Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Για γελια και για κλαματα

5 Likes

“Στρατηγική της έντασης” λέγεται αυτό που (σωστά) εξηγεί ο plex27 και στο παρελθόν έχει κάνει θαύματα σε χώρες όπως η Ιταλία. Η φάκα σ’ αυτό το πράγμα είναι να βγουν μπροστά 5-10 εκδικητές που θα “πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους” και θ’ απαντήσουν στην κρατική καταστολή με όρους στρατιωτικούς (δηλαδή ένοπλης βίας) -το κατεξοχήν πεδίο στο οποίο υπερέχει ένας κρατικός μηχανισμός και θέλει να μεταφέρει εκεί την οποιαδήποτε κοινωνική σύγκρουση. Όσο αυτή κρατιέται στο επίπεδο του δρόμου και η αντιβία εκδηλώνεται με συλλογικούς και κινηματικούς όρους, γνώμη μου είναι ότι απαντάει όπως πρέπει στη μεθοδευμένη κρατική καταστολή.

Για ν’ απαντήσω και στον Παντελή, καμία υπηρεσία δεν προσφέρανε, γιατί (υποθέτω) δεν είναι έμμισθοι υπάλληλοι που πληρώνονται για να δέρνουν ή για να μη συγκρατούν τους διπλανούς τους που δέρνουν. Ήταν μέρος μίας διαδήλωσης (αν κατάλαβα καλά, δηλαδή, δε μένω Αθήνα) που επέστρεψε ένα ελάχιστο κομμάτι της βίας εκεί που πρέπει. Εκτός κι αν είσαι κι εσύ με το “καταδικάζω τη βία απ’ όπου κι αν προέρχεται”, που δεν το νομίζω. Αν εσύ γνωρίζεις έναν καλύτερο τρόπο να εκφράζεται μία τέτοιου είδους, 100% δικαιολογημένη, βία από τους μαζικούς όρους μίας διαδήλωσης που απαντάει την επόμενη μέρα σ’ ένα συγκεκριμένο περιστατικό αστυνομικής βίας, χωρίς “ειδικούς” ή ένοπλους εκδικητές ή νυχτερινά μοναχικά πεσίματα κλπ. κλπ., ας το πεις. Και για ν’ απαντήσω στην υποθετική ερώτηση “δηλαδή εσύ θα ήθελες να πεθάνει;”, όχι δε θα ήθελα να πεθάνει, ούτε πιστεύω ότι κανείς ήθελε να το σκοτώσει, παρ’ όλο που κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί αν σε δέρνουν 10-20-30 άτομα, όπως και μπορεί να συμβεί αν σε χτυπήσει ΕΝΑΣ μ’ ένα ανάποδο γκλομπ λίγο άτσαλα στο κεφάλι. Αλλά τι να κάνουμε, παιδιά, επαγγελματικά ρίσκα είναι αυτά σ’ έναν ταξικό κόσμο που παράγει τόνους στοχευμένης βίας καθημερινά -καμιά φορά σου γυρνάνε μπούμερανγκ.

21 Likes

@nnnkkk
Δεν ξέρω πού θα οδηγήσει αυτή η κατάσταση, αλλά σε κάτι καλύτερο δε βλέπω να οδηγεί. Το έγραψα πριν λίγες μέρες στο τόπικ για τον ρατσισμό: εγώ θυμάμαι να βρισκόμαστε ξανά σε αυτό το σημείο πριν από 12 χρόνια και σε κάτι εμφανώς καλύτερο δεν καταλήξαμε. Χάθηκε το κέντρο και απλά αντικαταστάθηκαν ορισμένοι κοτζαμπάσηδες από άλλους.

@Primordial_hordes
Αυτοί που έγραφα στην τελευταία πρόταση της πρώτης παραγράφου, είναι λίγο πολύ αυτοί που συντηρούν τον διχασμό.

1 Like

Αυτοί που διαδήλωσαν σήμερα τι απ όλα αυτά ήταν?

