Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Αν σ’αρέσουν αυτά, μπορείς να ψάξεις βίντεο με κοράκια, τα οποία είναι πανέξυπνα, λύνουν προβλήματα αλγοριθμικά (πρέπει να κάνω αυτό για να πάρω αυτό ώστε να ανοίξω το άλλο κλπ).

Το θυμήθηκα από αυτό που ανέβασες, γιατί είχα δει ένα βίντεο που είχε τρία μπουκάλια, το μεσαίο είχε την τροφή, το ένα από τα άλλα δύο ήταν συνδεδεμένο για να το ανεβάζει μέσω της άνωσης και το τρίτο ήταν απλά γεμισμένο με νερό. Μέσα από δοκιμές βρήκε τη λύση στο πρόβλημα, αν πατήσεις “crows solves riddles” ή κάτι παρόμοιο θα βγάλει πολλά.

2 Likes

How the turntables

2 Likes

Μιας και έχει γίνει ολίγον τι National Geographic το θρεντ

1 Like

Ανάγκη: Πραγματοποίηση online αγορών με prepaid scheme
Λύση: Bleep ή Revolut; Έχει κανείς κάποια από τις δύο;
:metal:

Εχω Revolut, ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Τι θες να μαθεις;

Κυρίως αν έχει 3D authentication που χρειάζεται πλεον σε όλες τις αγορές online (λόγω ευρώπαικής νομοθεσίας ι θινκ). Πχ, αν τη συνδέσω με το e-food θα σταματίσει να μου τα πρήζει όπως κάνει τώρα με την ταπεινή prepaid της Πειραιώς που έχω (αλλά χωρίς κωδικούς WinBank για authentication);
Επίσης είδα ότι μπορείς να κάνεις και αγορά κρυπτονομισμάτων, το έχεις δοκιμάσει αυτό;
Και γενικότερα, υπάρχει κάποια υπηρεσία ή eshop που δεν την έχουν δεχθεί;
Να υποθέσω ότι δεν έχει σχέση με visa & mastercard, σωστά;

Το πλαστικό που έχω στα χέρια μου, έχει πάνω το σήμα της Visa, κανονικά. Είναι κανονική κάρτα, με 16ψήφιο αριθμό, 3ψήφιο στο πίσω μέρος, ημερομηνία λήξης κλπ. Από εκεί και πέρα, υπάρχει και η εφαρμογή στο κινητό, από την οποία γίνεται κυρίως η δουλειά. Αγορά κρυπτονομισμάτων μπορείς να κάνεις, ναι - εγώ δεν έχω ασχοληθεί. Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποια υπηρεσία στην οποία να μη μου την έχουν δεχτεί, μέχρι και στο Paypal μπαίνει η κάρτα. Το βασικό εργαλείο είναι η εφαρμογή στο κινητό. Μεγάλη ευκολία είναι η πανεύκολη και αανέξοδη μετατροπή από νόμισμα σε νόμισμα. Στην πράξη μπορείς να πληρώσεις σε ό,τι νόμισμα θέλεις, παρακάμπτοντας τις καουμπόϊκες τραπεζικές χρεώσεις. Παρεμπιπτόντως, η Revolut πλέον αντιστοιχεί και με τραπεζικό λογαριασμό σε ευρώ, ανοιγμένο (νομίζω) στη Λετονία και σου προσφέρει και την προστασία καταθέσεων. Το έχω αποδεχτεί όταν μου προτάθηκε η μετατροπή, αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ το συγκεκριμένο, να πω την αλήθεια.

1 Like

Θενκς για τις πληροφορίες!! ένα τελευταίο, έχεις το κλασικό πρόγραμμα, που είναι δωρεάν χωρίς μηνιαία συνδρομή;

Ναι, το δωρεαν εχω. Δε μου χρειαζεται κατι παραπανω, βασικα την εβγαλα για συναλλαγες σε ξενο νομισμα και ενιοτε κανω και καποιες αλλες.

2 Likes

Youtube Live: From Data to Discovery with Dr. James Catmore, όποιον μπορεί να ενδιαφέρει σε λίγες μέρες στο youtube θα γίνει μια πολύ ωραία συζήτηση, link

Info

Making a scientific breakthrough in 2021 requires more than just a microscope – most scientists rely on powerful computers and ingenious software to carry out their research. Join Dr. James Catmore on Thursday 6th May at 8pm CEST for a public talk on the advanced computing and software techniques used by the ATLAS Experiment at CERN.

