Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Μπορει να μην εχω 50 εκει, δεν τα θυμαμααι καλα απεξω, ξερω οτι γενικα εχω παρα πολλα μοιρασμενα απο δω κι απο κει.

Εσυ τι τα κανεις μωρε τοσα πολλα?! Τι ανεβαζεις πια.

Ε τιποτα φοβερο, απλως η διαφορα απο τα 100 στα 200 (ρε αρχιδι) ειναι εξαιρετικα μικρη. Βεβαια μονο το mailbox μου στο gmail ειναι καμια 20αρια giga…

Θεούλης :joy: !!

σισ κεμπάπ είναι το καλαμάκι που λένε στο χωριό μου;

1 Like

Κλαιω απλα, ρε γμτ γιατι να μην πετυχαινω κι εγω τετοιες χαζομαρες οταν ειμαι στον δρομο.
Απλα πεθανα εκει που αρχιζει να γλειφει το κεμπαμπ :joy:

8 Likes

Πεθαίνω με την απάθεια!!! Έχουν βαρεσει tilt οι υστερικές :joy:

7 Likes

Αστείες οι υστερίες και τα δράματα, αλλά και τον άλλο λίγο μαλακούλη τον λες. Βασικά, όλοι ΓΤΠ είναι.

1 Like

Ο τυπος ειναι σε εναν δρομο της Νεας Υορκης και απολαμβανει το σουβλακι του.
Δε νομιζω οτι εχει καμια υποχρεωση να φυγει απο εκει που ειναι ή να μην προκαλεσει.

1 Like

Εντάξει, δεν λέω να μην τρώει σουβλάκι, αλλά να κοντοστέκεται και να το γλείφει μες στην μάπα τους το λες και προκλητικό, και το κάνει καθαρά για να τους κλονίσει τα νεύρα. Στην τελική, απλά το αναφέρω, ούτε με τους άλλους τους βλαμμένους είμαι, ούτε με τον τυπά που προκαλεί σαν 5χρονο φέρνοντας το σουβλάκι στη μάπα των εξαγριωμένων οικολόγων, είναι γελοίο όλο αυτό το δράμα.

3 Likes

Καταρχάς, σ’ ευχαριστώ. Δε σε ξέχασα, απλώς δεν ήμουν σε φάση να γράψω ένα μακροσκελές μήνυμα.

Και γω προς τα Γαλλικά κλίνω, αφ’ενός γιατί στο πεδίο της ειδικότητάς μου μού φαίνονται πιο χρήσιμα, με την έννοια ότι μιλούνται από την πλειοψηφία, μετά τα Αγγλικά ασφαλώς, αφ’ετέρου γιατί μου φαίνεται πιο βατή γλώσσα από τα Γερμανικά. Συγκεκριμένα, θ’ αρχίσω μόνη μου να τη διαβάζω από το μηδέν και στοχεύω σε 2 εως 3, το πολύ, χρόνια να φτάσω στο β2. Δε νομίζω ότι είναι ακατόρθωτο. Σε πρώτη φάση, θα χρειαστώ μια καλή μέθοδο αυτοδιδασκαλίας.

1 Like

Γίνεται αυτό? Τα γαλλικά είναι κ δύσκολη γλώσσα.

1 Like

Με τρομάζει και μένα, κυρίως η προφορά και ότι μιλάνε πολύ γρήγορα, αλλά νομίζω ότι τα Γερμανικά, αντικειμενικά, είναι πιο δύσκολη γλώσσα.

1 Like

Γαλλικά έκανα 5 χρόνια (έφτασα στο 4ο delf) γερμανικά 1 χρόνο (μετά πήγα φαντάρος και δεν ψήθηκα να τα ξαναρχισω), οπότε έχω μια σχετική εικόνα και για τις δύο γλώσσες.

Τα γαλλικά είναι πολύ πιο εύκολα, μόνο στην προφορά λίγο δύσκολα αλλά γενικά εύκολη γλώσσα σχετικά και λεξιλόγιο με πάρα πολλά κοινά με τα αγγλικά (και με τα ισπανικά επίσης).

Τα γερμανικά μου φάνηκαν αρκετά δύσκολα, πολλές κλίσεις, λεξιλόγιο διαφορετικό από τα αγγλικά και από τις λατινογενείς γλώσσες και γενικά πολλές ιδιαιτερότητες.

5 Likes

Αν ξερεις καλα Αγγλικα,ολες οι γλωσσες που βασιζονται στα Λατινικα μαθαινονται πιο ευκολα…
Δεν ειναι μονο οι λεξεις αλλα και το συντακτικο.
Πχ στα Γερμανικα ειναι τοσο σπαστικο που βαζουν το ρημα τελευταια λεξη και πρεπει να φτασεις εκει για να καταλαβουν τι θελουν πουν…

4 Likes

Πάνε καλά ρε;

2 Likes

Μπορεί κάποιος να μάθει μόνος του όμως. Ψήνομαι. Όχι τίποτα σπουδαίο, τα βασικά.

1 Like

Λεει ενας στο fb αν ακουγες παλια Neurosis και τωρα τους εριξες cancel εκανες Aponeurosis? :rofl:

13 Likes

Σταικούρα πουτάνας γιε και κυβέρνηση ΓΤΧΣ ρε.

3 Likes

Ευτυχως που οι μαδουραιοι δεν προλαβαν να μας κανουν Σοβιετια και θα το καταφερουν οι “νεοφιλελευθεροι” :joy:

16 Likes

Ρε για μας τους αλκοολικούς θα βγεί κανά pass?

15 Likes

Κάποτε, πριν από όχι πολλά χρόνια (άλλο αν μας φαίνεται ότι πέρασε αιώνας!), οι τράπεζες “κυνηγούσαν” τον κόσμο για να του δώσουν στεγαστικά δάνεια, καταναλωτικά δάνεια και… διακοποδάνεια (δεν κάνω πλάκα) μεταξύ άλλων!
Τώρα, η κυβέρνηση κάνει κοινωνική πολιτική με passes προκειμένου να μπορεί ο πληθυσμός να βάλει κάυσιμα, να έχει ηλεκτρικό και φαγητό…

2 Likes