Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Οχι μόνο δεν πρέπει να επιτραπεί η συμμετοχή σε εκλογές σε εγκληματικές οργανώσεις, όπως του καταδικασμένου Κασιδιάρη, αλλά δεν θα έπρεπε όλο το προηγούμενο διάστημα να επιτρέπεται στον συγκεκριμένο να έχει δημόσιο λόγο μέσα από τη φυλακή.
Είναι προφανές ότι τη δεξιά κυβέρνηση με τα διάφορα ακροδεξιά στελέχη-υπουργούς ενδιαφέρει απλά να ωφεληθεί, αλλά αυτό δεν αναιρεί την αναγκαιότητα να απαγορευτεί σε εγκληματίες να το παίζουν πολιτικοί (χμμμμμμμ)

3 Likes

Γίνεται αυτόματη παρακράτηση για τα 437δις που κόστισε ο Βαρουφάκης

6 Likes

Πφφφ, εισαι πληρωμενο τρολ του Γιανη. Μην κανουμε ενα λαθος.

1 Like
1 Like

γι αυτο ερχομουν να μιλησω. Ειπα να το βαλω για λιγο για να μην κραζω χωρις να εχω δει καθολου αλλα δεν αντεξα πανω απο δεκα δευτερολεπτα :nauseated_face:

2 Likes

Κι εγώ το είδα λίγο μέχρι το 25’ και το έκλεισα για μια άλλη φορά. Δεν ανακαλύπτω τον τροχό με αυτό που θα πω ότι διαπίστωσα, αλλά εδώ φάνηκε απ’ την ανάποδη πόσο κακό κάνει το προστατευμένο περιβάλλον (εδώ τα social media, είδα έχει κοντά 30k subscribers στο youtube).

Για πλάκα την ξεπέταγε ο Μητσοτάκης, ο οποίος είναι χαζοχαζός γενικά ή απατεώνας καλύτερα, αλλά είναι και επαγγελματίας πολιτικός. Πραγματικά φάνηκε πόσο παιδί είναι μπροστά του, δεν ήξερε για τι μίλαγε, μπέρδευε πράγματα και φάνηκε απροετοίμαστη ενώ δεν ήταν. Καλά τα social media και η αποδοχή που (λογικά πρέπει να) έχει η κοπέλα, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική ζωή.

Αν ήμουν εγώ (ένας επίσης άσχετος) απέναντι στο Μητσοτάκη πάντως, θα ρωτούσα αποκλειστικά για τις υποκλοπές, την πανδημία και πότε θα σταματήσει η επιδότηση του ρεύματος και με ποια κριτήρια.

3 Likes

1ο θέμα: Τέμπη
2ο θέμα: ΜΜΜ

Ατάκα συνεντευξιαστριας στο δεύτερο θέμα: Τι θα γίνει πια με αυτές τις απεργίες στα ΜΜΜ.

Ο,τι χρειάζεται να ξέρετε για το πώς πήγε η συνέντευξη, τι ρόλο παίζει, τι βλήμα είναι αυτή που την έκανε, και πόσο αηδία πρέπει να σου προκαλεί.

10 Likes

Να σημειωθει βεβαια οτι εχω δυο ν, οποτε δεν περναν οι συκοφαντίες σου

1 Like

Να επιστρέψω στην κουβέντα που γινόταν παραπάνω (αφού πριν είδα κακή λέξη για τον Γιάνη και έγινα trigger κατευθείαν) και να πω πως εγώ προσωπικά δε συμφωνώ με το να απαγορεύονται κόμματα/υποψήφιοι από τις εκλογές.

Δεν ξέρω ποια αδικήματα επιφέρουν στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων και τι σημαίνει αυτό ακριβώς, αλλά αν 500k κόσμος θέλει να ξαναψηφίσει νεοναζί, θα πρέπει να μπορεί να το κάνει.

Αντίστοιχα και για τον Καραμανλή (μιας και αναφέρθηκε και στο βιδεο), καλά κάνει και ξανακατεβαίνει υποψήφιος, το θέμα δεν είναι αν θα είναι υποψήφιος, αλλά να μην έχει ασυλία για να δικαστεί και να πάει φυλακή.

Επίσης, κάπου διάβαζα αυτή τη βδομάδα για τη ΝΔ και το Μητσοτάκη συγκεκριμένα πως έχει αλλάξει το πώς βγαίνουν οι υποψήφιοι και ουσιαστικά αυτός αποφασίζει και όχι από διεργασίες του κόμματος.

3 Likes

α όχι κάντο άφοβα, η τύπισσα είναι ένα αλτ ραιτ σκουπίδι

@nnnkkk δεν είναι ακριβώς άσχετη η μεγκ βέβαια και χωρίς να έχω δει (γιατί δεν αντέχω), νομίζω ότι μια χαρά ξέρει τι κάνει.

1 Like

Όσο προβληματική πολιτικά είναι η τύπισσα, σύμφωνα με τα λεγόμενα όσων, δεν θα δω συνέντευξη κανενός πολιτικού σε περσόνα ποτέ, μακριά από το lifestyle και τον πολύχρωμο καπιταλισμό, άλλο τόσο είναι και η ορολογία και διάφορα ωραία που αναφέρει αυτό το ποστ.

4 Likes
2 Likes

1ο θεμα ειναι τα νοσοκομεια.

1 Like

Η οικογενειοκρατία βάσει περιεχομένων, αλλά ναι, εστω, you get my point

Είπε έχει κάνει καλυτερη την χώρα από ότι ήταν το 2023…

Σωστά. Εδώ λέμε ότι δεν πρέπει να δίνεται δημόσιος λόγος και δυνατότητα συμμετοχής και εκλογής σε εγκληματικές οργανώσεις και σε καταδικασμένα ναζίδια. Αλλιώς μια μέρα θα ξυπνήσουμε σε ένα νέο “1933” και θα αναρωτιόμαστε πώς έγινε αυτό…

1 Like

Το 2012 μπήκαν οι χρυσαυγιτες στην ελληνική Βουλή, έχουν περάσει 11 χρόνια από τότε. Ούτε τότε αναρωτηθήκαμε πως έγινε αυτό, και σίγουρα δε βρήκαμε τρόπο να το σταματήσουμε, και απ’ ότι φαίνεται υπάρχει καλή πιθανότητα να ξαναμπούν. Αν ο καλύτερος τρόπος που προτείνεται για να το σταματήσουμε είναι ένας νόμος και ένα άρθρο, τότε μάλλον δεν θα πάνε και πολύ καλά τα πράγματα.

Ο μόνος τρόπος για να πάνε “καλύτερα” τα πράγματα είναι να είναι ανοιχτά όλα, και δημόσιο λόγο, και δυνατότητα συμμετοχής και δυνατότητα εκλογής. Οι χρυσαυγιτες δεν μπήκαν στη φυλακή επειδή είναι ναζί (και πολύ σωστά), αλλά επειδή είναι εγκληματίες. Όποιος τους ψηφίζει θα πρέπει να το ξέρει αυτό και ότι υπάρχει άμεση σύνδεση μεταξύ ιδεολογίας και πράξεων, και να είναι έτοιμος να αναλάβει τις ευθύνες του για ό,τι έρθει.

8 Likes

Πάντως στο νόμο που θα περάσουν για την ΧΑ ,πρέπει στο ¨"Καταδικασμένοι εγκληματίες" να τονίσουν το καταδικασμένοι γιατί αλλιώς θα αδειάσει η βουλή. :joy: :joy:

6 Likes
6 Likes