Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Εγώ ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν έχω κοινωνική ζωή και οι περισσότεροι φίλοι μου ζουν στο εξωτερικό(όχι Σουηδία).

Σε εποχες μαντ μαξ μπορεί εμεις που δεν στοκαρουμε κωλοχαρτο να γινουμε πουτανακια αυτων που στοκαρουν. Ποιος ξερει; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Καλημερα. Βαριεμαι στο λεωφορείο.

Ξερω. Αλλοπροσαλη πλαυλιστ :laughing:

3 Likes

Αυτό είναι απόφαση της δικιάς σας δουλειάς; Ή γενικότερη απόφαση;

Για τα καταστήματα που με ενδιαφέρει περισσότερο, μια διαπίστωση που έκανα σήμερα πηγαίνοντας στο μαγαζί να πάρω κάποια πράγματα που χρειαζόμουν, είναι ότι όσα μαγαζιά δεν ήταν ήδη και σαν online Shop, έχουν βγάλει ανακοινώσεις τύπου : σύντομα με online αγορές.

Από την μια είναι καλό αυτό, γιατί μετά την απόφαση της αμαζον να κάνει μόνη της τις αποστολές, 100αδες παιδιά που δουλεύουν σε μεταφορικές εταιρίες (DHL κ.α) κινδυνεύουν να χάσουν την δουλειά τους. Από την άλλη μεριά δεν ξέρω ποια άλλη ομάδα θα επηρεάσει αυτή η κατάσταση.

Πάντως είναι πολύ τρομακτικό αυτό με την αμαζον, γιατί εκεί που έβλεπες ένα φορτηγάκι της DHL να σταματάει μπροστά μας και το 80% από τα πακέτα έγραφαν αμαζον, τώρα έρχεται ένα ολόκληρο φορτηγάκι αφήνει 1-2 πακετάκια στην γειτονιά και φεύγει.

Δεν μου χει χρειαστεί ποτέ η ημερομηνία λήξης σε σοκολάτες :slight_smile:

Kαι γω home office.
Επιτέλους κοιμάμαι σαν ανθρωπος (~6 ώρες) και επιτέλους βλέπω ξεκούραστος τα πιτσιρίκια και μέσα στην μέρα αλλά και μετά που τελειώνω.
Το home office παει καλά, παρόλα τα αναγκαστικά distractions λόγω των πιτσιρικιών.
Φυσικά βέβαια, το home office έχει το κακό ότι δεν βλέπεις ανθρωπους, δεν κοινωνικοποιείσαι (εχω μια χαρά παιδιά στην δουλειά ) και δεν αλλαζεις παραστάσεις.

Προς το παρον την παλεύουμε εδώ μέσα.
Το μόνο κακό είναι πως ο μεγάλος (5), δεν την παλεύει ιδιαίτερα μέσα, οποτε όταν ανοιξει ο καιρός θα αρχίσουν περίπατοι.

3 Likes

Ταυτίζομαι πολύ…

Έχω φάει πάρα πολλές ώρες στο δρόμο για δουλειά και στο μυαλό μου πάντα το home office φάνταζε ιδανική λύση για το μέλλον. Πίστευα ότι θα νιώθω καλύτερα, θα είμαι πιο παραγωγικός κ.λπ.

Πλέον δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Πρώτον, γιατί αποσπάται η προσοχή μου συνέχεια από άλλα πράγματα. Και επειδή δεν μπορούμε να βγούμε, μαλακίζομαι πρωί και μεσημέρι γιατί σκέφτομαι, ε εντάξει, δεν θα πάω και πουθενά, θα τα κάνω το απόγευμα και το βράδυ.

Δεύτερον, γιατί έχουν θολώσει τα όρια μεταξύ δουλειάς και προσωπικής ζωής. Συνειδητοποιώ ότι δουλεύω τουλάχιστον μέχρι τις 7 και μου φάνηκε εντελώς φυσιολογικό που συνάδελφοι με παίρνουνε τηλέφωνο 7 και 8 και 9 το βράδυ, ενώ όταν δουλεύω στο γραφείο δεν το πολυεπιτρέπω αυτό. Καλά δεν το συζητώ για χθες που υποτίθεται ήταν αργία, αλλά δούλεψα κανονικά χωρίς καλά καλά να το καταλάβω!

