Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Για όσους τυχόν δεν ενημερώθηκαν για το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών την περασμένη Κυριακή.

Η Φώφη πάντως απ’ ότι φαίνεται κάνει ότι μπορεί και αυτή για να πάρει τα πάνω του ο Αλέξης…

1 Like

Όταν βγήκε το πρώτο exit poll και έδειχνε την ΧΑ μεταξύ 2.8 και 4.8 έλεγα μπας και γίνει το θαύμα.
Στη συνέχεια όταν η singular ανέφερε ότι τα χρυσαυγουλα κινδυνεύουν να μείνουν έξω το πίστεψα περισσότερο αλλά περίμενα.
Τελικά αυτό έγινε, τα σκουλήκια ξαναμπηκαν στις τρύπες τους…οι Ναζι πηραν τον πουλο.
Στα παπαρια μου όλα τα άλλα, ειμαι χαρούμενος σήμερα μόνο για αυτο, ένα πραγματικα υπέροχο γεγονός.

15 Likes

Μόνο που πολλοί φασίστες απλά φοράνε γραβάτα και κάνουν καταδρομικές ψιθυρίζοντας στις 6 το πρωί στα Εξάρχεια ότι θα σας μπιπ κτλ. Καλό ότι τα αυγά πήραν πούλο φυσικά ωστόσο οι ιδέες ισχυρές παραμένουν εντός Βουλής.

8 Likes

Αν κρατήσει 4 χρόνια αυτή η κυβέρνηση θα φάμε μεγάλο αγγούρι. Εννοώ με τις φουλ δεξιές και νεοφιλελέδικες πολιτικές που θα ακολουθήσουν.

Κάτι άκουσα και για το μαξιλαράκι των 37 δις που εξασφάλισε ο Τσίπρας ότι θέλουν να το δώσουν στις τράπεζες για εξυπηρέτηση των κόκκινων δανείων κτλ.

2 Likes

Και από κει βρες τη διαδρομή που θα ακολουθήσει. Κι έπειτα τι θα γίνει…ή μάλλον ποιανού σωτήρα θα πάρουμε τη βοήθεια και πάλι…

Εικονικά είναι αυτά τα μαξιλάρια (φαντάζομαι). Και πιθανότατα η οικονομία θα ήταν καλύτερα αν δεν ήταν τόσο μεγάλα. 37 δις είναι το 20% του ΑΕΠ μας, είναι δηλαδή θέσεις εργασίας που δε χρηματοδοτούνται ή δόσεις δανείων που λάβαμε και δε θα βγάλουν τον τόκο τους γιατί δεν κάνουμε κάτι με αυτά τα χρήματα αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να τα επιστρέψουμε μαζί με τόκο. Είμαι βέβαιος πως ένα ποσοστό είναι και φέσι που θα κληθούμε να πληρώσουμε

Θέλω να πιστεύω πως η ΝΔ δε θα χαρίσει πάλι λεφτά στις τράπεζες, όπως έκανε ο Καραμανλής το 2008 και όπου κάψαμε το 10% του ΑΕΠ μας. Από την άλλη, κανείς δε μιλάει για εκείνο το έγκλημα (ούτε ΝΔ, ούτε ΣΥΡΙΖΑ) οπότε δε θα εκπλαγώ

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις :joy:;

7 Likes

ναι παντελή, καλό το άλλο με τον τοτό, όπως και ένα ακόμα, αυτό που λέει πως η νουδου δε θα δώσει τα χρήματα στις τράπεζες με κάποια ανταποδοτικά οφέλη, όπως πχ τη διαγραφή των 300 εκ € χρεών της

2 Likes

Ο Στουρναρας με τον Μαρινακη κυβερνανε απο σημερα οποτε δεν θα ειχα πολλες ελπιδες Καρβου…

Τουλαχιστον μεινανε απ’εξω οι ντροπες του ανθρωπινου ειδους. Α και ο Ψαριανος, ειχαμε και κανα δυο καλα.

