Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Έχω σοκαριστεί από χθες.Σκέφτομαι τα μικρά παιδιά της οικογένειας μου και θέλω να κάνω εμετό.Υπάρχει περίπτωση να πηγαίνουμε ολοταχώς στο μεγαλύτερο σκάνδαλο της μεταπολίτευσης.Καταφύγιο στο σπίτι της Κούρκουλα?Νομικές συμβουλές από Βενιζέλο?

5 Likes

Αν ισχύουν όλα αυτά, το πολύ-πολύ να τον αυτοκτονήσουν. Η μέθοδος γνωστή και με εγγυημένο αποτέλεσμα,

2 Likes

Στο βιντεάκι παραπάνω, ο ηθοποιός λέει και ρωτάει “ο Πάπας, όταν αποκαλύφθηκε το σκάνδαλο παιδεραστίας βγήκε κα ζήτησε συγγνώμη. Εσείς πιστεύετε ότι στα ιδρύματα εδώ δε συμβαίνει τίποτα?”

Και απαντάει η θείτσα, “Όχι δεν το πιστεύω”

Τότε γαμω το σπιτάκι σου, γιατί δεν πας να ερευνήσεις? Λες ότι κάνεις 35 χρόνια δικαστικό ρεπορτάζ, πόσο δύσκολο είναι ένας κακοποιημενος άνθρωπος να μιλήσει και πόσο δύσκολα βγαίνει η είδηση. Μην ξαναβγεις σε παράθυρο μωρή φλομπα μέχρι να έχεις ως απάντηση “ναι έχουμε μεμονωμένο περιστατικό”

Δεν πιστεύω ότι θα περάσει έτσι, ο μοναδικός τρόπος θα ήταν να δώσουν χρήμα ή να σβήσουν χρέη και δεν μπορούν να κάνουν τίποτε απ’τα δύο.

1 Like

Συνελήφθη ο Λιγνάδης, διάβασα.

4 Likes

Κάποτε για τη χρυσή αυγή λέγαμε ότι οι ψηφοφόροι της(που έλεγαν πως δε γνώριζαν) είναι το ίδιο υπεύθυνοι με τα στελέχη της. Τώρα που οι ψηφοφόροι της νδ γνωρίζουν (αφού τα δείχνει και ο σκάι) φαντάζομαι είναι το ίδιο υπεύθυνοι και θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο(σφαλιάρες και γροθιές ναι είμαι ακραίος τι να κάνουμε???). Ας κάνει ο καθένας το καθήκον του. ΓΑΜΩ ΤΗ ΜΠΑΝΑΓΙΑ ΤΟΥΣ

11 Likes

Πέφτει πετσόκομμα

12 Likes

τα λεει ακριβως οπως ειναι… τι περιμενουμε απο μια κυβερνηση που καλυπτει παιδεραστες,εμπορους ναρκωτικων και το μονο που κανει ειναι να διαλυει οτιδηποτε ειναι μισο-ορθιο;

1 Like

Δεν κάνω σπέκουλα, ούτε λέω πως αυτή η συγκεκριμένη ΜΚΟ κάνει αυτά που φημολογουνται. Ούτως ή άλλως το trafficking και όλα τα παρελκόμενα, από κάποιον γίνονται και αυτός ο κάποιος δεν είναι ένας απλός άνθρωπος. Χρειάζεται λεφτά(πολλά), διασυνδέσεις και διεθνή εμβέλεια για να στηθούν τέτοια δίκτυα, ποσω μάλλον όταν ο τερματικος σταθμός είναι η ΕΕ ή κάποια αντίστοιχα μεγάλη οντότητα. Δηλαδή για να έρθει ο Νιγηριανός στην Ελλάδα, θέλει μεγάλου βεληνεκούς κάλυψη, για να γίνει exploitted σε επίπεδο δρόμου ως ντιλερ όμως αρκούν και τα τοπικά κυκλώματα.

Που θέλω να καταλήξω με αυτό. Προφανώς δεν έχω ιδέα τι κάνει και πως λειτουργεί η συγκεκριμένη ΜΚΟ, και αν στοχοποιηθηκε λόγω ονόματος εμπλεκομένων. Όμως με βάση ένα παιδικό pattern matching, η proactive απάντηση εγείρει τουλάχιστον ζητήματα έρευνας, έχοντας ως δεδομένο το πως λειτούργησαν αντίστοιχες οντότητες που στοχοποιηθηκαν από παρόμοιες φήμες. Επιπλέον διαβάστε προσεκτικά την ανακοίνωση και θα παρατηρήσετε πως μια πρόταση, κάνει μπαμ ότι είναι βαλτη από δεύτερο χέρι(λόγω διαφορετικού ύφος κειμένου), είναι η μόνη που ψιλοθιγει το ζήτημα που απαντάει η ανακοίνωση και τέλος δε βγάζει και νόημα(τουλάχιστον σε εμένα, αλλά δεν είμαι χαζός, πιστεύω είναι επίτηδες ambiguous).

1 Like

«H Δικαιοσύνη έχει πλέον το λόγο. Είμαστε βέβαιοι ότι οι δικαστικές αρχές θα κάνουν ό,τι χρειαστεί προκειμένου να έρθουν όλα στο φως σε αυτή την πολύ σκοτεινή υπόθεση και να αποδοθεί δικαιοσύνη.

Η χώρα έχει κράτος Δικαίου και η κυβέρνηση θα συνδράμει,

με όποιο τρόπο της ζητηθεί, θέτοντας στη διάθεση των δικαστικών αρχών τις υπηρεσίες της. Υποθέσεις τέτοιου είδους δεν έχουν κομματικό χρώμα. Είναι καθήκον όλων των πολιτικών δυνάμεων να συνεργαστούν, ώστε να αντιμετωπιστούν νοσηρά φαινόμενα, όπως αυτά που καταγγέλλονται. Είναι ευθύνη και καθήκον μας απέναντι στα θύματα. Η σιωπή που επικρατούσε για τόσα χρόνια έσπασε.

Ήρθε η ώρα της Δικαιοσύνης»

Yeap:

7 Likes

3 Likes

κοίτα εάν δεν αλλάξει ο χρόνος παραγραφής, όπως πχ πάει να κάνει η Γαλλία για τέτοιες περιπτώσεις, θα δεις πολλά τέτοια πράγματα και στον Λιγνάδη εκεί άλλωστε πόνταρε και η Μενδώνη ή το STAR !! (ο τύπος από ότι φάινεται το κάνει όλη του τη ζωή…σίγουρα θα έχουν παραγράφει δεκάδες τέτοιες υποθέσεις)

2 Likes

Στα μάτια μου είναι αυτονόητο να γίνει, αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος γι αυτό ειδικά για όσο διάστημα θα ναι κυβερνώντες οι Ά(χ)ριστοι

Πολλή πίστη έχετε. Προσωπικά είμαι πιο απαισιόδοξος.

1 Like

Μιας κι αναφέρθηκε ο Γεωργιάδης: το αδίκημα του παραγράφηκε λόγω του νέου νόμου ΣΥΡΙΖΑ παρά το ότι βρέθηκε ένοχος πρώτα. Όπως έλεγε και στο Spotlight στην ταινία: “If it takes a village to raise a child, it takes a village to abuse them.”

edit: Εν τω μεταξύ, στο υπουργικό συμβούλιο μετράω τουλάχιστον 7 υπουργούς που είναι απόφοιτοι του Κολλεγίου Αθηνών (Μενδώνη, Δένδιας, Παναγιωτόπουλος, Βορίδης, Πιερακάκης, Καραμανλής, Ληβανός) και μαζί με τον Κούλη γίνονται 8. Και δεν έψαξα για υφυπουργούς (σίγουρα Δήμας, Γιατρομανωλάκης και Βαρβιτσιώτης είναι alumni του Κολλεγίου). Ο Κεφαλογιάννης δεν ξέρω αλλά η Όλγα Κεφαλογιάννη ήταν σίγουρα Κολλέγιο. Και ο Νίκος Γεωργιάδης που κρίθηκε ένοχος για αδίκημα παιδεραστίας που παραγράφηκε, επίσης από το Κολλέγιο Αθηνών.

(επειδή το έψαξα: Ο Λιγνάδης αποφοίτησε από Μωραϊτη)

Well yes, αλλά αυτό σημαίνει πως ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν υπεύθυνος για τη δημιουργία του νέου Π.Κ.? Δηλαδή εγώ θα περίμενα να υπάρχουν διαβουλεύσεις από νομικούς, συνταγματολόγους, δικηγόρους, (έχω διαβάσει δημοσιεύματα πως υπήρχε πίεση για) εναρμόνιση με το Ευρωπαικό Δίκαιο κλπ. Δεν ισχύουν αυτά?

Η φράση σου δείχνει πως ο ΣΥΡΙΖΑ έφερε και πέρασε αυτές τις αλλαγές. Αν ισχύει, τότε κακώς πάλι το σχόλιο σου εστιάζει στο αιτιατό αποτέλεσμα, θα έπρεπε να μας απασχολεί ότι μπορεί ένα κόμμα στην εξουσία μέσα σε μια τετραετία να ψηφίζει κατά το δοκούν ακόμη και τον ΠΚ.

Θέλω να πω, πως αν ο νέος ΠΚ, είναι προιόν δουλειάς σοβαρής που έγινε με διαφανείς διαδικασίες, ανεξάρτητα απ’το ποιος είναι στην κυβέρνση και θα μείνει παρακαταθήκη στο κράτος, ε δε θα έπρεπε να το κομματικοποιούμε, είτε στην καλή είτε στην κακή χρήση του. Αν δεν ισχύει αυτό, επιστρέφω στην προηγούμενη παράγραφο και ποιο είναι το πρόβλημα.

Εδω κανουν ο,τι τους καυλωσει με τον εκλογικο νομο, στον ποινικο κωδικα θα κολλουσαν;

EDIT: που σημαινει πως ειτε δεν μπορουνε να τον αλλαξουνε, λογω του οτι ο τως εναρμονιστηκε με Ευρωπαϊκες οδηγιες, ειτε δε θελουνε, για λογους που γνωριζουν οι ιδιοι και υποψιαζομαστε εμεις (βγηκε ο Φλωρος, βγηκε ο Κορκονεας, φανταζομαι χρησιμοποιησαν ευνοϊκες διαταξεις, ολα καλα).

1 Like

Fair enough. Δεν ξέρω το process που ακολουθήθηκε ούτε αν το Ευρωπαϊκό δίκαιο δεν επιτρέπει πιο αυστηρούς νόμους από αυτό που λέει, αλλά στη Γερμανία το statute of limitation είναι τα 20 χρόνια από την ενηλικίωση του θύματος. Δυσκολεύομαι να φανταστώ οδηγία που υποχρέωνε την Ελλάδα στα 6 χρόνια μετά την τέλεση της πράξης.

Θλιβερη η καταντια του ΔΟΛ.

10 Likes

Επίσης δεν ξέρουν και να μετράνε :stuck_out_tongue:

2 Likes