Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Εξαρτάται από το πόσο γεμάτο είναι το μυϊκό γλυκογόνο (η μεγάλυτερη απο τις δύο αποθήκες υδατάνθρακα με απλά λόγια) εκείνη τη στιγμή, αλλά και από τη διάρκεια και την ένταση της άσκησης. Το μισάωρο που έγραψα ως ελάχιστο πράγματι δύσκολα να κάψει κάποια ποσότητα λιπους, αλλά ακόμα και αυτό βοηθαει στο θερμιδικό ισοζύγιο Μάλιστα οι θερμίδες ανά χλμ στο περπάτημα σε σχέση με το τρέξιμο δεν είναι πολύ λιγότερες.

Σε πιο μεγάλες πεζοπορίες, 2 ή 3 ωρών ειδικά σε δίαιτα με αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο είναι σημαντική η ποσότητα λίπους που καίγεται και long term είναι μια συνήθεια που κάνει πολύ μεγάλη διαφορα. Το έγραψα και επειδή αυτή την περίοδο αν σε κάποιον δεν αρέσει το τρέξιμο ή το ποδήλατο είναι από τα λίγα ήδη ασκησης εκτός σπιτιού που μπορεί να κάνει αυτή την περίοδο της πανδημίας Παντελη.

Είναι και μια ευχάριστη συνήθεια για μένα, ακόμα και όταν δεν με νοιάζει να χάσω βάρος στάνταρ θα πάω μια φορά τη βδομάδα τουλάχιστον για περπάτημα, και δεν εννοώ μονο τώρα με την πανδημία. Από χιλιόμετρα το ελάχιστο που θεωρώ ένα περπάτημα που σέβεται τον εαυτό του είναι τα 2-3, ενώ ένα τίμιο είναι από 5 και πάνω μέχρι όσο έχει όρεξη ο καθένας

4 Likes

Το θέμα είναι ότι και 200 θερμίδες την ημέρα να καις με περπάτημα βοηθάει γιατί σου δίνει buffer στο θερμιδικό ισοζύγιο και άρα σου κάνει πιο εύκολη τη διαδικασία της δίαιτας, κάνει μεγάλη ψυχολογική διάφορα αυτό.

4 Likes

Παντελή, φαε σαλατες αν δεν σου αρεσουν τα φρουτα. Βάλε φρούτο στο γιαούρτι σου. Φτιάξε σμούθι. Λύσεις υπάρχουν. Ακόμη και χωρίς φρούτα. Γυμναστική μην κάνεις αφού βαριέσαι, κάνε ό,τι λένε τα παιδιά: περπάτησε. Μουσικάρες έχουμε, άρα θα έχεις σούπερ παρέα. Κι όταν ανοίξουν τα γήπεδα, θα πάμε και για μπάλα, στο υπόσχομαι :slight_smile:

Και συνδέω το παραπάνω με τα όσα είπαν οι συμφορουμίτες. Ναι, το απλό ημίωρο περπάτημα δεν είναι τρέξιμο. Αλλά είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το καθόλου περπάτημα. Δεν θα χάσεις κιλά, θα φτιάξεις την καρδιά σου. Κι εγώ που λέω ότι τρέχω, με 6 λεπτά το χλμ πάω. Δεν ετοιμάζομαι και για κανέναν μαραθώνιο. Αλλά από το να βλέπω τηλεόραση, προτιμώ να ρίχνω 12-15 χλμ την εβδομαδα στον δρόμο και να πονάει η ταλαίπωρη η μέση μου κάθε πρωί από τα “γκάζια” (λολ) στην κωλοασφαλτο και στα πεζοδρόμια.

Συμφωνώ με τον σκοτεινό άρχοντα Μοργκόθ: όχι 200, αλλά 100 θερμίδες να κάψεις, είναι κέρδος για να ευχαριστηθείς κάτι περισσότερο στο τραπέζι σου στο τέλος της ημέρας. Και φυσικά να διατηρήσεις το θερμιδικό ισοζύγιο. Τεράστια η σημασία.

