Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

No1 κόλπο για μένα ήταν νερό με καλαμάκι, ώστε να το έχω πάντα δίπλα μου και να παίζω με το στόμα. win-win

1 Like

βαζω στην συζητηση το θεμα μαυρο και η διαχειριση του οταν εχεισ κοψει το κανονικο τσιγαρο.
εκτοσ αν τα κοψατε ολα μαζι οσοι απολαμβανατε και τα δυο.

1 Like

Νομιζω πως οτιδηποτε καπνιζεται μετα ειναι επικινδυνο για υποτροπη ακομα και μαυρο χωρις καπνο (αρα χωρις νικοτινη). Αν ο φιλος απο το χωριο εχει ακρες για… space cake ή αλλη μη καπνιζομενη μορφη καλως :rofl:

edibles :slight_smile:

1 Like

Παστιτσιο; Ή γιουβετσι;

Δυστυχώς, παράπλευρη απώλεια… Η χρήση του πάντως είχε μειωθεί έτσι κι αλλιώς κατά 90% σε σχέση με την εποχή προ του μικρού, οπότε ήρθε κάπως φυσικά ο τερματισμός του…

Για το κάπνισμα. Το μεγαλύτερο θέμα μου είναι -νομίζω θα με καταλάβουν καπνιστές νυν κ πρωην- είναι η δουλειά. Εκείνο το 3λεπτο του “πάω να κάνω ένα τσιγάρο μποςς” που σε ξεκουράζει κ ξεχνιέσαι για λίγο. Είναι το μόνο που δεν μπόρεσα να καταπολεμήσω την μια φορά που προσπάθησα να το κόψω. Οκ με το ποτό απλά έπινα παραπάνω :smile:

Για τα κιλα: έπαθα πριν 3 χρονια μια χοντρή τενοντίτιδα στους ωμους εξαιτίας της όμορφης δουλειάς μου κ έπρεπε να πάρω 2 βαριά φαρμακα με τα οποία έπρεπε να είμαι φαγωμενος. Οποτε πρωί έτρωγα έπαιρνα πριν το μεσημέρι έτρωγα έπαιρνα στο μεσημεριανό έπαιρνα έτρωγα. Το αποτέλεσμα ήταν να φύγουν 5 κιλά σε κάνα μηνα μπαμ μπουμ που λένε. Από εκεί πέρα κ με μια προσεκτική διατροφή έχασα άλλα τόσα. Με λίγα λόγια βρήκα το μυστικό.

1 Like

Από 140 κιλά πέρσυ έπεσα στα 80 μέσα σε 9 μήνες. My fitness Pal και αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο (ζυγίζεις και καταγράφεις τα πάντα ότι μπαίνει στο στομα σου όμως, δεν κλέβεις) + ποδήλατακι (όσο έχανα τόσο ενθουσιάζομουν με το πόσο καλύτερος γινομουν οπότε αυτά τα 2 αλληλοτροφοδοτηθηκαν) και βασικά αυτά.

8 Likes

Μλκ πως το εκανες αυτο :joy:, εγω πριν 10 χρονια ειχα πεσει 20 κιλα σε 4 μηνες, αυτο ηταν το καλυτερο μου. Διψηφιος εχω να υπαρξω κοντα 20 χρονια.

4 Likes

Αδερφε morgoth σου βγαζω το καπελο!!!Μπραβο παιχταρα μου.Ολο αυτο προυποθετει μεγαλη πειθαρχια και υπομονη.Μονο στη γυναικα μου το ειδα αυτο.Οταν λεει κατι το κανει με φοβερη συνεπεια και ακριβεια.δεν εχασε τα κιλα που εχασες εσυ,αλλα οταν πηρε αποφαση τελος.Απο 82 59κιλα.
πρεπει σιγουρα να νιωθεις ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

3 Likes

Το turning point μου το 2016. Να ειναι καλα οποιος το εφτιαξε.

