Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Γιατί ρε μλκ, δεν έχει δικαίωμα να τελειώσει τις σουδές του όπως τις έχει προγραμματίσει;
Εκεί έχουμε φτάσει να θεωρείται λεπτομέρεια πως κάποιοι άνθρωποι σπουδάζουν στα πανεπιστήμια και θέλουν να τελειώνουν στην ώρα τους;

Πέφτεις στη λογική αυτών που και εσύ επικρίνεις.

Έλα ξεκόλλα τώρα, ναι το έχει αυτό το δικαίωμα, προφανώς, αλλά εδώ μιλάμε για κομμάτι πιο σοβαρά προβλήματα :!:

Ναι το δράμα του πρόσφυγα είναι πιό καθοριστικό για τη ζωή του από το να χάσει ένα εξάμηνο ένας φοιτητής. Αλλά δεν μπαίνουν στη ζυγαριά γιατί δεν είναι το 2ο που με το να γίνει θα επιλύσει κάπως το 1ο.
Άλλωστε το καταλαβαίνεις αυτό όπως φάνηκε από το αρχικό σου ποστ για το θέμα.

επίσης αν οι διοικούντες τη σχολή ή8ελαν να γίνουν μαθήματα και εξετάσεις 8α γινόντουσαν (με ή χωρίς τους μετανάστες στο κτήριο). ή όχι;

Ναι ρε, δε διαφωνώ καθόλου. Το πρόβλημά μου ήταν ότι το πρώτο που σχολίασες για το θέμα ήταν ακριβώς αυτό, ενώ μεταξύ μας είναι δευτεροτρίτο. Το κύριο είναι τί θα γίνει με τους φτωχοδιάβολους εκεί μέσα. Άλλωστε απ’ τη στιγμή που έγινε η χοντρομαλακία και μπήκαν μέσα, τώρα το θέμα δεν είναι “να φύγουν οι βρωμιάρηδες” όπως σκούζει ο φασιστικός οχετός, αλλά να λυθούν τα προβλήματά τους. Χρειάζεται εγρήγορση, δεν αποκλείεται οσονούπω να επιχειρηθεί κατάλυση του ασύλου και αστυνομικό/παρακρατικό πογκρόμ σε βάρος των συγκεντρωμένων μεταναστών. Το απεύχομαι, αλλά το κλίμα που καλλιεργείται αυτό είναι.

Άλλη βασικότατη πτυχή του θέματος αυτή. Και η Πρυτανεία είναι συνυπεύθυνη σ’ αυτό το κλίμα που λέω πιο πάνω, δημιούργησε πρόσθετο πρόβλημα σ’ αυτό που υπήρχε ήδη.

Μερικά δεδομένα :
-Μαθήματα στο συγκεκριμένο κτίριο της νομικής δεν γίνονται. θα δοθεί για μαθήματα από τον σεπτέμβρη.
-ο πρύτανης αποφάσισε λοκ άουτ αλλά τελικά το πήρε πίσω. ( ο πρύτανης σημειωτέον είναι και πρόεδρος του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας)

  • οι φοιτητικές παρατάξεις( δαπ,πασπ, εαακ,αρεν) αρχικά αποφάσισαν ότι θα στηρίξουν τους απεργούς πείνας. Προφανώς έπεσε γραμμή και πασπ-δαπ μαζεύτηκαν.
  • δεν είναι ο συρριζα πίσω από τους απεργούς πείνας. στη συνέλευση ήταν αναρχικοί, ανένταχτοι, συρριζαίοι , ανταρσυα κλπ.
    -η απόφαση των μεταναστών είναι να κάνουν απεργία πείνας μέχρι να τους νομιμοποιήσουν.τους είδα πολύ αποφασισμένους.
    -οι μετανάστες δεν είναι 5χρονα για να άγονται και να φέρονται. [B]οι ίδιοι παίρνουν τις αποφάσεις.[/B] οι αλληλέγγυοι απλά τους στηρίζουν

Μule προφανώς δε σε θεωρώ “ζώο” ωρε. ξέρω πως θυμάσαι πολύ καλά και τη siemens και ότι έχει γίνει. εδώ ρε θυμόσουν ότι μας είχες πει να στείλουμε mail στην εε :stuck_out_tongue: Η κοινή γνώμη είναι το θέμα μου, αυτή η περιβόητη , θυμάται?

