Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Με λίγο search στο internet μπορείς επίσης να μάθεις ποσο μας κόστισε το α εξάμηνο του ΣΥΡΙΖΑ γιατί μιλάμε για απίστευτα ποσα

Ναι, το πρώτο εξάμηνο του ΣΥΡΙΖΑ περίμεναν τα ποσά για να γίνουν “απίστευτα”, πριν ήταν πιστευτά.

Είπαμε, βαμμένοι και παιδιά νηπίου.

11 Likes

Για πες μας να μην ψάχνουμε πόσο μας κόστισε.

4 Likes

περίπου 300.000.000.000. Βέβαια, η παραμύθα είχε ξεκινήσει, αν θυμάμαι καλά, με 60, αλλά τα αυγάτισαν οι ΑΡΔ όσο περνούσαν οι μέρες…

3 Likes

Ο Δέδες του ΣΥΡΙΖΑ έλεγε για 80 δις μωρε…

Τα όποια δισ ζημιάς, υποθέτουν ότι δε θα μπαίναμε σε 3ο μνημόνιο, βάζει μέσα τα χρήματα του δανεισμού. Με τα επιτόκια που έπαιζαν ήδη ΠΡΟ Σύριζα, ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να βγούμε στις αγορές και να μην μπούμε σε νέο μνημόνιο.

Στη συζήτηση σχετικά με το πως ψήφισαν οι συνταξιούχοι να προσθέσω μια παράμετρο. Αν η ζημιά στην οικονομία μακροπρόθεσμα θα είναι 1 ή 30 ή 300 δις δεν ενδιαφέρει το ίδιο πολύ τους 80χρονους. Αξιοπρεπή τελευταία χρόνια ψάχνουν μετά από δεκαετίες εργασίας οι περισσότεροι. Ναι αν είσαι κάτω των 40 όσα λέτε είναι σημαντικά. Και για αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ πήγε τόσο καλά στις νέες ηλικίες και κράτησε την ψήφο των φτωχών οικογενειών που ορθώς τις στήριξε. Αλλά ποιοι συνταξιούχοι θέλουν να επιβιώνουν χάρη στα επιδόματα που παίρνουν τα παιδιά τους ή δέχονται να ρισκάρει τις λίγες αποταμιεύσεις τους γιατί ψάχνει διαπραγματευτικό χαρτί ένα κράτος που πάντα τους θυσίασε πρώτους σε όλα τα μνημόνια;

Έχω μιλήσει με αρκετούς στον κύκλο μου και επιβεβαίωσα αυτό που είδα κι εγώ φέτος: οι συνταξιούχοι γονείς μας πληρώνουν για το 2020 σημαντικά λιγότερη εφορία φέτος από ότι πέρσι. Αυτό θα δει κι ο συνταξιουχός και θα ψηφίσει αναλόγως στις επόμενες εκλογές. Δε θα ψηφίσει με βάση το αν μας έλειψε μια φρεγάτα ή αν τα επιτόκια για τον μακροπρόθεσμο δανεισμό θα είναι ψηλά ή χαμηλά

Γιατί έχω την εντύπωση πως η ανάποδη λογική ισχύει κατά συντριπτικό βαθμό, δηλαδή απ’τις συντάξεις ζουν νέα παιδιά ή/και οικογένειες? Αν θυσιάστηκαν πρώτοι οι συνταξιούχοι είναι μόνο μέσα από τη βραχυπρόθεσμη οπτική ότι το διαθέσιμο εισόδημα τους (έστω και δουλεμένο, έστω και αναντίστοιχα μεγάλο) μειώθηκε. Πως κάνεις τη σύγκριση μεταξύ αυτού και το ότι μια γενιά έχει βγει τώρα και δεν έχει ούτε μεγάλο διαθέσιμο εισόδημα, ούτε προοπτικές αντίστοιχες με αυτή που είχαν οι τωρινοί συνταξιούχοι και με πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην πάρουν καν σύνταξη. Ποιος θυσιάστηκε λοιπόν ακριβώς πρώτος, αυτοί που δημιούργησαν αυτή την κατάσταση ή αυτοί που το μέλλον τους ουσιαστικά καταπατήθηκε? Εγώ προσωπικά το 2011 τελείωσα το σχολείο, άρα δεν έχω ζήσει και κάτι άλλο, αν πας σε έναν οποιονδήποτε (σχεδόν) άνθρωπο μεταξύ 18-30 χοντρικά, και του πεις πάρε ένα χιλιάρικο καθαρό το μήνα θα κάνει κωλοτούμπες. Όμως με αυτά τα λεφτά (αποτέλεσμα των μνημονίων και το φέρνω σα σύγκριση για το ποιος θυσιάστηκε) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Αυτό ναι, όχι μόνο οι συνταξιούχοι, όλοι μας θα δούμε αύξηση στα έσοδα και κυρίως λόγω της αλλαγής του πιο γτπ νόμο έβερ του Κατρούγκαλου. Αλλά αυτό είναι το τυράκι, που δεν ήρθε λόγω πολιτικών της δικιάς μας κυβέρνησης (ο νόμος Κατρούγκαλου ήταν σωστή κίνηση της ΝΔ να τον αλλάξει, και για την τσέπη και γιατί θα εκτόξευε τη φοροδιαφυγή), όπως είπαν στα μνημόνια κόψ’τε, έτσι είπαν και τώρα μπορείτε να δώσετε. Θα ερχόταν ούτως ή άλλως, ανεξαρτήτως κυβέρνησης. Το θέμα όμως είναι ότι έχει πέσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων και η μείωση αυτή δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά, ούτε δίνει λύση στο πρόβλημα.

