Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Τα σημειώματα της 35χρονης που έχουν έρθει στο φως μοιάζουν να είναι κάπως ακατάληπτα και δεν μοιάζουν με ημερολόγιο γυναικείων σκέψεων, αλλά περισσότερο σαν… λόγια τράπουλας. Ειδικά κάποιες εκφράσεις που είναι γραμμένες στα ιδιόχειρα σημειώματα της 35χρονης οδηγούν τις Αρχές σε αυτό το συμπέρασμα.

Σε ένα από αυτά τα σημειώματα (αυτό που φαίνεται παραπάνω), μάλιστα, αυτό επιβεβαιώνεται καθώς αναγράφει η 35χρονη με μεγάλα γράμματα ΧΑΛ, τα οποία πιθανότατα δεν έχουν καμία σχέση με τα αρχικά κάποιων λέξεων αλλά με τη γνωστή στους κύκλους της χαρτομαντείας τράπουλα «ΧΑΛ». Αγνωστο παραμένει αν έριχνε τα χαρτιά μόνη της και σημείωνε τα… συμπεράσματά της ή είχε απευθυνθεί σε κάποιο άλλο άτομο που γνώριζε τη μέθοδο.

Ο Hal ήταν για πολλά χρόνια στρατιώτης, μελέτησε τις απόκρυφες επιστήμες και δημιούργησε τη συγκεκριμένη τράπουλα δίνοντας στις 32 κάρτες της σύμβολα και εικόνες από χώρες της Ασίας αλλά και της Αιγύπτου. Η κάθε κάρτα από τις 32 χωρίζεται σε δύο μέρη, το πάνω αριστερά και το κάτω δεξιά, και έτσι έχει δύο σύμβολα–εικόνες-σήματα, ενώ στην τράπουλα περιλαμβάνονται και τα 12 ζώδια όπως και άλλα σύμβολα αστρολογικά.

Η 35χρονη που έριξε το βιτριόλι ασχολούνταν με χαρτομαντεία και πήγαινε σε καφετζούδες για να “δέσει” το σύντροφό της.

Δηλαδή είναι δυνατόν μια μορφωμένη νέα γυναίκα να ασχολείται με τέτοιες ανοησίες; Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που θεωρεί ότι η λύση και οι απαντήσεις στα προβλήματά του θα έρθουν από την αστρολογία;

Τι σου κάνει ακριβώς εντύπωση; Σε μια χώρα που ψήφιζε 8% Χ.Α., είχε χιλιάδες οπαδούς ο Σώρρας, τώρα βγήκε ο Βελόπουλος, υπάρχουν οι Θ21, 13, 4, 7 κ.ο.κ., υπάρχει ακόμα κόσμος που ψηφίζει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ με χαρά, εμένα η αστρολογία μου φαίνεται χάδι μπροστά σε τόσα άλλα.

7 Likes

image

Ακόμα και στα θρησκευτικά της Ε’ Δημοτικού το λέει, “λολ ρε μαλάκες να πιστεύετε σε κάτι που ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα” :joy: :joy: :joy: :joy:

5 Likes

Πεφτω απο τον ουρανο… δεν το περιμενα αυτο απο την ΝΔ … :money_mouth_face:

2 Likes

Ας δημοσιευσει ο Πετσας τα ποσα που πηρε το καθε μεσο. Και τι εγινε, ολα σχεδον θα κανουν οτι δε βγηκε καν η λιστα. Εκτος αν διαπιστωσουν οτι τιποτα ανταγωνιστες πηραν πολυ περισσοτερα :joy:.

Παντως μιλαμε για μεγαλο φαουλ απο την κυβερνηση στο συγκεκριμενο θεμα.

1 Like

Κάποιο λάθος έχει γίνει. Αφού είναι η καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών.

1 Like

Από πού προκύπτει το ότι ήταν “μορφωμένη”;

Ο περισσότερος κόσμος πιστεύει σε ό,τι να 'ναι, από ζώδια μέχρι το μάτι. Για να μην πάμε την κουβέντα στη θρησκεία…

έδιτ: σε άλλα νέα, στη Νέα Ζηλανδία είχαν ξανά κρούσματα, εισαγόμενα από Αγγλία (2). Αν διαβάσετε για το πώς τους ξέφυγαν, πάρτε το ως παράδειγμα και απλά φανταστείτε τι θα μπορούσε να γίνεται στην Ελλάδα που συγκριτικά θα είναι πρακτικά ξέφραγο αμπέλι, σε 1-2 μήνες.

2 Likes

Fixed :joy:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τώρα για το μορφωμένη, όντως παίζει να μην είχε και κάποια ιδιαίτερη μόρφωση.

Και Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο ΕΜΠ να έχεις τελειώσει αν πιστεύεις σε ζώδια, χαρτορίχτρες και λοιπές σαχλαμάρες, είσαι τέρμα αμόρφωτος.