έχει ανεβεί και ένα blog για την απεργία πείνας εδώ http://hungerstrike300.blogspot.com/

Θενξ για τις διευκρινήσεις Ζούγκλα.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν Mule καταρρίπτεται το επιχείρημά σου :!:

Mule σε ειπα Πρετεντερη, επειδη χθες που τον ακουγα ελεγε τα ιδια πραγματα με σενα !Τυχαιο !? !?Α,και το κκε τα ιδια με σενα ελεγε.Αλλα, οπως φαινεται δεν υπαρχουν αορατες πολιτικες δυναμεις που υποκινουν καταστασεις για πολιτικα ωφελη.Οι μεταναστες μπορουν και σκεφτονται και να κανουν συνελευσεις ! !Για δες κατι πραγματα…

Να σαι καλά γράκχε. έχουμε και νεότερα για το ζήτημα.

Προς λύση φαίνεται ότι οδεύει η κατάληψη της Νομικής Σχολής, καθώς οι πρυτανικές αρχές του Ιδρύματος βρήκαν κτήριο για την ασφαλή μεταφορά των 300 παράνομων μεταναστών. Σε ανακοίνωση που εξέδωσε αργά σήμερα το βράδυ το Πρυτανικό Συμβούλιο αναφέρει χαρακτηριστικά ότι «εξασφαλίστηκε κτήριο που πληροί όλες τις προϋποθέσεις ασφαλείας και υγιεινής, στο κέντρο της Αθήνας, για τη μετεγκατάσταση των μεταναστών. Η λύση αυτή κατέστη δυνατή με τη συνεργασία τεσσάρων μη κυβερνητικών οργανώσεων οι οποίες μαζί με το Πανεπιστήμιο Αθηνών θα μεριμνήσουν για την εγκατάσταση και την υποστήριξη των μεταναστών στον χώρο». Παράλληλα στην ανακοίνωση επισημαίνεται ότι «αναμένουμε τη συνεργασία των μεταναστών για την μετεγκατάστασή τους, σήμερα Πέμπτη».

Για λόγους ασφαλείας οι πρυτανικές αρχές του Πανεπιστημίου Αθηνών δεν ανακοίνωσαν ποιο κτίριο έχει επιλεγεί. Σύμφωνα, ωστόσο, με πληροφορίες του «ΒΗΜΑonline», η πρώτη αντίδραση των απεργών πείνας ήταν αρνητική, ως προς το θέμα της μεταφοράς τους, ενώ οι διαβουλεύσεις με τις πρυτανικές αρχές θα συνεχιστούν έως ότου βρεθεί λύση.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=380682&dt=26/01/2011#ixzz1CBR21lND

Ευχαριστεις τον Ζουγκλα αλλα παρολα αυτα φανταζομαι εμμενεις στην αρχικη αποψη σου, οπως επισης και στην ανακοινωση του ΚΚΕ λογικα η οποια “αδειαζει” τους μεταναστες.

Α οσο για τον ξαδερφο σου Mule, ε νταξει τι να κανουμε, ας παει να παραπονεθει στον προεδρο της σχολης ο οποιος εκλεισε την σχολη χωρις λογο.

Αλληλεγγυη λοιπον στα ταξικα μας αδερφια, τα οποια, σε αντιθεση με το τι νομιζει αρκετος κοσμος εδω μεσα, μπορουν να παιρνουν αποφασεις ΜΟΝΟΙ τους.