Dr. Catmore will explain how software can be used to reconstruct and analyse billions of particle collisions, and describe how researchers around the world interact with computing in their daily work. He will also look ahead to the “High Luminosity” phase of the Large Hadron Collider starting in the late 2020s, and explore the formidable challenges that it poses for computing and software.

Dr. Catmore is an experimental particle physicist and former Computing Coordinator for the ATLAS Collaboration (2019–2020). After completing his Ph.D. at Lancaster University in the UK, he worked as a post-doctoral researcher at that institute, before moving to CERN to take up an Experimental Physics Fellowship. He is now a researcher in the High Energy Physics at Oslo University in Norway. He has been a member of ATLAS throughout his career.

Ότι ακριβώς σου είπε ο Παντελής plus: συνδέεται με PayPal και Curve. Με αυτή πληρώνω Netflix, και κάνω όλες τις ιντερνετικές αγορές (eBay, AliExpress, Skroutz κλπ). Επίσης δέχεσαι και στέλνεις πανεύκολα χρήματα από φίλους. Μπορείς ακόμα να λαμβάνεις και εμβάσματα δίνοντας το IBAN. Στην μαύρη εποχή των capital μας έσωσε!

1 Like

Μουσική Κλιμακοστασίου για Ελλειπτικό, Ελβιέλα & Κοντοβράκι Op. 1

5 Likes

Θα το πω σε σας που είστε κοσμογυρισμένοι, τέσπα… Ψάχνω σπίτι στην Στοκχόλμη για τέλος Ιουλίου/αρχές Αυγούστου, αλλά δυσκολεύομαι, δεν ξέρω που να κοιτάξω και έχω πολλές απαιτήσεις λόγω αναπηρίας. Με έπιασε το παράπονο, γαμώτο.

Μπορείτε να βοηθήσετε μέσω γνωριμιών κλπ;

Το καλυτερο φανταζομαι μπορει να ειναι μεσω airbnb και να επικοινωνησεις απευθειας με τον ανθρωπο για οποιο κανονισμο. Εκτος κ αν εχουμε συμφορουμιτη να βοηθησει!

1 Like

Της εστειλα ΠΜ εχω φιλο Στοκχολμη 12 χρονια τωρα, ελπιζω να μπορει να βοηθησει!

Και ειναι και χρυσο παιδι, παντρεμενος με Σουηδεζα και δυο γλυκυτατα ελληνοσουηδακια :joy: :sunglasses:

2 Likes

Έστειλα και στο Προξενείο μήνυμα και στον τίτλο χρησιμοποίησα τη λέξη μετανάστευση.

Η μάνα μου:

-Τί μετανάστευση; Όλοι για μετανάστευση πάνε. Με αυτό που έγραψες, δε θα ασχοληθούν. Στο τέλος, δε θα κάνεις τίποτα, όπως συμπεριφέρεσαι, και θα μείνεις εδώ.

Εγώ (από μέσα μου):

-ΤΟΝΧΡΙΣΤΟΣΟΥΤΗΝΠΑΝΑΓΙΑΣΟΥΝΑΓΑΜΗΣΩ.

ΠΦ, έξαλλη είμαι, κλαίω απ’τα νεύρα μου.

Ρε Κουίντομ, άσχετο αλλά… αν μιλήσεις με τον κολλητό σου (που ελπίζω να σ μιλάει μετά από το κακό που τ έκανες να τν φέρεις σε επαφή μαζί μ :joy:), πες τ ότι αισθάνομαι λγ άσχημα που τν έπρηξα. :stuck_out_tongue:

1 Like

Ειναι ζεν δεν τον ενοχλει κατι γενικα

1 Like

https://people.ischool.berkeley.edu/~nick/aaronson-oracle/

Have fun

1 Like

Το ξαναποστάρω, γιατί χθες έγινε και σήμερα το είδα, μια παρουσίαση και Q&A, σχετικά με το τι χρησιμοποιείται στο CERN από άποψης λογισμικού και υποδομών για τα πειράματα που γίνονται. Μια ωρίτσα και κάτι είναι, πολύ ενδιαφέρον βίντεο όποιος έχει όρεξη.

1 Like

Αφησα κατι που εκανα πριν κ εβαλα να δω βινυλιο…Δεν αντεξα λογω του σημερινου κονσεπτ…Κ τωρα μ επιασε η επιθυμια να βγω , να πιω καμια μπυρα κ να ακουσω μουσικη…Ποσο μας εχει λειψει ολο αυτο…Αντε να επιστρεφουμε σιγα σιγα…

5 Likes