Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Στη λογικη του thread “Ειδησεις απο όλο τον κοσμο”, ας ανοιξω το αντιστοιχο για τη χωρα μας. Εδω κυριως θα αναφερουμε ειδησεις που δεν σχετιζονται αμεσα με το thread των πολιτικων εξελιξεων (ασχετα αν προσωπικα πιστευω οτι ολα ειναι πολιτικη).

Οντας εδω και λιγους μηνες στην Αυστρια, βρηκα και γω την ευκαιρια, να αγορασψ το ποδηλατακι μου για τις μετακινησεις μου, τη βολτα μου, την ασκηση μου κλπ, στους υπεροχους ποδηλατοδρομους που υπαρχουν εδω. Τι σχεση μπορει να εχει το ποδηλατο ομως με την χωρα μας. Πριν βιαστουμε να απαντησουμε “ΚΑΜΙΑ”, ας δουμε το παρακατω ευχαριστo νεο.

απο www.tvxs.gr
http://www.tvxs.gr/v11283

Ολοκληρώθηκε η 2η πανελλαδική ποδηλατοπορεία

Χιλιάδες ποδήλατα κατέκλυσαν τους δρόμους 33 ελληνικών πόλεων, διεκδικώντας τον χώρο που τους ανήκει. Με κεντρικό σύνθημα ΠΟΔΗΛΑΤΟ-ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ-ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ οι φίλοι του ποδήλατου ζήτησαν πόλεις φτιαγμένες για τον άνθρωπο, όχι για το IX. Παρακολουθείστε το βίντεο από τη Χίο, δείτε φωτογραφίες και διαβάστε μαρτυρίες από τις ποδηλατοπορείες της Κυριακής.

Ομάδες και οργανώσεις ποδηλατών-ισσών από όλη την Ελλάδα συντόνισαν την δράση τους προκειμένου να επιτύχουν την ανατροπή της πολιτικής που πνίγει τις ανθρώπινες μετακινήσεις. Οι ποδηλάτες δηλώνουν ότι είναι στοιχειώδες δικαίωμά τους να κάνουν ποδήλατο με ασφάλεια, είναι στοιχειώδες δικαίωμά τους να περπατάνε σε ελεύθερα πεζοδρόμια και είναι στοιχειώδες δικαίωμά τους να επιβιβάζονται σε λεωφορεία, τρένα, τραμ και μετρό που έρχονται στην ώρα τους και έχουν χώρο για τους ίδιους αλλά και για τα ποδήλατα τους.

Ποδηλατοπορείες πραγματοποιήθηκαν σε Αθήνα, Αντίπαρο, Αργός, Βέροια, Γιάννενα, Δράμα, Ελευσίνα, Ηράκλειο, Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα, Καμμένα Βούρλα, Καρδίτσα, Καρπενήσι, Καστοριά, Κέρκυρα, Κοζάνη, Κομοτηνή, Κόρινθος, Κυπαρισσία, Μεσολόγγι, Μυτιλήνη, Ναύπλιο, Νέα Μάκρη, Ξάνθη, Πάτρα, Πρέβεζα, Ρέθυμνο, Σπάρτη, Τρίκαλα, Φλώρινα, Χαλκίδα, Χανιά και Xίο.

Αναδημοσιεύουμε από το podilates.gr, σχόλια ποδηλατών που συμμετείχαν στις σημερινές πορείες σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Άργος και Ναύπλιο
«Μεγάλη επιτυχία γνώρισαν οι εκδηλώσεις Ποδηλατοπορείας Διαμαρτυρίας που διοργανώθηκαν σε Ναύπλιο και Άργος. Στο Ναύπλιο πήραν μέρος πάνω από 200 ποδηλάτες ενώ στο Άργος ξεπέρασαν κατά πολύ τους 300. Μετά το τέλος της πορείας στο Άργος εκδόθηκε ψήφισμα Νέο παράθυρο από τους συμμετέχοντες το οποίο και θυροκολλήθηκε στην πόρτα του Δημαρχείου και στην συνέχεια ακολούθησε συναυλία στο κεντρικό πάρκο της πόλης. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη διαδήλωση Ποδηλατοπορεία που πραγματοποιήθηκε στις δύο πόλεις. Στην ποδηλατοπορεία κάλεσε και στις δύο πόλεις του Νομού ο Σύλλογος «ορθοπεταλίες».

