Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Το rapid δεν έχει ιδιαίτερο νόημα όταν είσαι ασυμπτωματικός, μιας και ανιχνεύει κατά κύριο λόγο μόνο μεγάλο ιικό φορτίο. Με χαμηλό ιικό φορτίο, τα false negative είναι πολύ κοινά.

Το υπολογιστικό κόστος μεταφράζεται σε χρήμα. Αν έχεις ένα πρόβλημα που ακολουθεί μια α κατανομή και με κάποιο μαγικό τρόπο το μετασχηματίζεις σε πρόβλημα που ακολουθεί άλλη κατανομή που χρειάζεται μικρότερο δείγμα για να επαληθευθεί, δε σημαίνει πως ο καπιταλισμός είναι για το πέος, έχει να κάνει καθαρά με την ευστροφία του ανθρώπου.

To rapid test προσφέρει μια πολύ γρήγορη ένδειξη, το πως θα χρησιμοποιηθεί είναι διαφορετικό ζήτημα. Αν η Ελλάδα θέλει να το κάνει κορωνίδα για το track & trace δε φταίει η τεχνολογία από πίσω, ούτε το accuracy του

8 Likes

Εντωμεταξύ κάνω αυτήν την δουλειά σε εβδομαδιαία βάση εδώ και 3 χρόνια, review δηλαδή Data Processing Agreements σαν αυτό με τη CISCO. Και έχω δει εκατοντάδες τέτοιες συμφωνίες, έχω διαπραγματευτεί με δεκάδες εταιρείες και επαγγελματίες κάθε ειδικότητας και σε δεκάδες κλάδους.

Μία τέτοια παράγραφος, θα έμπαινε σε βαθύ κόκκινο από την πρώτη ματιά που θα της έριχνε ο οποιοσδήποτε Data Protection Officer. Ναι, είναι τόσο εξώφθαλμα επιβαρυντική και επικίνδυνη. Δεν θυμάμαι καμία περίπτωση να έχω δει να εγκρίνεται ‘ναι, δίνουμε άδεια να διαμοιράζεται τα δεδομένα μας με τρίτα μέρη’. Βάζεις σχόλιο ‘αυτό πρέπει να διαγραφεί ή να αλλάξει’ για να προστατεύσεις τον οργανισμό που εκπροσωπείς.

Αλλά τα έχουμε ξαναπεί, το βαρέλι δεν έχει πάτο.

14 Likes

Είναι πριν από 1 βδομάδα το άρθρο αλλά κάποια άλλα sites τα δημοσίευσαν σήμερα. Κατάργηση του 8ώρου, δουλειά και την Κυριακή, αλλαγές του συνδικαλιστικού νόμου και θέσπιση ηλεκτρονικής ψηφοφορίας για πραγματοποίηση απεργιών.

Και εδώ δεν φταίει η ΝΔ. Και ο Σύριζα τα ίδια θα έκανε. Φταίει ότι είμαστε προτεκτοράτο και υπόδουλοι στη φασιστική Ευρωπαϊκή Ένωση. Όλα αυτά είναι αποφάσεις του Eurogroup που πρέπει να γίνουν για να περάσουμε τη δέκατη αξιολόγηση και να πάρουμε τη δόση μας σαν χώρα (κατά τα άλλα έχουμε βγει από τα μνημόνια).

8 Likes

αυτες τις μερες δεν μπορω πραγματικα να σταματησω να σκεφτομαι αυτο το απανθρωπο που εχει γινει με τα ασυνοδευτα προσφυγοπουλα…Τα παιδακια αυτα μπορει να εχασαν τους γονεις τους στον πολεμο ή απλά να εχασαν επαφη μαζι τους στην διαδικασια της μεταφορας…τα εφεραν υποτιθεται εδω για να γλυτωσουν και να τα φιλοξενησουμε…και καποιοι που αποκαλουν τους εαυτους τους φιλανθρωπους τα πασαραν στον καθε Λιγναδη…γιατι αποκλειεται να ειναι μονο αυτος μπλεγμενος…Σιχαμα και αηδια ρε!
Αυτο το κατακαημενο ανθρωπινο ειδος ποτε δεν θα εχει ελπιδα…

8 Likes

επικαιρο λογω εθνικης εορτης.

γελαω εδω και 5’ με αυτον που το σκεφτηκε…

18 Likes

https://www.facebook.com/xipnatehoriani/posts/2826825010867959

Κλαιω απλα.

ΟΥΤΕ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ

13 Likes

Μου πήρε λίγη ώρα να το καταλάβω… :smile: :joy:

3 Likes

Η πρώτη αντίδραση, βλέποντας την εικόνα, ήταν να αγνοήσω την Αρβανιτάκη και να πω “hawk-atos ?? - δεν καταλαβαίνω” :joy:

3 Likes

Κι εμενα μου πηρε λιγο… πω πω μλκ αισχρο και υπεροχο ταυτοχρονα

“Αρβανιτακη Χοκατος τι διαολο”

ΥΓ. Ακομα χειροτερα, για λιγα δευτερολεπτα νομιζα οτι ηταν η Μαντω, και εψαχνα πως τα υπολοιπα γινονται Μαυρογενους γαμω την αυπνια μου

7 Likes

Με έκανες και γέλασα πρωινιάτικα :grin:

2 Likes

Εγώ δεν αναγνώρισα ούτε την Αρβανιτάκη ούτε τον Ήθαν Χοκ. Οπότε δεν το κατάλαβα. Τώρα εντάξει, πολύ πετυχημένο χαχα :laughing:

4 Likes

ντάξει, λίγο κλικμπειτ ο τίτλος αλλά διαβάστε μπρε το περιεχόμενο

2 Likes

Ο εμετός της ημέρας…

2 Likes

Είναι ξερατό μιας μέρας αυτό… Εχθές το είπε. Στο μεταξύ, πέθαναν δύο άτομο σε ράντζο αναμένοντας ΜΕΘ

1 Like

Ζούμε στη χώρα που το “πλεόνασμα γιατρών” θεωρείται κακό ενδεχόμενο.

1 Like

Κάποτε προπαγανδιζόταν πως οι πυροσβέστες και οι δασοφύλακες 9 μήνες τον χρόνο παίζουν τάβλι.

Τώρα είναι η σειρά των γιατρών. Έντεχνα, φεύγει και η κουβέντα από την επίταξη κλινικών.

Η κοντή μνήμη είναι ένα ζητηματάκι, που σαν να διαιωνίζεται συνειδητά, γιατί έτσι ποιός θα θυμάται τους νεκρούς και ποιός θα φταίει;

Κατά τα άλλα, νέες προσλήψεις στον στρατό, βεβαίως.

13 Likes

Αν εγώ τώρα ευχόμουν θάνατο στον πορτοσάλτε θα σβήνατε το ποστ οπότε να ευχηθώ ΝΑ μην ΠΕΘΑΝΕΙ

5 Likes

To the point που λέμε και στο χωριό:

9 Likes