Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Τίποτα ρε, αφού αυτό θέλουν οι Έλληνες αυτό να τους δώσουν. 10+ χρόνια + αλλά 4 τώρα είναι πολλά, και δε μιλάμε για το οικονομικό αλλά για το τι πάει να πει δημοκρατία.

Είναι αδιανόητα αυτά που έκανε η ΝΔ αυτή την τετραετία και τι θα κάνει κι από εδώ και πέρα. Νομίζει κάποιος πως δε θα καλύψουν τα νώτα τους? Εδώ για τη χρεοκοπία τη γλιτώσανε δηλαδή. Το πρώτο πράγμα που είπε ο Βορίδης στο Mega, ήταν ότι ο λαός έδειξε ότι εγκρίνει τη μεταναστευτική πολιτική, την πολιτική για τα πανεπιστήμια και τη φορολογική πολιτική. Είτε τα αγνοούν είτε τα αποδέχονται δε βρίσκω κοινά στοιχεία, εγώ προσωπικά είμαι μια χαρά, από εδώ και πέρα μόνο την πάρτη μου και στα παπάκια μου, ατομική ευθύνη

1 Like

Δεν ανέφερες ίσως το σημαντικότερο: το μακεδονικό
Γενικα το έχω αρκετά πιθανό οταν φυγει ο μτστκ να ερθει το πασοκ παρα ο συριζα

Παντως η νονα μου, η οποια παρεμπιπτοντως ειναι 72 χρονων αγραμματη και της ζητησαν απο τη ΝΔ να την βαλουν στα ψηφοδελτια της, ψηφισε μτστκ γιατι το παρουσιαστικο του φερνει πιο πολυ σε πρωθυπουργό ¯_(ツ)_/¯

1 Like

Εδω ξανα κανανε δυναμη το ΚΥΝΑΛ-ΠΑΣΟΚ… Αυτη η χωρα ουτε για γελια δεν ειναι πλεον… Αντε σε λιγα χρονια και κυβερνηση παλι

2 Likes

Ευχαριστώ τον πάνσοφο ελληνικό λαό που έκανε ακόμα πιο εύκολη την απόφασή μου να φύγω έξω μόλις πάρω το πτυχίο μου.

16 Likes

Με 40% και τόση διαφορά από τον δεύτερο, δεν θα αφήσει τριήμερο για τριήμερο ο Κούλης.

12 Likes

Ο Αχιλλέας Καραμανλής πρώτος σε ψήφους στις Σέρρες…
Καμιά ελπίδα.

20 Likes

Αυτο διαβαζα και εγω τωρα… Και καπου μουδιασα σκεφτομενος τι εγινε πριν με το δυστυχημα

6 Likes

Μετα τα αποτελεσματα αναρωτιεμαι αν ζω σε διαφορετικη χωρα. Μαλλον δεν καταλαβαινω τι συμβαινει γυρω μου.

12 Likes

Το point μου ήταν ότι στην πραγματικότητα μιλάμε για “πλειοψηφίες” του 20-25%. Αυτά περί “αντιπροσωπευτική δημοκρατίας”.
Όσο για το ότι κάποιοι δεν πήγαν να ψηφίσουν μόνο και μόνο επειδή δεν τους εκφράζει κανείς 100%, τότε κάτι σκέφτονται με λάθος τρόπο, κατ’ εμέ. Αν θες αλλαγές, επιλέγεις ό,τι σε εκφράζει κατά το μέγιστο δυνατό ποσοστό, γιατί ποτέ δεν θα βρεις κάτι 100%.

Στα τελευταία δεδομένα, μετά και τα πρακτικά τελικά αποτελέσματα και νταμπλ σκορ για νδ έναντι συριζα, δύο σχόλια:
Από τη μία φάνηκε η μεγαλύτερη συσπείρωση ψηφοφόρων της νδ, έναντι του συριζα, συν την απογοήτευση των ψηφοφόρων του 2019 του συριζα, που προτίμησαν να μην πάνε καν ίσως, και να αφήσουν τον άλλον με 500 σκάνδαλα να ξαναβγεί πανηγυρικά… με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την πλειοψηφία του λαού την επόμενη τετραετία.
Από την άλλη, όπως προσωπικά κάνω σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, κοιτάζω στο τέλος όχι τόσο τα ποσοστά, όσο αριθμούς ψήφων του κάθε κόμματος, όπου φαίνονται περισσότερα πράγματα.

