Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Τα ιδια μου λεει και καλος φιλος που μενει Φινλανδια (Ελσινκι) εδω και καμια δεκαετια. Κρατος προνοιας, παραδεισος το καλοκαιρι, γενικα επιπεδο ζωης (οχι με την οικονομικη εννοια μονο) πολυ υψηλο, αλλα οταν ερχεται ο γαμω-Οκτωβριος ξερεις πως για 6 μηνες οτιδηποτε outdoors θα ειναι σε ενα εντελως αφιλοξενο περιβαλλον.

Εχω παει 3 φορες εκει, την πρωτη ειχε γελιο πως ειχαμε ενθουσιαστει, δεν ειχαμε ξαναδει τοσο χιονι, ρωταμε μια τυπισα στα εισιτηρια του μουσειου φυσικης ιστοριας “εχει παντα τοσο χιονι το χειμωνα” και μας κανει με την πιο ξενερωμενη φατσα “ναι, εχει πολυ χιονι”

Την πρωτη φορα πηγα Δεκεμβριο και πετυχα μεχρι και -25 στο Seurasaari, την επομενη ηταν Μαρτιος με σκληροπυρηνικο κρυο. Και την τριτη ηταν Απριλιος της επομενης χρονιας, τελη Απριλιου, λεω θα ειναι ωραια, ανοιξη κι ετσι, τελικα παλι μειον και χιονι :rofl:

5 Likes
7 Likes

Αν ευχηθώ να πέσει κάτω να σπάσει κανένα πόδι, θα είμαι κακός;

4 Likes

με το ζορι περπαταει αλλα ηξερε να χτυπησει τον σκυλακο…οχι απλα να πεσει κατω…ψοφος μονο!

9 Likes

Κωλογρια, αγαμησου.

8 Likes

Αν ήμουν μπροστά απλά θα της έπαιρνα την μαγκουρα και θα την πέταγα στα σκουπίδια

9 Likes

Αυτό , είναι ο,τι πρέπει

καμία άλλη περιττή κίνηση δεν χρειάζεται. Μονή της την πέταξε , την μαζεύεις και την ρίχνεις σε βαθύ κάδο … Ούτε βρισιές , ούτε κάτι άλλο

2 Likes

Για μένα είναι γαμωσπιτος και αυτός που τράβηξε το βίντεο. Για να είναι εκεί εκείνη την ώρα και να τραβάει πάει να πει ότι η γριά το έχει ξανακάνει. Και αν δεν το έχει ξανακάνει και είναι όντως τυχαίο, θα έπρεπε να συνεχίσει να τραβάει και να φωνάξει αστυνομία ή να πάρει ο ίδιος την μαγκουρα και να την πετάξει σε κανά κάδο.

3 Likes
13 Likes

Δεν την χάλασε την κωλογρια

4 Likes

Εγώ θα την έπαιρνα να τη δώσω σε εναν άνθρωπο που πραγματικά την έχει ανάγκη.

Έξω πάμε καλά!

6 Likes

Σκοτεινές δυνάμεις" και υποθέσεις για “τουρκικό δάκτυλο”

Οι NYT φιλοξενούν δηλώσεις και του Υπουργού Ανάπτυξης, Άδωνι Γεωργιάδη, στις οποίες φέρεται, σύμφωνα με το άρθρο, να αναφέρθηκε σε “απειλή”, όχι απλώς για την ελληνική σταθερότητα, αλλά και “για τον κοινό σκοπό κατά της Ρωσίας”.

Η δήλωση του κ. Γεωργιάδη όπως ακριβώς τη μεταφέρουν οι ΝΥΤ: "Αν ήμουν ο κ. Πούτιν, θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν έπεφταν οι κυβερνήσεις που ήταν αντίθετες στη Ρωσία". Μάλιστα, το άρθρο αναφέρει πως ο Υπουργός Ανάπτυξης, ενώ τόνισε ότι δεν κατηγορεί τη Ρωσία για το χακάρισμα, πρόσθεσε ότι η χώρα είχε ασκήσει επιρροή στην Ελλάδα στο παρελθόν, συμπληρώνοντας: “Αν το έκαναν στο παρελθόν, γιατί να μην το κάνουν τώρα;”.

New York Times για υποκλοπές:

Μάλιστα, ο Άδωνις Γεωργιάδης, σύμφωνα πάντα με τους ΝΥΤ, είπε ότι η Τουρκία “θα μπορούσε επίσης να βρίσκεται πίσω από όλα αυτά”, με το άρθρο να υπενθυμίζει και τη δήλωση Μητσοτάκη για “σκοτεινές δυνάμεις εκτός Ελλάδας που προσπαθούν να αποσταθεροποιήσουν τη χώρα”.

Μετά από Κίνα, Ουκρανία, ανοίγουμε μπιφ και με Τουρκία, Ρωσσία. Καλά πάει αυτό

7 Likes

Κλωτσιά στο μουνι θελει η ψωφογρια

1 Like

Ο Άδωνις θα έπρεπε να γράφει στην ελεύθερη ώρα και όχι να βρίσκεται μέσα στη βουλή

2 Likes

Πριν 6 μέρες είχα ποστάρει ότι βρισκόταν διακοπές στα Χανιά. Τώρα πάλι σε “ολιγοήμερες διακοπές” βρίσκεται; Τι γίνεται ρε φίλε, όλο το χρόνο διακοπές είναι αυτός; :thinking:

1 Like

Τον έχουμε πικράνει με τις υποκλοπές, για το καλό μας τις έκανε κι εμείς όλο γκρίνια. Άσε το παληκάρι να βγει να ξεσκάσει να του φύγουν οι έννοιες.

5 Likes

Τον τρελανατε κι επιασε ξανα δουλεια.

7 Likes

Ωχ δεν μας έφτανε ο ένας, η Λατινοπούλου από τις πρώτες που του ευχήθηκε :grimacing:

2 Likes

Ρε παιδί μου, δε θυμάμαι άλλη κυβέρνηση με τέτοιο μπαράζ μαλακιας

4 Likes