Μα ο συγκεκριμένος χώρος ήταν υπό ανακαίνιση και δεν χρησιμοποιείται αυτό το διάστημα… δεν σε ενημερώνει καλά ο ξάδερφος 8)
Μου θύμισες ένα σκηνικό πριν πολλά χρόνια, όταν είχαμε κάπου 3 μήνες κατάληψη στη σχολή… και στη συνέλευση έβγαινε ένας και μιλούσε, και το μοναδικό του επιχείρημα κατά της κατάληψης (που κι εγώ κατά ήμουν δηλαδή) ήταν ότι έχει κανονίσει μεταπτυχιακό στην αμερική και αν χαθεί η εξεταστική, ο καημένος δεν θα μπορέσει να πάει… :?

[SPOILER]Ακούς εκεί… να θέλει να τελειώσει σε 4 χρόνια τη σχολή… αίσχος! ντροπή! :p[/SPOILER]

Επειδή κι εγώ έχω πολλά να πω επί του θέματος, μιας και το 07 με τη Γιαννάκου ήμουν στο τελευταίο έτος και εξαιτίας των καταλήψεων έπαθα ζημιά (άσχετα που βγήκε σε καλό), ας μη την πιάσουμε αυτή την κουβέντα σε αυτό το τόπικ. Νομίζω πως υπάρχει τόπικ, ειδικά για την παιδεία.

Ας αναρωτηθούμε εκεί αν κάποιος δέχεται να θυσιάσει το δικό του μέλλον (όχι τρίτων) για πολιτικούς συμβολισμούς (κι όχι λύσεις).

To ανέφερα γιατί ακριβώς δεν θα έπρεπε να είναι δευτερότριτο, είναι ο κύριος σκοπός του πανεπιστημίου και τείνουμε να το ξεχνάμε. Πανεπιστήμια/σχολεία, νοσοκομεία και δικαστήρια για να λειτουργούν μας κοστίζουν λεφτά από τους φόρους μας (και από τον βαρύτατο δανεισμό της χώρας). Ναι, όταν δεν λειτουργούν τραβάω ζόρι.
Και ισχύει και αυτό που γράφει ο Κάρβου αναφερόμενος στην δική του εμπειρία.

Για το θέμα του χώρου: Έστω και έτσι όπως το λες, από τη στιγμή που ο πρύτανης για δικούς του έστω πολιτικούς λόγους κλείνει τη σχολή, το αποτέλεσμα για τους φοιτητές είναι το ίδιο.

Ναι, οι μετανάστες δεν είναι 5χρονα. Αλλά μάλλον προέρχονται από χώρες με χαμηλότερο ή ανύπαρκτο επίπεδο δημοκρατίας και θεσμών και για την μύηση τους στους αντίστοιχους Ελληνικούς θεσμούς θα χρειάστηκαν κάποια βοήθεια: "Παιδιά, στο πανεπιστήμιο υπάρχει άσυλο, δεν μπορεί να μπεί η ασυνομία και το θέμα σας θα πάρει και δημοσιότητα"
Και έστω και αν όπως λες -και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω- δεν είναι ο συριζα επίσημα που τους κατεύθυνε αλλά έστω κάποιες συνιστώσες του (απίστευτη οργάνωση κόμματος ώστε να χάνεται η μπάλα και η ευθύνη…) και όλοι οι υπόλοιποι που λες, και πάλι ο συριζα πρέπει να φέρεται πιό υπέυθυνα και να αναλαβάνει την ευθύνη για τις συνιστώσες του γιατί είναι κοινοβουλευτικό κόμμα ενώ οι υπόλοιποι είναι κάτι παρεϊτσες. :wink:

Τυχαίο;

Δύο είναι τα σίγουρα: Δεν βλέπω ειδήσεις στο mega και δεν είμαι ΚΚΕ! :lol:

Τώρα αν ο Πρετεντέρης μπαίνει στο φόρουμ του ρόκινγκ, διαβάζει αυτά που ποστάρω και τα λέει στις ειδήσεις… :lol:
Ανυπομονώ να τον δώ να υιοθετεί και άλλες θέσεις μου! Θα έχει πλάκα :lol:

Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Είμαι αηδιασμένος από αριστερούς/αναρχικούς-φασίστες(διότι αυτό ΕΙΝΑΙ φασισμός) που κάνουν μια χώρα μπουρδέλο με το έτσι θέλω. Άυτό το αστείο με το άσυλο πρέπει επιτέλους να σταματήσει, 3 μέρες τώρα δεν μπορούν να πάρουν μια απόφαση για την άρση του. Δηλαδη τι άλλο πρέπει να γίνει? Να το κάψουν και να ησυχάσουμε? Κατάληψη δημόσιου κτηρίου από παράνομους μετανάστες…τι άλλο θα ακούσουμε?
Ξύλο βέβαια θέλουν εκτός από αυτούς που τους έβαλαν εκεί μέσα, και αυτοί που τους έδιναν δουλειά τόσα χρόνια.
Όλοι αυτοί που νοιάζονται για τα ανθρώπινα διακαιώματα των μεταναστών ας τους πάρουνε σπίτι τους και ας κάνουν απεργία πείνας εκέι. Και όχι να μου κάνουν εμένα την πόλη μου χάος! Δεν αντέχω άλλο να περπατάω στην Πατησίων και να βλέπω μαύρες πουτάνες και έμπορους ναρκωτικών, την γκετοποίηση περιοχών και την βρώμια τους.
Με συγχωρείτε για το ύφος αλλά κάπου έπρεπε να τα πω.

Καλά που τα είπες εδώ λοιπόν, που θα πιάσουν τόπο! :lol:


Πάμε γερά:

Ο γερμανικός εκβιασμός φέρνει εκλογές!
Πέμπτη, 27 Ιανουάριος 2011 02:39
Εκτύπωση PDF

germany234556Ανατρέπονται οι προσδοκίες για μια ικανοποιητική έκβαση του ελληνικού δράματος με τις αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής του Μαρτίου, καθώς η Γερμανία εκβιάζει πλέον ανοικτά, ζητώντας από την κυβέρνηση να προχωρήσει σε αλλαγή του ελληνικού Συντάγματος, ώστε να ενσωματωθούν σε αυτό οι γερμανικοί κανόνες δημοσιονομικής πειθαρχίας. Σε αντίθετη περίπτωση, το Βερολίνο δεν πρόκειται να δεχθεί μείωση του τοκογλυφικού επιτοκίου δανεισμού των 110 δις. ευρώ και η χώρα θα τεθεί σε τροχιά ελεγχόμενης χρεοκοπίας το 2013!

Τη γερμανική στρατηγική ενόψει της Συνόδου Κορυφής αποκάλυψε ο υφυπουργός Οικονομικών, Άσμουσεν, τονίζοντας σε δηλώσεις του από την Νέα Υόρκη, ότι ο μόνος τρόπος για να δεχθεί το Βερολίνο μείωση του επιτοκίου δανεισμού της Ελλάδας και της Ιρλανδίας είναι να παράσχουν οι δύο χώρες συνταγματικές εγγυήσεις δημοσιονομικής πειθαρχίας.

Σε ερώτηση αν η Γερμανία θέτει όρους για να εγκρίνει τη μείωση επιτοκίων στις δύο χώρες, ώστε να αποφύγουν τη βέβαιη χρεοκοπία από το υψηλό κόστος δανεισμού των «πακέτων διάσωσης», ο Άσμουσεν δήλωσε απερίφραστα: «ναι, υπάρχει σήμερα ένα καθορισμένο περιθώριο επιτοκίου δανεισμού για τα δάνεια από τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Οικονομικής Σταθερότητας και για τα δάνεια προς την Ελλάδα. Μπορούμε να δούμε ενδεχόμενη μείωση, αν και οι δύο χώρες είναι διατεθειμένες να συμφωνήσουν σε ένα είδος συνταγματικά προσδιορισμένου εθνικού πλαισίου δημοσιονομικής πολιτικής».