3 Likes

11 Likes

Το αποτέλεσμα είναι εν μέρει φυσιολογικό, παρά την χειρότερη κυβέρνηση της εικοσαετίας.
Η συσπείρωση είναι χαρακτηριστικό της Δεξιάς και ο κατακερματισμός χαρακτηριστικό της Αριστεράς. Σήμερα φάνηκε με το παραπάνω.
Βάλε και την ανυπαρξία προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ, την απουσία ουσιαστικής αντιπολίτευσης την τετραετία που πέρασε, την αποχή των νέων από την εκλογική διαδικασία, την τεράστια έλλειψη παιδείας των Ελλήνων, το πόσοι Χριστιανοταλιμπαν και Μακεδονομάχοι κυκλοφορούν ανάμεσα μας, ε κάπως έτσι θα καταλήγαμε !

15 Likes

100ετιας*

Μεγαλη αληθεια. Εδω ακομα και ο πρασινος ηλιος του ΠΑΣΟΚ αναδυθηκε απο τις σταχτες του και πολυ πιθανο να ανεβει ακομα περισσοτερο στις επομενες εκλογες. Προτεινω να μετονομαστουν σε Phoenix Green Suns.

8 Likes

Ποια αντιπολίτευση του συριζα; Όταν ψηφιζε το 45% των νομοσχεδίων της νδ;
Όσο για το πασοκ, που νεκρανασταίνεται το ζόμπι, ψήφισαν σχεδόν το 70% των νομοσχεδίων της νδ.

5 Likes

Καμία έκπληξη για το αποτέλεσμα, για όσους δεν κρίνουν τί συμβαίνει στην κοινωνία μέσα από τον αλγόριθμο του φουμπού - εκεί που βλέπουμε μόνο τί λένε οι ομοιδεάτες μας.

Νομίζω, περισσότερο από κάθε τι, αποδεικνύεται πόσο κομβικής σημασίας ήταν η λίστα Πέτσα και η απουσία ελευθεροτυπίας. Οι μισοί Έλληνες δεν έχουν πάρει μυρωδιά τίποτα παρά μόνο μια σειρά από “success stories”.

Κατά τ’άλλα, εμείς που έχουμε μεταναστεύσει εξακολουθούμε να συναντάμε βλέμματα απορίας όταν λες σε κάποιον " δεν έφυγα από την Ελλάδα για τα χρήματα, ούτε βγάζω πολύ περισσότερα έξω". Πολιτική-κοινωνική αντίληψη μηδέν.

15 Likes

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το βαθύ ΠΑΣΟΚ πήρε ένα 20%, το νεο ενα 12%, το σύνολο 32%, μια χαρά.

Όταν φτιάξει ο ΣΥΡΙΖΑ κόμμα χωρίς Πασοκους, χωρίς ημιτρελους με ρούβλια, με πραγματική έγνοια για τα λαϊκά στρώματα και τις αγωνίες τους, ΧΩΡΙΣ ουτοπικές μαλακιες, τα ξαναλέμε.

Μέχρι τότε, κουλ τραβελερ εως να ξεράσει η Καλντερα σαμπάνια. Αυτοί είμαστε, και αυτό που μας αξίζει στο τέλος περνούμε. Ήτοι, ΠΟΥΤΣΑ.

13 Likes

Εκεί στα βόρεια Θεσσαλονίκη μεριά τι φάση ρε μαλάκες? Πως την παλεύετε?

3 Likes

Άρα να γίνει δεξιό φιλελέ κόμμα όπως η ΝΔ και ο Τζήμερος; Άρα γιατί μιλάς για τσαπού; Μια χαρά που βγήκε ο Κούλης.

Ούτε παλαιοπασόκοι (τύπου Τσίπρα), ούτε νεοπασόκοι (τύπου Ανδρουλάκη), άρα ο Μητσοτάκης είναι αυτό που ψάχνουμε.

Καλύτερα τα πας στα πολιτιστικά

4 Likes

Μάλιστα, να το συμπληρώσω λίγο ακόμα:

Το να τρέχετε να κάνετε ματάκια στους ανεμβολίαστους, να τρέχετε πίσω από τον “γεννήθηκα 17 Νοέμβρη” κατά συρροή δολοφόνο, κάνατε όλα αυτά τα πράγματα που ήταν έξω απ’ το γήπεδο.

Πότε θα γίνετε κανονικό κόμμα επιτέλους;

Κάτι τέτοια με ρούβλια και Δήμητρες και ουτοπίες έλεγε κι ο Βαρουφάκης κι έμεινε εκτός Βουλής.

Ο Καραμανλής θα έπρεπε να λογοδοτεί για τα Τέμπη τώρα και βγήκε 1ος μάλιστα. Δεν είναι θέμα κοινωνικής/πολιτικής αντίληψης δυστυχώς. Υπάρχουν αμέτρητοι βολεμένοι απ αυτήν την οικογένεια στις Σέρρες και το ξέρω από πρώτο χέρι.

Ένα μείγμα λοιπόν έλλειψης κοινωνικής/πολιτικής αντίληψης και ατομικισμού είναι που μας στέλνει σε άλλη μια 4ετια γτπ.

12 Likes