Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Been there, done that. 8)

2 κνιτες = μιλκο + μπανανα?

Μάλλον αποστομώθηκες από αυτό που γράφεις στο τέλος… να το προσέχεις.
Επίσης, όταν κάνεις διορθώσεις, να τις κάνεις σωστά τουλάχιστον… “αυτόΝ” θα το δεχόμουν (διάβασε ξανά την πρόταση, ίσως σου κάνει καλό).

[SPOILER]Έγινα κνίτης; :lol: :lol: :lol:[/SPOILER]

έχεις δίκιο. σε δεύτερη ανάγνωση βλέπω ότι όλη η περίοδός σου είναι ένα γραμματικοσυντακτικό σφάλμα. δεν έχει υποκείμενο ούτε κατηγορούμενο. απλά υπάρχει έλξη του αναφορικού καθώς προτάσσεις την αναφορική " που …".

δες δηλαδή: "αυτόν του αριστεριστή είναι τον χαρακτηρισμό που…"
βλέπεις το λάθος έτσι;

ορθή μορφή-σειρά: ο χαρακτηρισμός του αριστεριστή είναι αυτός που…

χμ… μίλκο με μακαρόνια. μού άρεσε η παρομοίωσή σου όμως.

Έχουμε ακόμα νέους πασόκους??? Αν ναι με συγχωρείτε ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΣΗ :lol:

(ρε παιδιά δεν είμαι πασόκος, λυπηθείτε με)

και γιατί σε λέει πασόκο ο red rum? Της ΔΑ είσαι?

όχι (επισης είναι ΔΗ.ΑΡΙ. όχι ΔΑ, πσσσσσσσσσσσσ πωρώθηκα)

12345

Ε κάτσε ρε Syla που είσαι ενταγμένος τότε? Γιατί σε λένε πασόκο?

γιατί είναι ΚΝΙ-ΤΕΣ! κι ήρθε κι ο καλύτερος ο Μπαμπέφ (ξεφτιλίζεις το όνομα μπαμπαστρουμφ)

δεν είμαι γραμμένος πουθενά, αν αυτό εννοείς. είμαι ατομική πρωτοπορία που κάνει έμπρακτη προπαγάνδα λασπολογώντας σε βάρος των αγωνιστών της ΚΝΕ και του ΚΚΕ.

Καλά και με μένα διαφωνούν αλλά δεν με έχουν πει πασόκο ποτέ

ένας τελειωμένος καταστασιακός είμαι, αχαρτογράφητος στις διαχωρισμένες επαναστατικές ιδεολογίες.

EamB?

το δεύτερο εαμ εννοείς?

Επειδη διαβασα κατι πραγματακια πριν μερικες σελίδες για το κατα πόσο ειναι “καλο” να πετάς μολότοφ κτλ και θα ήθελα να πάρω θέση, να πω απλά πως και οι μολοτοφ και οι πέτρες και γενικά οι κάθε είδους συγκρούσεις (και βάζω και το ένοπλο μέσα) είναι οφέλειμες για το κινημα μόνο όταν οι ομάδες που συγκρούονται αποτελούν οργανικό κομμάτι του κινήματος. Όταν μιλάμε για άτομα ξεκομένα από κάθε κινηματική διαδικασία τότε παίζει θέμα. Αφενώς γιατί από την μια πλευρά πρόκειται για ατομικίστικες ενέργειες και αφετερου γιατί από την άλλη πλευρά δημιουργείται μια λογική ανάθεσης στον κόσμο που δεν συγκρουεται γιατι καλώς ή κακώς (κακώς βασικά) δεν είναι έτοιμος να το κάνει αλλά γουσταρει τις συγκρουσεις. Γενικά οι συγκρούσεις γίνονται κινηματικά και συλλογικά (Κερατέα πχ ή Δεκέμβρης). Οχι πρωτοβουλιακά.

