Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Για πείτε ρε παιδιά τι παίζει με την 4η δόση, γιατί έρχεται χειμώνας και θα μαζευόμαστε σε κλειστούς χώρους πάλι (και χωρίς μάσκες).

3η δόση Γενάρης 22, νόσηση Μάρτης 22, under 30, την μπουμπουνάω? Δώστε κανένα link για σοβαρό info αν έχετε εύκαιρο, γιατί ο ΕΟΔΥ τον παίζει (κάπου πήρε το μάτι μου πριν λίγο καιρό πως βγήκε ανανεωμένο εμβόλιο?)

Υπερβολή να κάνεις 4η δόση αν είσαι και under 30.

Eγώ έχω κάνει δύο δόσεις και δεν σκοπεύω να κάνω την τρίτη (αν αλλάξω γνώμη αργότερα δεν ξέρω).

By the way,

Δεν εχει σχεδον καμια σχεση η ηλικια στο συγκεκριμενο ζητημα. Η ισχυς του εμβολιου μειωνεται οσο περναει ο χρονος, οποτε για καποιον που το περασε τον Μαρτιο του 2022 οπως ο φιλος μας ο νννκκκ και εχει κανει το booster τον Ιανουαριο, ισως ειναι μια καλη στιγμη να αρχισει να σκεφτεται το bivalent εμβολιο, το οποιο προστατευει και απο το vanilla Covid, και απο την ομικρον με ολο το DLC :stuck_out_tongue:

Τωρα εσυ που εχεις κανει μονο τις πρωτες 2 δοσεις, οι οποιες φανταζομαι εγιναν καπου εναμισι χρονο πριν, πρακτικα δεν προστατευεσαι σχεδον καθολου και ειναι οριακα λες και δεν εχεις κανει το εμβολιο :stuck_out_tongue: (με μια δοση υπερβολης)

Εγω δεν εχω παει ακομα για την 4η δοση αφου ειχα κοβηντακι τον Ιουνιο, αλλα καλο θα ηταν να παω συντομα. Ειμαι και 41 πλεον, οχι 30 ή 28, αλλα δεν εχει μεγαλη σημασια. Δεν μπορω να σκεφτω ουτε εναν λογο για να μην παω να το κανω βασικα.

6 Likes

29 Δεκέμβρη έκανα τριτη δόση και την Παρασκεύη έχω ραντεβού για το επικαιροποιημένο. (Την επόμενη εβδομάδα κλείνω τα 45 :grinning:)

6 Likes

Αρχιζεις και δικαιολογεις το username σου!

3 Likes

7/12 η τριτη δόση, αρχές Σεπτεμβρίου η νοσηση, δε γαμιεται, θα περιμένω το επικαιροποιημένο που θα καλύπτει και την μετάλλαξη μικρό μου πονυ

Ένα χρόνο πριν τις έκανα, το περασμένο φθινόπωρο. Κάπως αργά σε σχέση με άλλους.

Οπότε ίσως προστατεύομαι λίγο ακόμα!

:stuck_out_tongue_winking_eye:

Ακριβώς.

Δε θα καλύπτει την επόμενη.

Εγώ έκανα τέταρτη πριν έναν μήνα. Σε λίγο καιρό λέω να κάνω της γρίππης και όταν έρθει η ώρα για την πέμπτη, θα την κάνω κι αυτή. Ούτε έχω αρρωστήσει μέχρι στιγμής (ή έχω αρρωστήσει εντελώς ασυμπτωματικά), ούτε φοβάμαι ότι αν κολλήσω θα το περάσω σοβαρά, αυτό που φοβάμαι είναι ο long covid. Τραβάτε κάντε το εμβόλιο.

2 Likes

Σαφώς και θα το κάνω ρε συ, αλλά αφού νοσησα πριν ένα μήνα περίπου δεν πρέπει να περάσει ένα εξάμηνο για να μπορώ να εμβολιαστώ;

Εφ’ όσον είχε δηλωθεί το ότι είχες ασθενήσει, δες πρώτα-πρώτα τι σου βγάζει το σύστημα. Μπορεί να μη σε αφήνει να κλείσεις ραντεβού ακόμα!

1 Like

Νομιζω πως ειναι τριμηνο, ή τουλαχιστον εδω που ειμαι εγω.

Οτι και να σου δινει το συστημα, εγω στη θεση σου δε θα πηγαινα πριν τον Δεκεμβριο μη σου πω Ιανουαριο. Εχεις αντισωματα στο σωμα σου αυτην την στιγμη, το εμβολιο ειναι περιττο αυτην την στιγμη για σενα μαλλον. Με οποιον αστερισκο μπορει να υπαρχει σε αυτην την δηλωση μου λογω διαφορετικων μεταλλαξεων του ιου φυσικα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εγώ μάλλον θα πάω για τέλη του χρόνου ή αρχές 23 για νέα δόση. Ιανουάριο έκανα την 3η, αλλά αρχές-μέσα Ιουλίου το τσίμπησα.

1 Like

Κι εγω σχεδον το ιδιο, Φεβρουαριο εκανα την 3η, αρχες Ιουλη περασα κοβιντ, Ιανουαριο '23 μαλλον θα κανω την 4η, αν δεν αλλαξει κατι στα επιστημονικα δεδομενα ως τοτε.

Μόνο εγώ δεν θα το κάνω τελικά εδώ μέσα :joy:

Short update, εγώ δεν το είχα δηλώσει στο σύστημα ότι νόσησα το Μάρτη, και δε με αφήνει να κλείσω ραντεβού με αναμνηστική δόση το Γενάρη… Άρα έχει σημασία αν είσαι U30 γερόντια :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πφφφ, μυξιάρικα… :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes




6 Likes




11 Likes

Μλκ σταμάτα, έχω πολλά από αυτά :joy:

4 Likes