1 Like

Είχα αρχίσει να έχω σοβαρά προβλήματα με υπνική άπνοια (η οποία εξαφανίστηκε btw) οπότε απλά μου γύρισε. Βοήθησε πάρα πολύ το gamification του όλου πράγματος, δλδ να βλέπεις στο mfp ότι πέτυχες τον στόχο σου, έκανα διαγράμματα στο excel οπότε έβλεπα την καμπυλη να πέφτει (ναι είμαι βλαμμένος) οπότε κοινώς η χρήση των ντοπαμίνων που σχετίζονται με επίτευξη στόχων (κλασσικό τρυκ που χρησιμοποιούν εταιρείες mobile gaming για να σε εθιστούν πχ) προς ώφελος σου είναι μεγάλο μυστικό, γι’αυτό και αυτά τα apps όπως το mfp η αυτό που λέτε για το τσιγάρο βοηθάνε τόσο πολύ.

Φυσικά βοήθησε πάρα πολύ και το ποδήλατο και ως κίνητρο και ως τρόπος αύξησης του θερμιδικου μπάτζετ :smile:

7 Likes

Δεν προχώρησα τόσο πολύ όσο εσύ, αλλά θυμάμαι απλώς ότι ήθελα να χάσω κιλά επειδή δεν μπορούσα πια να παίξω μπάλα. Όταν χρησιμοποίησα (κατά τη τύχη το βρήκα) το mfp, κατάλαβα τι είναι οι θερμίδες. Νόμιζα ότι έτρωγα π.χ. μακαρόνια ολικής κι έκανα διατροφή. Ότι έτρωγα τρία κιλά μακαρόνια ολικής δεν με προβλημάτιζε βέβαια :rofl:

30 Μαρτίου 2016 ήμουν 89 κιλά, 29 Μαρτίου 2017 ήμουν 77,5. Το βλέπω τώρα στο γράφημα, χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν ειδικό. Το 2017 άρχισα δειλά-δειλά να τρέχω, συνέχισα τη μπαλίτσα μου και σήμερα φτιάχνω γαλακτομπούρεκο καταΐφι που τρώω εγώ και μπουγάτσες, κέικ ή μουστοκούλουρα που τρώνε οι άλλοι (@YoungAtlas), ενώ είμαι στα 75 κιλά (λίγο πάνω-λίγο κάτω, ανάλογα τη μέρα και την ώρα).

Ήμουν και λίγο τυχερός επειδή προφανώς δεν έκανα πολλά λάθη στη διατροφή μου, αφού ήμουν άσχετος. Ήμουν και άτυχος επειδή έχασα μυική μάζα, αλλά δεν γμτ. Έγινε δουλίτσα. Μόνο καρδούλες για το mfp :heart::heart::heart::heart::heart:

5 Likes

Ναι ρε όταν ξεκινάς να μετράς θερμίδες συνειδητοποιείς τι βλακείες έκανες, δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν τα βάλεις κάτω τα ζυγίσεις και μετρήσεις. Έβαλα για πλάκα μια τυπική Παρασκευή (η μέρα που παραγγελνα πιτσες-ναι στον πληθυντικό) και έβγαλα ένα νούμερο σε φάση 6000 θερμίδες όλη μέρα, τζιζους δηλαδή.

Το ωραίο είναι ότι πλέον κάνω τόσο ποδήλατο που κατά βάση τρώω κανονικά (όχι ακραία όπως πριν, αλλά δεν κάνω δίαιτα, νορμάλ διατροφή με σαλάτες και μπόλικα φρούτα, αλλά μερίδες κανονικές) αλλά με διατηρεί αυτό. Το παν είναι να το δεις μακροπρόθεσμα σαν αλλαγή συνηθειών γενικά και όχι σαν μια διαδικασια με αρχή και τέλος γιατί απλά θα τα ξαναπάρεις πίσω.

6 Likes

Ακριβώς ίδια ιστορία και για εμένα. Είχαμε επισκέπτη στο σπίτι, τη μία μέρα πήραμε σουβλάκια, την άλλη μέρα πίτσες, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό όταν κατάλαβα τι ποσότητες θερμίδων κατανάλωνα.

