Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Δεν ξερω τι σημαινει αυτο, αλλα παντου βριζει συριζοσκυλα κτλ κτλ

1 Like

Ο συντονιστής της εκπαίδευσης για τους πρόσφυγες. Ο συντονιστής. Εκπαίδευσης. Για τους πρόσφυγες.

4 Likes

Σημαίνει πως τύποι σαν και αυτόν υπάρχουν παντού δυστυχώς. Δεν τον θεωρώ συριζαίο βέβαια, αλλά δεν γίνεται να μην προβληματιστεί κανείς που ακραίοι ρατσιστές σαν και αυτόν μπορούν τόσο εύκολα να βρουν στέγη άσχετα από ποια κυβέρνηση έχουμε.

Προς το παρόν βρίσκω printscreen από διάφορες παλιές δημοσιεύσεις όπου μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς τι άτομο είναι.

4 Likes

Χομπίστας τουιτεράς.

Του εύχομαι να τον πετάξουν στο Κιλιμαντζαρο με γορίλες

2 Likes

Εντωμεταξυ βγαίνουν κάτι ντολμάδες στο fb και λένε αχάριστος ο Γιάννης και λένε η Ελλάδα που τόσο τον βοήθησε κτλ.

Ναι τον βοήθησε, όταν άρχισε να φαίνεται πως θα γίνει παιχταρας ομως. Αλλιώς θα έτρεχε κάθε τρεις και λίγο για χαρτιά όπως τόσοι μετανάστες που έχουν δεκαετίες εδώ και ακόμα πολλοί τους βλέπουν σαν πολίτες β κατηγορίας. Για να μην μιλήσουμε και για χρυσαυγουληδες και τέτοια και κάνουμε εμετό πάνω στον εμετό (inception εμετός)

7 Likes

Σε άλλα νέα από Θεσσαλονίκη μεριά, μέλη εκκλησιαστικών και ακροδεξιών οργανώσεων έκαψαν την τουρκική σημαία. Επειδή ο Ερντογάν κάνει την αγιασοφιά τζαμί ξέρω 'γω.

Και βασικά έκλασαν ένα αρχίδι στον Ερντογάν μετά από αυτή την ενέργεια.

Θα 'θελε να είναι καθηγητής…

Η Ελλάδα πρέπει να ξυπνήσει από το όνειρο του Βυζαντίου, από το οποίο δεν ξυπνά εδώ 567 χρόνια.

Συγγνώμη αλλά εγώ συμφωνώ σε αυτό με το τουρκικό ΥΠΕΞ.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/ellada/tourkiko-ipex-kakomathimeno-pedi-i-ellada-na-xipnisi-apo-to-oniro-tou-vizantiou/

Δεν υπάρχει τίποτα να συμφωνήσεις μωρέ σε αυτό. Ένας ανωνυμος ιδιωτης εκαψε μια σημαία και αρα οι Έλληνες ειμαστε κολλημένοι στο Βυζάντιο; Κι αυτό το λένε οι άνθρωποι του Ερντογάν που χτίζουν Οθωμανικο κρατος, έβγαλαν τη Δαρβινεια θεωρία απο τα βιβλία τους, παρουσιάζουν τους Οθωμανους επιστήμονες ίσης σημασίας με τον Αϊνστάιν και τους Ευρωπαίους, έχουν απολύσει/φυλακίσει τόσους ακαδημαϊκούς τα τελευταία 4 χρόνια απλά και μονο γιατι πιστεύουν στο Διαφωτισμό και στο κοσμικό κράτος, υπερδεκαπλασίασαν τα μουσουλμανικά σχολεία για τους φτωχούς, καταρρέει η οικονομία τους, λογοκρίνουν τους gay στο Netflix (και οι του Netflix συνεργάζονται) , κλειδώνουν το twitter τώρα που οι νέοι είναι έτοιμοι να εκραγούν κατά του Ερντογάν, κ.α.

Να τη λυπάσαι είναι η Τουρκία και να τον φοβάσαι τον τρελό (Ερντογάν). Ικανός είναι να θυσιάσει Τούρκους σε θερμό επεισόδιο ώστε να μη γίνει ο αγωγός Ισραήλ - Κύπρος - Ελλάδα - Ιταλία, που τον κάνει κομπάρσο για τα ενεργειακά της Ε.Ε. Κι αυτό ενώ έχρι διώξει όλους τους εμπειρους στρατιωτικούς του. Για την ώρα οι Γερμανοί τον σώζουν που μάλλον έχουν ξεχάσει πως είναι στην Ε.Ε. και του παραδίδουν υποβρύχια την ίδια εβδομάδα που ο Ερντογάν και η Λιβύη αμφισβητούν την Κρήτη

13 Likes

Ρε δεν υποστηρίζω τους Τούρκους. Εννοείται ότι στην Τουρκία υπάρχει καθεστώς απολυταρχικό και με ένα ψιλοδιαταραγμένο άτομο στην εξουσία (Ερντογάν). Και πάλι καλά που υπάρχει ένας Καντέρ που είναι όαση σε όλο αυτό.

