Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Νταξει δεν εχω κανενα σοβαρο προβλημα με τα κιλα, μια κοιλιτσα του 40αρη (τα παταω τον Αυγουστο) και λιγο μπουτακι :stuck_out_tongue: Ειμαι γυρω στα 95 κιλα με 1.84 υψος οποτε αν πεσω κατω απο 90 βασικα θα ειμαι χαρουμενος, αλλα ιδανικα τα 85 θα ηταν ονειρο. Σωστη διατροφη παιζει μεγαλο ρολο παντα.

1 Like

Ναι σωστά!ααα εχω μείνει πολύ πίσω στα επεισόδια δυστυχώς.

Πεντε μήνες χωρίς και εγώ αλλά στο τσακ είμαι …

1 Like

Κριμα και ηθελα να κανω καποια πολυ καλα rants… :stuck_out_tongue:
Eλπιζω ολα καλα κατα τα αλλα, cheers

1 Like

Ευχαριστώ .και εσύ!!!

1 Like

άσχετο αλλά στο star έχει την ταινιάρα το DREDD τώρα…

3 Likes

Να πω εδώ ότι μιας και έχω πάρει 10 κιλά τον τελευταίο χρόνο (μια ζωή ήμουν γύρω στα 82-83kg) και φυσικά το κόψιμο του τσιγάρου κατά το ίδιο ακριβώς διάστημα αποκλείεται να έπαιξε ρόλο :stuck_out_tongue_winking_eye:, το γεγονός ότι κατάφερες να χάσεις 60 κιλά μέσα σε 9 μήνες (!!) θα έλεγα ότι το λιγότερο με εντυπωσίασε! Και επειδή ανέφερες το My Fitness Pal, είπα να το κατεβάσω και να το δοκιμάσω…

Έφαγα λοιπόν το σύνηθες πρωινό μου και πέρασα τα πάντα μέσα στο app. Και μετά… σιωπή. Αυτό που εγώ θεωρούσα ΟΚ για πρωινό ανερχόταν σε 1.231 θερμίδες! Και τι έφαγα ο δόλιος; 1 ½ κουλούρι Θεσσαλονίκης, ένα large Φρέντο espresso καθώς και… 175gr χαλβά :metal: . Και μιας και το ημερήσιο goal είχε τεθεί στις 1.850, καταλαβαίνεις ότι την υπόλοιπη μέρα θα έπαιζε σχεδόν αέρας κοπανιστός.

Τις επόμενες ημέρες έχω καταφέρει να είμαι εντός ορίων αλλά το σοκ του πόσο παχυντικά είναι κάποια πράγματα που έτρωγα με ελαφρά την καρδία, θα αργήσω να το ξεπεράσω…

3 Likes

Μονο αυτο ειναι κοντα στο χιλιαρικο, ασε δε και ποση ζαχαρη εχει. Το My Fitness Pal υπαρχει σε ελληνικη εκδοση;

Νομίζω όχι αλλά μπορείς να περάσεις μέσα τροφές στα ελληνικά…

Και να φανταστείς ότι αυτά τα γραμμάρια δεν μου ήταν και αρκετά!

Α επισης μεγαλη σημασια εχει και απο τι αποτελουνται οι θερμιδες που καταναλωνεις (πρωτεϊνη, λιπαρα, υδατανθρακες). Ο χαλβας ειναι πλουσιος στα δυο τελευταια…

1 Like

:open_mouth: Στα 30-35 γρ. ξεφεύγουν οι θερμίδες, στα πενταπλάσια… χμ :thinking: Με τον χαλβά το έπαθα κι εγώ γρήγορα επειδή όταν πρωτοέπιασα το mfp (τέλος Μάρτη), πλησίαζε το Πάσχα.

Reminder:

To mfp σώζει αν είσαι τυπικός στις μετρήσεις, αποφασισμένος να τηρήσεις τους βασικούς κανόνες χρήσης του και συνειδοποιημένος ότι θα πεινάσεις μερικές φορές.

Οχι, αλλά έχει έλληνικους χαρακτήρες για να ψάχνεις τις τροφές. Το θέμα είναι ότι οι χρήστες περνούν νέα προϊόντα όσο περνάει ο καιρός. Κάποιοι στόκοι βάζουν ό,τι θέλουν, άλλοι είναι προσεκτικοί. Αν δεν βρεις ακριβώς αυτό που ψάχνεις, βρίσκεις παραπλήσιο (σε τιμές). Μερικές θερμίδες πάνω ή κάτω δεν αλλάζουν την ημέρα σου. Μόνο 175 θερμίδες χαλβά μπορούν :smiley:

2 Likes

Επιπρόσθετα, για όσους φτιάχνουν φαγητό στο σπίτι:

  • Μπορείς να περάσεις υλικά για συνταγές και ξέρεις (σχεδόν) ακριβώς πόσες θερμίδες καταναλώνεις
  • Φτιάχνεις συγκεκριμένα meals (π.χ. μακαρόνια με κιμά ή το πρωινό σου ή σαλάτα με διάφορα υλικά) και δεν κάθεσαι να περνάς ένα-ένα τα ίδια και τα ίδια υλικά. Αλλάζεις μόνο τις ποσότητες αν πρέπει.
  • Έχει μερικά ωραία άρθρα διατροφής στην πρώτη σελίδα, που δίνουν πολλές ιδέες για εναλλακτικά φαγητά. Ακόμα κι ο Καρεμπέ βαρέθηκε τη Σκλεναρίκοβα κάποια στιγμή.
3 Likes

Πολυ χρησιμο επισης το να διαβαζουμε τις ταμπελες στις συσκευασιες των τροφιμων, ωστε να εχουμε αισθηση του ενεργειακου περιεχομενου καθε τροφης (ποσοτικου και ποιοτικου). Πρωτεϊνη και ακορεστα λιπαρα ειναι καλα, σακχαρα και κορεσμενα λιπαρα οχι.

2 Likes

Πολυ σημαντικο εργαλειο του MFP (φανατικος χρηστης απο 2012) ειναι και το σκαναρισμα των barcodes.
Το χρησιμοποιω παρα πολυ, και αργοτερα μολις το μαθετε ειναι πολυ βολικο να φτιαχνετε τις δικες σας συνταγες. Πες οτι μαγειρευετε για μεσημερι - ε παραλληλα κανεις new meal και βαζεις τα συστατικα και χωριζεις μεριδες. Μαζι με το MFP για μενα παει κοντα και η ζυγαρια στη κουζινα.
Σου ανοιγει τα ματια για ορισμενες τροφες που νομιζες δεν εχουν πολλες θερμιδες αλλα και πολυ σημαντικο για μενα η κατανοηση των μεριδων. Οταν πχ λεει 10 γραμμαρια αμυγδαλα και εσυ τρως δυο φτυαριες η ειδικα για εμας τους Ελληνες η χρηση ελαιολαδου.

** τωρα ειδα την απαντηση του @jonkyr :slight_smile:

Μη ξεχνατε οτι το caloric deficiency - αρνητικο ισοζυγιο θερμιδων - περιλαμβανει και την ασκηση.
Οποτε να σιγουρευτειτε οτι περνανε τα βηματα τουλαχιστον σαν ασκηση στο app αλλα και αν αθλειστε να βαζετε κατα προσεγγιση και τις θερμιδες που καψατε. Προσωπικα επειδη χρησιμοποιω και heart rate monitor οταν τρεχω/γυμναστηριο εχω μια καλη εικονα του ποσο καιω και περνανε στο app αυτοματα. Οποτε μπορει να εχεις φαει 2200 αλλα με -500 ασκηση να εισαι στους στοχους σου.

(Τελευταιο εδιτ) Η παγιδα που ειχα βιωσει μονο με το MFP ειναι - οπως με τα περισσοτερα πραγματα - η εμμονη. Ειχα φτασει σε σημειο που να μετραω τα ΠΑΝΤΑ και να μου λεει το app οτι δε τρωω αρκετα. Θελει μετρο η χρηση του και πιο πολυ σαν οδηγος/βοηθημα.

4 Likes

Ναι, σωστός! Αρκεί να έχει περάσει στη βάση δεδομένων.

100%

Πόνεσε αυτό.

Δεν το έβαζα ποτέ. Με αυτόν τον τρόπο “κέρδιζα” λίγες θερμίδες. Μόνο όταν έτρεχα ή έπαιζα μπάλα. Δλδ μιλάω για κανονική άσκηση. Εκτός αν κάνεις 10Κ+ βήματα τη μέρα, που είναι σαν κανονική άσκηση.

Ανήμερα Πάσχα μετρούσα μπουκιές. Και γαρίδες σε Καθαρά Δευτέρα. Been there, done that. Το ξεπέρασα, αλλά αλήθεια: άξιζε τον κόπο. Τώρα τρώω ό,τι βρω πάντως.

AFTER EDIT: Κάτι που ξέχασα να γράψω είναι ότι έχει online website. Πολύ πιο δύσχρηστο, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν χάνονται τα δεδομένα σας και ότι αν χρειαστεί στα δύσκολα, περνάτε τα γεύματα και από υπολογιστή.

1 Like

Ενταξει και εγω τοσα χρονια δεν ειναι οτι καθε μερα γραφω τα παντα, αλλα οταν ειμαι σε φαση που γυμναζομαι η προσεχω το βαρος μου ξαναπιανω το app.
Μετα απο μεγαλο διαστημα αποχης, συνηθως περναω απο μια διαδικασια οπου τη 1η βδομαδα απλα γραφω οτι τρωω κανονικα απλα για να εχω μια εικονα του ποσο εκτος ειμαι, και απο την επομενη σιγα σιγα αρχιζω και δημιουργω μια νεα ρουτινα - γιατι περι ρουτινας προκειται.