Η Γερμανία, σύμφωνα με πληροφορίες, επιδιώκει στη Σύνοδο Κορυφής να πετύχει ένα μαξιμαλιστικό στόχο, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι θα είναι δύσκολο να αποσπάσει συμφωνία των εταίρων. Θα ζητήσει να ενσωματωθούν τα «φρένα χρέους» που έχουν ήδη καθιερωθεί στο γερμανικό Σύνταγμα και στα συντάγματα των άλλων χωρών της ευρωζώνης. Ο γερμανικός κανόνας ορίζει, ότι από το 2016 η κυβέρνηση απαγορεύεται να έχει διαρθρωτικό έλλειμμα μεγαλύτερο από 0,35% του ΑΕΠ, δηλαδή ουσιαστικά δεσμεύει τις κυβερνήσεις σε ισοσκελισμένους προϋπολογισμούς.

Σε περίπτωση που, όπως αναμένεται, η πρόταση αυτή ξεσηκώσει αντιδράσεις, η Γερμανία έχει διαμορφώσει εκ των προτέρων, όπως προκύπτει από τις δηλώσεις Ράσμουσεν, ένα «σχέδιο Β» για τη Σύνοδο Κορυφής: θα προτείνει να μειωθεί το spread δανεισμού των χωρών που διασώζονται, από το 3% πάνω από το μέσο κόστος δανεισμού της ευρωζώνης που είναι σήμερα, ακόμη και σε 1%, υπό τον απαράβατο όρο, ότι οι κυβερνήσεις που βρίσκονται σε προγράμματα διάσωσης θα ενσωματώσουν στα εθνικά συντάγματα τα γερμανικά «φρένα χρέους».

Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, η κυβέρνηση έχει ήδη αρχίσει να προετοιμάζεται για την προοπτική να βρεθεί ενώπιον του γερμανικού εκβιασμού: το επικρατέστερο σενάριο είναι ότι ο Πρωθυπουργός θα αποδεχθεί κατ? αρχήν τους γερμανικούς όρους, αλλά αμέσως μετά τη Σύνοδο Κορυφής θα οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές, προκειμένου να αποσπάσει νέα εντολή διακυβέρνησης και να συγκαλέσει τη Βουλή για αναθεώρηση του Συντάγματος.

Από την πλευρά τους, στελέχη των ιρλανδικών κομμάτων που αναμένεται να σχηματίσουν τη νέα κυβέρνηση της χώρας, μετά τις εκλογές του Φεβρουαρίου, διαμηνύουν ότι θα προσέλθουν στη Σύνοδο Κορυφής για να ζητήσουν επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου που υπέγραψε η προηγούμενη κυβέρνηση, θέτοντας ευθέως το θέμα μείωσης του επιτοκίου. Είναι πολύ αμφίβολο αν η νέα ιρλανδική κυβέρνηση, σε μια χώρα ιδιαίτερα ευαίσθητη σε θέματα εθνικής κυριαρχίας, θα ενδώσει στις απαιτήσεις των Γερμανών.

Για την Ελλάδα, η επιβολή «φρένων χρέους», σύμφωνα με μελέτη που δημοσιοποίησε το καλοκαίρι η Deutsche Bank, θα σήμαινε ότι η χώρα θα πρέπει να διατηρήσει στο μηδέν τα ελλείμματά της από το 2016 έως το 2042 (!), προκειμένου να επιτύχει το στόχο της μείωσης του χρέους στο 60% του ΑΕΠ. Θα χρειασθούν, δηλαδή, τουλάχιστον 25 χρόνια σκληρής «γερμανικής» λιτότητας, για να εναρμονισθεί η Ελλάδα με τους ευρωπαϊκούς στόχους για το χρέος.

