Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Να μην εκφρασει αποψη κ το σκουπιδι με τα βυζγια;

1 Like

Βγήκε κι ο !$#$@#$@# της ημέρας…

https://www.news247.gr/koinonia/georgiadis-gia-syllipsi-ilikiomenis-oi-ypalliloi-akoloythisan-osa-provlepei-o-nomos.9534746.html

1 Like

Θα περίμενε με τόσους αστυνομικούς που έχουν προσλάβει να μην βλέπουμε πια τέτοια φαινόμενα

4 Likes

Η υπόθεση έτσι όπως εξελίχθηκε είναι πέρα για πέρα σοκαριστική και μου προκαλεί απέραντη μελαγχολία. Και έχει γίνει σοκαριστική από αυτά που λέγονται και υποστηρίζονται από ανθρώπους οι οποίοι έχουν δύναμη, γνώσεις και υποτίθεται ότι θα έπρεπε να αποτελούν πηγή έμπνευσης και φωτεινοί οδηγοί σε έναν κόσμο απάνθρωπο γεμάτο “άριστους” “πτυχιούχους” . Αναφέρομαι τόσο στους πολιτικούς όσο και στους επιχειρηματίες (μανατζερ καταστήματος, εταιρεία κλπ).

Ο νεός και φερελπις μανατζερ του καταστήματος γύρω στα 40, μορφωμένος, πτυχιούχος, με προϋπηρεσία, με μισθό άνω των 2000 ευρώ μηνιαίως συν μπόνους επίτευξης στόχων, έγινε αυτόπτης μάρτυρας μίας κλοπής από μία γριούλα. Η λύση απλή για αυτόν. Κλοπή='Εγκλημα, άρα καλεί αστυνομία και παράλληλα παρουσιάζει μία σωστή και νόμιμη εικόνα προς τα αφεντικά μου. Αποφασίζει να ακολουθήσει τη νόμιμη οδό καθώς έχει 100% το δικαίωμα να καταγγείλει το γεγονός. Η αστυνομία κάνει καλά τη δουλειά της συλλαμβάνοντας τη γιαγιούλα και σύσσωμοι οι πολιτικοί δικαιολογούν την διαδικασία η οποία είναι πέρα για πέρα νόμιμη και δικαιολογημένη. Είπαμε, κλοπή=παράνομη πράξη.

Η κρίσιμη ερώτηση είναι τι θα κάναμε εμείς, ή εν πάσει περιπτώσει τί θα έκανε ένας Άνθρωπος ο οποίος τυχαίνει να έχει 2 πτυχία παραπάνω και να βρίσκεται σε θέση ευθύνης (υπεύθυνος καταστήματος). Πτυχιούχους παράγουμε χιλιάδες, αλλά δυστυχώς λίγους Άνθρώπους. Άλλωστε δεν υπάρχει πτυχίο ανθρωπιάς, ούτε πτυχίο ηθικής, και φυσικά η δικαιοσύνη δεν βασίζεται στην ανθρωπιά και στις φιλανθρωπίες, απλά κοιτάζει τα γεγονότα και τις μαρτυρίες.

Λύση 1: Ο υπεύθυνος καταστήματος πλησιάζει τη γιαγιούλα. Διακριτικά την ενημερώνει ότι έχει κλέψει και ότι την έχει δει από τις κάμερες. Της δίνει τη δυνατότητα πληρωμής του εμπορεύματος σε δόσεις και ως ένδειξη καλής πίστης της δίνει και ένα πακέτο ρύζι παραπάνω.

Λύση 2: Ο υπεύθυνος καταστήματος πλησιάζει τη γιαγιούλα. Διακριτικά την ενημερώνει ότι έχει κλέψει και ότι την έχει δει από τις κάμερες. Της ξεκαθαρίζει ότι μπορεί να κρατήσει τα πράγματα. Ως έμπειρος μανατζερ θα τα μπαλώσει με τις απογραφές και τις ελλείψεις (σιγά τις απώλειες). Της ξεκαθαρίζει ότι δεν πρέπει να το ξανακάνει και ότι την επόμενη φορά που θα βρίσκεται σε άσχημη κατάσταση μπορεί να ζητήσει βοήθεια. Και ως ένδειξη καλής πίστης της δίνει και ένα πακέτο ρύζι παραπάνω.

Αν όλα τα παραπάνω σας φαίνονται ακραία και απαιτούν @ρχίδι@ για να τα εφαρμόσει κάποιος ο οποίος διαχειρίζεται ξένα λεφτά (η εταιρεία δεν είναι δική του) πάμε παρακάτω στην επόμενη λύση.

