Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Εξηγεί πως ακριβώς έχουν τα πραγματα

1 Like

Η εξωτερική πολιτική των δαπιτων που κυβερνούν τη χώρα θες να πεις μάλλον

5 Likes

η πολιτικη των μεγαλυτερων αχρηστων που εχουν κυβερνησει ποτε…καλυτερα ετσι;

7 Likes

Ναι ενω η εσωτερικη πολιτικη ειναι για Νομπελ Κοινωνιολογιας

11 Likes

Το ραμολιμέντο φτάνει με χειροπέδες στη Σύρο. Δολοφονία εν ψυχρώ.

Και πριν 4 μέρες έγραψε αυτά ο αντιφασίστας Μπογδάνος, μάλιστα.

2022-04-11 (59)

1 Like
7 Likes

Ωραιο αρθρο, μου θυμισε αυτο το εξαιρετικο βιντεο που βγηκε πριν λιγες μερες

7 Likes

Οντως πολυ καλο επεισοδιο απο Πουλη & co.

Εδω ο γιατρος ξεφτιλιζει (λιγο ακομα) τον αυτοφωρακια τηλε-υπουργο με χαρτοφυλακιο και χωρις ευθυνες.

9 Likes

Πριν καμιά βδομάδα μες στη Βουλή, είπε πως αφού πέρσι ο πληθωρισμός ήταν στο -2% στην Ελλάδα και φέτος στο 8%, ο “αληθινός” πληθωρισμός είναι 6%.

10 χρόνια διάβαζε για πτυχίο, αλλά δυστυχώς γι’ αυτόν, στην αρχαία Ελλάδα δεν είχαν ορίσει τους αρνητικούς αριθμούς και δυσκολεύεται ο καημένος με τις αποστάσεις.

5 Likes

Νταξ προφανως εννοει ο συνολικος (επισημος, δηλαδη τρεχα γυρευε απο μαγειρεματα) πληθωρισμος της διετιας (που -2% +8% κανει 5.84% για την ακριβεια και οχι 6%) , εχει πει πολυ καλυτερες μαλακιες απο αυτην

1 Like

Νομίζω έχω ξαναγράψει εδώ μέσα, πως τα μαθηματικά που χρησιμοποιούνται για τα οικονομικα μεγέθη δεν θα τα καταλάβω ποτέ, αλλά σα σχόλιο το regression to the mean το χρησιμοποιούν συνήθως άσχετοι

Θελει να πει οτι (για να το πουμε τελειως μπακαλικα) αν κατι κοστιζε 1.00 το Μαρτιο του 2020, το Μαρτιο του 2021 κοστιζε 0.98 και το Μαρτιο του 2022 1.06, αρα ο συνολικός πληθωρισμος της διετιας ηταν 6%. Που σαφως και ειναι μαλακια επιχειρημα, αλλα οχι (πολυ) λαθος μαθηματικα.

Ακομα πιο τραβηγμενο επιχειρημα θα ηταν να πει καποιος πως ο μεσος πληθωρισμος απο το 2015 και μετα ειναι της ταξεως του (περιπου) 1.0% σιγα το προβλημα. Τα δημιουργικα μαθηματικα αλλωστε ειναι πολυ συνηθισμενο οπλο αυτου του τερατος της διανοησης και της σοφιστειας που απανταει στο ονομα μπουμπουκος.

2 Likes

Αν έχεις ως βάση τον Μαρτιο του 2020(χωρίς απολύτως κανέναν λόγο), οκ. Αλλά αν τον Μαρτιο του 2021 ήταν 0,98, δεν βγαίνουν τα κουκιά μάνα μου.

1 Like

Πώς 1.06 ρε Παργαλατσε με 8% πληθωρισμό?

Χωρις να εγω προλαβει να δει τα καινουρια νουμερα, απο αυτο που εγραψε ο @nnnkkk καταλαβα πως ειναι year to year μηνιαιος πληθωρισμος 8% δηλαδη σε σχεση με το Μαρτιο 2021. Που αν παρουμε σαν ετος βασης το 2020 (σαν 100 δηλαδη), το Μαρτιο 2021 ειμασταν στο 98 και το Μαρτιο 2022 στο περιπου 106 (για την ακριβεια- pun intended- 105.84), δηλαδη 8% πανω απο το 2021 και οχι απο το ετος βασης (που υπονοησε ο μπουμπουκος) 2020- επειδη ετσι τον βολεψε για να πει την παπαρια και να στηριξει το ψεμα που πουλαει.

3 Likes

Ναι είναι το αντίστοιχο, φέτος έχουμε ανάπτυξη 350%, αλλά εδώ μετράμε από πέρσι που ήταν όλα κάτω. Όπως βολεύει κάθε φορά.

Καλά αυτό

προϋποθέτει να γνωρίζει πως γίνονται πράξεις με ποσοστά, αυτά μόνο σε κορυφαία πανεπιστήμια διδάσκονται.

Επίσης fun fact, τα ποσοστά είναι αντιστρεψιμα, το 8.5% του 20 είναι ίσο με το 20% του 8.5, και το ένα είναι σαφώς πιο εύκολα υπολογίσιμο από το άλλο. Τέτοια πράγματα σίγουρα τα ξέρει ο Μητσοτάκης, γιατί στη McKinsey αν δεν μπορείς να κάνεις γρήγορα υπολογισμούς στα τεστακια, δεν υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν για interview.

2 Likes

Κι εγώ ή μετοχή της Gamestop που αγόρασα έπεσε 100% αλλά μετά ανέβηκε 100% άρα πάτσισα. Ρε τι λέει ο τύπος ρε.

3 Likes

Επανερχομαι σε αυτο, και ξαναλεω, οτι αποκλειεται ο Αδωνις και οποιοσδηποτε αλλος με τις νοητικες δυνατοτητες μιας αμοιβαδας, να εκανε την σκεψη που αναλυεις στο ποστ σου. Το μονο που συνεβη στο μυαλο του εμετου ειναι σχεδον σιγουρα το “8 μειον 2 μας κανει 6” , ενω θα επρεπε η αντιστοιχη πραξη να ειναι τουλαχιστον “8 μειον μειον 2 μας κανει 10” , για να λεμε οτι εστω μπορει να σκεφτει το ζωο αυτο την λογικη της αυξησης του ποσοστου του πληθωρισμου.

2 Likes

Απορία πάνω σε αυτό, λόγικα δεν μπορεί καμία μετοχή να έχει τιμή 0 ε? Εννοώ τεχνικά, σε αφήνει το χρηματιστήριο να αγοράσεις χωρίς αντίτιμο μια μετοχή? Διαφορετικά μέχρι πόσα δεκαδικά ψηφία
“πάει” (0.003 ή 0.00000003 πχ…)

Όχι, βασικά αν πέσει 100% σημαίνει ότι χρεοκόπησε ή ότι έπαψε να είναι publicly traded εταιρεία.