Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Αφήνουμε στην άκρη την διαδικασία να δει το παιδί ότι υπάρχει έστω και από κάποιους συμπαράσταση, ή τα υπόλοιπα παιδιά να βρουν, με πάτημα την υποστήριξη των καθηγητών, το θάρρος να επέμβουν. Οι καθηγητές μπορούν να απευθυνθούν κατ’αρχάς και στα υπόλοιπα παιδιά. Και ναι, όταν η ζωή ενός παιδιού είναι το σχολείο, έστω και εντός σχολείου είναι σημαντικό να υπάρχει περιορισμός.

Το σημαντικό είναι όμως ότι δεν πιστεύω ότι στις περιπτώσεις που οι καθηγητές δεν επεμβαίνουν, διατηρούν ουδέτερο ρόλο. Συνήθως γνωρίζουν και αδιαφορούν, κι αυτό είναι μία θετική ενίσχυση του μπούλινγκ, διότι αδιαφορούν φανερά, μη σου πω ότι μπορεί να έχουν προσβάλλει ανοιχτά το ίδιο παιδί κι οι ίδιοι (πόσες φορές δεν μπορούμε να θυμηθούμε καθηγητές που στοχοποιούσαν ένα ήδη περιθωριοποιημένο παιδί;). Αυτό είναι μία αρχή στο πώς θα μπορούσαν να επέμβουν. Το να πιάσουν το παιδί και να το ακούσουν, να βρουν τρόπο να το υποστηρίξουν και συναισθηματικά, δεν ξέρω, νομίζω ότι κάποιος που ενδιαφέρεται δεν μπορεί να πει “μα πρόκειται για εξαγριωμένη αγέλη”.

Δεν είπα ότι μόνο με το να μοιράζουν αποβολές μπορεί να λυθεί το θέμα. Ιδανικά αυτό μπορεί να είναι το τελευταίο μέτρο, περισσότερο γιατί κινητοποιεί τους γονείς των παιδιών που θα φάνε αποβολή.

1 Like

Αν όχι οι καθηγητές τότε ποιοι;… να φέρουν το θέμα στο σχολείο και στην διοικηση, να ενημερώσουν τους γονείς, να μιλήσουν στα άλλα παιδιά, να βρουν τρόπους να προστατεύουν αυτά τα παιδιά που δέχονται αυτή την επίθεση.
Και όχι, δεν είναι απαραίτητο να είναι νταήδες αυτοί που το κάνουν, μπορεί να είναι απλά έφηβοι…βλαμμένα 14χρονα-15χρονα. Αλλά η πληγή στο παιδί που δέχεται το bullying παραμένει και μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.

Έχουμε όλοι πάει σχολείο ετσι;…και ακουμε απο εδω και απο εκει απο γνωστους και φίλους, ξέρουμε πως είναι τα πράγματα με το bullying.
Κανενα ενδιαφέρον για αυτά τα παιδιά. Για να μην πω ότι κάποιες φορές με την συμπεριφορά τους μέσα στην τάξη κυρίως, καποιοι καθηγητές συμμετέχουν κιόλας σε αυτό το “παιχνιδι”.

1 Like

τα ίδια γράψαμε ρε μπαγάσα, και ήσουν και πιο σύντομος, kudos

Κοινωνικοί λειτουργοί or smth, δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται. Δεν πιστεύω ότι οι δάσκαλοι πρέπει να είναι επιφορτισμένοι με κάτι τέτοιο, ούτε κατάλληλα εκπαιδευμένοι (ή υπάρχουν και στιγμές που είναι άνθρωποι και δεν μπορούν να διαπιστώσουν κάτι). Σε κάθε σχολείο από 2-3 για να βοηθάνε τα παιδιά και τους δασκάλους όπου χρειάζεται

1 Like

Συμφωνω με νννκκκ.

Ο δασκαλος εχει φυσικα την ευθυνη του να δινει μορφωση και εκπαιδευση στα παιδια εντος και εκτος της ταξης, αλλα δεν ειναι δυνατον να θεωρουμε οτι αποτελει υποχρεωτικο του καθηκον το να σωφρονιζει καποια ατομα που σχεδον σιγουρα δεν γινεται να βελτιωθουν ουτε για πλακα με τετοιες διαδικασιες.

Ειδα κι εγω στην εφηβεια μου το Gangsta’s Paradise και κωλογουσταρα, αλλα προκειται για ταινια του Χολιγουντ που δεν συμβαινει και πολυ συχνα στην πραγματικη ζωη. Εκτος απο το οτι οι δασκαλοι δεν πληρωνονται αρκετα για να ειναι ταυτοχρονα και μπατσαρια, και γονεις, και δεσμοφυλακες, απλα πρακτικα δεν γινεται κατι τετοιο.