Μετά τον χρόνο άλλαξε εντελώς ο μεταβολισμός μου, συνεχίζω το τρέξιμο σε ικανοποιητικό επίπεδο για την ηλικία και τις αντοχές μου, τον τελευταίο μισό χρόνο τρώω άστατα και αρκετό junk για τα δεδομένα μου (βλ. γλυκά και ζύμες), αλλά δεν ξεφεύγω. Ίσως βέβαια κάνει κάποια έκρηξη πάλι ο μεταβολισμός, αλλά πιστεύω ότι θα το προλάβω διότι έμαθα να τρώω σωστά. Όχι λίγο, αλλά όσο χρειάζεται.

5 Likes

so late to the party αλλά ντααααξ, ρε σεις κ εγώ καπνίζω απλώς καπνίζω σε εξωτερικούς χώρους και μαζί με αλκοόλ και πραγματικά όποτε να ναι (πχ μπορεί μια μέρα ή εβδομάδα να καπνίσω πολύ και μπορεί μετά να κάνω κανα μήνα πχ) και πάντα μου βρωμάει το τσιγάρο και πάνω μου και στους άλλους και στα ρούχα και οπουδήποτε, ενώ ταυτόχρονα ποτέ δεν είχα θέμα οσμής και γεύσης (ίσα ίσα που είμαι ενοχλητικά υπερευαίσθητη σε αυτά) και κοντεύουν και πλέον 10 χρόνια από όταν ξεκίνησα. αλλά μ’αρέσει, ξερωγω, δεν θέλω να το κόψω αν και πιστεύω ότι θα μου ήταν εύκολο. ενηγουεη. πάω να διαβάσω και για τις θερμίδες τώρα. ;p

εδιτ

γκουγκλς μαι φιτνεσσ παλ ο.Ο

2 Likes

Δε χρειαζεσαι φιτνες παλ εσυ. Κανε σκιπ.

1 Like

Πως την παλεύεται όταν σιχαίνεστε την δουλειά, το εργασιακό περιβάλλον και τους συνάδελφους σας; Εγώ δεν την παλεύω πάντως, έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι την δουλειά καθ’ όλη την διάρκεια της μέρας και να μιζερίαζω.
Οι καιροί είναι δύσκολοι και τα χειρότερα έπονται άλλα ρε φίλε δεν αντέχεται αυτή η κατάσταση…
Πεινά ή μιζέρια λοιπόν; Ιδού η απορία…

Μάλλον θα ξαναρχίσω το κάπνισμα ;p

Μπορεις απλα να κοψεις μαχαιρι την δουλεια εναλλακτικα (!)

Λοιπον τερμα inspirational τα 40 ποστς αποπανω που μιλανε για κοψιμο καπνισματος και αδυνατισμα και ενα σωρο αλλες θετικες εξελιξεις για ολους οσους γραψανε, μπραβο πραγματικα , απο τα βαθη της καρδιας μου.

Εγω θελω να χασω καμια δεκαρια κιλα το πολυ γιατι τον χειμωνα δεν επαιξε γυμναστικη κι ετσι εχω αρχισει ξανα και πηγαινω για κανα ποδοσφαιρακι 2 φορες την εβδομαδα και ποδηλατο (30-40 λεπτα την φορα) σχεδον σε καθημερινη βαση. Σιγα σιγα πρεπει να φτιαξω και διατροφη γιατι 6 μηνες τωρα τρωω κατα 75% απεξω διχως καμια υπερβολη… βαριεμαι πολυ να μαγειρεψω οταν δεν ειναι και για καποιον αλλον να φροντισω. Το καλο ειναι οτι μερικες φορες ξεχναω να φαω, ειναι κι αυτο μια μορφη διαιτας (!)

@power_fades με σενα δεν τα λεγαμε για Master Chef (για να ειμαι και ον τοπικ, πιασατε συγκεκριμενο θεμα οι υπολοιποι)? Εχω πολλα σχολια να κανω αν ενδιαφερεσαι.

4 Likes

Αν πραγματικά κάνεις αυτά, θα τα χάσεις τα κιλά. Απλώς θέλεις μία σωστή διατροφή. Όχι ακραία πράγματα, απλώς σωστή. Και αρκετή υπομονή, θα χρειαστεί αν ο μεταβολισμός κολλήσει.

1 Like