Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

το θεμα ειναι να μην εχεις ενα κράτος και μια κοινωνία που χρειάζεται κιοσκια να σωσει τα παιδιά της. αμα φτάσεις εκει, ε ολο και κανένα κιόσκι θα καεί…

Μιλας για μια ιδανικη κοινωνια.
Επειδη ομως δεν ζουμε σε μια τετοια καλυτερα να προσεχουμε περισσοτερο τα οποια μεσα βοηθειας και προσφορας.Υπαρχουν πολυ καλυτερα προσαναματα.

ποιο περίπτερο λένε τότε?

Ακριβώς!! Όχι εκεί που μας παίρνει μόνο…

και γιατί συζηταμε με βάση κάτι που ΔΕΝ έγινε??

την “είδηση” την ανέβασε μάλλον το newsit (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=164781&catid=3) και το αναπαρήγαγαν κάποια ακροδεξια σαητ/μπλογκ.(στοχος κλπ)

το περίπτερο του athens fly week κάηκε στο σύνταγμα.

Γενικα ακουστηκε αυτη η ειδηση.εγω το διαβασα απο αλλου!

Καλο ειναι να μην αναπαραγονται παπαριες που γραφουν τα φασιστομπλογκ :slight_smile:

ΥΓ: Δειτε και αυτο https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1424984

Ο Γέροντας Παστίτσιος στο Κουτί της Πανδώρας:

φοβισμένος γενικά…

το ακριβώς αντίθετο έκανε ο Stewart Lee σε μια αντίστοιχη περίπτωση. Φουλ επίθεση και βλασφημία χωρίς όρια:

Μια χαρα το παλικαρι. Ελπιζουμε να μην εχει περαιτερω ταλαιπωριες απο τους πανηλιθιους που εχουμε μπλεξει

Ὁ Γιωργάκης ἀπό τό Θιβέτ

[SPOILER]Ἦρθε στό Ἅγιον Ὄρος καί γύριζε στά µοναστήρια ἕνας νέος ἡλικίας 16-17 χρόνων, ὁ Γιωργάκης. Ἀπό ἡλικίας τριῶν ἐτῶν οἱ γονεῖς του τόν ἔβαλαν σέ βουδδιστικό µοναστήρι στό Θιβέτ. Προχώρησε πολύ στήν Γιόγκα, ἔγινε τέλειος µάγος, µποροῦσε νά καλῆ ὅποιον δαίµονα ἤθελε. Εἶχε µαύρη ζώνη καί ἤξερε τέλεια καράτε. Μέ τήν δύναµη τοῦ Σατανᾶ ἔκανε ἐπιδείξεις πού προξενοῦσαν ἐντύπωση. Χτυποῦσε µέ τό χέρι του µεγάλες πέτρες καί ἔσπαζαν σάν καρύδια. Μποροῦσε νά διαβάζη κλειστά βιβλία. Ἔσπαζε στήν παλάµη του φουντούκια, ἔπεφταν κάτω τά τσόφλια καί οἱ καρποί ἔµεναν κολληµένοι στό χέρι του.
Κάποιοι µοναχοί ἔφεραν τόν Γιωργάκη στόν Γέροντα γιά νά τόν βοηθήση. Ρώτησε τόν Γέροντα, τί δυνάµεις εἶχε καί τί µποροῦσε νά κάνη. Ἀπάντησε ὅτι ὁ ἴδιος δέν ἔχει καµµιά δύναµη καί ὅτι ὅλη ἡ δύναµη εἶναι τοῦ Θεοῦ. Ὁ Γιωργάκης θέλοντας νά ἐπιδείξη τήν δύναµή του συγκέντρωσε τό βλέµµα του σέ µιά µεγάλη πέτρα πού ἦταν σέ ἀπόσταση καί ἡ πέτρα ἔγινε θρύψαλα. Τότε ὁ Γέροντας σταύρωσε µιά µικρή πέτρα καί τοῦ εἶπε νά τήν σπάση καί αὐτή. Αὐτός συγκεντρώθηκε, ἔκανε τά µαγικά του, ἀλλά δέν κατάφερε νά τήν σπάση. Τότε ἄρχισε νά τρέµη, καί οἱ σατανικές δυνάµεις, πού νόµιζε ὅτι ἔλεγχε, µή µπορώντας νά σπάσουν τήν πέτρα, στράφηκαν ἐναντίον του καί τόν ἐκσφενδόνισαν στήν ἄλλη ὄχθη τοῦ ρέµατος. Ὁ Γέροντας τόν µάζεψε σέ ἄθλια κατάσταση.
«Ἄλλη φορά», διηγήθηκε ὁ Γέροντας, «ἐνῶ συζητούσαµε, ξαφνικά σηκώθηκε, µοῦ ἔπιασε τά χέρια καί µοῦ τά γύρισε πρός τά πίσω. «Ἄν µπορῆ, ἄς ἔρθη νά σ᾿ ἐλευθερώση ὁ Χατζεφεντῆς», µοῦ εἶπε. Τό αἰσθάνθηκα σάν βλασφηµία. Κούνησα ἔτσι λίγο τά χέρια µου καί τινάχθηκε πέρα. Μετά σάν ἀντίδραση πήδησε ψηλά καί πῆγε νά µέ χτυπήση µέ τό πόδι του, ἀλλά τό πόδι του σταµάτησε κοντά στό πρόσωπό µου, σάν νά βρῆκε ἕνα ἀόρατο ἐµπόδιο! Μέ φύλαξε ὁ Θεός.»
Τή νύχτα τόν κράτησα καί κοιµήθηκε στό Κελλί µου. Οἱ δαίµονες τόν ἔσυραν µέχρι κάτω στόν λάκκο καί τόν ἔδειραν γιά τήν ἀποτυχία του. Τό πρωί σέ κακή κατάσταση, τραυµατισµένος, γεµᾶτος ἀγκάθια καί χώµατα, ὡµολογοῦσε:
«Μέ ἔδειρε ὁ Σατάν, γιατί δέν µπόρεσα νά σέ νικήσω».
Ἔπεισε τόν Γιωργάκη νά τοῦ φέρη τά µαγικά του βιβλία καί τά ἔκαψε. Ὁ Γέροντας τόν κράτησε λίγο κοντά του καί τόν βοήθησε, ὅσο ἔκανε ὑπακοή. Ἐνδιαφέρθηκε νά µάθη, ἄν εἶναι βαπτισµένος, καί µάλιστα ἔµαθε καί σέ ποιά Ἐκκλησία εἶχε βαπτισθῆ. Ὁ Γιωργάκης συγκλονισµένος ἀπό τήν δύναµη καί τήν χάρι τοῦ Γέροντα, ἐπιθυµοῦσε νά γίνη µοναχός ἀλλά δέν µπόρεσε. Ὁ Γέροντας χρησιµοποιοῦσε τήν περίπτωση τοῦ Γιωργάκη γιά νά ἀποδείξη πόσο µεγάλη εἶναι ἡ πλάνη αὐτῶν πού νοµίζουν ὅτι ὅλες οἱ θρησκεῖες εἶναι ἴδιες, ὅλες τόν ἴδιο Θεό πιστεύουν, καί ὅτι δέν διαφέρουν οἱ Θιβετιανοί µοναχοί ἀπό τούς Ὀρθοδόξους.[/SPOILER]