Ηράκλειο
«Αγαπητοί φίλοι συν ποδηλάτες γεια σας. Και ναι τα καταφέραμε 300 με 400 περίπου ποδηλάτες, μαμάδες, μπαμπάδες με τα παιδάκια στα καθισματάκια τους, γύρω στα 50 παιδάκια συνοδευόμενα φυσικά, κάναμε το γύρω της πόλης τρεις φορές σε τρεις ομόκεντρους κύκλους. Όλοι μαζί με αργό και σταθερό ρυθμό περάσαμε το μήνυμα ότι τα πράγματα αλλάζουν. Ελπίζουμε να δείξει και ο Δήμος την ανάλογη ανταπόκριση και να μας φτιάξει επιτέλους τη μελέτη για τους ποδηλατόδρομους. Τους Αγωνιστικούς μας χαιρετισμούς και καλή αντάμωση του χρόνου πάλι με περισσότερα ποδήλατα στους δρόμους».

Θεσσαλονίκη
«Και εμείς με αρκετή επιτυχία τελείωσε η ποδηλατοπορεία μας! Δεν είχαμε πάρα πολύ κόσμο αλλά προσπαθήσαμε! 500 ποδήλατα βγήκαν στους δρόμους (θα κάτσω να τους μετρήσω έναν-έναν στο βίντεο γιατί πιστεύω ότι ήταν περισσότεροι). Περισσότερα από πέρσι τουλάχιστον! Φέτος αξίζει νομίζω συγχαρητήρια η Κέρκυρα που αναλογικά με τον πληθυσμό πρέπει να έβγαλε τα περισσότερα ποδήλατα στους δρόμους!!! Συγχαρητήρια παιδιά. Πάντως το καταευχαριστηθήκαμε! Mαζέψαμε και με τους κουμπαράδες μας λεφτά για την περαιτέρω δράση μας και είμαστε έτοιμοι για περισσότερα!!! Καήκαμε και από τον ήλιο!».

Καστοριά
«Τo 1ο MASS RIDE πραγματοποιήθηκε στην Καστοριά με συμμετοχή 45 περίπου ποδηλατών όλων των ηλικιών. Για μιάμιση ώρα περίπου κινηθήκαμε σε πολλούς δρόμους σε ολόκληρο το πεδινό τμήμα της πόλης. Με τη βοήθεια του τμήματος τροχαίας Καστοριάς που μας προσέφερε 2 περιπολικά αυτοκίνητα στην αρχή και το τέλος της πορείας (τους ευχαριστούμε πολύ για αυτό). Σύλλογος Ορεινών Δραστηριοτήτων Καστοριάς».

Κέρκυρα
«Σήμερα η Κέρκυρα έδειξε ότι θέλει πιο ανθρώπινη πόλη. Με μια πρωτοφανή συμμετοχή γύρω στα 600+ ποδήλατα με αναβάτες από όλες τις ηλικίες, φώναξε ΟΧΙ ΠΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ, ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ, ΡΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ. Η μεγαλύτερη ποδηλατοπορεία που εξελίχθηκε με υποδειγματικό τρόπο με μέση ταχύτητα τα 10χλμ περιμετρικά από την πόλη της Κέρκυρας, έπεισε και τους πιο δύσπειστους ότι ήρθε η ώρα μας, η ώρα του πολίτη που τον σέβεται το κράτος του. Ένα μεγάλο μπράβο μας λοιπόν. Κερδίσαμε τη μάχη αλλά όχι τον πόλεμο».

Κοζάνη
«Με ικανοποιητική παρουσία οι Κοζανίτες συμμετείχαν για πρώτη φορά στην Πανελλαδική Ποδηλατοπορεία. Πολλοί Κοζανίτες έσπευσαν να παρακολουθήσουν την εκκίνηση της πρωτότυπης αυτής βόλτας και βέβαια κάποιοι μετάνιωσαν, που ήρθαν χωρίς τα ποδήλατά τους, τους περιμένουμε στις μελλοντικές μας εκδηλώσεις. Στους διερχόμενους οδηγούς μοιράστηκαν ενημερωτικά φυλλάδια από τους μικρούς μας ποδηλάτες και ποδηλάτισσες. Τελικά συμμετείχαν 58 άτομα στην ποδηλατοπορεία η οποία σημείωσε μεγάλη επιτυχία και είχε ιδιαίτερο αντίκτυπο στις μικρές ηλικίες όπου και είχαμε 10 μαθητές δημοτικών αλλά και νηπιαγωγίων! Η πορεία διοργανώθηκε σε μόλις 4 μέρες και παρ’ όλα αυτά είχε μεγάλη συμμετοχή και ασφαλώς όλοι με κράνος (για την ασφάλεια) μας».