7 Likes

Φτιάχνω, είναι τρομερά αλλά έχουν το μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να τα πάρεις μαζί σου ρε γαμώτο. Και περπατάω κιόλας. Απλώς δεν είμαι σε mood απώλειας κιλών, αν μπω σε τέτοιο mood πιστεύω πως θα τα καταφέρω να φτάσω εκεί που θέλω. Η καραντίνα ψυχολογικά δε βοηθάει καθόλου (αν και έχει το καλό ότι δεν πίνω σχεδόν καθόλου αλκοόλ, που είναι θάνατος).

3 Likes

Φίλος φίλου (κύπριος) ρώτησε τον καρδιολόγο του αν θα ήταν καλή ιδέα να γραφτεί σε κανένα γυμναστήριο, κι εκείνος του είπε “βρες ένα που να είναι κάνα μισάωρο με τα πόδια από το σπίτι, να πηγαίνεις και να γυρνάς χωρίς να μπαίνεις μέσα” :sweat_smile:

8 Likes

Ελα ρε, αλλο αυτο τοτε. Αν δεν εισαι σε μουντ, δεν το συζηταμε. Κι αν περπατας, οκ… Καλυτερο απο το τπτ. Αλκοολ, χμ… Μετρούν οι μπύρες; Πίνω πια ελάχιστο (εντός σπιτιού εννοώ), μπυράκια κυρίως. Αλλά σε έναν χρόνο καραντίνας ίσως ήπια (εντός σπιτιού πάντα) και δέκα ποτά συνολικά, κάτι που πριν δεν γινόταν. Το έριξα έξω κυρ Στέφανε.

Στο μεταξύ, τόση κουβέντα για τροφές και θερμίδες, χωρίς να αναφέρω έστω μία φορά το φοινικέλαιο. Ταγκάρω @kbil

1 Like

Αθλητικός τύπος ο καρδιολόγος :smiley: Πάντως, σωστά αναφέρθηκε παραπάνω: μισή ώρα περπάτημα κάθε μέρα είναι γυμναστική. Αν δεν το διευκρίνια, λάθος μου.

Όπως είχα διαβάσει κάπου, ζούμε την παρανοια που ο άλλος παίρνει αμάξι για να πάει 1χλμ από το σπίτι του στο γυμναστήριο όπου παίρνει το ασανσέρ για να ανέβει στον 2ο όροφο να κάνει στεπερ.

Το περπάτημα είναι κάτι που το λατρεύω και το είχα στερηθεί εδώ και πολλά χρόνια λόγω κιλών που μου δημιουργούσαν πόνο στην μέση. Εσχάτως τις ημέρες που δεν κάνω προπόνηση στο ποδήλατο βγαίνω παίρνω έναν καφέ, ακουστικά με μουσικούς και περπατάω χαλαρά κάνα δίωρακι, με χαλαρώνει και με απισυμπιεζει τρέλα.

2 Likes

Μία ώρα είπε ο καρδιολόγος του Φίλου Φίλου!

4 Likes

Σωστός. Δεν είναι τόσο τεμπελάκος ο γιατρός τελικα :slight_smile:

Ντρέπομαι, αλλά παίρνω αυτοκίνητο για να πάω στο ΚΠΙΣΝ που απέχει σκάρτα δύο χλμ. Αλλά υπάρχουν λόγοι.

Ο πρώτος ότι δεν θέλω να τρέχω σε άσφαλτο/πεζοδρόμια επειδή επιβαρύνει τη μέση. Στο ΚΠΙΣΝ έχει χωμάτινες διαδρομές είτε μέσα στον κήπο, είτε στο γήπεδο. Ακόμη και ο ποδηλατόδρομος είναι προτιμότερος.

Ο δεύτερος είναι ότι θέλω μετά το τέλος της προπόνησης να επιστρέψω σφαίρα για μπανάκι. Δεν είμαι πάντα καλά για να βγάλω π.χ. 7 χλμ., μερικές φορές στα 5 ή στα 6 εγκαταλείπω. Θέλω λοιπόν να είμαι σε θέση να γυρίσω σπίτι χωρίς να περπατήσω ιδρωμένος.