3 Likes

Κι ο μαμιάς των Αθηνώνενε έμεινε απόξω. Τρίτωσε το καλό

3 Likes

Χωρίς διάθεση καβγά, απλά να κάνω κάποιες στατιστικές κυρίως παρατηρήσεις για το αποτέλεσμα χτες.

Αρχικά, 44% αποχή. Η μεγαλύτερη εδώ και εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια.

Αθροιστικά οι ψήφοι σε νεοναζί και Βελόπουλο δεν φτάνουν (με σημαντική διαφορά) όσους έπαιρνε παλαιότερα η ΧΑ. Άρα το να το αποδίδουμε στον Βελό, κρύβει επιμελώς άλλες ακροδεξιές ρίζες (αυτές που ψυθιρίζουν 5μιση το πρωι και φωτογραφίζονται με τα ματ προστάτες της δημοκρατίας).

Μπήκαν Μπογδάνος και Μπάμπης στην βουλή οπότε 3-2. Για να μην πω και για Πολάκη.

Κάπως βγήκαν όλοι κερδισμένοι πέρα από τους νεοναζί. Ο Σύριζα πήρε 32% σχεδόν και μαζί με το Μερα25 ουσιαστικά είναι τα ποσοστά του από το 2015 και με μεγαλύτερη αποχή. Πέτυχε αδιανόητη συσπείρωση μετά την κατραπακιά των ευροεκλογών (ανέβασε το ποσοστό 8% με μεγαλύτερη αποχή).

Κούλης βγήκε αυτοδύναμος και έπιασε 40ρι, μυθικό. Προσωπικά δηλώνω πως για τα επόμενα 4 χρόνια κανείς δεν μπορεί να πει δεν ήξερε. Όπως δεν μπορούσαν να πουν και όσοι ψήφισαν Σύριζα τον Σεπτέμβρη του 2015. Υπάρχει ξεκάθαρη εντολή για συγκεκριμένο οικονομικό και όχι μόνο πρόγραμμα(άσχετα αν δεν το έχει εξηγήσει πλήρως, προφανώς γιατί δεν θα τον ψήφιζε κανείς αν το έκανε).

Το γεγονός πως ΚΙΝΑΛ δεν ψήφισε τον νόμο περί αναλογικής και τώρα με τους 22 του βουλευτές φτάνει τους 180 μαζί με ΝΔ είναι πολύ ενδιαφέρον για πολλά. Προσωπικά δηλώνω πως λειτουργήσανε ως εξαίσιο ανάχωμα. Το επιχείρημα ψηφίστε ΚΙΝΑΛ για να μην βγει αυτοδύναμη ΝΔ ενώ ιδεολογικά ο ταυτόσημος Συριζα με αυτές τις ψήφους την ανέτρεπε, δηλώνει πολλά για την γραμμή τους.

Ήταν μάχη προσώπων (οι ηγέτες συσπείρωσαν τον κόσμο) και όχι προγραμμάτων (αφού μοιάζουν αρκετά) και αυτό δηλώνει πολλά για το πως πήγε πολύς κόσμος να ψηφίσει.

Ο δικομματισμός είναι εδώ, ενωμένος δυνατός και αυτό θα φανεί σε πολλά νομοσχέδια της επόμενης τετραετίας, που θα υπάρξουν συγκλίσεις.

Πολλές μικρότερες δυνάμεις εξαφανίστηκαν πλήρως ειδικά από τον αντιμνημονιακό χώρο. Αυτό δηλώνει πολλά για το πως βλέπει ο κόσμος, σε συνδυασμό με την αποχή, την επαναστατική ας πούμε ψήφο. Στην αστική δημοκρατία, αριστερά είναι ξεκάθαρα η σοσιαλδημοκρατία. Τα άλλα δεν πείθουν και δεν μπορούν όσους λειτουργούν με αυτούς τους κανόνες (με γερές δόσεις ελληνικού μεσσιανισμού), οπότε προσωπικά εύχομαι μάχιμο πεζοδρόμιο. Δεν είναι όλοι ΚΚΕ να αυξάνουν μονίμως (λολ!) τις δυνάμεις τους βρέξει χιονίσει και να είναι συμβιβασμένοι.