4 Likes

Το συνάφι μου αποδέχεται ότι κατάφερες να καταλάβεις ότι είμαστε στην κορυφή της πυραμίδας πλεμπαιε

3 Likes

image

2 Likes

Εν τω μεταξύ δεν έχω καταλάβει προς τι ο ντόρος αλλά για να ενοχλείται ο Τσιάρτας, μάλλον κάτι καλά έκανε ο διαφημιστής. Και καλά το πήρε ότι ο μπαμπάς της φωτογραφίας είναι ομοφυλόφιλος; Πόσες φορές μου έχει βάλει η κόρη μου κοκαλάκια, στέκες κι οτιδήποτε άλλο ενώ παίζουμε :man_shrugging:

12 Likes

Και από κάτω μια απάντηση που θα βάλει φωτιά στον εγκέφαλο του προσπαθώντας να την επεξεργαστεί

8 Likes

Αν ο Τσιάρτας ήταν ο μοναδικός καθυστερημένος στην Ελλάδα όλα θα ήταν πολύ καλύτερα:

Ναι. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτός…
Εκει στον Βασιλοπουλο ειστε καλά? Οποιος εφτιαξε τη φωτο τι θελει να μας πει? Ενταξει ειπαμε δεν ειμαστε ομοφοβικοι αλλα να περασουμε στο αλλο ακρο παρα παει! Οπως παει το πραγμα θα βγει και κατηγορια κανονικοφοβικοι! Ντροπη για τα προτυπα που προωθειτε στα παιδια μας .»

«Εγώ πάντως δεν θυμάμαι ποτέ τον πατέρα μου να βάφεται έτσι για να παίξει με την αδελφή μου»

«Ωραίο το “πρότυπο” του μπαμπά που προβάλλετε!!!
“Συγχαρητήρια”!!! »

«Αυτός είναι μπαμπάς??ωραία παραδείγματα μπράβο συγχαρητήρια!»

«Αμα αυτη η κορη μεγαλωσει και φερει τ ” αγορι ” της μακιγιαρισμενο στο σπιτι μην αναρωτηθείτε γιατι;Φυσιολογικο θα ειναι κι αυτο»

«Τι αηδίες είναι αυτές που ανεβάζετε; Έτσι είναι οι μπαμπάδες που ονειρεύεστε εκεί στον ΑΒ; Αηδία είστε. Διαγραφή οσονούπω…»

1 Like

παντως ο AB εχει χαλασει σαν σουπερμαρκετ. Ειδικα στα κρεατα

Ε δεν θα πάρεις κρέας από σ/μ γενικά… μόνο σε κάποιο κρεοπωλείο θα πάρεις καλύτερης ποιότητας (ό,τι πληρώνεις παίρνεις, ο γενικός κανόνας).

ΥΓ που είναι οι βίγκαν του φόρουμ (μία ήταν δηλαδή κάποτε) να αφρίσουν :smile:

a7s35d

6 Likes

500 χιλιαδούλες ταπεινά ευρώ εκταμίευσε λέει η Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου Αθηναίων για το κλάδεμα, γιατί το κάνει σε συνεργασία με την γεωπονική για τα άρρωστα δέντρα, και τα μοίρασε σε εργολάβους (αλίμονο).

Ποιντ ιζ, μας έχουν ταγκάρει κάτι μουριές εδώ στην γειτονιά που είναι για τέτοιο σουπερ σπεσιαλ ειδικό κλάδεμα και δεν έχουν έρθει εδώ και κανα δίμηνο να τα κάνουν, γιατί λέει τέτοια εποχή οι μουριές θέλουν πολλή προσοχή για να ξαναβγάλουν φύλλα και τα υπολείμματα θέλουν μετά κομποστοποίηση κι άλλα τέτοια πράγματα που εγώ τελοσπάντων δεν γνωρίζω.

Και πάει και παίρνει τηλ ο άλλος ο γείτονας τα φιλαράκια του (πρέπει να ναι ινδηδ) κι έρχονται και ξεπαστρεύουν ένα πάρκο (γιατί έχουμε και πολλά εδώ στα Πατήσια) και αφήνουν και ολόγυμνες δύο μουριές, επειδή του κρύβαν την ταμπέλα.

Απλές μικρές καθημερινές ιστορίες.

5 Likes

Κανείς εκπαιδευτικός εδώ να μας μιλήσει περί της εμπιστοσύνης που λαμβάνουν;

1 Like

Απλά η γελοιότητα έχει περάσει σε άλλα επίπεδα.
Είναι ξεκάθαρα επικίνδυνοι, το μόνο που έχουν καλά (ευτυχώς) είναι η διαχείριση της πανδημίας, όλα τα υπολοιπα τα έχουν πηδήξει. Όλα όμως.

6 Likes