Βέβαια αυτό ήταν φόβος που μου κόλλησε όταν ξεκινούσα να τρέχω και στα 2 χλμ είχα ψοφήσει. Με τους περιορισμούς λόγω κοβιντάκου και κυρίως τελευταία με τις γαμωχιλιομετρικες αποστασεις, μια χαρα παω κι ερχομαι τρεχοντας. Ελα ομως που παντα σκέφτομαι “κι αν κουραστω κι εγκαταλειψω;”… Μλκς, ξερω…

3 Likes

Γελάς ε; Εμένα πάντως με ψιλοξύπνησες στο συγκεκριμένο θέμα, στο αναγνωρίζω, δεν είχα διαπιστώσει σε πόσες τροφές το καταναλώνω. Το έκοψα απο το ταχίνι πλέον, παίρνω το καθαρό

2 Likes

Ειλικρινά δεν γελάω με εσένα, αλλά με εμένα. Δεν έχω καμιά λόξα γενικώς, απλώς προσέχω τη διατροφή μου όσο μπορώ. Αλλά με το φοινικέλαιο έχουμε προσωπικές διαφορές.

Όπως λες κι εσύ, βρίσκεται σε τόσες διαφορετικές τροφές, μερικές φορές φαινομενικά δεν έπρεπε καν να υπάρχει σε κάποια προϊόντα. Είναι εξαιρετικά ύποπτο όλο αυτό, κάτι σαν τη ζάχαρη: ξέρουμε ότι κάνει κακό, αλλά υπάρχει παντού.

Έτσι, κάνω ό,τι μπορώ για να το αποφύγω. Και μέσα στη μλκ μου, κάνω κι ένα είδος awareness σε όποιον έχει ανοιχτά μάτια κι ανοιχτά μυαλά.

2 Likes

Εκλεισα ραντεβουδακι για το νοτιο Μπρονξ (εκει στα γκετο μεσα) για 1 το μεσημερι αυριο (δηλαδη σε 11 ωρες) για την πρωτη δοση του εμβολιου για κοβηντακι. Να τελειωνουμε με τη μαλακια.

6 Likes

το ξέρω, σε πειράζω :heart_eyes:

καλά κάνεις, αν και για να καταχωρίζεις κάθε τροφή που λαμβάνεις σε εφαρμογή, πρέπει να έχεις μια λόξα (όπως και όλοι όσοι το γράψατε :stuck_out_tongue_closed_eyes:). Πάντως, αφού δουλεύει για εσάς, όλα καλά και μπράβο σας, χωρίς ίχνος πλάκας!

giphy

2 Likes

Σπαστικό είναι άλλα από ένα σημείο και μετά όντως γίνεται εύκολο γιατί είτε θυμάσαι πάνω κάτω είτε γιατί τα φαγητά που κάνεις συχνά τα έχεις καταχωρίσει ως meals οπότε τα περνάς εύκολα. Το δύσκολο είναι όταν τρως απέξω (μη τυποποιημενα, για τα τυποποιημένα υπάρχει και το barcode scan) αλλά έτσι και αλλιώς δεν πρέπει να τρως συχνά απέξω όταν κάνεις διατροφή :stuck_out_tongue:

εσύ που τα ξέρεις αυτά, @nnnkkk, να το βάλω αυτό το add on ή θα μου κάνει οπτ άουτ δίνοντας παράλληλα άλλα δεδομένα; Εννοώ, πόσο βοηθητικό να είναι, εφόσον είναι προμοταρισμένο από την ίδια τη google

1 Like

Κατ’αρχάς πέσε το μαρούλι μπάρμπα, το τσάμπα πέθανε :stuck_out_tongue:

Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση, να πω την αλήθεια. Εγώ προσωπικά τα έχω όλα off και δε χρησιμοποιώ τη google πάρα πολύ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δηλαδή έχουν φτιάξει ένα tool που κάνει opt out από μόνη της σε αυτά που τρέχει? Δε θα κάτσω να διαβάσω τα terms of agreement τώρα, αλλά η λογική λέει ότι αυτά που τρέχει η google είναι safe.