Μετά από αυτή την τετραετία υποστηρίζω πως θα υπάρχουν πολλές ζυμώσεις στην ακροδεξιά, θα μεταλλαχθεί, και θα επανεμφανιστεί, καθώς νεοφιλελεύθερες πολιτικές θα την αναζωπυρώσουν. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για την αριστερά, ειδικά στην Ελλάδα. Θα έχουμε πολύ διαφορετικό τοπίο.

Αυτά, χωρίς διάθεση να προσβάλλω κάποιον υποστηρικτή και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν το έκανα.

EDIT: Οφείλουμε να πούμε πως η μάχη όσων καλύπτουν την δίκη της ΧΑ και η προσπάθεια που έχει κάνει η Μαγδα Φύσσα (που κάποιοι Μπογδάνοι λέγανε διάφορα που πέταγε νερά στον Ρουπακιά), είναι κομβική. Το ποσοστό, έπεσε γιατί πολλοί δίνουν μάχη στις δικαστικές αίθουσες να φυλακιστούν οι δολοφόνοι και που η κάλυψη από τα αστικά κέντρα ήταν μηδαμινή, και κυρίως εργαλειακή για να αποδοθούν ευθύνες στην κυβέρνηση, όταν κανείς σχεδόν δεν γνώριζε τον όγκο της δικογραφίας. Η δίκη έχει βγάλει λαβράκια και όσοι παλεύουν να φτάσουν στον κόσμο, από χτες πρέπει να νιώθουν δικαιωμένοι. Κυρίως αυτή η γυναίκα - σύμβολο.

13 Likes

Το μόνο για το οποίο χάρηκα, είναι για το ότι η ΧΑ έμεινε εκτός Βουλής.

Προφανώς δεν χάρηκα καθόλου που πήρε αυτοδυναμία η κυβέρνηση που υπόσχεται να μας γαμήσει και που έχει συσσωρεύσει μένος και μίσος εναντίον του λαού, λόγω της τετραετούς στέρησης από την εξουσία και το φαγοπότι.

Κυρίως όμως, δεν χάρηκα για το ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε τόσο υψηλό ποσοστό. Ουσιαστικά είναι ο κερδισμένος των εκλογών. Με όλα αυτά που έκανε, που για μένα συνοψίζονται στο “έκανε ό, τι και οι προηγούμενοι - βίασε το όνομα της αριστεράς - διέλυσε κάθε ελπίδα για εναλλακτική στον λαό” κατάφερε να πάρει 32%! Εγώ ήθελα να τελειώσει, να πάνε σπίτια τους και να κινηθεί κάτι καινούριο, προερχόμενο από την αριστερά. Φρούδα ελπίδα μάλλον, αφού στην αριστερά έχουν από χρόνια χαθεί τα αβγά και τα πασχάλια, αλλά έστω, δεν έπρεπε να επιβραβευθεί αυτός ο απίστευτος κυνισμός του ΣΥΡΙΖΑ.

Τώρα έχουμε δηλαδή 40% παραδοσιακή δεξιά, 40% (ΣΥΡΙΖΑ + ΚΙΝΑΛ) παραδοσιακό ΠΑΣΟΚ, κλασικά ΚΚΕ 5% περίπου 8% φασίστες με πρόβια ή μη και ένα λοιπό ποσοστό μπερδεμένων ψηφοφόρων που εντάξει δεν θα τους σταυρώσουμε που ψήφισαν Βαρουφάκη ή Ζωή, αλλά δεν θα προσφέρουν και απολύτως τίποτα.

Κοινώς, το μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα συνεχίζεται ακάθεκτο.