Κόρινθος
«Καλησπέρα από Κόρινθο!

Πριν από λίγες ώρες τελείωσε το ποδηλατικό διήμερο που διοργανώσαμε εδώ και το οποίο περιλάμβανε έκθεση υλικού (φωτογραφίες / κείμενα / αφίσες), ποδηλατικό κυνήγι θησαυρού, πάρτι και φυσικά ποδηλατοπορεία! Ήταν η μεγαλύτερη από πλευράς συγκέντρωσης κόσμου ποδηλατοπορεία που έχουμε κάνει (από τις συνολικά 7) με συμμετοχή περίπου 150-170 ποδηλατών, όλων των ηλικιών!

Και εδώ, αρκετοί ήταν αυτοί που ήρθαν για πρώτη φορά και αρκετοί αγόρασαν ποδήλατο για να μπορούν να έρχονται στις ποδηλατοπορείες! Επίσης πήγε πολύ καλά για πρώτη φορά, το 1ο ποδηλατικό κυνήγι θησαυρού που οργανώσαμε με συμμετοχή 25 ατόμων και οι οποίοι για ένα 2ωρο έκαναν σβούρες στην πόλη».

Πάτρα
«Στην Πάτρα είχαμε αθρόα προσέλευση κόσμου. Η πορεία έχανε λίγο σε παλμό, αλλά ήταν πολύ μαζική με 200 περίπου ποδηλάτες όλων των ηλικιών.

Αυτό που μας εντυπωσίασε για άλλη μια φορά ήταν ότι πολύς κόσμος ερχόταν για πρώτη φορά, ήρθανε πολλές οικογένειες ομαδικά, είχαμε σίγουρα 50 με 60 παιδάκια. Υπήρχε κόσμος που είχε έρθει από τις 11.30 και περίμενε πότε θα ξεκινήσει η πορεία, η οποία καθυστέρησε λίγο επειδή οι «διοργανωτές» ήταν πτώματα από το διήμερο φεστιβάλ…

Όλα ήταν πολύ όμορφα και το φεστιβάλ μας, για το οποίο θα μάθετε περισσότερα τις επόμενες μέρες, και η πορεία. Μετά το τέλος της πορείας, 50 περίπου ποδηλάτες ξεκίνησαν για μια δεύτερη βόλτα εν είδη CMR η οποία κατέληξε στον φάρο, στο λιμάνι της Πάτρας».

Τρίκαλα
«Μεγαλειώδης η Ποδηλατοπορεία-Διαμαρτυρία των ποδηλατιστών-ποδηλάτων Τρικάλων. Δεκάδες ποδηλάτες κάθε ηλικίας έδωσαν το παρόν στο προσκλητήριο της 2ης Πανελλαδικής ποδηλατοπορείας-Διαμαρτυρίας Η ποδηλατοπορεία στα Τρίκαλα ξεκίνησε από τη πλατεία Πολυτεχνείου (κεντρική) την 12η ώρα, διέσχισε την Κονδύλη και άλλους κεντρικούς δρόμους της πόλης και κατέληξε στο Δημαρχείο Τρικάλων με συνθήματα και σφυρίγματα των ποδηλατιστών «Θέλουμε Ποδηλατοδρόμους Τώρα».

Tο νεο ειναι αυχαριστο για 2 λογους. Αφενος για το προφανες της υποθεσης, οτι υπαρχει δηλαδη μια επιθυμια, αρκετος κοσμος με διαθεση να εισαγει το ποδηλατο στη ζωη του. Μαλιστα πολλοι, ιδιαιτερα τολμηροι στις μεγαλες πολεις το εχουν ηδη πραξει. Αφετερου γιατι αυξανονται τελευταια κινησεις πολιτων απο τα κατω διεκδικωντας τα δικαιωματα τους.