Ένα καλό rule of thumb είναι να μη βάζεις sensitive δεδομένα (τραπεζικούς λογαριασμούς, mail, gov.gr) σε συσκευές που κάνεις “περίεργα” πράγματα ή να προσέχεις τι τρέχεις σε αυτές τις συσκευές.

Τα trafficking δεδομένα, ό,τι κι αν κάνεις σχεδόν, αν θέλουν θα στα πάρουν, δεν μπορείς να σπας το κεφάλι σου τόσο έντονα για κάτι που δεν έχεις την παραμικρή επίδραση. Το πρόβλημα είναι αν η google ή κάποιος άλλος τα μοιράζεται αυτά για να χρησιμοποιηθούν για άλλο σκοπό απ’ότι εσύ συμφώνησες. Αν δηλαδή σου κάνει tracking ένα page, αυτό υποτίθεται μπορεί να είναι για να αυξήσεις τις πωλήσεις του και να καταλάβει πως θα πουλήσει efficiently διαφημιστικό πεδίο στους διαφημιζόμενους που πληρώνουν χώρο. Πολύ θεμιτό, έχεις κάνει consent, υποθέτουμε ότι τα sensitive data τα προσέχουν, GDPR κλπ κλπ. Αυτό δεν είναι κακό να τρέχει, βλέπεις και πιο relevant διαφημίσεις και έχεις καλύτερη εμπειρία κιόλας στην πλοήγηση. Ό,τι γίνει πέρα αυτού δημιουργεί προβλήματα όπως, data sharing, privacy, cyber security, trackers από άλλα sites-κάτι που διάβασα η google το κόβει, που σημαίνει πως έχουν φτάσει πια στο σημείο να μην χρειάζονται καν τα δεδομένα μας για να ξέρουν τι κάνουμε :stuck_out_tongue:

3 Likes

Define “περίεργα”, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε. Είσαστε. Εννοείς τσοντες/τζογο/κινεζοσαιτ και τετοια ή εννοείς “μην μπλέκεις τα sensitive data σε μηχανήματα όπου κάνεις recreational browsing”.

Επίσης, όταν λες τα έχω ολα off, εννοείς τα Optout μπισκοτα;. Και το “δεν χρησιμοποιώ πολύ”, δεν σημαίνει “καθόλου”. Τι pattern ακολουθείς στο browsing;

Τέλος, μιλαμε για mobile χρήση ή για desktop/mobile;

(Αν σου φαίνονται πολλά τα παραπάνω, περίμενε να δεις τι θα γίνει όταν μου απαντήσεις :stuck_out_tongue:)

3 Likes

Με δεδομένο πως κάνω οπτ αουτ όπου και όπως μπορώ, θα βοηθούσε ένα εργαλείο που θα σήκωνε μέρος του φορτίου αυτού. Ωστόσο, αυτή ακριβώς είναι η ερώτησή μου και η γνήσια απορία μου. Πόσο παράδοξο είναι αυτό το γεγονός. Περισσότερο ρητορική ήταν η ερώτηση μου να σου πω την αλήθεια, σε συνέχεια συζητήσεων που είχαν γίνει και με αφορμή το whatsapp και τη facebook αν θυμάσαι. Απλά σε τάγκαρα ως -σίγουρα- πιο σχετικό από εμένα με τα it θέματα.
Όσον αφορά την ασφάλεια, υποθέτω και γω τα ίδια με εσένα, εφόσον είναι γκουγκλ απρουβντ, θα είναι σχετικά ασφαλές. Προσπαθώ και εγώ, όπως είπες, να αποφεύγω τη συγκεκριμένη εταιρεία, αν και δεν ξέρω πόση διαφορά έχουν οι εναλλακτικές στην πραγματικότητα.

opera και chrome, για διαφορετικές δουλειές το καθένα. καθαρισμό δεδομένων κάθε μέρα σχεδόν, καμία χρήση ιστοσελίδων κατόπιν σύνδεσης (απορώ με όσους το κάνουν πχ στο youtube), opt out όσο μπορώ. Και ως casual user, δεν έχω καν ιδέα αν είναι έστω και ελάχιστα αρκετά για να “αποφύγεις” το αναπόφευκτο, όπως σωστά είπε ο @nnnkkk

2 Likes