Δεν ειναι φυσικα στο απυροβλητο οι δασκαλοι του συγκεκριμενου σχολειου στα Πατησια, αφου συμφωνα με τις μαρτυριες εβλεπαν οτι υπηρχε προβλημα εδω και καιρο τωρα, και δεν εκαναν τιποτα, αλλα και το πεταμε ολους τους δασκαλους σε ενα τσουβαλι ειναι λιγο ακυρο. Για καθε δασκαλο που δεν κανει τιποτα, υπαρχουν κι ενα σωρο αλλοι που επεμβαινουν και βοηθουν στην ομαλη λειτουργια σε ενα σχολειο. Καλο φυσικα θα ηταν να γινεται σε καθε σχολειο αυτο, αλλα ακομα καλυτερο θα ηταν να υπαρχει κοινωνικος λειτουργος οπως αναφερθηκε αποπανω.

1 Like

Aυτό δεν είναι επιχείρημα όμως. Αν έχουν λάβει εκπαίδευση για να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις και αν το σχολείο λειτουργεί με ένα δεδομένο πλαίσιο, τότε οφείλουν να μην κάνουν τα στραβά μάτια ανεξαρτήτως του μισθού. Απλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει σίγουρα το σύστημα. Όταν κάτι δουλεύει είναι γιατί κάποιος/α εκπαιδευτικός πήρε πρωτοβουλία (και όχι οδηγίες).

1 Like

Ποιος δασκαλος εχει λαβει εκπαιδευση για να αστυνομευει εφηβους που μπορει και να ειναι εγκληματικα στοιχεια (εδω εγω ζουσα θεωρητικα σε “καλη γειτονια” και ειχαμε αρκετα κουμασια στο σχολειο μου - απορω πως δεν βρηκαμε ποτε κανεναν μαχαιρωμενο βασικα) στην Ελλαδα ή και οπουδηποτε δηλαδη? Μερικοι νομιζω ειστε εντελως κοσμαρα για το τι σημαινει να εισαι εκπαιδευτικος.

1 Like

ε καλά για 14χρονα στην Ελλάδα μιλάμε. Σιγά μην σκάσουν μύτη και με ούζι για αντίποινα αν μιλήσει ο εκπαιδευτικός με ένα παιδί που δέχεται bullying ή αν το σύνολο των καθηγητών το καλέσουν σε πειθαρχικό. Ακόμη και αμισθί να δούλευε ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να μιλήσει με το παιδί όταν πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψη του και με τους συναδέλφους του.

(ειλικρινά @QuintomScenario δεν ξέρω γιατί λες “μερικοί” και όχι karvou. Σε εμένα απευθύνεσαι. Δε θα θιχτώ λιγότερο/περισσότερο.)

Γιατι το ποστ μου αναφερεται και στα υπολοιπα πιο πανω, και οχι μονο σε σενα.

Συμφωνοι, αλλα αυτο συμβαινει στις περισσοτερες περιπτωσεις. Ποσο μαλλον στις ακραιες.

2 Likes

Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει εδώ, αλλά η αδερφή μου ήταν στο ίδιο τμήμα με τον μικρό Αλεξ (μεγαλώσαμε στη Βέροια). Σε κάποια φάση μας είχε ρωτήσει ο διευθυντής του σχολείου, που ήταν φίλος με τον μπαμπά μου, αν αυτή η συμμορία παιδιών (τα χαλκιαδακια, έτσι τα φωνάζαμε) πειράζουν παιδιά κλπ. Και εγώ λαό η αδερφή μου του είχαμε πει πως ναι και ότι τους αποφεύγουμε. Εγώ τότε νομίζω ήμουν έκτη δημοτικού ή Πέμπτη, και το μικρότερο χαλκιαδακι σε φάση τριτη δημοτικού, και πάλι θυμάμαι που το φοβόμουν. Ενιγουει, ο διευθυντής είχε πει ότι είχαν μιλήσει στους γονείς, αλλά δεν έγινε τίποτα.

Βασικά οι γονείς ήταν το πρόβλημα και αυτό το point ήθελα να κάνω αναφέροντας το αυτό. Δεν ξέρω τι μπορούν να κάνουν οι δάσκαλοι και οι διευθυντές αν το σπίτι είναι διαλυμένο.

Σε πιο πρόσφατα πάντως περιστατικά όταν ήμουν φοιτητής θεσνικη το απέναντι διαμέρισμα, ένα ζευγάρι με ένα παιδί, καυγαδιζανε σε σημείο απόγνωσης. Ουρλιαχτά, κλάματα, χτυπήματα, αλλά σε τραγικό βαθμό. Μια μέρα κάλεσα την αστυνομία γιατί λέω θα γίνει καμία δολοφονία. Οι αστυνομικοί απ’ ο, τι έμαθα μετά από τη μαμά της κοπέλας, τη ρώτησαν αν θέλει να κάνει μήνυση ή όχι στον άντρα της γιατί την είχε χαστουκισει, αλλά εκείνη δεν ήθελε, φοβόταν αυτόν, φοβόταν μη χαλάσει το σπίτι της δεν ξέρω, δεν έκανε τπτ πάντως. Ούτε και οι αστυνομικοί μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω φαντάζομαι. Μετά δε θυμάμαι άλλο περιστατικό και μετακόμισα.