τα παραμύθια πιο αληθινά φαίνονται

Πραγματικά κάποιος πρέπει να κάνει μια ταινία η έστω μια εικόνα
ΘΙΒΕΤΙΑΝΟΣ ΜΟΝΑΧΟΣ VS ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΜΟΝΑΧΟΣ
The epic battle of the year

αυτό το αριστούργημα από που είναι??? πηγές παρακαλώ :smiley:

σου δίνω πολλή τροφή, πρόσεχε μη σου πέσει βαρύ μόνο…

πραγματικά όταν διάβασα για τον θιβετιανό μοναχό, οπτικοποιούσα την ιστορία α λα karate blind escape :stuck_out_tongue:

tl;dr

Στιγμές που θα ήθελα να ήμουν καλώς έστω στη ζωγραφική:lol:

ντάξει ρε, έχει να πέσει τρελλό διάβασμα το σκ :smiley:

[I]Παιδί µου, ἔφαγες τίποτε σήµερα;
? Δέν ἔφαγα. Τί νά φάω, ἀφοῦ ἡ µητέρα µου τά βράζει ὅλα τά φαγητά στήνἴδια κατσαρόλα, καί τό κρέας καί τά νηστήσιµα. Ἡ ἴδια κατσαρόλα ἀπορροφᾶ˙δέν µπορῶ νά φάω
.?Παιδί µου, ἀφοῦ ἡ µάννα σου εἶναι τόσο καθαρή καί τήν πλένει καλά µέἀλισίβα
4
.? Δέν µπορῶ νά φάω ἀπό αὐτά, ἀπαντοῦσε.»
Καί νήστευε, νήστευε συνέχεια καί ἀποτραβιόταν µοναχός του γιά νά προ-σεύχεται»[/I]

actual quote#-o

Ὁ Ἀρσένιος, ἀφοῦ γιά µιά πενταετία περίπου ὑπηρέτησε τήν Πατρίδα, τόν Μάρ-τιο τοῦ 1950 πῆρε τό ἀπολυτήριο τοῦ Στρατοῦ ἀπό τήν Μακρακώµη Λαµίας.Ὅταν ἀποχαιρετοῦσε τόν φίλο του κ. Παντελῆ, ἐκεῖνος τόν προσκάλεσε νάἐγκατασταθοῦν στήν Κέρκυρα µαζί, νά φτιάξουν ἀπό ἕνα σπίτι καί νά κάνουν οἰκογένεια.

:roll::roll::roll:

Το οτι είναι επίσημη έκδοση του Γενικού Επιτελείου Στρατού δεν το σχολίασε κανένας…

[I]Δοκιµάστηκε καί ἠθικῶς, γιατί τόν ἔκλεισαν σέ ἕνα δωµάτιο µόνο του καί ὕστερα ἔβαλαν δύο ἀντάρτισσες σχεδόν γυµνές. Προσευχήθηκε ἔντονα ἐπικα-λούµενος τήν Παναγία καί ἀµέσως ἔνιωσε «δύναµιν ἐξ ὕψους», πού τόν ἐνίσχυ-σε καί τίς ἔβλεπε µέ ἀπάθεια σάν ἀδελφές του, ὅπως ὁ Ἀδάµ τήν Εὔα στόν πα-ράδεισο. Τίς µίλησε µέ τρόπο καλό. Ἐκεῖνες ἦρθαν σέ συναίσθηση, ντράπηκανκαί ἔφυγαν κλαίγοντας.[/I]

… ,…

Να μην πωληθεί ο ΟΠΑΠ προς θεού

Επειδή τα ξέρω από μέσα. Ότι λέει το άρθρο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι