Paradise Lost- Medusa (2017)

Εντάξει τώρα, σιγά τις 40 τρομερές μπάντες που είχε να ανταγωνιστεί. Τουλάχιστον εγώ τις μισές δεν τις ξέρω καν. Δηλαδή άμα βγήκε μπροστά από τους Oxbow ή τους Cloak, μιλάμε ουάου φοβερό κατόρθωμα. To Medusa τρομερή δισκάρα επομένως :astonished: !!

1 Like

Έχει μέσα και Obituary, Cannibal Corpse , Power Trip (που βγαλανε δισκαρα ), Kreator ( που βγαλανε μετριότητα) κτλ γενικά έχει πράγμα μέσα. Δεν λέω ότι ντε και καλά είναι δίσκος της χρονιάς επειδή το έγραψε το decibel αλλά μια χαρά δίσκος είναι.

Τέρμα μεταλάδικη λίστα, οπότε δεν κάνω καν απόπειρα για σχόλιο. Για κορυφές χρονιάς ή Lost το βρίσκω σίγουρα υπερβολικό, αλλά ρε γκρινιάρηδες ο δίσκος στέκεται τιμιότατα. Και το σερί Blood and Chaos/Until the Grave μαυρίζει το σύμπαν για πλάκα.

Πραγματικά, εκεί έξω κυκλοφορεί τόση επιεικώς μέτρια μουσική και πάμε να βγάλουμε για πάτο το Medusa. Κρίμα κι άδικο δηλαδή.

2 Likes

Το Powertrip είναι σκανδαλωδώς χαμηλά στην λίστα και δεν περίμενα να σνομπάρουν τους Mastodon. Μπήκαμε στην εποχή που δεν είναι πια κουλ; Κατά τα άλλα υπερασπίστηκα πολύ το Medusa σε αυτό το νήμα, γιατί είναι πράγματι μια χαρά δίσκος αλλά δίσκο της χρονιάς περιμένεις μόνο φανατίλας φανμπόης να το βάλει ή κάποιος που τα έχει αρπάξει.

Κατά τα άλλα οι Antichrist και οι Condor τους γαμάνε όλους εκεί στο Decibel! :stuck_out_tongue:

4 Likes

Το Mastodon όντως μεγάλη απουσία, αλλά είναι πιο ακραίο μέταλ η φάση πως καταλαβαίνεις

Το Powertrip είναι σίγουρα για τοπ-10, όπως επίσης κάποια στη λίστα που έχω ακούσει (βλ. Integrity, Myrkur, Kreator) δεν είναι σε καμία περίπτωση για τόσο ψηλά (ίσως ούτε καν για λίστα με καλύτερα).
Οι Mastodon μάλλον παραείναι “κουλ και εμπορικοί” για τέτοια λίστα. Από την άλλη βλέπεις μέσα Propagandhi και λες WTF.

3 Likes

Ας το παρουν αποφαση ορισμενοι οτι οι λοστ στα 30 χρονια καριερας γραφουν ακομη μουσικη με ουσια κ αυτο περναει εκει εξω
…συγγνωμη κιολας

  • 29 χρονια καριερας
  • μηδενικη ουσια
  • τιποτα δεν περναει προς τα εξω
2 Likes

Μπα μια χαρα περναει προς τα εξω, εδω μεσα για καποιον λογο εχει γινει circlejerk μεταξυ χεητερς. Εξω απο το φορουμ μια χαρα δισκος θεωρειται η τσουχτρα.

1 Like

Μετα την υποχρεωτικη τριμηνιαια ακροαση με θετικη προδιαθεση, μπας και ανακαλυψω κατι καλο σε αυτο που θεωρω τον χειροτερο δισκο των PL με μεγαλη διαφορα, δυστυχως πολυ λιγα πραγματα αλλαξαν.

  • Ο ηχος στις κιθαρες απαραδεκτος. Καταλαβαινω οτι ηθελαν να εχουν επιτηδες βρωμικο ηχο, ομως το να εχεις βρωμικο ηχο δε σημαινει οτι πρεπει να ακουγεσαι οπως το ντεμο του φιλου μου του Χρηστου, στο υπογειο της πολυκατοικιας που εμενε με τους γονεις του το 1997.

  • Δυστυχως τα μισα τραγουδια οσες φορες και να τα ακουσω, μου ακουγονται ως ενας αχταρμας απο ριφφς και κραυγες, χωρις συνοχη, χωρις συναισθημα και χωρις νοημα (Gods Of Ancient, From The Gallows, No Passage From The Dead, Until The Grave)

  • Για τα φωνητικα του νικχολμς τα εχουμε πει. ΓΙΑ ΜΕΝΑ προσωπικα ειναι τρελο dealbreaker. Απο τα 4 τραγουδια τα οποια θεωρω πως εχουν κατι να πουν, τα δυο (Fearless Sky, Blood & Chaos) τα χαλανε τα φωνητικα και η μεγαλη διαρκεια το πρωτο, η ελλειψη πρωτοτυπιας το δευτερο. Οι κραυγες του χολμς στο Blood & Chaos ειναι απλα ενα cringefest :persevere:

Ως θετικο θα αναφερω την θεληση των PL να βγαλουν κατι διαφορετικο, αφου σιγουρα ο δισκος παρολο που εχει παμπολλες ομοιοτητες με Gothic και Shades Of God, εχει μια θεληση να εκφρασουν αυτην την μελαγχολια και απελπισια που τους διακρινει, με εναν καινουριο τροπο. Απλα για μενα το πειραμα απετυχε παταγωδως μουσικα. Κραταω επισης τα Longest Winter και Medusa ως τα μονα δυο τραγουδια που θα βαλω να ακουσω 1-2 φορες το χρονο…

1 Like

Επίσης λογικά την επόμενη φορά θα κάνουν πάλι κάτι διαφορετικό, μιας και το πάνε σχεδόν 2 παρόμοια (όχι ακριβώς, μάλλον πολύ κοντά το ένα με το άλλο σε ύφος) albums. Για να δούμε…
Το παλεύεις πάντως, σου το δίνω αυτό.

