Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Σιγα μην σταματησουμε να βρισκουμε αστειες κατι τετοιες αναρτησεις που κοροιδευουν τα κακως κειμενα της χωρας μας… προφανως και γελαμε παρα πολυ με την φαση, ειναι ασχετο το γελιο με την σοβαροτητα της υποθεσης. Γενικα η ανθρωποτητα ειναι λιγο για γελια.

2 Likes

Νωρίς για να εμφάνισε τόσο έντονα συμπτώματα κάποιος που το κόλλησε στο καρναβάλι κι έτσι να πήγε να τσεκαριστεί. Μακάρι να μην εμφανίσει συμπτώματα κανείς, αλλά πιθανότατα αν εμφανίσουν βαριά συμπτώματα θα είναι οι πιο ηλικιωμένοι με τους οποίους θα έρθουν σε επαφή όσοι ανεύθυνοι πήγαν στο καρναβάλι γιατί “ξέρουν” καλύτερα και “δε φοβούνται”. Δηλαδή οι γονείς, οι γιαγιάδες και οι παππούδες τους.

Γιατί δεν κάνουμε ένα τεστ:

να πάει ένας ιερέας να κοινωνήσει όσους έχουν τον ιό και αμέσως μετά να κοινωνήσει όσους δεν τον έχουν…

5 Likes

το απολυτο τρολ ειναι να παει καποιος να κοινωνησει και στο τελος να περιμενει και να τους πει, ειμαι θετικος και ηθελα να γιατρευτω ετσι…

7 Likes

Ιρανισταν για μια ζωη λεμε… και εδω Τσεχια που ζω εγω εβγαλε ανακοινωση η Τσεχικη κυβερνηση οτι οσοι Τσεχοι η ξενοι που ζουν Τσεχια γυρισαν προσφατα ( η θα επισκεφτουν) απο Ιταλια θα πρεπει να καλεσουν τον προσωπικο τους γιατρο και να μπουν σε καραντινα σπιτι τους για 15 μερες αλλιως θα πρεπει να πληρωσουν 100+ χιλιαδες ευρω προστιμο στον εθνικο οργανισμο υγειας της Τσεχιας ( αν δεν ακολουθησουν αυτη την οδηγια)… Εξω κανουν τα παντα ωστε οσο γινεται να ενεργουν με οποιοδηποτε τροπο εναντιον αυτων που μπορει να θεσουν σε κινδυνο την δημοσια υγεια και στην Ελλαδα παμε ολοι απο το ιδιο κουταλι και με μια προσευχη ολα καλα… Τραγικα κολλημενα μυαλα ακομα μια φορα…

1 Like

Οποιαδήποτε κίνηση της κάθε κυβέρνησης είναι να παίρνει αποφάσεις που θα της κοστίσουν όσο το δυνατόν λιγότερο σε ψήφους (ή σε πρόθεση ψήφου)… και αφού η πλειοψηφία του εκλογικού σώματος στην Ελλάδα είναι θρησκόληπτα, αμόρφωτα και χωρίς ίχνος παιδείας ζώα, πράττει αναλόγως.

Άντε τώρα να κλείσει τις εκκλησίες… είναι σα να λέει στον κόσμο “το παραμύθι που πιστεύεις δεν θα σε σώσει από την πραγματικότητα”

6 Likes

Όσο επικίνδυνο είναι να πας εκκλησία άλλο τόσο είναι να πηγαίνεις σε 5-6 συναυλίες μαζεμένες σε διάστημα 2 εβδομάδων

Η μία πλευρά είναι οι πεφωτισμένοι και η άλλη η απαίδευτη γεμάτη ζώα απ’ ότι διαβάζω

4 Likes

άντε τώρα να κλείσεις τις εκκλησίες…και από που θα τα παίρνει το παπαδαριό, θα πρόσθετα

2 Likes

Ειδικά της συγκεκριμένης κυβέρνησης που αποτελείται από δεξιούς θρησκόληπτους. Όπως η Έλενα Ράπτη (βουλευτής ΝΔ) καλή ώρα.