Τι ωραία που θαταν όμως να υπήρχε και κάνας ποδηλατόδρομος να μην καταλλήξουμε στο ΚΑΤ σε χρόνο DT με όλους τους Αθηναίους γκαζοKillers. Και γω που το χω δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν έχω πάρει ακόμα την πανοπλία μου από το καθαριστήριο.

και καλα κανεις γιατι θυμομαστε τον ποδηλατη που ειχε μπει στο ρεκορ γκινες επειδη εκανε το γυρο του κοσμου με ποδηλατο(περασε ερημους…ζουγκλες…)και στα 72 αποφασισε να περασει και απο ελλαδα και τον πηραν σβαρνα και τον παρατησανε μεχρι που τον βρηκανε σε μια γωνια τεζα

Εγω το χρησιμοποιω αρκετα για μικρομετακινησεις σε Πευκη/Μαρουσι/Κηφισια γιατι βοηθανε και οι δρομοι. Ωραιο μερος για ποδηλατο επισης ειναι το Αλσος Συγγρου, οποιος μενει κοντα του το συστηνω ανεπιφυλακτα. Περισυ αρχισα να πηγαινω και το εχω σκυλομετανιωσει που δεν το εκανα τοσα χρονια

[SIZE=“3”]Φωτογράφηση-ιριδοσκόπηση επιβάλλει η Εθνική Τράπεζα [/SIZE]

Η Εθνική Τράπεζα εφαρμόζει πλέον ένα νέο σύστημα εισόδου στα υποκαταστήματά της: ο κάθε πελάτης, προτού μπει στο κατάστημα, υποχρεούται να περάσει από φωτογράφηση-ιριδοσκόπηση σε ένα ειδικό κουβούκλιο με διπλή πόρτα. Η συγκεκριμένη απόφαση εγείρει ζητήματα τόσο σχετικά με την παραβίαση των προσωπικών δεδομένων όσο και με την πιθανή σωματική βλάβη των πελατών, καθώς η ιριδοσκόπηση θεωρείται ότι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στα μάτια.

Πρόσφατα, οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ Φ. Κουβέλης, Ν. Τσούκαλης και Τ. Κουράκης κατέθεσαν ερώτηση προς τους υπουργούς Δικαιοσύνης και Εσωτερικών σχετικά με το πόσο δόκιμη είναι η απόφαση της Εθνικής Τράπεζας, δεδομένου ότι η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (Α.Π.Δ.Π.Χ.) δεν έχει ακόμα αποφασίσει για το κατά πόσο θα επιτρέψει τη λήψη φωτογραφιών σε τράπεζες.

Παράλληλα, πελάτες της Εθνικής καταγγέλλουν ότι η συγκεκριμένη πρακτική καταπατά τα προσωπικά δεδομένα τους αλλά και ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα στην υγεία τους.

Παρατίθεται η καταγγελία του πελάτη της Εθνικής Τράπεζας Ιωάννη Ανδριόπουλο και η ερώτηση των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ:

Προς: Αθήνα, 16/03/2009, Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ)- Κηφισίας 1-3 11523 Αθήνα-

Θέμα: Αδυναμία συναλλαγής με την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος λόγω παράνομης απαίτησης επεξεργασίας προσωπικών μου δεδομένων χωρίς προηγούμενη συγκατάθεση μου.

Είμαι πελάτης της… Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος εδώ και 2 δεκαετίες. Κατά τη διάρκεια του χρονικού αυτού διαστήματος εισερχόμουν σε οποιοδήποτε κατάστημα της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος σε όλη την επικράτεια ελευθέρως και για την πραγματοποίηση οποιασδήποτε συναλλαγής μου ο υπάλληλος απαιτούσε την επίδειξη του Αστυνομικού δελτίου Ταυτότητας για την ολοκλήρωση των συναλλαγών μου με την Τράπεζα είτε αφορούσε εμένα προσωπικά ως πελάτη είτε κατάθεση χρημάτων υπέρ τρίτων.