Και τελευταίο που έγινε πέρσι εδώ στο Δουβλίνο. Ήρθαμε να σπουδάσουμε Σεπτέμβριο του 20, και λόγω covid δεν κάναμε ούτε ένα μάθημα από κοντά (αλλά πληρώσαμε κανονική τιμή). Ενιγουει, οι μισοί συμφοιτητές international, είχαμε πολύ Ινδία, Ταϊβάν, ακόμα και Azerbaijan. Φανταστείτε για αυτά τα παιδιά ειδικά που ήρθαν από τοσο μακριά, να έρθουν με δίδακτρα 40 χιλιάδες ευρώ, σε μια ξένη χώρα με νοίκι 1000 ευρώ το μήνα τουλάχιστον, εν μέσω ενός πολύ σκληρού lockdown που ούτε στα Student accommodations μέσα δεν μας αφηνανε να κανουμε ο, τι θέλουμε, και να πρέπει να τελειώσουν ένα μεταπτυχιακό και να ψάχνουν για δουλειά για να μην γυρίσουν πίσω. Ε λοιπόν μια κοπέλα από την Ινδία ήταν φανερά έτοιμη να καταρρεύσει. Είχε χάσει κάθε επαφή, ανέβαζε ασυναρτησίες στο group του WhatsApp, προσπαθούσε να κανονίσει κάποια βόλτα και όλοι την γράφανε, και γενικά επειδή ήταν λίγο περίεργη πολύς κόσμος την κορόιδευε κιόλας, ειδικά οι συμπατριώτες της, είδα μετά ότι την έλεγαν ξεφτιλίζεις την Ινδία στα άλλα παιδιά και τέτοια. Ενιγουει εγώ βγήκα 2 φορές μαζί της, που δεν την πάλεψα να πω την αλήθεια, αλλά ένιωσα ότι έπρεπε. Και μετά την δεύτερη φορά έστειλα μήνυμα στην ψυχολογική υπηρεσία του Πανεπιστημίου, τους λέω το και το, και σας το λέω γιατί θα είναι άλλη μια από τις περιπτώσεις που αυτοκτονεί κάποιος και θα γραφτεί ότι κάνεις δεν είπε τίποτα. Και ξέρετε τι μου απάντησαν; Πείσε την να έρθει σε επαφή με εμάς. Τους εξήγησα ότι δεν είμαστε φίλοι, δεν την ξέρω κι από χθες, πως θα την πείσω να πάει σε ψυχολόγο; Και μου λένε εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι αν δεν μας πάρει εκείνη. Είχα τρελαθεί με αυτά που άκουγα! Με τα πολλά της έπιασα την κουβέντα μια μέρα και της εξήγησα ότι εγώ νιώθω σκατα και χάλια και απομονωμένος λόγω covid και δεν έχω φίλους, και ότι με βοήθησε πολύ η ψυχολογική υπηρεσία του Πανεπιστημίου και της πρότεινα να το δοκιμάσει κι αυτή. Δεν ξέρω αν το έκανε, δεν θυμάμαι τι ακριβώς έγινε, θυμάμαι πάντως ότι σιγά σιγά τα τρελά στο group chat σταματήσανε και μέχρι και σήμερα είναι Δουβλίνο και φαίνεται καλά. Και παρένθεση, αλλά πριν μερικούς μήνες στο ίδιο πανεπιστήμιο ένας φοιτητής ιατρικής αυτοκτόνησε πέφτοντας από τον τελευταίο όροφο της βιβλιοθήκης, στο εσωτερικό του κτιρίου. Με κόσμο να διαβάζει μέσα εκείνη την ώρα.

Τεσπα δεν ξέρω τι να πω, απλα σκέφτηκα ότι στις περιπτώσεις που έτυχε σε μένα δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να γίνει κάτι. Ίσως βέβαια να μην μαθαίνουμε και πότε τις περιπτώσεις που κάποιος μίλησε και έγινε κάτι, γιατί δεν κατέληξαν τραγικά περιστατικά.

25 Likes

Α ρε Ακεφαλε, παντοτε συγκινητικος.

3 Likes

https://www.news247.gr/koinonia/adianoito-apokalese-astynomiko-karaflo-kai-efage-11-mines-fylaki.9635624.html

Ελλαδάρα…

Εν τω μεταξύ ισχύει η φήμη/είδηση ότι δεν υπάρχει επίσημη εισήγηση από ΓΕΑ για την αγορά των F-35 ;;;

Μεγάλη μάστιγα το μπουλινγκ.

1 Like

Σεξουαλική παρενόχληση είναι πλέον.

3 Likes

image

Φέρτα ρε Μενδώνη τα γλυπτά να ρίξουμε και 10 κυβικά τσιμέντο να γίνουμε

4 Likes

https://www.youtube.com/watch?v=modsNdAaQwE

1 Like

Αν τον πεις φαλακρό?

2 Likes

Έχει ξεφύγει τελείως το πράγμα με το political correctness.
Τόση μα τόση υποκρισία και βλακεία.

Σε λίγο θα φοβόμαστε να πούμε και καλημέρα.

3 Likes