Κλείνουν στην κυριολεξία τα παντα, γήπεδα, θέατρα, σινεμά, οτιδήποτε έχει να κάνει με συνάξεις και συγκεντρώσεις μεγάλου αριθμου κόσμου, ο Ολυμπιακός θα παίξει χωρίς κόσμο με την Γουλβς σε λίγες μερες αλλά οι τράγοι το δικό τους…οπως πάντα σε σε αυτή την αστεία χώρα των θρησκοληπτων και των χριστιανοταλιμπαν.

4 Likes

Χωρις να διεκδικω καμια ειδικοτητα επι του θεματος, αναρωτιεμαι αν δικαιολογουνται τα μετρα τα οποια περνουμε εδω. Απο την μια δεν καταλαβαινω την επιλογη των χωρων. Δηλαδη γτ πχ να να απαγορευτει η προσελευση σε ενα γηπεδο κ οχι σε οποιοδηποτε κλειστο χωρο οπου μαζευεται κοσμος. Σχολεια, εκκλησιες, συναυλιες, κλαμπ, μεσα μεταφορας, οτιδηποτε. Κ απο την αλλη ουτως η αλλως εξ αρχης θεωρω υπερβολικη την ληψη αυτων των μετρων σε μια χωρα που χει ενα σχετικα μικρο αριθμο κρουσματων. Δεν ξερω ποιος κανει καλυτερα, αλλα σε αλλες χωρες, εξαιρειται η Ιταλια για ευνοητους λογους, δεν παιρνουν τετοια μετρα. Ολα αυτα εδω μοιαζουν καπως ασυμμετρα, υποκριτικα. Δεν ξερω.

Υ.Γ. Απο την αλλη βεβαια, η αληθεια ειναι οτι στην Ιταλια, στην Λοβαρδια, εχει ξεφυγει πολυ η κατασταση

Η Ιταλία πριν 2 βδομάδες είχε μονοψήφιο αριθμό κρουσμάτων και 0 νεκρούς. Γενικά σε τέτοιες καταστάσεις η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.

Αυτό που γίνεται στην Ιταλία είναι τρομακτικό πάντως. Σήμερα μόνο είχε πάνω από 100 νεκρούς και όντως πριν 2 βδομάδες δεν είχαν κανέναν. Όσο βλέπω την Ιταλία τόσο πιο λογικά μου φαίνονται τα μέτρα.

2 Likes

Θα φροντισει ο Δαρβινος για τους θρησκοληπτους, απλως δυστυχως ειναι μια ακομα φορα που θα απλωσουν την πανουκλα τους και στον υπολοιπο πληθυσμο… Η φυση ειναι ανελεητη και μαζι με τα ξερα καιγονται και πολλα χλωρα σε τετοιες καταστασεις. Αν απλωθει ο ιος στην Ελλαδα συγκεκριμενα λογω των ζωων που πανε εκκλησια, ευχομαι καψιμο σε καθε εκκλησια να μη μεινει ουτε μια ορθια.

1 Like

Οχι οτι εχει πολυ σημασια, αλλα πριν δυο βδομαδες η Ιταλια ειχε καμια διακοσαρια κρουσματα κ 7 νεκρους. Αν παντως πρεπει να παρθουν μετρα τοτε ας ειναι πιο καθολικα

1 Like

Σόρυ έχεις δίκιο. Πριν 2 βδομάδες είχε 155 κρούσματα και 3 νεκρούς. Πριν 1 μήνα είχε 3 κρούσματα. Γενικά επειδή δεν ξέρουμε ποια είναι η πραγματική έκταση επειδή πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό περνάει την ασθένεια με ελαφριά συμπτώματα ή και ασυμπτωματικά καλύτερα να υπάρχουν καθολικά μέτρα. Προφανώς η επιδημία στην Κίνα δεν ξεκίνησε τέλη Δεκέμβρη αλλά κάπου Οκτώβριο-Νοέμβριο και ενώ πήραν ακραία μέτρα στα μέσα Γενάρη, έπρεπε να φτάσουμε αρχές Μαρτίου για να αρχίσουν να μειώνονται πάλι τα κρούσματα. Το τελευταίο μάλλον συνηγορεί στο ότι ό,τι είναι να γίνεται πρέπει να γίνεται νωρίς.

giphy

14 Likes

^ κλαίω :joy:

2 Likes

Φοβάμαι πως θα τα πω περίπλοκα γιατί είμαι μεν του τομέα (δουλεύω σε ελβετικό οργανισμό υπεύθυνο για τη διαχείριση καταστάσεων από φυσικές καταστροφές) αλλά ούτε επιδημιολόγος είμαι (σεισμολόγος είμαι) ούτε έχω εμπειρία να το εξηγήσω απλά. Δοκίμασα στο spoiler αλλά αν βαριέσαι να το διαβάσεις, τότε το tl;dr είμαι βέβαιος πως υπάρχει μαθηματικό μοντέλο που ζυγίζει τις παραμέτρους κάθε στιγμή σε μια περιοχή και επιτρέπει well educated decisions από τις εκάστοτε πολιτικές ηγεσίες και τις υπηρεσίες πολιτικής προστασίας.

Στην Ελβετία έχουμε παραπάνω κρούσματα από Ελλάδα, αλλά για την ώρα βλέπω πως η Ελλάδα παίρνει παρόμοιες αποφάσεις με τους Ελβετούς στις παρόμοιες στιγμές. Επομένως ή και οι δύο χώρες αποφάσισαν σωστά ή καμία. Αυτή τη στιγμή στην Ελβετία τα σχολεία είναι ανοιχτά, αλλά ακυρώθηκαν όλα τα events με περισσότερα από 1’000 άτομα (π.χ.αγώνες, συναυλίες, η έκθεση αυτοκινήτου της Γενεύης, κλπ.) Στο ενδιάμεσο, εμείς προετοιμαζόμαστε εδώ και 2 εβδομάδες για όταν και εάν μας ζητηθεί να μπει η πόλη σε καραντίνα (δεν είναι αναγκαστικά το πιο πιθανό ενδεχόμενο αλλά αν μπούμε εμείς θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να λειτουργούμε τις υπηρεσίες με work from home και για μήνες αφού οι περιορισμοί μάλλον δε θα είναι για λίγες μέρες).

Και τα ντουλάπια μου έχω γεμίσει με τα βασικά ήδη από Γενάρη και το προτείνω σε όλους. Στη χειρότερη να μη χρειαστεί να αγοράσουμε ρύζι, πάστα, γάλα μακράς διαρκείας, καφέ, σαπούνι, απορρυπαντικά, φάρμακα, παιχνίδια, κλπ για κανένα μήνα αφού ζεστάνει ο καιρός.

Σε αυτό που ρωτάς, εγώ και με τα μαθηματικά που ξέρω (σημείωση: ξέρω μαθηματικά) καταλαβαίνω πως τα νέα κρούσματα αυξάνουν γραμμικά με το πόσοι παραπάνω κάνουν μια ενέργεια (π.χ. αν διπλάσιοι πάρουν ΜΜΜ, τότε διπλάσιοι θα νοσήσουν λόγω των ΜΜΜ), εκθετικά με το πόσοι έρχονται επικίνδυνα κοντά: (π.χ. στο λεωφορείο έρχεσαι επικίνδυνα κοντά με 10 άτομα αλλά στο γήπεδο με 500, οπότε η πιθανότητα να νοσήσεις στο γήπεδο είναι σαν να πήρες 50 λεωφορεία) και αυξάνει τελείως μη γραμμικά με τους συνολικούς νοσούντες (πρόχειροι υπολογισμοί: αν αυξηθούν κατά 5% οι νοσούντες, τότε αυξάνεται κατά 60% η πιθανότητα να κολλήσεις σε λεωφορείο ΑΛΛΑ αυξάνεται από 10 μέχρι εκατονταδες χιλιάδες φορές η πιθανότητα να κολλήσεις στο γήπεδο). Σκέψου τώρα το καρναβάλι τι αύξηση μπορεί να έχει προκαλέσει στους Πατρινούς (όμοια με γήπεδο) και πως μπορούν τα κρούσματα να εκτοξευτούν στο επόμενο πολυπληθές event της Πάτρας (σαν να πας στο γήπεδο μετά από +5% αύξηση των κρουσμάτων).

Αν το μαθηματικό μοντέλο που έχω στο μυαλό μου είναι αντιπροσωπευτικό, τότε οι αποφάσεις είναι λογικές και το ανάποδο θα ήταν σίγουρα παράλογο (δηλαδή να επιτρέπονται τα γήπεδα αλλά όχι τα υπόλοιπα). Όσο αυξάνονται τα κρούσματα, τότε ένα-ένα θα κλείνουν/απαγορεύονται και άλλα πράγματα με ό,τι επίπτωση έχει αυτό στην οικονομία, στην καθημερινότητα και στην κοινωνική αποδοχή.

Γενικά πάντως, η υπόθεση με τον κορωνοϊό είναι αυτό που συνήθως λέμε: low probability-large impact event. Δηλαδή το να υπάρξει σε μεγάλη κλίμακα μια τεράστια καταστροφή λόγω του κορωνοϊού έχει μικρή πιθανότητα, όμως δε μπορούμε να υπολογίσουμε μέχρι πόσο μεγάλη η καταστροφή μπορεί να είναι. Π.χ. τον Γενάρη δεν ξέραμε τίποτα για τον κορωνοϊό και αυξανόταν τόσο γρήγορα που υπήρχε φόβος πως ίσως σε 1μιση μήνα είχε νοσήσει όλο το βόρειο ημισφαίριο. Το καλό για εμάς είναι πως οι Κινέζοι “θυσίασαν” 40 εκατομμύρια κόσμο, μας κέρδισαν πολύτιμο χρόνο και τώρα ξέρουμε καλύτερα τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε και μπορούμε να σκεφτούμε μερικές από τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις. Πλέον το στοίχημα είναι η κάθε χώρα που βρίσκεται αντιμέτωπη με τον κορωνοϊό να καταφέρει να φρενάρει τις επιπτώσεις του. Κάθε οδηγία που δεν εφαρμόζεται (π.χ. από το να βήχουμε στον αγκώνα μας, μέχρι το να μην κάνουμε καρναβάλι ή π.χ. το να μη δουλεύουν οι σεισμολόγοι λες και ο ιός σταματά τους σεισμούς) είναι σαν να αφαιρείς από μια πλαγιά ένα φράχτη που ίσως να χρειαζόταν για να βάλει κόντρα στη χιονοστιβάδα. Ίσως να είχαμε αρκετούς φράχτες για αντίσταση, ίσως όμως και όχι.

Γενικά, χρωστάμε ένα τεράστιο δώρο ως υπόλοιπος κόσμος στους Κινέζους γιατί μας κέρδισαν πολύτιμο χρόνο με μια πολιτική απόφαση που πολύ δύσκολα θα έπαιρναν οι δικές μας κυβερνήσεις και θεωρώ απίθανο πως μπορούμε οι Ευρωπαϊοι πολίτες να την εφαρμόσουμε με την επιτυχία και τη συνέπεια που εφαρμόστηκε εκεί. Αν ο κορωνοϊός είχε πρωτοεμφανιστεί στην Ευρώπη τον Δεκέμβρη, τώρα νομίζω πως θα ήταν πολύ δύσκολα για εμάς τα πράγματα, σε όλους τους τομείς.

5 Likes