Απο οτι βλεπω ειχε πολυ παραπανω κοσμο απο οσο νομιζαμε εκει.
Εμεις απο αυτο το σημειο περασαμε νυχτα και ειχε ακομα πυκνο κοσμο

Συμφωνω με οσα ειπε ο @Leper_Jesus

2 Likes

Δε διαφωνώ σε κάτι πέραν του ότι δεν πιστεύω ότι η βία επεστράφη εκεί που πραγματικά πρέπει. Ο @plex27 ανέλυσε πολύ εύστοχα το πού θα χρησιμοποιηθούν όλα αυτά και το γιατί το διάγγελμα έγινε σήμερα και όχι χτες. Νερό στον μύλο τους.

4 Likes

Μου δίνεις την εντύπωση πως είσαι με λυμένο το ζωνάρι και απλά ψάχνεις λόγο να τσακωθείς στο internet. Γιατί πρέπει όλοι να ανήκουμε σε κάτι από αυτά; Γιατί είναι σημαντικό να σχολιάσω εγώ ένα πλήθος 5000 ατόμων;

Συγνώμη αλλά που ακριβώς ειδες ότι είμαι με λυμένο το ζωνάρι? Μια απλή ερώτηση εκανα που εσυ αποφεύγεις να απαντήσεις μιλώντας σαν πολιτικός. Και φυσικά εχω νεύρα. Αν εσύ δεν έχεις περιμενε να σε δείρουν πρώτα και μετά νευρίασε. Επίσης δεν ήμουν ο μόνος που δεν κατάλαβε τι εννοούσες. Και τέλος εσυ σχολίασες πρώτος και σε ρώτησα

Εν μέρει ναι. Ξεκάθαρα ήταν μια εργαλειοποίηση όσων έγιναν σήμερα. Το θέμα όμως είναι, αν το κυρίαρχο αφήγημα που πάει να δημιουργηθεί, αυτό των τεχνητών και στοχευμένων εντάσεων, και της τοποθέτησης σε κάδρο συγκεκριμένων χώρων (ο Κυρανάκης δεν τα έλεγε ξεκάρφωτα αυτά όπως αποδείχθηκε), προϋπήρχε του σημερινού.

Αυτό που θέλω να πω είναι, πως κάποια στιγμή, αν δεν συμφωνεί κάποιο άτομο με την κυρίαρχη προπαγάνδα ως αφήγημα ερμηνείας του τι (θεωρεί πως) συνέβη, ίσως θα πρέπει να αρχίσουν να μετατοπίζονται οι αιτίες και οι σκοποί στην δράση και όχι την αντίδραση.

Δεν τίθεται αμφιβολία, πως αν δεν συμβεί κάτι αφοπλιστικά μαζικό, και τόσο καθολικό που κανένας μηχανισμός να μην μπορεί να το χαλιναγωγήσει, πως κάθε εκδήλωση αντι-βίας, επιστροφής της εκεί από όπου την εκλήφθη, κάθε εικόνα που ξεπερνά την συλλογικά αποδεκτή, περιορισμένη αντίδραση του κόσμου, θα φαντάζει εχθρική σε πιθανώς “ουδέτερα” μάτια. Μήπως οι παραστάσεις τους δεν είναι τόσο ουδέτερες; Αυτό δεν πάει απαραίτητα σε σένα, ε!

Θέλω να πω, χωρίς προφανώς να είναι η λύση να υπάρχει νεκρός (ωπ, για ποιό θέμα μιλάω τώρα;) δεν γίνεται να πρέπει να είναι πολιτισμένες μόνο οι αντιδράσεις, και κόσμιες, στα όρια του αποδεκτού όπως ορίζεται από μια ευρεία πλειοψηφία. Αν αυτό έχει μείνει στο συλλογικό υποσυνείδητο, ως η μόνη αποδεκτή πολιτική ανυπακοή, τότε είναι σαφές πως κάθε τέτοια συζήτηση θα αποπροσανατολίζε. Ποιός ωθεί τον κόσμο εν μέσω πανδημίας να επιχειρήσει κάτι τέτοιο; Και ακόμη και δεν αν θεωρηθεί ως λούμπεν όχλος, αλλά ως πολιτική επιλογή από ορισμένους, πότε θα μπει στη συζήτηση ουσιωδώς το μονοπώλιο της νόμιμης βίας και οι τρόποι διάσπασης ή και κατάργησής του; Να γίνει κριτική δηλαδή, όχι μια άμεση αποποίηση/καταδίκη, να φύγει ο βραχνάς.