Προσωπικά μετά από τόσο καιρό συνεχίζω να πιστεύω ότι η κορυφαία στιγμή του είναι το bside shrines με το longest winter να ακολουθεί. Ένα άλμπουμ σε γενικές γραμμές που σε καμια περιπτωση δεν πρέπει να αποτελέσει οδηγό για το επόμενο…

1 Like

Δεν θα με χάλαγε καθόλου ένας δίσκος στο στυλ του συγκεκριμένου τραγουδιού, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το πάνε πάλι σε death metal, εντάξει πλάκα είχε το είδαμε ότι μπορούν γράψουν καλά τραγούδια και σε αυτό το στυλ, πάμε παρακάτω παρακαλώ…

1 Like

Μονο κατι σαν το Host θα τους εξιλεωνε στα ματια μου και τα αυτια μου πλεον, και αυτο εχει πιθανοτητα 0.00001% να συμβει, αρα… παμε για αλλα οντως (συγκροτηματα).

1 Like

Αν θες να ακούσεις κάτι σαν το Host άκου Depeche Mode, Duran Duran και ηλεκτρονική μουσική :stuck_out_tongue:

1 Like

Η σχεση του Host μουσικα με αυτα που εγραψες, ειναι μικροτερη απο το νουμερο που εγραψα παραπανω.

Οχι αλλο Host, ενα ειναι αρκετο. Αμα θες υπαρχουν μπαντες που το κανουν καλυτερα, γιατι να γινουν ντε και καλα οι Lost ετσι? Και εμενα μου αρεσει το blackgaze, δεν απαιτω απο τους Metallica να το γυρισουν σε κλωνο Deafheaven στον επομενο δισκο, δοξα τον Εωσφορο υπαρχουν πολλες μπαντες που μπορω να ακουσω.

Για τους Λοστ δεν θα με χαλαγε να κατασταλαζαν στο στυλ του Tragic Idol προσωπικα, το πιο κοντινο στους καλυτερους δισκους που εβγαλαν δηλαδη, αλλα θα κανουν οτι τους βγαινει οπως παντα οποτε περιμενουμε.

Παιζε καμια περιπτωση να ακουσουμε τιποτα νεο τον Δεκεμβρη η δεν εχουν γραψει τιποτα ακομα?

2 Likes

Και κάτι στο στυλ in requiem, faith δεν θα ήταν άσχημα.

1 Like

Το να βγαλουν οι Paradise Lost κατι πρωτοποριακο που να ειναι ταυτοχρονα και γαματο, μου φαινεται οχι απλα απιθανο, αλλα αδυνατο. Δε νομιζω οτι υπαρχει καμια δυναμη στο συμπαν και κανενας συνδυασμος περιστασεων που θα μπορουσε να το προκαλεσει αυτο.

Γι’αυτο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα προτιμουσα οτιδηποτε κοντα στο υφος που επαιζαν 1995-2005, παρα οτιδηποτε παρομοιο στο στυλ του Tragic Idol για παραδειγμα. Το Tragic Idol το θεωρω πολυ καλο δισκο, αλλα ειναι αναμασημα παλαιοτερου τους στυλ, οποτε γιατι να θελω αναμασημα του αναμασηματος? Αυτο που λες επρεπε να το κανουν μετα το 2012, αλλα δεν το εκαναν, αρα τωρα πολυ αργα.

Και οχι, δεν υπαρχει καμια μπαντα που να το κανει καλυτερα αυτο που εκαναν οι Lost στα τελη των 90ς γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει καμια μπαντα που να ακουγεται ετσι.

Γουατεβερ διαφωνουμε. Για εμενα οι Λοστ ηχος παντα θα ειναι μεταξυ του Icon και του Draconian, το Host και το Symbol ηταν παρενθεσεις, πολυ καλες και ποιοτικες αλλα παρενθεσεις, οποτε απο το να αναμασησουν τον ηχο των παρενθεσεων χιλιες φορες να αναμασησουν τον ηχο που εφτιαξαν και καθιερωσαν, με αυτην την λογικη λεω για το Tragic Idol.

Ειπα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ε, μην αρχισεις παλι. Για εσενα μπορει να ειναι αλλιως, σεβαστο και παμε παρακατω, οπως εχω πει πολλες φορες αμα δεν σε εκφραζει πλεον μια μπαντα πας παρακατω, φαντασου να εμπαινα στα θρεντ των Αναθεμα (καποτε ηταν στο τοπ 5 μου) και να εκραζα συνεχως, δεν με εκφραζουν πλεον, οκ δοξα τω Κθουλου υπαρχουν απειρες μπαντες που μπορω να ακουσω αντι για αυτους.