείς με αυτά που γράφω, σκέψου ότι τότε ήταν αρκετά ελλιπής η ενημέρωση μέσω ίντερνετ ειδικά για κάτι τόσο underground.

Για την κουβέντα σχετικά με το ποιος έσωσε τι, θα πω μόνο ότι οι Pantera έδωσαν μεγάλη τονωτική ένωση με τη μίξη hardcore με metal που έπαιζαν. Ένας τραγουδιστής με αυτή την εμφάνιση/attitude/τρόπο ερμηνείας σε συνδυασμό με το rhythm section και τις μεταλλικές/southern κιθάρες του Dime… Στα τελευταία τους, βέβαια (RTS), έχουν μεταλλέψει εμφανώς.

2 Likes

Είπε μερικά ενδιαφέροντα πράγματα ο Phil Anselmo περί ενδεχόμενου reunion, για το δίλημμα Kerry King ή μούσιας και για το ολόγραμμα του Dimebag που εάν και εφόσον γινόταν θα έπρεπε να γίνει σωστά.

https://rockoverdose.gr/philip-anselmo-αν-ήταν-να-κάνουμε-ολόγραμμα-για-το/

Ειπε ουσιαστικα οτι δε θα γινει κατι απο αυτα…

6 Likes

οπως λαχει εμεις οι βλαχοι !

1 Like

4 Likes

Κάντε το σαν tribute η side band στιλ Sabbath-Heaven and Hell. Pantera δίχως Dimebag κ Vinnie δεν υφίσταται

2 Likes

Να ασχοληθούν με τους Down και τόσα άλλα ενδιαφέροντα πρότζεκτ που έχουν

Ας παίξουν όσα τραγούδια θέλουν , όσα λαηβ θέλουν . Βρίσκω " φθηνό" να χρησιμοποιήσουν το όνομα

2 Likes

“Top secret discussion” λέει, που όμως όλως τυχαίως διέρρευσε στο internet :stuck_out_tongue:.

Ελπίζω, αλλά και πιστεύω, ότι αυτά είναι μούφες.

2 Likes

Μακάρι να μην γίνει ή έστω να μην γίνει κάτω από το όνομα των Pantera

1 Like

Αστειότητες.

2 Likes

Τεράστια μπάντα, στο χαλαρό στις 2-3 πιο σημαντικές/επιδραστικες/γαμάτες των 90s.

Για να ρίξω κι εγώ τη δική μου λιστα:

1)Far beyond- unpopular opinion νομιζω, αλλά το βάζω πρώτο. Άρρωστες κιθάρες με άρρωστο ήχο θυμωμένο όσο λίγα με μηδέν επιτήδευση και 4 από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γράψει ποτέ, becoming, 25 years, I’m broken και το απόλυτα τσαμπουκαλεμενο όσο δεν πάει άλλο 5 minutes alone.

  1. Cowboys- μόνο κομματαρες και από τη στιγμή που θα ξεκινήσει δεν σταματάει για κανένα λόγο. Ο μόνος ίσως δίσκος τους που δεν έχει ούτε ένα μέτριο δεύτερολεπτο. Και έχει και cemetery gates, domination, primal country sledge, heresy, the art of shredding και το ομώνυμο

  2. Vulgar: ριφαρες, κομματαρες, τσαμπουκας στο 100% και ένα hollow στο τέλος με ένα από τα καλύτερα ριφ που έχουν γράψει.Και fucking hostile και walk και by demons be driven και new level και mouth for war και το υπέρτατο this love. Κάτι λίγο με χαλάει στην παραγωγή αυτού του δίσκου (για μένα οι καλύτερες παραγωγές τους ήταν το far beyond και το reinventing the steel).ως τώρα τα τρία πρώτα είναι ακατεβατα 10αρια, και παίζει τον άλλο μήνα να τα βάζω με άλλη σειρά

  3. the great southern trendkill- ότι πιο ακραιο έχουν βγάλει ουσιαστικά, έχει μέσα κομματαρες όπως το ομώνυμο, το war nerve, το suicide note pt2 (αυτό που χώνει), το sandblasted skin, το drag the waters και το the underground in america. Έχει και μέτριες στιγμές όμως, αλλά οι καλές του είναι τόσο καλές που θα βάζα ένα 8.5-9 περίπου όσο θα έβαζα και στο…

  4. reinventing the steel: ένας δίσκος χωρίς μέτρια κομμάτια αλλά με μόνο δύο που θα έμπαιναν στα κορυφαία 20 της μπάντας, το goddamn electric και το revolution is my name.

Λείπουν πολύ οι pantera από το σκληρό ήχο… θα ήθελα να δω ανσελμο (αν και έχει κάψει τελείως τα τελευταία χρόνια) με rex zakk και adler, αλλά θα ξενερωνα πολύ κι εγώ αν το έκαναν με το όνομα pantera

3 Likes