Πάντως, όπως ανέφερε σε δημοσίευμά της η εξειδικευμένη σε ευρωπαϊκά θέματα ιστοσελίδα euractiv.com, ήδη μια «αφανής» επιτροπή τεχνοκρατών και νομικών από υπουργεία Οικονομικών της ευρωζώνης επεξεργάζεται στο παρασκήνιο τους τρόπους υλοποίησης των γερμανικών ιδεών για «φρένα χρέους» στα συντάγματα όλων των χωρών της ευρωζώνης.

Η ομάδα αυτή ονομάζεται ανεπίσημα Taskforce of the Euro Group Working Group, σύμφωνα με το δημοσίευμα. Η ταυτότητα των μελών της ομάδας εργασίας είναι άγνωστη, αν και υπάρχει η εικασία πως αποτελείται από 10 ειδικούς που έχουν γραφεία στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Πηγές που υπερασπίζονται την ύπαρξη της αναφέρουν πως πρέπει να παραμείνει στο περιθώριο, καθώς η διαδικασία της λήψης αποφάσεων στην Ε.Ε. έχει υποφέρει σημαντικά στο παρελθόν από διαρροές ημιτελών προτάσεων.

Σύμφωνα με τη δημοσίευμα, η επιτροπή ασχολείται αυτήν την περίοδο με το μέγεθος και το πεδίο δράσης του μηχανισμού διάσωσης και οι προτάσεις τους αναμένεται να συζητηθούν στην επόμενη συνάντηση των υπουργών Οικονομικών. Οι τεχνοκράτες φέρονται να επεξεργάζονται προσχέδιο προτάσεων που θα αποτελεί αντιγραφή του «φρένου» για τα χρέη που θεσπίστηκε στη Γερμανία το 2009. Ουσιαστικά, η επιτροπή εξετάζει τη χορήγηση δανείων με αντάλλαγμα πιο σφιχτούς κανόνες δημοσιονομικής πολιτικής, που θα περιλαμβάνουν ακόμη εναρμόνιση σε επίπεδο ευρωζώνης των καθεστώτων φορολογίας για τις επιχειρήσεις.

Από www.sofokleous10.gr το άρθρο.

Οι μετανάστες δεν έχουν βούληση? Οι “φασίστες” αριστεροί με το έτσι θέλω τους χώσαν στη νομική? Εμένα δεν μου κάνει καμιά εντύπωση το γεγονός, το μεταναστευτικό είναι ένα πρόβλημα που διωγκόνεται συνεχώς και η πολιτεία κάνει τα στραβά μάτια και αδυνατεί να δώσει λύσεις σε χιλιάδες ανθρώπους που ζουν στα όρια της φτώχειας και της εξαθλίωσης…είναι τραγικό που οι περισσότεροι ψάχνουν να βρουν κομματικές σκοπιμότητες πίσω από αυτή τη κίνηση…γενικά είναι τραγικό το ότι οι περισσότεροι χαλιούνται με την “εικόνα” του θέματος διοτί μάλλον και οι ίδιοι θέλουν να βάλουν το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι…το πρωτεύον θέμα είναι η ανθρωπιά και η αντιμετώπιση του υπαρκτού προβλήματος.