Εννοείται ότι όλα αυτά με τις τουρκικές ΝΑVTEX και τις γεωτρήσεις που θέλουν να κάνουν σε ελληνικό έδαφος είναι προκλητικά. Μαζί με τις παραβιάσεις ελληνικού εναέριου χώρου κάθε τρεις και λίγο.

Εγώ μίλησα αποκλειστικά για το Βυζάντιο με το οποίο πολλοί Έλληνες είναι κολλημένοι. Το οποίο Βυζάντιο βέβαια δεν ήταν καν ελληνικό.

1 Like

Την άποψη μου για την θρησκεία, τις εκκλησίες, την ορθοδοξία κτλ την εχω γράψει πολλές φορές, να πάνε να γαμηθούν. Απλά και όμορφα, δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Η Αγία Σοφία όμως είναι κάτι παραπάνω, είναι ένα ιστορικό μνημείο πολλών αιώνων που ανήκει στην παγκόσμια ιστορία και θα έπρεπε να προστατευθεί οπως κάθε άλλο μνημείο αυτής της αξίας.
Ο Ερντογάν κανει τα δικά του, ο δικτάτορας σουλτάνος είναι σε παράκρουση εδώ και πάρα πολύ καιρό και δεν πρόκειται να αλλάξει.
Η διεθνής όμως κοινότητα που ήταν;…οι διεθνείς οργανώσεις που ήταν;
Δεν μπορούμε να λέμε οτι ήταν κυριαρχικό δικαίωμα της Τουρκίας οπως είπαν οι Άγγλοι πχ, για να ικανοποιήσει ο σουλτάνος το παιδικό του όνειρο και να ανεβάσει την δημοτικότητά του πουλώντας άκρατο λαϊκισμό και κάνοντας γιορτές και πανηγύρια.

Κατά τ’αλλα συμφωνώ απόλυτα με τον karvou.
Για λύπηση είναι η Τουρκία, το πρόβλημα όμως είναι οτι δεν μπορείς να κάνεις πλάκα ή να μην τους πάρεις στα σοβαρά.
Ο Ερντογάν είναι εξαιρετικά επικίνδυνος…και όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται ακόμα περισσοτερο.

6 Likes

Καπως ετσι και εγω. Την αποψη μου για την Αγια Σοφια εκφραζει περιεκτικα αυτο εδω που διαβασα χτες

Τον Ερντογαν δυστυχως τον εχουν αφησει ανεξελεγκτο. Ειτε γτ εξυπηρετουσε σκοπους, ειτε λογω ανικανοτητας, ειτε λογω υποτιμησης. Το προβλημα ειναι οτι αυτος ο ασκος του Αιολου εχει πλεον παραγεμισει και δεν ξερω πως θα μαζευεται αν ανοιξει

Ηταν με τα συμφεροντα της. Χεστηκε για την Αγοα Σοφια και για την καθε Αγια Σοφια. Οσο ο Ερντογαν εξυπηρετει τα συμφεροντα των μεγαλων, ολα καλα. Παντως τρελος και βλακας δεν ειναι σιγουρα. Εχει αλλα κακα.

Δεν είναι άσχημο το παραπάνω κείμενο. Για 'μένα, αν πρέπει να μη θαφτούν κάποια πράγματα, αυτά είναι τα παρακάτω:

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ το ελληνικό κράτος να σκούζει για “πλήγμα στον πολιτισμό, την ανεξιθρησκεία ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο”, αν πρώτα δεν απαντήσει στο πώς διαχειρίστηκε το ίδιο τα τζαμιά στη δική του επικράτεια. Κάποιες (λίγες) πληροφορίες, εδώ: https://politis.com.cy/politis-news/ellada/ti-apeginan-alitheia-ta-tzamia-tis-elladas-toy-kosta-konstantinoy/ Μην αρχίσουμε να μιλάμε, βέβαια, και για τη διαχείριση άλλων πολιτισμικών/εθνοτικών/θρησκευτικών μειονοτήτων.