Σήμερα στις 16/03/2009 προσήλθα για συναλλαγή στο υποκατάστημα της ΕΤΕ της γειτονιάς μου στη διασταύρωση των οδών Αγίου Μελετίου & 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων) και διαπίστωσα ότι για την είσοδο στο κατάστημα έπρεπε να εισέλθω σε ειδικά σχεδιασμένο κουβούκλιο μέσα στο οποίο να κοιτάξω μια κάμερα και εν συνεχεία να εισέλθω στην τράπεζα. Επειδή αρνήθηκα να υπακούσω στις φωνητικές οδηγίες που με καλούσαν να κοιτάξω στην κάμερα, πλησίασε υπάλληλος της Τράπεζας πίσω από το γυάλινο τζάμι του κουβουκλίου και με ενημέρωσε προφορικά ότι:

Είτε ακολουθώ τις φωνητικές οδηγίες να εστιάσω το βλέμμα μου στην κάμερα προκειμένου να απασφαλιστεί η κύρια πόρτα εισόδου στην Τράπεζα, είτε πρέπει να αποχωρήσω διότι δεν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος συναλλαγών στο υποκατάστημα πλέον και οποιαδήποτε αναφορά μου οφείλει να λάβει χώρα αποκλειστικά στη διοίκηση της ΕΤΕ.

Σημειώνεται, δε, ότι εγώ δε συναίνεσα στην επεξεργασία των προσωπικών μου δεδομένων για να επιτρέψω στην Τράπεζα να τα συλλέξει ούτε ο υπεύθυνος επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων είχε αναρτήσει απόφαση της ΑΠΔΠΧ για την
επεξεργασία αυτών παρά μόνο εντολές στον τρόπο συλλογής τους.

Επειδή η ανωτέρω φωτογράφιση-ιριδοσκόπηση προσβάλλει την προσωπικότητα μου και τη θρησκευτική μου συνείδηση (Άρθρα 5 & 13 Συντάγματος) παραβιάζει τα προσωπικά μου δεδομένα (Ν.2472/1997), το δικαίωμα στην προσωπικότητα μου, τα χρηστά ήθη και την καλή πίστη βλάπτοντας παράλληλα μονομερώς καταχρηστικά και εις βάρος μου τη συμβατική μου σχέση με την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος (ΑΚ) και το τεκμήριο αθωότητας μου (Ποινικό Δίκαιο) και επιφέρει ενδεχόμενη ανήκεστη βλάβη στην υγεία μου (τύφλωση), όπως αναφέρει σχετικά με την ιριδοσκόπηση ο “ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ” σε σχετικό του δημοσίευμα.
“Μάλιστα, τονίζουν ότι ειδικά ενός τύπου λήψη βιομετρικών στοιχείων, η βιομετρική λήψη της ίριδας, ενέχει σοβαρούς κινδύνους καθώς μπορεί να προκαλέσει ακόμη και τύφλωση εάν δε μετρηθεί σωστά.”

Ζητώ:
·Από την ΕΤΕ την σχετική άδεια από την ΑΠΔΠΧ να της επιτρέπει επεξεργασία των προσωπικών μου δεδομένων, την εξαίρεσή μου από το σύστημα φωτογράφισης-ιριδοσκόπησης σε όλα τα καταστήματα της Ελλάδος και αν δεν είναι σε θέση να μου εξασφαλίσει ελεύθερη πρόσβαση, να τοποθετήσει υπάλληλο στην είσοδο των καταστημάτων της ο οποίος θα επιτρέπει την είσοδο με μόνη υποχρέωση την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου που θα γίνεται η αντιπαραβολή του προσώπου μου με τη φωτογραφία στα εν λόγω έγγραφα.

·Από την ΑΠΔΠΧ εντός 50 ημερών το αργότερο από την υποβολή της παρούσας αναφοράς να μου απαντήσει αιτιολογημένως και αν έχει δώσει άδεια επεξεργασίας φωτογράφισης-ιριδοσκόπησης στην ΕΤΕ ή έχει απορρίψει σχετικό αίτημα να μου προσκομίσει τα έγγραφα. Αν η ΑΠΔΠΧ έχει μικρότερη ή μακρότερη προθεσμία υποβολής απάντησης επί των αναφορών που της υποβάλλονται πέρα από τις 50 ημέρες του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας να μου το γνωστοποιήσει άμεσα με την παραβολή της σχετικής νομοθεσίας.