Αν δεν μπει, δεν γίνεται να καταδικαστεί η βια ως έννοια. Απλά όσα δεν μας ακουμπούν δεν θα τα ονομάζουμε βίαιες επιθέσεις. Και αυτή η αλλαγή ορισμών και εννοιών, μόνο προβληματική μπορεί να είναι. Υπάρχει μια κατάσταση, που επιφέρει τέτοιες αντιδράσεις. Εκεί είναι το πρόβλημα.

5 Likes

Πέφτει ξύλο ακόμη βλέπω. Ξεκάθαρη εντολή κουλη με το διάγγελμα του στο στυλ του "εσείς είστε το κράτος "

Δύναμη σε ολους

5 Likes

Μάντεψε ποιοι συντηρούν τον «διχασμό». Ή κατά πόσο η έννοια του «διχασμού» έχει θετικό ή αρνητικό πρόσημο. Με το φτωχό μου το μυαλό, κανένα σημείο επαφής δεν υπάρχει με αυτόν τον κόσμο
Που περιγράφουμε όλοι εδώ μέσα εξαγριωμένοι. Για όποιον θέλει να λέγεται «ευρωπαίος», πολίτης ή στην τελική άνθρωπος

9 Likes

Απο τοτε που ηρθα εδω Τσεχια ( Μπρνο ) ειχα την απορια γιατι εδω οι Αστυνομικοι κυκλοφορουν στους δρομους χωρις κρανος ( ειναι εξω στους δρομους περιπολιες κανονικα και κρανος μονο οταν ειναι σε μηχανη ( σπανιο εδω γιατι το 90 τις εκατο ειναι σε αυτοκινητο ) … και τωρα με την πανδημια το ιδιο μονο με μασκα… τελικα τωρα καταλαβαινω γιατι… Εχωντας το προσωπο εκτεθημενο δεν μπορουν να κανουν ευκολα οτιδηποτε καταχρηστικο γιατι αμεσως θα φανερωθουν και τα χαρακτηριστηκα του … Σκεφτειτε λιγο Ελλαδα με οσα συμβαινουν οι αστυνομικοι να μην μπορουσαν να φορανε τα κρανη τους και να ειχαν εκτεθειμενα τα προσωπα τους… Θα εκαναν ολα αυτα που κανουν τωρα τοσο ευκολα;…

Γενικα εφτασα 40 χρονων και μονο αηδια νιωθω παλι… Απο τοτε που πηγαινα σχολειο ολα τα ιδια μενουν και μαλλον χειροτερα … πατος που δεν τελειωνει…

6 Likes

edit:

edit 2:

3 Likes

Παιζει να ναι και 15χρονο απο τον ηχο που βγαζει και την κορμοστασια

1 Like

Μα γιατί να είναι κάποιος νευριασμενος? Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σας. Καταδεικαζουμαι τοι βεια απω ωπου και αν πρωαιρχαιτε

3 Likes

Για λίγα δευτερόλεπτα νόμιζα ότι ήταν αληθινό, με τέτοια ποιότητα ανθρώπων ίσως και να ακουγόταν κάτι τέτοιο…αχαχα tragic

4 Likes

Να ευθυμησουμε λιγο

10 Likes

Δύσκολο:

4 Likes

Ονομάτισα τους Βορίδηδες, Γεωργιάδηδες και Κυρανάκηδες, δεν ξέρω γιατί δεν κατάλαβες τι εννοούσα. :sweat_smile:

Δεν τελειώνει εκεί η πρόταση σου νομιζω…

1 Like