Λίγη επαφή με την ιστορική πραγματικότητα, επίσης δε βλάπτει, μιας και διάφορες μπούρδες κυκλοφόρησαν περί “δεύτερης άλωσης”, “πρωτόγνωρης βεβήλωσης” κλπ. Ποια δεύτερη, όταν ξεχνάμε τον προαιώνιο εχθρό της ορθοδοξίας που είναι το καθολικό τέρας από τη δύση. Αυτά παραγράφονται, βέβαια, αφού η αντιτουρκική ιδεολογία έχει γίνει ένα από τα βασικά συγκροτητικά στοιχεία της ελληνικής εθνικής ιδεολογίας και θέλει να παρουσιάσει συλλήβδην το μουσουλμανικό κόσμο ως πρωτόγονους και βάρβαρους. Όσον αφορά για το “πρωτόγνωρο” της κατάστασης, επίσης μία επαφή με την πραγματικότητα θα έκανε καλό, όταν ο συγκεκριμένος χώρος (όσο και να χαλάει τις φαντασιώσεις μας) λειτούργησε για 500 σχεδόν χρόνια σαν τζαμί και πολύ-πολύ-ΠΟΛΥ λιγότερα σαν μουσείο.

Τέλος, τον τελευταίο καιρό έχει κυριαρχήσει μία απόλυτη ιδεολογική σύγχυση που παρουσιάζει τον Erdogan από τη μία σαν εθνικιστή ηγέτη, από την άλλη σαν σουλτάνο. Κι αυτό δε γίνεται τόσο, θεωρώ, λόγω έλλειψης στοιχειωδών ιστορικών/κοινωνιολογικών γνώσεων (ότι, δηλαδή, οι Τούρκοι εθνικιστές ήταν αυτοί που έριξαν το σουλτάνο, που έκαναν την Αγια-Σοφιά μουσείο, που, τέλος πάντων, έχτισαν ένα κοσμικό, εθνικό κράτος πάνω στα ερείπια μίας πολυεθνικής αυτοκρατορίας), όσο επειδή κι εμείς από τη μεριά μας επιλέγουμε να αναπαράγουμε ακόμα συλλογικές φαντασιώσεις και ιδεολογικά τουρλουμπούκια ότι είμαστε οι κληρονόμοι πολυεθνικών αυτοκρατοριών (βλέπε Βυζαντινής), άρα έχουμε ακόμη κυριαρχικά δικαιώματα σε 2 ηπείρους και 5 θάλασσες ή σε οποιοδήποτε μνημείο χτίστηκε τότε. Αν, λοιπόν, θες να χτυπήσεις τον (υπαρκτό) φονταμενταλισμό ενός κράτους, να ΄σαι διατεθειμένος να το κάνεις με μη-φονταμενταλιστικά όπλα.

7 Likes

Κυριως απο την Τουρκια :grinning:.

Ο Ερντογαν αποκαλειται “Σουλτανος” περισσοτερο γιατι εχει κατσικωθει στην εξουσια αλλαζοντας τους νομους οπως τον συμφερει. Ειναι το τουρκικο αναλογο του Που(σ)τιν.

Δεν αντιλέγω. Ούτε π.χ. έχω αυταπάτες ότι οι αντίστοιχες χριστιανικές εκκλησίες (ή, τέλος πάντων, ένα ποσοστό αυτών) δε μετατράπηκαν σε τζαμιά ή καταστράφηκαν (ένα απλό ψάξιμο στη Wikipedia αρκεί). Το ζήτημα μου είναι με την ιδεολογία που τρώμε με το κουτάλι από μικρά παιδιά ότι μια ζωή είμαστε ένας περιούσιος λαός (με πολλές αντιστοιχίες με αυτόν των Εβραίων -άλλη ιστορία αυτή) που πάντα αμύνεται κι όλοι του την πέφτουν άδικα, γέννησε τον παγκόσμιο πολιτισμό άρα όλοι πρέπει να του ξεπληρώνουν αυτόν τον πολιτισμό (σε φράγκα, βέβαια, έτσι;) στον αιώνα τον άπαντα και πολύ εύκολα κάνει σημαία έννοιες όπως η ελευθερία, η δημοκρατία, η ανεκτικότητα, ο πολιτισμός που προανέφερα κλπ. Και χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι κι απ’ την “απέναντι” πλευρά που κάνουν το ίδιο για τις εθνικιστικές κορώνες στο δικό τους τόπο.

2 Likes

Εννοείται ότι αυτό ισχύει ΚΑΙ στην Ελλάδα. Ξέρω περίπτωση που σε χωριό στην επαρχία δεν άφηνε ο παπάς να θάψουν νεκρό στο νεκροταφείο επειδή ήταν άλλου δόγματος. Δηλαδή να μείνει άθαφτος! Λες και τα νεκροταφεία δεν είναι δημόσια αλλά είναι ιδιωτική περιουσία παπάδων ή οποιουδήποτε φανατισμένου.