Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Τι να πω εγώ, εσύ είσαι ο ειδικός.
Οι δημοσκοπήσεις τι λένε;

Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ειδικος . Αλλα πες μου πως τα ξερεις εσυ ολα αυτα . Επισης πες μου γιατι εχω απορια συγκυβερνηση με Συριζα η ΝΔ τι να το παιξω?

Γερή νάναι (η συγκυβέρνηση) κι ο,τι νάναι.
10 χρόνια μακριά από την εξουσία παραείναι πολλά για να κάνουμε διακρίσεις…

Αφού το λες εσύ έκλεισε

Η “δημοσιογραφία” σε άλλο επίπεδο :
https://www.gazzetta.gr/plus/2098696/ston-skai-anakalypsan-pos-stin-kypro-den-ehoyn-mmm-gia-ayto-ehoyn-fthini-benzini-vid

" με τον Δημήτρη Οικονόμου να του λέει πως « Άσε την Κύπρο ρε Βαγγέλη, η Κύπρος είναι άλλη περίπτωση. Δεν συγκρινόμαστε με την Κύπρο. Η Κύπρος δεν έχει Μέσα Μαζικής Μεταφοράς πουθενά. Το ξέρεις αυτό; », με τον Άρη Πορτοσάλτε να συμφωνεί μαζί του.

Ακούγοντας αυτό ο Βαγγέλης Παπαδημητρίου διαμαρτυρήθηκε λέγοντας: « Τι λέτε ρε παιδιά; Δεν έχει λεωφορεία η Κύπρος; Έχω πάει», με τον Δημήτρη Οικονόμου να του απαντά: «Δεν έχει Βαγγέλη ούτε αστικά, ούτε υπεραστικά και πριμοδοτεί την βενζίνη. Ρώτα τους Κύπριους »."

3 Likes

Καλα αληθεια ειναι οτι δεν εχει αστικες συγκοινωνιες της προκοπης η Κυπρος, αυτο τι σχεση εχει με την τιμη της βενζινης δεν μπορω να καταλαβω βεβαια.

1 Like

Μουνοπανιές του στυλ αν δεν είχαμε ΜΜΜ θα μπορούσαμε να επιδοτούμε τη βενζίνη

3 Likes

Γελανε και οι κοτες.

Εντωμεταξυ εχουμε καμια αποδειξη οτι η Βενζινη στην Κυπρο ειναι τοσο χαμηλη λογω κρατικων επιδοτησεων η απλα πεταμε μια μαλακια και ολα κομπλε?

Εδώ ο ΕΦΚ στη βενζίνη είναι 70 λεπτά. Επίσης, υπάρχει και 24% ΦΠΑ. Τι σημαίνει αυτό; Αν στο πρατήριο έχει 2 ευρώ, ο ΦΠΑ είναι 39 λεπτά. Από τα 1,61 που μένουν, τα 70 λεπτά είναι ΕΦΚ. Άρα 1,09 είναι ΕΦΚ και ΦΠΑ και 0,91 είναι όλα τα υπόλοιπα. Κόστος καυσίμου, κέρδος πρατηριούχου, μεταφορικά, άλλοι φόροι κλπ κλπ κλπ. Παρεμπιπτόντως, επειδή ο ΕΦΚ είναι ανελαστικός, όταν πληρώνουμε 1,5 ευρώ στο πρατήριο οι αναλογίες είναι προφανώς ακόμα χειρότερες.

Ο ελάχιστος ΕΦΚ που ζητά η ΕΕ να έχουν τα μέλη της είναι 36 λεπτά. Εμείς έχουμε τον διπλάσιο. Και ναι, πληρώνουμε ΦΠΑ και για τον ΕΦΚ :joy:.

15 Likes

Οτι και να πεις ειναι λιγο… Ξεπερνανε τους εαυτους τους καθε φορα…

5 Likes

Τα μέτρα στήριξης είναι για 3.2 εκ πολίτες, με ετήσιο εισόδημα έως 30k €. Υποθέτω πως σε αυτούς τους πολίτες δεν αθροίζουν τους ανήλικους (πολύ πολύ πιθανό) και συμπεριλαμβάνονται και νοικοκυριά (δηλαδή ένα σπίτι με 4 εργαζομένους που παίρνουν βασικό μισθό ξεπερνάνε τα 30k και δεν θα τους πιάνουν τα μέτρα, όπως κάνουν πολλές φορές), αλλά ακόμα κι έτσι, σημαίνει πως 1 στους 3 πολίτες στην Ελλάδα βγάζει λιγότερα από 30k το χρόνο. Πραγματικά καταθλιπτικό νούμερο

1 Like

275746180_515074263371898_3343706980556106871_n

Αν και αναγνωριζω πως εχει ανεβει δραματικα και το κοστος ζωης στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια, λιγοτερα απο 2500 ευρω το μηνα για το lower class, δηλαδη το 33% των χαμηλοτερων μισθων δεν ειναι τοσο τραγικο οσο λες. Ενα ζευγαρι στο οποιο καθε ατομο βγαζει 2000-2200 το μηνα μπορει καλλιστα να ζησει μια χαρα ζωη και να κανει και παιδια και να τα μεγαλωσει μια χαρα. Ξαναλεω, αν αυτο ειναι οι χαμηλοτεροι μισθοι, τοτε δεν ειναι πολυ ασχημα.

1 Like

Αν βγεις έξω και πεις ότι παίρνεις 1.5 χιλιάρικο το μήνα θα σε κοιτάνε σα μεγιστάνα

7 Likes

Οποτε?

Παιδιά τι 2κ ο καθένας από το ζευγάρι για χαμηλότερο μισθό, τι λέμε, για ποια χώρα;

9 Likes

Καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για μικτά έτσι;

2 Likes

Ναι μωρε αλλα και παλι. Ουτε εγω θεωρω οτι ειναι η πραγματικη εικονα αυτη. Απλα λεω οτι ΑΝ οντως ηταν ετσι, δεν ειναι κατι που θα επρεπε να προκαλει καταθλιψη.

Είμαι από κινητό και βαριέμαι να ψάχνω τα πάντα, αλλά το λινκ κάτω δείχνει τους μικτους μισθούς των μισθωτών για το 2021

Η “μεσαία τάξη” στην Ελλάδα είναι στα 30k το χρόνο, και με αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα.

3 Likes

1 Like

FN_TaVQXsAYvJ1h

Cambridge…

10 Likes