Αν θες να τα “πεις κάπου” πες τα στο κράτος, απαίτησε να θεσπίσει νόμους που θα δώσουν λύση στο θέμα των λαθρομεταναστών και θα προστατεύσει τα ανθρώπινα τους δικαιώματα…αλλά το θέμα έχει να κάνει γενικότερα με την τυφλή στάση της Ευρώπης απέναντι στους μετανάστες, οι οποίοι βέβαια αποτελούν παράπλευρές απώλειες του όλου συστήματος που υπηρετούν οι Ευρωπαίοι ηγέτες.
Και mule οι “παρείτσες” που λες, είμαι σίγουρος πως έχουν μεγαλύτερη “ευθύνη” για αυτή τη κίνηση πάρα το οποιοδήποτε κοινοβουλευτικό κόμμα, ακριβώς γιατί δρουν χωρίς πολιτική σκοπιμότητα…

Δηλαδή πιστεύεις ότι οι μετανάστες μπήκαν με δική τους βούληση στην νομική? Με συγχωρείς αλλά πρέπει να ζεις σε άλλο κόσμο.
Και είναι λάθρο-μετανάστες, παράνομοι, πως το λένε? Που ζουν εις βάρος σου, που δεν πληρωνουν φόρους όταν εσύ κι εγώ πληρώνουμε τα κέρατα 3 γενεών.

Όχι, φυσικά και βοηθήθηκαν από συγκεκριμένες ομάδες. Αλλά σου λέω αν θέλεις να τα βάλεις με κάποιον, βάλτα με το κράτος και τη στάση του…διότι αργά ή γρήγορα, όσοι τρώνε στη μάπα καθημερινά το πρόβλημα, θα εναντιωθούν σε αυτούς που έχουν απέναντι τους και η πραγματική ευθύνη της πολιτείας θα χαθεί κάτω από τη τυφλή οργή του κόσμου…οι παράνομοι μετανάστες είναι υπαρκτό πρόβλημα και δεν έχει νόημα να τα βάλεις με αυτούς, τον κόσμο ή τις ομάδες που το αναδυκνείουν…

Tα βάζω και με αυτούς και με το κράτος και με την Ε.Ε και με τους Ελληνάρες που τους χρησιμοιποιούσαν, αλλά θεωρώ απαράδεκτο παράνομοι με την βοήθεια αριστεριστών και αναρχικών να κάνουν την χώρα μπάχαλο χωρίς να τιμωρηθούν κιόλας.

Shadowking69 οι μετανάστες ζουν εις βάρος σου? μήπως όταν οι έλληνες εργοδότες τους , δεν τους βάζουν ένσημα, δεν τους πληρώνουν κανονικά τελικά ζημιωνόμαστε όλοι μας? μήπως έτσι γίνεται απάτη εις βάρος των ασφαλιστικών ταμείων? μήπως κάποιοι πλουτίζουν σε βάρος των μεταναστών?

Επίσης προσοχή με αυτά που ευχόμαστε. η κατάργηση του ασύλου , αν γίνει, θα σηματοδοτεί άλλα πράγματα. προφανώς δεν έχουμε αντιληφθεί όλοι τι σημαίνει αναδιανομή πλούτου …και όποιος νομίζει ότι αυτές οι αναδιανομές πλούτου είναι άσχετες με τον βαθμό ελευθερίας μιας κοινωνίας θα εκπλαγεί δυσάρεστα πολύ σύντομα.

@Mule όντως το δίκτυο είναι μέσα στην υπόθεση και όντως ο συρριζα δεν ξέρει τι του γίνεται.έχουν πολλά εσωκομματικά προβλήματα ,για αυτό και θα διαλυθεί το εγχείρημα αυτό όπως το ξέρουμε σήμερα. π.χ. ο στάθης(συρριζαιος) στην ελευθεροτυπία σήμερα κράζει.

Και με αυτά και με τα άλλα, σχεδόν όλες οι κοινωνικές ομάδες έχουν πληρώσει για την κρίση. δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι, άνεργοι, φαρμακοποιοί, φορτηγατζήδες, μετανάστες κλπ . Και αυτοί θα συνεχίσουν να πληρώνουν…και όπου να ναι θα καταλάβουν και οι μικροαστοί ότι δενπροβλέπεται να γίνουν πλούσιοι σύντομα…