Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Εχει χάσει το νόημα το παζάρι πια. Όντως το discogs δίνει μια τιμη από την οποία δεν παρεκκλίνει η τιμή πώλησης.
Και εδώ μέσα στις αγγελίες του forum να το δεις σε αυτά που ανεβάζουν ιδιώτες, είναι σχετικά ψαγμένες εως υψηλές οι τιμές ειδικά στα βινύλια.
Γενικότερα το 20αρικο που είναι στάνταρ σχεδόν στα καινούρια βινύλια και το 15αρι στα νέα cd μου φαίνεται λίγο φουσκωμένο.
Γι αυτό το μέλλον είναι spotify κλπ. μέσα.
Ίσως οι συλλέκτες να μην κάνουν τόσο καλό στον μεσο καταναλωτή που θέλει να έχει πρόσβαση στη μουσική αυτη καθαυτή και όχι στην αξία του μέσου αυτής.

3 Likes

και οι τιμες στα νεα βινυλια θα ανεβουν και αλλο. καθυστερησεις στα prints (πχ το Unto Others ενω εχει κυκλοφορησει σε cd το βινυλιο παει για Μαρτιο-Απριλιο), το Trivium βγηκε μονο σε cd ενω βινυλιο δεν ξερουμε ποτε και εαν. οπως και το χαρτι εχει ανεβει σαν τιμη και τα μεταφορικα λογω της αυξησης στην βενζινη και ολο αυτο σπρωχνουν τις τιμες προς τα πανω ή γενικοτερα ευκολαινουν την ψηφιακη (βλεπε spotify) διανομη.

1 Like

Πω, πω χτύπησες ευαίσθητη χορδή τώρα, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με ενοχλεί η λέξη συλλέκτης…με ρωτούν " συλλέγεις βινύλια?" κ απλά απαντώ πολύ φυσικά ότι όχι ρε, αγοράζω απλά κάτι που θέλω να ακούσω.

Ήδη μιλάμε για 25 € στο απλό βινύλιο σε πολλές περιπτώσεις κ αν βάλεις κ τα μεταφορικά, που αυξάνονται όλο κ περισσότερο, θέλεις 35€ για μια κυκλοφορία.

1 Like

Εγώ πάντως παρ’ όλο που αγοράζω γενικώς αρκετά σε φυσικά μέσα, υπερβολικά λεφτά δίνω πολύ σπάνια πια. Τα 20€ για μονό βινύλιο μου φαίνονται ήδη αρκετά.

Παρεμπιπτόντως, το discogs εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Είναι μια παγκόσμια πλατφόρμα στην οποία μπορείς να βρεις πράγματα που ψάχνεις. Οι τιμές που βάζει ο καθένας εκεί δε λένε απολύτως τίποτα, σημασία έχουν οι τιμές στις οποίες πουλιούνται τα αντικείμενα, όχι το τι ζητάει ο κάθε πωλητής.

3 Likes

γενικα η median price ειναι αυτο που παιζει ρολο εαν θα προχωρησω σε αγορα ή οχι. εκτος και ειναι κατι που θελω πολυ…αλλα για να πω την αληθεια εχω και εγω καποιο ταβανι το οποιο δεν το υπερβαινω παρα μονο σε πολυ σπανιες περιπτωσεις.

1 Like

Τι εννοείς με “υπερβολικά λεφτά”? Γιατί είναι λίγο αντικειμενικό αυτό. Αν κ καταλαβαίνω πως το λες αλλά μερικές φορές δεν ξέρω πιο είναι το όριο πχ σκέφτομαι να πάρω σε βινύλιο το Resplendent Grotesque των Code το οποίο πάει ένα 30άρι στο ντισκογκς, το οποίο δεν μου φαίνεται ακραίο ποσό αλλά και πάλι…

Το “υπερβολικά λεφτά” δε θα το έλενα και τόσο αντικειμενικό, πιο πολύ υποκειμενικό είναι. Νέα κυκλοφορία σε μονό βινύλιο, κοντά στο 20άρικο. Σε διπλό, κοντά στο 25άρι. Αποκλίσεις προς τα πάνω αξιολογούνται κατά περίπτωση (δηλαδή, από το πόσο πολύ το θέλω). Μπορεί να δώσω (το έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν) και παραπάνω λεφτά από αυτά που δίνω συνήθως, εν γνώσει μου όμως ότι κάνω μια υπερβολή.

Τώρα, στις παλιές out of print κυκλοφορίες οι τιμές είναι χρηματιστήριο. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι μια “δίκαιη” τιμή για αυτά τα πράγματα είναι εκεί κοντά στη median price που ανέφερε και ο @Sofa_King. Ναι, μπορεί να υπάρχει μια παλιά κυκλοφορία που να πουλιέται ακριβά, γιατί υπάρχουν αγοραστές διατεθειμένοι να δώσουν τόσα χρήματα. Αν το θέλει κάποιος θα πρέπει να πάρει απόφαση ότι πολύ δύσκολα θα το βρει πιο κάτω. Δίκαιο, άδικο, it is what it is. Προσωπικά δεν πολυασχολούμαι πια με τέτοιες κυκλοφορίες και τιμές.

3 Likes

ναι οκ, αυτό ήθελα να γράψω…μαλακία από βιασύνη

1 Like

Ελευθερη αγορα = ΓΤΠ

Συνεχιστε

1 Like

Εννοειται οτι οι συλλεκτες κανουν κακο στον μουσικοφιλο, αλλα η πραγματικοτητα πλεον ειναι πως ο δισκος (ειδικα οταν μιλαμε για βινυλιο) ειναι σε μεγαλο βαθμο συλλεκτικο/φετιχιστικο αντικειμενο και ο απλος μουσικοφιλος ανακαλυπτει και ακουει μουσικη απο streaming ειτε δωρεαν ειτε επι πληρωμη, γι’αυτο και οι τιμες του φυσικου προιοντος πλεον προσαρμοζονται στον συλλεκτη.

ωραια κουνηθηκαμε εδω. μαλλον το ρηγμα ειναι κατω απο τα γραφεια δεν το εξηγω αλλιως.

1 Like

Ρε καλά το κατάλαβα…

Που ειναι το γραφειο σου? Στο Περιστερι που ειμαι ηταν σαν να εσκασε βομβα στα θεμελια του κτηριου.

Μαρουσι, πιο πανω απο το ΟΑΚΑ…

Πραγματικα ηταν σαν να εσκασε κατι απο κατω.

τόνισε ότι ο σεισμός ήταν μέσα στον αστικό ιστό, στη βόρεια πλευρά του ΟΑΚΑ περίπου.

Μαρούσι ήταν το επίκεντρο!

Λογικό, είχαν εκλογές οι της ΝΔ αυτή τη βδομάδα και έμεινε 3ημερο Αθήνα ο Κούλης

3 Likes

Μιας και τον ανέφερες

Σορυ δεν κρατήθηκα

12 Likes

Λολ το ανέβασαν story το πρωί και αναρωτιόμουνα πόσοι άραγε θα το κατάλαβαν.

1 Like

Μόλις έκλεισα το πρώτο μου υπερατλαντικό ταξίδι, θα κάνω χριστουγεννιάτικες διακοπές στους -30 :sunglasses:

5 Likes