Από την Τράπεζα της Ελλάδος εντός 50 ημερών το αργότερο από την υποβολή της παρούσας αναφοράς στα πλαίσια του εποπτικού ελέγχου όλων των εμπορικών τραπεζών στην επικράτεια αν έχει λάβει γνώση εγκατάστασης συστημάτων φωτογράφισης-ιριδοσκόπησης στην είσοδο τραπεζών όχι για υπαλλήλους αλλά για συναλλασσόμενους, αν ναι τι μέτρα έχει λάβει ή τι πρόκειται να λάβει για την εξάλειψη της παραβίασης των συνήθων εμπορικών πρακτικών από τις τράπεζες. Αν η Τράπεζα της Ελλάδος έχει μικρότερη ή μακρότερη προθεσμία υποβολής απάντησης επί των αναφορών που της υποβάλλονται πέρα από τις 50 ημέρες του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας να μου το γνωστοποιήσει άμεσα με την παραβολή της σχετικής νομοθεσίας.

Η συγκεκριμένη παράνομη συλλογή προσωπικών δεδομένων έχει απασχολήσει και τη δημοσιότητα: “Ευχρηστία και ευγένεια ώρα μηδέν” (Καταγγελία για εγκατάσταση συστήματος φωτογράφησης-ιριδοσκόπησης σε υποκατάστημα της ΕΤΕ στην Αργυρούπολη) – 19/08/2009

“Οι τράπεζες άρχισαν τις… αμερικανιές” (δημοσίευμα της “ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ” για εγκατάσταση συστημάτων καταγραφής του προσώπου των πελατών σε υποκαταστήματα της ΕΤΕ σε Χολαργό, Πατησίων, Λεωφόρο Αλεξάνδρας και Χαριλάου Τρικούπη, Λ. Βουλιαγμένης κα. αλλά και στην Εμπορική και Γενική Τράπεζα, το οποίο αναφέρει επί λέξη: “Η Αρχή Προστασίας Προσωπικών δεδομένων ερευνά ήδη το θέμα, έπειτα από αλλεπάλληλες καταγγελίες πολιτών. Η Εθνική Τράπεζα
αποφάσισε να εγκαταστήσει το νέο σύστημα ηλεκτρονικού ελέγχου χωρίς να λάβει προηγουμένως την άδεια της Αρχής και προφανώς χωρίς να γνωστοποιήσει την πρόθεσή της αυτή!”) – 21/10/2008

“Παραβίαση ιδιωτικότητας από Τράπεζες” (Καταγγελία για εγκατάσταση σε υποκατάστημα της ΕΤΕ στο Χαϊδάρι) – 27/11/2008

“Κάμερες καταγράφουν πελάτες υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας” (Καταγγελία και από Θεσσαλονίκη) – 10/02/2009

Δεδομένου ότι έχουν παρέλθει πολλοί μήνες από τις πρώτες καταγγελίες στην ΑΠΔΠΧ και η ΕΤΕ συνεχίζει την παράνομη φωτογράφηση-ιριδοσκόπηση δηλώνω ότι αν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα μου στις ημερομηνίες που ορίζει ο νόμος, επιφυλάσσομαι να ζητήσω ποινική διερεύνηση της αναφοράς μου από την Εισαγγελία για πράξεις ή παραλείψεις των μελών τόσο του ΔΣ της ΕΤΕ όπως νόμιμα εκπροσωπείται, όσο ενδεχομένως και των μελών του ΔΣ της ΑΠΔΠΧ όπως νόμιμα εκπροσωπείται και παντός άλλου υπευθύνου πέρα από τυχόν αστικές ή διοικητικές αξιώσεις.

Αθήνα 16/03/2009

Ιωάννης Ανδριόπουλος
Αθήνα

Κοινοποίηση:
1)Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος (ΕΤΕ) ΑΕ
Αιόλου 86
10232 Αθήνα

2)Τράπεζα της Ελλάδος
Ελευθερίου Βενιζέλου 21
10250 Αθήνα

http://www.tvxs.gr/v11353

Σιγα σιγα χτιζεται η κοινωνια του ελεγχου. Αλαργα αλαργα γινεται η αγουριδα μελι και μας ερχεται ο Μεγαλος Αδερφος.