Λύση 3: (την είχε μπορστά του). 10-15 πελάτες του καταστήματος προσφέρθηκαν να δώσουν από 5 ευρώ προκειμένου να καλύψουν τη χασούρα. Το συμβάν θα έληγε επί τόπου και ίσως ο δειλός μάνατζερ να γλίτωνε τυχόν διαφορές στις απογραφές και τη γκρίνια των αφεντικών του.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν έγινε. Κανείς δεν διέκρινε, και κυρίως ο υπεύθυνος του καταστήματος, ότι η κλοπή δεν έγινε με σκοπό το κέρδος και δεν έγινε στα πλαίσια ενός μεγαλύτερου σχεδίου ληστείας κάποιας εγκληματικής οργάνωσης. Η κλοπή δεν έγινε με χρήση βίας, ή με την απειλή όπλου. Η κλοπή έγινε με σκοπό την επιβίωση.

Λυπάμαι, αλλά το κενό ανθρωπιάς είναι δυσαναπλήρωτο

13 Likes

Καλά σιγά τον μορφωμένο.

1 Like

Όταν λέω μόρφωση εννοώ τα τυπικά προσόντα για να αναλάβει κάποιος θέση υπευθύνου μια επιχειρησιακης μονάδας που παράγει κέρδη.

Δε μου αρέσει που την λένε παντού ως “γιαγιά”. Πρώτον γιατί δεν ξέρουμε αν έχει εγγόνια, αν έχει γιατί δε τη βοηθούν, και δεύτερον γιατί δεν θα έπρεπε να παίζει ρόλο.

Αυτό που παίζει ρόλο είναι πως η ηλικιωμένη παραμένει κάτω από το όριο της φτώχειας και ας μην κινδυνεύει τώρα με φυλακή. Συμβολίζει ένα από τα συνεχώς αυξανόμενα νοικοκυριά που περνούν οικονομική κρίση και άρα δε μπορούν να στηρίξουν αλλά χρειάζονται στήριξη. Εγώ δυστυχώς βλέπω πως πολλά από τα barriers που περιορίζουν μικρές οικονομικές κρίσεις στο να εξελιχθούν σε μεγάλες είναι αυτή τη στιγμή απενεργοποιημένα. Από υπερχρεωμένα νοικοκυριά σαν της κυρίας και πληθωρισμό, μέχρι τη τιμή της ενέργειας που πιέζει όλους τους δανειολήπτες εύθραυστων τραπεζών και μειώνει το οποίο κίνητρο στη αγορά. Και αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Ελληνικό φαινόμενο είναι που ακόμη δε στηρίζουμε κανέναν πέρα του Φουρθιώτη και του βιβλιοπωλείου του Άδωνι. Δε μας φταίνε τα Lidl. Αυτά ίσως και να είναι από τα λίγα ακόμη bariers που κάπως θα βοηθήσουν στα χειρότερα

Το γιαγια δεν νομιζω οτι λεγεται με αυτην την χροια, ειναι πιο εξευγενισμενο απο το “γρια” και λιγοτερο ψυχρο και επισημο απο το “ηλικιωμενη”, ειναι ηλικιακος προσδιορισμος, δεν προσδιοριζει αποκλειστικα οικογενειακη κατασταση.

5 Likes

Ναι το προβλημα μας ειναι πως θα πουμε την ηλικιωμενη κυριουλα, και οταν κραζουμε τον Μητσοτακη χανουμε το δικιο μας γιατι του λεμε να παει να γαμηθει. Κατα τα αλλα ολα καλα στην Ελλαδα

8 Likes

Εδώ νομίζω κάνεις λάθος, γιατί οι χαμηλές τιμές των Lidl και λοιπών αλυσίδων (φαντάζομαι αυτό εννοείς) δεν προσφέρουν τίποτα όταν οι μισθοί που δίνουν είναι ντροπιαστικοί, όπως και οι μισθοί που δίνονται σε όλους όσους σχεδόν εργάζονται στην αλυσίδα από την παραγωγή των προϊόντων μέχρι την πώληση τους. Ίσα ίσα διαιωνίζουν το πρόβλημα της ακριβείας

3 Likes

Για να ψωνίζει η πλέμπα (ίου! :woozy_face:), καλά είναι.