Επίσης μην ξεχνάμε πως μια μεγάλη πλειοψηφία συνταξιούχων είναι εντελώς σταρχιδιστές και μέλη της πιο άπληστης και ευνοημένης γενιάς όλων των εποχών έτσι. Δηλάδη πολλές φορές σκέφτομαι γιατί να μην πω κι εγώ να πάνε να γαμηθούν όλοι τους, και να πρέπει να σκέφτομαι πως θα ζήσουν μια αξιοπρεπή ζωή στα γεράματα, όταν την ώρα που έπρεπε να σκεφτούν αυτοί πως θα ζήσουν οι υπόλοιποι (έστω και αγέννητοι) δεν έδιναν καρφί?

Διάβασα 7 άρθρα από search στο internet, αν μου πεις ΑΜΚΑ θα σε πάρω απ’το μπράτσο μου

1 Like

Σίγουρα σε άλλο google ψάχνεις γιατί με μια γρήγορη ματιά βρίσκεις αυτά τα όμορφα πράγματα

Βίζερ: Το α’ εξάμηνο ΣΥΡΙΖΑ δεν κόστισε 100 δισ. αλλά τα διπλά | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Αν θες βρίσκεις

Άνοιξα το αποπάνω άρθρο. Δεν θα ασχοληθώ με το ζήτημα, απλά θα ξαναπώ πόσο σίχαμα είναι ο Καρανικόλας.

Λοβέρδος και Καρανικόλας, τα δύο σιχάματα του ΚΙΝΑΛ. Γιατί δεν πάνε στη ΝΔ να ηρεμήσουν αφού εκεί ανήκουν ιδεολογικά;

edit: Μόλις είδα ότι ο Καρανικόλας αποφάσισε να στηρίξει την υποψηφιότητα Λοβέρδου. Λογικό τα σκατά να υποστηρίζονται μεταξύ τους.

lol kathimerini λέει

1 Like

Μάθε πρώτα γιατί σου πετάει τέτοια πράγματα το google και ξαναμιλάμε

3 Likes

Ε ναι ρε γελοιε Δεδε όταν αντιστέκεσαι έχει και ένα κόστος αυτό. Σε καμία περίπτωση τόσο μεγάλο όμως.

Αν υποθέσουμε πάντα πως η αρχική περίοδος ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε επιπτωση στην σταδιακή αλλαγή της αυστηρής ευρωπαϊκης λιτότητας (που είχε)

Ο άλλος λέει 200 δις ναι ρε γαμωσπιτε το μισό ελληνικό χρέος φτιάχτηκε εκείνο το εξάμηνο.

Σιχαματα

2 Likes

Ό,τι ας πούμε το πόσο ήταν το χρέος του ΣΥΡΙΖΑ στο πρώτο εξάμηνο έχει σχέση με το συνταξιοδοτικο.

Εύχομαι να βγει ξανά ο Τσιπρας μόνο και μόνο για το τριγκερ

6 Likes

ΟΧΙ απλά

Ο Λοβέρδος προσπαθεί να δημιουργήσει το παλιό ΠΑΣΟΚ

Ναι ρε, σίγουρα :joy:. Ρε θέλετε και τα λέτε κάτι τέτοια :joy:;

5 Likes

Εγω δεν λεω τιποτα ο ιδιος ειναι βαρεμενος και τα λεει :joy:

Ας μην το προσπεράσουμε αυτό και ας σταθούμε λίγο εδώ

Υπάρχει μια ολόκληρη γενιά που με το που γίναμε 18 ( εγώ πχ το 2009) έτοιμη να βγει στον αληθινό κόσμο να ζήσει και να δημιουργήσει … της κόπηκαν τα φτερά

Φτάσαμε 30 και πολλοί δεν έχουμε πατήσει γερά στα πόδια μας ξέρω γω …Ζω με τη μάνα μου για να έχω τη δυνατότητα αποταμίευσης αντί να είμαι πλήρως ανεξάρτητος και έχω και αξιοπρεπές μισθό …Δακρυβρεχτο αλλά έχει μεγάλες δόσεις αλήθειας το αποπανω

9 Likes

Ledzep εσύ δε μας είπες τι θα ψηφίσεις στις εκλογές κιναλ όμως