5 Likes

Το συζητούσα και με φίλους αυτό. Σίγουρα έπαιξαν το ρόλο τους απογοήτευση + οι 3 εκλογικές διαδικάσιες με κόστη στους ετεροδημότες. Αλλά μην ξεχνάς πως έχουν περάσει και 9 χρόνια από την τελευταία απογραφή κατά τη διάρκεια των οποίων υπήρξε και πολύ μετανάστευση.

Όσο για το υπόλοιπο ποστ σου Αποστόλη, εγώ για να είμαι ειλικρινής δίνω πολλές πιθανότητες σε ένα πολύ χειρότερο σενάριο από αυτό που περιγράφεις: Ε.Ε. και ΗΠΑ βρίσκονται σε recession, μεγάλοι οργανισμοί που θα μπορούσαν να κρατήσουν σταθερή την οικονομία δε λειτουργουσαν σωστά και τώρα στρεσάρονται (χθες η Deutsche Bank ανακοίνωσε 18,000 απολύσεις (!)) και εμείς είμαστε ακόμη σε πολύ ευάλωτη θέση αν γίνει κάποια στραβή με πολλά απρόβλεπτα domino και μη ελέγξιμες συνθήκες.

2 Likes

Πίστεψε με, επειδή το φόρουμ δεν είναι το κατάλληλο για αυτά (ακούστε το νέο Victims πάντως είναι επίκαιρο!), δεν αναφέρω ειλικρινά τι πιστεύω πως θα συμβεί. Αν το έκανα θα με κατηγορούσατε (δίκαια πιθανώς) για τρομολαγνεία. Οπότε μίλησα πολύ μαζεμένα και στην απέξω.

3 Likes

**[quote=“apostolisza8, post:16538, topic:9685, full:true”]

Πίστεψε με, επειδή το φόρουμ δεν είναι το κατάλληλο για αυτά (ακούστε το νέο Victims πάντως είναι επίκαιρο!), δεν αναφέρω ειλικρινά τι πιστεύω πως θα συμβεί. Αν το έκανα θα με κατηγορούσατε (δίκαια πιθανώς) για τρομολαγνεία. Οπότε μίλησα πολύ μαζεμένα και στην απέξω.
[/quote]

Λέγε ρε, τι τρομολαγνεία και τέτοια, να ακούσουμε την ειλικρινή άποψη του καθενός θέλουμε και εκτιμούμε την δική σου πολύ!

3 Likes

ρε φίλε, μπράβο για όσα είχες την υπομονή να γράψεις. δε συμφωνώ και σε όλα, αλλά στα περισσότερα πέφτεις πολύ μέσα

2 Likes

Σε ευχαριστώ :slight_smile: Αυτό έλειπε να συμφωνούσαμε όλοι σε όλα! Έπρεπε να τα βγάλω από μέσα μου.

Εγώ προσωπικά δεν αποκλείω σε 5-6 μήνες να έχουμε νέο μνημόνιο (τρομολαγνος!).

Όταν ο ΣΥΡΙΖΑ ξεπουλάει τα πάντα με χυδαίους όρους και παρόλα αυτά, η ΝΔ διαμαρτύρεται πως δεν είναι ευνοικοί και επενδυτές βγάζουν ανακοινώσεις πως το κράτος τους εμποδίζει, καταλαβαίνετε τι έρχεται.

Αυτό που με φοβίζει όμως εξίσου με τα οικονομικά μέτρα και πρωτοβουλίες που έρχονται, είναι πως για 4 χρόνια εφαρμόζονταν πλήρως από τον ΣΥΡΙΖΑ και κάπως, οι επενδυτές και οι επιχειρηματίες δεν ήταν απόλυτα ικανοποιημένοι (σεβαστό δεν ξέρω και αναλυτικά την οπτική τους, ανήκω σε άλλη κοινωνική ομάδα). Η ΝΔ δεν θα χαλάσει χατίρι σε κανέναν, δεν θα προστατέψει κανέναν(όχι πως ο ΣΥΡΙΖΑ το έκανε, γελάω, κουνούσε το δάχτυλο για την 7ημερη αν είναι δυνατόν). Αυτά φοβάμαι.

