Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ανεξαρτήτως αν το αίτημα είναι δίκαιο ή άδικο, η κατάληψη του κτηρίου για τέτοιας φύσεως αίτημα είναι καταδικαστέα και κατά τη γνώμη μου αποτελεί προσβολή της ίδιας της έννοιας του ασύλου. Αναρωτιέμαι, αν στο μέλλον καταλάβουν το κτήριο «αγανακτισμένοι κάτοικοι», ποιός θα πει ότι καλά κάνουν.

Ρε συ τι να σου πω τώρα? Θέλει μυαλό για να καταλάβεις ότι αν τους κάνει νόμιμους ΔΕΝ θα δουλέυουν? Καθόλου, δεν θα τους πάρει κανείς! Γκεγκε?
Και αυτοί που έχουν κάνει την κατάληψη είναι ΑΝΕΡΓΟΙ! Τι να λέμε τώρα λοιπον?
Αν κάποιοι μπορούν να συνεχίσουν να δουλέυουν νόμιμα ας μείνουν δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  1. Λίγο δύσκολο να μην δουλεύουν γιατί κάποιοι θα πρέπει να ρίχνουν τα μπετά στα πάσης φύσεως έργα. ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΥΑΛΟ, Ε? Απλώς το ποσοστό κέρδους των εργολάβων θα είναι μικρότερο και τα έσοδα του δημοσίου μεγαλύτερα.

  2. Δε μίλησα γι’ αυτούς που κάνουν την κατάληψη, κάνω μια γενικότερη κουβέντα.

  3. Έτσι όπως το θέτεις “αν τους κάνει νόμιμους, δεν θα δουλεύουν” το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι μια χαρά σε βολεύει (εσένα και πολλούς ακόμα) να υπάρχουν παράνομοι, να τους φορτώνουμε χαμαλοδουλειές χωρίς να μπλέκουμε με ένσημα και εφορίες, να τους πληρώνουμε τα μισά (έλα μη μου πεις ότι για το βάψιμο του σπιτιού σου έφερνες πάντα πτυχιούχους πολυτεχνείου) και όταν αγανακτούμε να τους φορτώνουμε και όλα τα προβλήματα του τόπου.

Τι να βολέυει εμένα ρε συ? Δηλαδή ήμαρτον ένας υπάλληλος των 800 ευρω είμαι. Εγώ προτιμώ να βάφω το σπίτι μου με τα χεράκια μου.
Και ας αφήσουμε τις γενικότητες, τη γνώμη σου για την κατάληψη δεν μας είπες…

Φασιστικο παραληρημα στο φορουμ λοιπον.

Οπως ειπε και ο Chrisp, πολλοι μεταναστες καταληγουν εδω λογω των πολεμων που διεξαγονται στις χωρες τους, στις οποιες ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΟΥ.
Το οτι γκετοποιουνται περιοχες του κεντρου της Αθηνας επειδη μαζευονται πολλοι μεταναστες σε συγκεκριμενα σημεια, ειναι στρατηγικη του ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΟΥ το οποιο μετα θα μπορει να “αναβαθμισει” την περιοχη (ξερεις, μεγαλα μαγαζια κλπ).
Αν το ΚΡΑΤΟΣ ΣΟΥ ηθελε να κλεισει τα συνορα, θα τα εκλεινε. Απλως, με την FRONTEX, τον φραχτη, τα βουλιαγματα πλοιων, τους μαζικους ταφους στον Εβρο γαμω την τυχη μου, το μονο που κανει ειναι να δυσκολευει την ζωη των μεταναστων ή να τους σκοτωνει και να ανεβαζει τις τιμες αυτων που τους φερνουν εδω.
Επισης, ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ εισαι και φαινεσαι. Χεστηκα για το τι οριζει το εκαστοτε νομικο πλαισιο για τον καθενα. Εγω βλεπω ανθρωπους που δουλευουν εδω τοσα χρονια με απειρη εκμεταλλευση απο τους ελληναραδες και ζηταν απλως τα ΒΑΣΙΚΑ.

Αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις shadowking ειναι οτι σε περιπτωση πτωχευχης του κρατους, εμεις θα βρεθουμε σε αναλογη θεση με τους μεταναστες. Οπως αρκετοι ελληνες στο παρελθον εχουν βρεθει σε αναλογη θεση (μεταναστευση σε ηπα, γερμανια κλπ, οπου ηταν γνωστοι μαλιστα ως οι χειροτερες μαφιες).

fist&boots, ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ [B]ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ[/B]. Καταλαβες?

Επισης, πολυ καλα εκανα και χρησιμοποιησαν το ασυλο για ενα ευρυτερο κοινωνικο σκοπο. Αυτος πρεπει να ειναι ο ρολος του εξαλλου. Οσοι λενε οτι δεν ειναι αυτος ο ρολος του ασυλου και μενουν στο ακαδημαικο, μηπως θυμαστε ρε παιδες τι εγινε στην εξεγερση του 73? Λεω μηπως? Και εκει για ακαδημαικους σκοπους χρησιμοποιηθηκε το ασυλο? Ή και τοτε θα λεγατε “ε να βγουν εξω οι τεντιμποηδες, ειναι πραγματα αυτα, πρεπει να γινονται μαθηματα”?