Ένα ακόμα κακό νέο είναι ότι ετοιμάζεται το αγαπητό μας ΥΠΕΧΩΔΕ να ρίξει 250.000 στρέμματα στο σχέδιο(στην Αττική) προκειμένου να “καλυφθούν οι στεγαστικές ανάγκες 3 εκατομυρίων πολιτών”.Αυτά για να δείτε πόσο φιλολαική κυβέρνηση έχουμε και πόσο νοιάζεται για τους πολίτες.

για οσους ενδιαφερονται για το ποδηλατο ενα πολυ καλο site που μιλαει για τον σεβασμο στο ποδηλατο και οργανωνει μαζικες πορειες 3 φορες τη βδομαδα ειναι αυτο www.bikerespect.gr

Στην Ολλανδία έπαθα πλάκα γιατί (συνηθισμένος από Ελλάδα) δεν είχα ιδέα πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι ένα ποδήλατο για τις μετακινήσεις. Άμα οργανωθεί, είναι πολύ βολικό.

Φωτό από το πάρκινγκ ποδηλάτων έξω από το σιδ. σταθμό του Tilburg. (Ναι εγώ είμαι αυτός.)

Μου συνέβη και εμένα στην Πειραιώς. Χωρίς καμμία προειδοποίηση ώστε αν δεν θέλω να γίνει αυτό να μην μπώ στην τράπεζα. Άνοιξα την πρώτη πόρτα και όταν αυτή έκλεισε πίσω μου και μέχρι να ανοίξει η επόμενη (ενώ δηλαδή ήμουν πρακτικά εγκλοωβισμένος σε ένα τετραγωνικό περιστοιχισμένο από τζάμια ασφαλείας) μία ηχογραφημένη φωνή μου είπε να κοιτάξω αριστερά στο φωτάκι για να ανοίξει η επόμενη πόρτα… [-X

Όχι ότι δεν το περιμέναμε, έτσι? Εδώ και χρόνια γίνεται αυτή η προετοιμασία.

Εντοπιστηκε και στην Ελλαδα ατομο με τη λεγομενη “νεα γριπη” ε.Αλλα λενε οτι δεν υπαρχει κινδυνος.

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1032119

Ακομη μια φορα μπατσοι μπηκαν στον χωρο της Πανεπηστημιουπολης και “κοβαν” βολτες…

Αυτη η γαμημενη η Δ μας εχει πρηξει τα παπαρια ε,λες και μας πολιορκουν ειναι.Βλεπω συνεχως ομαδες να περιφερονται γυρω απο το χωρο των πανεπιστημιων εδω στη Θεσσαλονικη.

Γαμησε τα… παντου τους βλεπεις και εδω… Ειδικα γυρω απο εξαρχεια τωρα τελευταια σε ζωγραφου-ιλισια-καισαριανη που ειναι Πολυτεχνειουπολη & Πανεπιστημιουπολη…
Ασε που οποτε τυχαινει να τους δω ενας-δυο απο αυτους στο τσακ γλιτωνει την τουμπα τοσο χαζα που οδηγουνε…

Εγώ, πάλι, γιατί δεν τους έχω δει ΠΟΤΕ; :-k

Δεν εχεις δει 1-2 ζηταδες να πηγαινουν μπροστα και πισω να ακολουθουν 5-6 μικροτερες μηχανες?Συνεχως τριγυρνανε ρε,Εθνικης Αμυνης ειδικα τους πετυχαινω πολυ.
Προχτες σταματουσαν μηχανακια και γραφαν για κρανος μπροστα στα τεφαα,διπλα στο παμακ.Και μια αλλη μερα στριμωξαν 2 παιδια Αγγελακη με Σβωλου για να τους κανουν ελεγχο ταυτοτητας.Επειδη ειχαν μακρια μαλλια και μουσια μαλλον.

Κι όμως, δεν τους έχω πετύχει ποτέ των ποτών.

γω τους πετυχα σημερα στο κεντρο κοντα στη λεοντως σοφου…

150 φορες τους εχω πετυχει τους παπαρες τριγυρω και κοντα στα πανεπιστημια στην Θεσσαλονικη,ειδικα στις περιοχες που αναφερει και ο Θεριος

Eνημερωτικα, σαν σημερα πριν απο 145 χρονια εγινε η ενωση των επτανησων με την ελλαδα.