Τέλος φοβάμαι εξίσου πως στον μέσο δεξιό ψηφοφόρο που είχε πιστέψει πως κυβερνούσε καθαρή ορθόδοξη αριστερά τον τόπο, έχει δημιουργηθεί κόμπλεξ. Με τέτοιες νίκες στις τελευταίες εκλογές, πάει κάθε πιθανότητα διαλόγου, σε κάθε επιχείρημα θα ακούμε χασατε για 8 ή 9 μονάδες, μην μιλάτε. Ήδη το πλήγμα του Τσίπρα στην αριστερά στην συνείδηση του κόσμου ήταν τεράστιο. Τώρα είναι αδιανόητο σε παραδοσιακά συντηρητική κοινωνία να επανέλθει, ειδικά με την identity politics γραμμή που έχει διεθνώς. Τα μετεμφυλιακά κόμπλεξ θα κυριαρχήσουν σε κάθε δημόσιο λόγο, φοβάμαι μέχρι και τιμωρητικά μέτρα με καθαρά ιδεολογικό στόχο.

Παραδόξως ο μόνος που παίζει σωστά αυτό το παιχνίδι είναι ο Βαρουφάκης. Το πρόγραμμά του είναι μπροστά για την ελληνική σοσιαλδημοκρατία, ίσως και γενικότερα (green new deal κλπ, δείτε ποιοι διεθνώς τον στηρίζουν).

Οταν μια κυβέρνηση που θέλει να ιδιωτικοποιήσει τα πάντα, περιορίζει την έννοια της ελευθερίας μόνο στο οικονομικό πλαίσιο, και αλλού επιβάλλει το δόγμα της ασφάλειας εγώ φοβάμαι πολύ. Λένε όλοι για το άσυλο. Υπάρχει νόμος πως με συμφωνία Πρύτανη και Εισαγγελέα μπορεί να σπάσει αν συμβαίνουν αξιόποινες πράξεις εντός. Είχε συμβεί επί Φορτσάκη αλλά και στην Πάντειο. Συνεπώς η κατάργησή του έχει ιδεολογικό στίγμα. Η ανομία ταυτίζεται με την εγκληματικότητα, η παραβατικότητα με την ανηθικότητα και πάμε σε εποχές μέγιστης γραφειοκρατίας. Το γράμμα του νόμου θα τα ισοπεδώσει όλα. Επίσης το μεγαλύτερο κέρδος της ΝΔ θα είναι, πως ο καπιταλισμός και ο νεοφιλελευθερισμός δεν είναι ιδεολογίες και οικονομικά μοντέλα αλλά ρεαλισμός. Τα άλλα είναι ιδεοληψίες (που ζούμε). Θα το δούμε και στην εκπαίδευση (που προσωπικά με ενδιαφέρει αυτό).

Συγγνώμη για το σεντόνι, ξέρω ότι αρκετοί θα τα βλέπουν διαφορετικά αλλά ήθελα να είμαι ειλικρινής.

8 Likes

Να διορθώσω τα εξής:
7 Ιουλίου 2019: συμμετοχή 57,92% (άρα αποχή ~ 42,1%)
Σεπτέμβριος 2015: συμμετοχή 56,16% (άρα αποχή ~ 43,85%)

Επομένως σε σύγκριση με τις τελευταίες εθνικές εκλογές, και επειδή ο αριθμός των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων ήταν σχεδόν ίδιος, έχουμε μικρότερη αποχή από Σεπτέμβριο 2015.
Τον Ιανουάριο 2015 είχαμε συμμετοχή ~64%, ενώ στις φετινές ευρωεκλογές του Μαΐου ήταν 58,69%.

1 Like