[B]Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.

Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.

Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.

Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει.

Μπέρτολτ Μπρεχτ[/B]

Την έγραψα, έχω κάνει έντιτ προηγούμενο ποστ και συμφωνώ με σκεπτικό Vic Vega.

Kαι κάπου εδώ σταμάτησα να διαβάζω…

Οκ αρα εδώ συμφωνούμε τουλάχιστον.

Δεν πειραζει, next time. Απλως διαβασε και τις 2 πρωτες γραμμες του ποστ σου να δεις τι μαλακιες λες.

@Chrisp: Τι λογικη ειναι αυτη για το ασυλο? Δηλαδη επειδη θα μπορουσαν να κανουν φασιστακια καταληψη, δεν θα κανει καταληψη κανεις αλλος?

Από εντελώς διαφορετική σκοπιά βέβαια.

Εντάξει το αποτέλεσμα μετράει. Εμένα αυτό που με χαλάει όσες φορές πάω να κάνω μια κουβέντα εδω μέσα είναι ότι αν σε κάτι δεν συμφωνείτε κάποιοι αμέσως πιάνετε τον άλλον από τα μούτρα, εδώ έγινα και φασίστες επειδή απλά είπα τη γνώμη μου.

Οταν αυτα που λες ειναι φασιστικα (εξω οι λαθρομεταναστες απο την χωρα μου), ε ναι, εισαι φασιστας. Γι’αυτο κατσε ξανασκεψου αυτα που λες, ανοιξε λιγο το μυαλο σου και θα δεις οτι περισσοτερα κοινα συμφεροντα εχεις με τους μεταναστες παρα με το κρατος.

Θα προτιμούσα να μην ανοίξω συζήτηση για το τι είναι φασίστας και τι όχι, λες τη γνώμη σου, εγώ δεν συμφωνώ. Λεω εγώ τι δική μου, με λες φασίστα και ότι λέω μαλακίες΄, ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του.

Εγω ειμαι αυτος? Αν ναι, cool, να το κανω και signature:!:

Τimeous διαφωνω με αυτα που λεει ο shadowking69, αλλα το να τον αναγεις σε “φασιστα” ειναι της ιδιας λογικης με το “οποιος κατεβαινει σε πορειες και διεκδικει ειναι αναρχοκομμουνιστης”

Ακούς οι!? :-k

Στον fists & boots αναφερόμουν.

σωστος ο Timeous…

εγω λεω να φυγουμε μεταναστες ολοι εμεις που δεν την παλευουμε πλεον (οπως αρκετοι ελληνες κανουν ηδη) και να δεχτουμε ολους τους λαθρομεταναστες…

ειναι αριστερη αποψη αυτη…

1ον: Δεν αναφεροταν σε σενα ο Κρισπ, στον fistnboots πηγαινε.

2ον: Υπαρχει και ο λεγομενος κοινωνικος φασιμος Γιαννη. Το οτι αυτη την στιγμη ο shadowking δεν μαχαιρωνει μεταναστες οπως οι μπετοβλακες νεοναζιδες, δεν σημαινει πως τα λεγομενα του δεν ταυτιζονται με φασιστικες αποψεις. Γιατι, οπως και να το παρεις, το εξω οι λαθρομεταναστες απο την χωρα μου, ΕΙΝΑΙ φασιστικο.

Starstruck, μπραβο το βρηκες. Καταλαβες ακριβως τα λεγομενα μου.

ρε φιλε θα μας τρελανεις???η ελλαδα ειναι ενα μπουρδελο και μισο οικονομικα και συ θεωρεις φασιστικο καποιος να μην θελει αλλους λαθρομεταναστες???

ακομα και ο μπακουνιν να ζουσε αυτη την αποψη θα την θεωρουσε τελειως παραλογη φιλε…με τις συνθηκες που επικρατουν στην ελλαδα…

και αν θες να ξερεις και γω αριστερος ειμαι…και εχω παρει μερος και σε πορειες 17Ν και λοιπα…αλλα ενταξει δεν την παλευει αλλο αυτη η χωρα…

Ε να φυγουν και οι φτωχοι και οι ανεργοι τοτε για να ειμαστε καλυτερα.

Οπως λεει και ο zouglau πιο κατω, εμεις ειμαστε οι επομενοι. Κοινωνικος κανιβαλισμος. Θα τρωγομαστε μεταξυ μας αντι να τρωμε τους απο πανω.

Oχι δεν ακουω. Δεν ειχα παρει χαμπαρι το ποστ του, ηταν το τελευταιο στην προηγουμενη σελιδα. Btw επικο ποστ…:!:

ΟΚ, κατανοω πως το σκεφτεσαι. Απλως θεωρω την λεξη “φασιστας” κατι πολυ βαρυ, για να εξαπολυεται ετσι ευκολα και δεν πιστευω οτι χαρακτηριζει τον shadowking69