Οσο ασχολεισαι τοσο περισσοτερα μαθαινεις για το σωμα σου και για τη διατροφη γενικα.
Ειχα φτασει να χανω 15κιλα με σκληρη γυμναστικη αλλα να μην εχω αναπτυξει μυικη μαζα τοσο πολυ οποτε να μη μου φαινομαι καλα, και μετα να αυξανω το φαγητο και να βαζω περισσοτερα βαρη και να νιωθω καλυτερα με την εμφανιση μου.

2 Likes

Το έχω παρατήσει ήδη 1-2 χρόνια. Απλώς έμαθα να το τρώω σωστά. Μυική μάζα έχασα και μάλλον πολλή, με αποτέλεσμα να μην μου αρέσω ιδιαίτερα. Αλλά δεν το έχω με τα βάρη, οπότε δύσκολα θα επανέλθω :frowning:

1 Like

Εγω εχω δυο προβληματα, αρκετα θεμελιωδη. Το ενα ειναι οτι τα φρουτα πολυ δυσκολα θα τα επιλεξω απο μονος μου για να φαω, δε με τραβανε ως τροφη. Το δευτερο ειναι οτι βαριεμαι οικτρα την ατομικη προπονηση/γυμναστικη, προτιμω 1000 φορες ποδοσφαιρο η’ κατι του στυλ γιογκα.

1 Like

Ακόμα και το περπάτημα είναι αρκετό για μια μεγάλη βελτίωση στο θερμιδικό ισοζύγιο, αν κάποιος περπατάει συχνά και αρκετά, ας πούμε μισή ώρα κατ’ ελάχιστον και μέρα παρά μέρα το λιγότερο*. Για μένα είναι αγαπημένη ασχολία όταν δεν έχω διάθεση για κάποιου άλλου είδους πιο ενεργητική γυμναστική, και αν είμαι μόνος μου συνοδεύεται πάντα και από μουσική. Συχνά τις πρώτες ακροάσεις σε ένα καινούργιο δίσκο τις κάνω περπατώντας btw μου αρέσει αρκετά αυτό.

  • Αν υποθέσουμε πως κάποιος περπατάει πχ 5 ώρες τη βδομάδα, είναι (αν είναι άντρας και ας πούμε 80 κιλά) καίει περίπου στις 1700 θερμίδες τη βδομάδα ή αλλιώς 88.400 το χρόνο, δηλαδή 12 κιλά λίπους από αυτή τη δραστηριότητα
1 Like

Για να καψεις λιπος με το περπατημα, δε νομιζω οτι γινεται ετσι απλα. Χοντρικα, ικανοποιητικο λιπος ξεκινας να καις μετα το μισαωρο της αεροβιας ασκησης. Αν περπατησεις μιση ωρα, κανεις καλο στην καρδια σου και δατς ιτ.

1 Like

Eye opening (με την κακή έννοια) όταν ξεκινάς, συνειδητοποιείς ότι με το να μην σκεφτόμαστε και απλά να καταναλώνουμε τρώμε τεράστιες ποσότητες ενεργειακά χωρίς να το καταλαβαίνουμε, να μην πιάσω την όλη παγίδα με αυτά που πλασάρονται ως υγιεινά και για ‘fit’ και είναι τεράστιες θερμιδικές παγίδες τις οποίες καταναλώνουμε και χωρίς τύψεις λόγω μάρκετινγκ, ένα κεφάλαιο μόνο του.

Τα καλά νέα είναι ότι δεν χρειάζεται να πεινάσεις, απλά να είσαι πιο έξυπνος. Εγώ πχ έχω αντικαταστήσει με light οτιδήποτε μπορώ, δεν έχω κόψει την φετα, παίρνω με χαμηλά λιπαρά, μισές θερμίδες πάνω κάτω ίδια γεύση, το ίδιο και το γιαούρτι, μαγιονέζα κτλ κτλ. Επίσης σαλάτες και φρούτα παιδιά. Σηκώνομαι από το τραπέζι σκασμενος γιατί έχω φάει μαζί με το φαι μια γαβαθα σαλάτα που δεν είναι ούτε 200 θερμίδες έξτρα αν δεν την γεμίσεις λάδι. Φρουτάκια δε το καλύτερο σνακ και σου δίνουν και ένα σωρό βιταμινες-φυτικες ίνες.

Γενικά λίγη σκέψη θέλει πριν πιάσουμε κάτι καιντκ βάλουμε στο στόμα μας, να σου γίνει συνήθεια αυτό και όλα τα άλλα έρχονται.

4 Likes