1 Like

Δε μιλάω συγκεκριμένα για το Lidl που για να είμαι και ειλικρινής δεν έχω άποψη. Αν είναι κακός εργοδότης τότε το κράτος πρέπει να τον ελέγξει ή να αλλάξει τους νόμους που του επιτρέπουν να είναι κακός εργοδότης. Αν όμως με τους υπάρχοντες νόμους λειτουργεί σύνομα και έχει τακτοποιημένα οικονομικά, τότε μπορεί να απορροφήσει μέρος της κατάρρευση της οικονομίας. Είτε αυτό είναι με έκτακτη φορολόγηση του ή με αύξηση των μισθών, κλπ. Αν δεν τα έχει τακτοποιημένα, τότε θα καταρρεύσει με τον πρώτο τριγμό μεγαλώνοντας το τωρινό πρόβλημα αρκετά περισσότερο από ένα νοικοκυριό. Φυσικά, μπορεί να είμαι καταστροφολόγος και κακώς να φοβάμαι τόσο…

@morgoth, θα μπορούσαν να την πουν και “συνταξιούχο”. Επιλογές υπάρχουν, ειδικά όταν μιλάμε για ρεπορτάζ. (Κάποτε είχα διαβάσει πως όταν θέτουν σε κόσμο το γνωστό ηθικό δίλημμα όπου πρέπει κάποιος να διαλέξει αν θα αφήσει το τρένο να σκοτώσει 2 άτομα ή θα το στρέψει σε άλλες ράγες που θα σκοτώσει ένα άτομο, τότε ο κόσμος επιλέγει λιγότερο συχνά να στρέψει τις ράγες αν αυτό το άτομο το έχουν περιγράψει με τη λέξη “γιαγιά” ή “παππούς” και ακόμη λιγότερες αν αυτό τους το είπαν στη μητρική τους γλώσσα.)

Ναι ρε συ, αυτό γίνεται συνήθως όταν υπάρχει κρίση :stuck_out_tongue:

Για το Lidl εμένα δεν μου άρεσε ποτέ ούτε η αισθητική του, ούτε τα χαμηλής ποιότητας προϊόντα αλλά ούτε και ότι είναι γερμανικών συμφερόντων -> όλες οι υπεραξίες φεύγουν εκτός της χώρας. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση το γεγονός δυστυχώς ότι ήθελαν να το πάνε νομικά, κρίμα για την κυρία. Στα υπόλοιπα νέα (που βέβαια πιάνει και το θέμα του σούπερ μάρκετ και όχι μόνο)

8 Likes

Η Ferrovie dello Stato Italiane (που εξαγόρασε την ΤΡΑΙΝΟΣΕ επί ΣΥΡΙΖΑ με σύμβαση που ο τωρινός υφ. Μεταφορών απεκάλεσε “αποικιοκρατική”, βλ. άρθρο), φέρνει στην Ελλάδα τα τρένα αυτά που έχουν αποσύρει ήδη η Γερμανία και η Ελβετία ως ελαττωματικά (βλ. προβλήματα εντός άρθρου).

Στο ήδη απαρχαιωμένο δίκτυο της Ελλάδας, με την ελλιπή συντήρηση (βλ, κ πάλι άρθρο για την ακριβή και απαιτητική συντήρηση που έχουν τα συγκεκριμένα) και τα χαμηλά μέτρα προστασίας, ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά για όσους τα επιλέξουν ως μέσο μεταφοράς.

9 Likes

Εντωμεταξύ τα τρένα έχω διαβάσει (αλλά δεν έχω πρόχειρο κάποιο λινκ) ότι είναι με διαφορά το πιο value for money μέσο μετακίνησης, αλλά κάπως πρέπει να δουλεύουν και τα ΚΤΕΛ. Σκέψου να είχαμε γραμμές Ηγουμενίτσα-Πάτρα-Αθήνα-Θεσσαλονικη-Κωνσταντινουπολη ή και προς τα βόρεια για να κατεβαίνει η κεντρική Ευρώπη…

Τι να λέμε, έχω πάει στα Σκόπια (την πόλη) αρκετές φορές και δεν υπάρχει σιδηροδρομική μετακίνηση από Θεσσαλονίκη (νομίζω το σταματήσανε όχι δεν υπάρχει γραμμή) , έμπαινες σε λεωφορείο μέχρι Γευγελη και μετά από εκεί “νέο” τρένο (σε εισαγωγικά γιατί οι συρμοί ήταν χωρίς υπερβολή από το 1950).

2 Likes

Η Ελλάδα μεταφέρει τα πάντα και παντού με φορτηγά γιατί έχουμε καρτέλ πετρελαίου εδώ και 50 χρόνια. Είναι ενεργειακό έγκλημα το να μη μεταφέρεις τα κοντέινερ με τρένο. Μόνο τις αεροδυναμικές απώλειες που γλιτώνεις με την κοινή πρόσοψη του τρένου να σκεφτείς

4 Likes

Εγώ θα δω τι λέει ο ΣΚΑΪ για τα τραίνα αυτά για να μάθω την πραγματικότητα. Δε θα ακούσουμε και τους κουτόφραγκους τώρα.

14 Likes

Μλκ, τι πίνει ο τύπος;;;;;; Που τα σκέφτεται όλα αυτά;;;;;; Γιατί τον ψηφίζουνε;;;;;

3 Likes