Και τρίτον η κοινωνικότητα. Δεν το περίμενα, αλλά μου λείπει η έστω και καθημερινή, χαβαλετζίδικη κουβέντα με τους συναδέλφους. Νιώθω λίγο περίεργα όλη μέρα μόνος.

Συνεπώς η πραγματικότητα μου έχει ρίξει ένα χαστούκι και διέψευσε τις προσδοκίες μου. Τώρα νομίζω κι εγώ κλίνω προς την άποψη 1-2 μέρες την εβδομάδα δουλειά από το σπίτι. Ή εν πάσει περιπτώσει, να θεωρούταν σε μια δουλειά που μπορεί να γίνει εξ αποστάσεως φυσιολογικό, από άποψη work culture, το να πεις στον εργοδότη σου “αύριο έχω να κάνω αυτά, θα τα κάνω από το σπίτι”.

By the way, μια και λέτε για ξένες χώρες, έχει κανένας/καμία ζήσει Δουβλίνο ή Εδιμβούργο; Με έχουνε πάρει για μεταπτυχιακό στο Δουβλίνο ήδη και περιμένω (λογικά θετική) απάντηση και από Εδιμβούργο και σιγά σιγά θα ψάχνω περισσότερες πληροφορίες, οι δικές σας σίγουρα θα δώσουν μια άλλη διάσταση! :smile:

5 Likes

Ειμαι σκωτια πανω απο δεκαετια, μπορω να βοηθησω καπως πιστευω.

Και γω δουλεια απο το σπιτι ενα δεκαημερο τωρα. Ειιναι οκ, παραγωγικος γενικα δεν ημουν τοσο, οποτε στα ιδια επιπεδα και τωρα. Δεν εχω καποια γαματη σχεση με τους συναδελφους μου οποτε μου αρεσει που δε με πρηζουν. Βαζω ενα busy στο skype και ειμαι καλα. Το καλο ειναι οτι θεωρουμαι ειδικος οποτε δεν ξρει κανεις ακριβως ποση ωρα μου παιρνει να κανω ενα κατι, οποτε…

το προβλημα μου ειναι το γραφειο/καρεκλα καθως δεν εχει armrests αυτη που εχω σπιτι, οποτε γαμιεμαι λιγο. Ισως πρεπει να παρω καινουργια, καθως εχουμε το ελαχιστον 3 βδομαδες με αυτη τη κατασταση ακομα…

Σε αλλα νεα, τιποτα. Τι νεα να εχω μεσα στο σπιτι με το σκυλο;

3 Likes

Στειλε φωτογραφια μωρε με την λατρεια να φτιαξει λιγο η μερα μας και να σκασουμε κανα χαμογελο.

Παω να παρω μπεηγκελ και καφε ελπιζω να εχω δει σκυλακι μεχρι να γυρισω.

Είναι αποφαση της εταιρείας όπου εργάζομαι. Στην αρχή είχαν πει “2 Απριλίου και βλέπουμε”, χτες το μετέθεσαν και ήταν αναμενόμενο. Εγώ πιστεύω ότι βλέπουν τις εξελίξεις και ζυγίζουν τα πράγματα πριν κάνουν ανακοινώσεις, γιατί αν αλλάζεις αποφάσεις συνεχώς, στο τέλος δε θα σε παίρνουν στα σοβαρά (αυτό ισχύει και για οποιαδήποτε κυβέρνηση παίρνει μέτρα αυτό τον καιρό).