Συνεχίστε την ανουσια κουβεντα με τον Συλα.

όλα όσα λέγονται είναι ανούσια αλλά συμφωνώ ότι το αν είμαι πασόκος ή όχι παραείναι ανούσιο.

στο άλλο που λες για τα κοκτέηλ έχεις άδικο. κι αυτό το διαπιστώνεις και τώρα αν κατεβαίνεις σε πορείες. οι μολότοφ πρέπει να χρησιμοποιούνται περισσότερο σε οδοφράγματα ή εναντίον οπλικά ανώτερου στόχου, όπως άλλωστε εμφανίζεται και η χρήση τους στον σοβιετικοφιλανδικό πόλεμο, στον ισπανικό εμφύλιο και αλλού.
όταν ρίπτονται στις πορείες δημιουργούνται ποικίλα προβλήματα.

1)Σου απάντησε πολύ σωστά ο ρεδ ραμ ότι δεν υπάρχει περίπτωση αλλάζοντας όλοι τον εαυτό μας να αλλάξει και το σύστημα,είναι κάτι που το λένε πολλοί και περικλείει την έννοια της αλλαγής κατά μαγικό τρόπο

2)Και για εμένα πολύ καλά θα έκαναν αν αυτή η κασσέτα γραφόταν από το μυαλό τους και όχι να υπαγορευόταν το περιεχόμενο της από το σπίτι.Κακά τα ψέματα αλλά οι περισσότεροι αν τους ρωτήσεις τι πιστεύουν για τα κόμματα θα σου πουν ότι αυτά έκλεψαν την ελλάδα,μας έφεραν ως εδώ και θέλουν ξύλο και ότι τα κόμματα και οι παρατάξεις κάνουν κακό στο πανεπιστήμιο και τα λοιπά.Αυτά είναι λόγια που τους λένε και όχι που τα βγάζουν σαν συμπέρασμα οι ίδιοι γι’αυτό κιόλας δεν πάνε μπροστά τα πράγματα

3)Εσύ δηλαδή δεν είσαι μέρος της πανεπιστημιακής κοινότητας?Γιατί αφού δεν γουστάρεις κόμματα περιμένεις από αυτούς τη “σωτηρία” σου?Γιατί περιμένεις να προτείνουν κάτι αυτοί και δεν παίρνεις την πρωτοβουλία εσύ?Δεν είναι ολίγον μοιρολατρικό αυτό?

4)Εδώ βλέπεις το πανεπιστήμιο τελείως ξεκομμένο από την κοινωνία,ότι δηλαδή είναι ένα μέρος που παίρνει κανείς τεχνικές γνώσεις και τίποτα άλλο.Σε αυτό διαφωνώ.Στο πανεπιστήμιο σου δίνεται η δυνατότητα και μέσα από τα μαθήματα και μέσα από τις κουβέντες να ανοίξει το μυαλό σου και να κάνεις κάτι μαζί με άλλους.Δεν είναι τόπος που θα μάθεις να σκέφτεσαι μόνο για την επιστήμη σου και θα βγεις χωρίς να έχεις καταλάβει τι παίζεται στην κοινωνία.Άσε που ένας σωστός επιστήμονας δεν σημαίνει πως έχει και ταξική συνείδηση,είναι πολλοί λίγοι αυτοί και το πέτυχαν αυτό μην βλέποντας το πανεπιστήμιο ως μέρος που αποκτάνε γνώσεις τεχνικές.Στη σχολή μου ας πούμε βλέπω ότι όσα άτομα βλέπουν το πανεπιστήμιο ξεκομμένο και προορισμένο για να σου δίνει γνώσεις είναι και τα άτομα που δεν ασχολούνται με το τι γίνεται στην κοινωνία και έχουν στο μυαλό τους μόνο το αντικείμενο σπουδών τους

και μετά τα λεφτά που “υπάρχουν”…

μπαχαχαχχαχαχαχαχαχ