Άρα, θεωρώ ότι εκτιμούν ότι θα είναι ασφαλές να επιστρέψουμε στο γραφείο στις 20 Απριλίου και μιλάω για Βερολίνο. Αν υπάρξει κάποια έξαρση τον επόμενο καιρό, θα το μεταθέσουν πάλι. Φαντάζομαι ότι ρωτάς γιατί κι εσύ μένεις στη Γερμανία. :slightly_smiling_face:

Για DHL και την Amazon που λες, δεν το ήξερα… Αλλά η DHL είναι ουσιαστικά τα γερμανικά ταχυδρομεία, μιλάμε για τεράστιο μέγεθος. Τώρα αν η Amazon θέλει να φτιάξει δικό της στόλο από courier, θα πρέπει να προσλάβει κόσμο. Θεωρώ ότι οι κούριερ / ντελιβεράδες / μεταφορείς κλπ δε θα μένουν χωρίς δουλειά, αλλά θα εργάζονται σε αρκετά “ευέλικτη” φάση.

1 Like

Έλα μωρέ αρρώστια Δουβλινάρα!!

Λοιπόν, ζω στην Ιρλανδία 3 χρόνια οπότε μπορώ να σου πω όοοοοτι θες. Ξέρω καλά και το Δουβλίνο αλλά ζω αλλού.

Εδιμβουργο μόνο σαν τουρίστας.

Κι εγώ ταυτίζομαι. :slightly_smiling_face:

Χτες ήμουν όλο νέυρα, μάλλον άρχισε να μου τη βαράει η κλεισούρα που τόσο ήθελα, δεν κατάφερα τίποτα όλη μέρα και έκατσα 8 με 12 το βράδυ με καναδυο μπύρες κι έβγαλα λίγη δουλειά. Ε, αυτό δεν είναι “πρόγραμμα”…

Ναι, τελικά η σχέση με τους συναδέλφους είναι βασικότατος παράγοντας.

λωλ, ολη μερα μπορω να ποσταρω

Ροκιν, ο Πανκης.

Summary

14 Likes

Αδέρφια μου, αλήτες, πουλιά!

Δώστε μου μερικές μέρες ακόμα γιατί το University of Edinburgh τον παίζει λίγο και θα επικοινωνήσω :slight_smile:

Το Trinity από την άλλη κυρία, απάντησε σε 20 μέρες !

2 Likes

Ελιωσα με το σκυλι… Ειναι διασταυρωση με Corgi?? Ή καθαροαιμο Corgi? :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

Κοργκις Σκετος

Summary

image

2 Likes

Κι εγώ δουλειά από το σπίτι εδώ και μια βδομάδα, προσπαθώ να τηρώ ωράρια γραφείου αλλά βαράνε πολλά τηλέφωνα, viber, whatsapp (τα μάθανε όλα οι βλαχάρες να πούμε) και σπάζομαι άσχημα. Η δουλειά σαφώς είναι πεσμένη και όπως μάθαμε σίγουρα θα φτάσει μέχρι τέλος Απριλίου αυτή η φάση, στην εταιρεία μας τουλάχιστον, και βλέπουμε.
Μετά οπωσδήποτε βγαίνω για περπάτημα και λίγο τρέξιμο και έχω καταφέρει να χάσω και 2 κιλά! Κυρίως γιατί έχω ελαττώσει και την απογευματινή δουλειά οπότε έχω παραπάνω χρόνο για… άθληση. Επίσης προσπαθώ να μην τρώω παραπάνω.
Το βραδάκι καμιά ταινία, καμιά σειρά και πάλι από την αρχή.
Υπάρχουν στιγμές που προβληματίζομαι για το μέλλον και μάλλον γι αυτό μου έχει κοπεί και η όρεξη για φαϊ.

3 Likes

Μπραβο @shadowking69 !

2 Likes

Ναι για αυτό ρώτησα, γιατί εδώ (ραινλαντ πφαλζ) δεν έχουμε καμία ενημέρωση επί του θέματος.

Τι μπράβο ρε ; Που δεν έχω όρεξη να φάω χτχτ;;; Εκεί μας κατάντησαν!!11!!!1!

Νταξει εμενα μου ακουγεται υγιεινη η ρουτινα σου γενικοτερα.
Αν ελαττωσεις και το μεταλ θα εισαι πολυ καλυτερος ανθρωπος :sunglasses:

:joy: κόβεται το μεταλ;;;

1 Like