Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Με θέματα υγείας δεν παίζουμε, περαστικά στον κορονοϊό.

5 Likes

https://www.news247.gr/oikonomia/eidiki-adeia-covid-doraki-stoys-ergodotes-provlepsi-gia-koyrema-50-stis-apodoches-toy-gonea.9499597.html

Μητσοτάκη…ξέρεις…

2 Likes

3 Likes

#cancel_tsimtsili

2 Likes

Απορία προς όσους ξέρουν νομικά εδώ μέσα και με αφορμή τον βιασμό της 24χρονης στη Θεσσαλονική:

Στην Καλιφόρνια είναι έγκλημα να κάνεις σεξ με μεθυσμένο άτομο που έχει καταναλώσει τόσο αλκόλ ώστε η οποιαδήποτε συναίνεση είναι κενή ουσίας. Ο νόμος αυτός λαμβάνει υπόψιν δηλαδή τον τρόπο με το οποίο το αλκοόλ επηρεάζει τον εγκέφαλο από μια ποσότητα και μετά και θεωρεί αμελητέο το τι ειπώθηκε από τον καθένα. Διαβάζω στον τύπο για την υπόθεσης της Θεσσαλονικής:
ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν έχει παραδεχθεί την πράξη του αλλά υποστηρίζει πως υπήρχε συναίνεση
δηλαδή παραδέχεται την ενοχή του για τη νομοθεσία στην Καλιφόρνια καθότι η κοπέλα εμφανώς δεν ήταν κοντά στα όρια του νηφάλιου (το λένε μάρτυρες, δεν έβρισκε αυτοκίνητο, έκλεισε δωμάτιο στο ξενοδοχείο, κλπ). Γιατί το επιλέγει όμως ως υποστηρικτική γραμμή; Είναι δυνατόν εν έτει 2022 η Ελλάδα να έχει νόμο που δε λαμβάνει υπόψιν το πώς το αλκοόλ επηρεάζει τον εγκέφαλο και για αυτό να παραδέχεται ο βιαστής δημόσια πως “υπήρχε συναίνεση”; Δηλαδή μια υπόθεση βιασμού εξαρτάται από μια τοξικολογική μόνο; Αν βρουν μόνο αλκοόλ στο αίμα, τότε ο βιασμός δεν είναι βιασμός;

Δεν ειναι μονο στην Καλιφορνια ετσι παντως. Ξερω ατομο που καταδικαστηκε προσφατα σε 13 χρονια φυλακη για βιασμο που διεπραξε πριν 6-7 χρονια, στην πολιτεια της Νεας Υορκης. Βεβαια υπηρχαν κι αλλες παραμετροι, δεν καταδικαστηκε με γνωμονα το οτι η αλλη ηταν μεθυσμενη και μονο. Οταν λεω ξερω, εννοω εχουμε παιξει μπαλα μαζι. Θα πω την ιστορια καποια στιγμη.

Για μενα θα επρεπε να ειναι αυτονοητο οτι οταν το ατομο ειναι τοσο μεθυσμενο που δεν μπορει καν να περπατησει, προκειται για βιασμο, αφου δεν εχει την δυνατοτητα να σκεφτει καν αν θελει να προβει σε οποιαδηποτε σεξουαλικη πραξη ή οχι.

3 Likes

Όχι όχι, και στην Ελλάδα η περίπτωση που αναφέρεις θεωρείται μη έγκυρη συναίνεση. Το ότι μπορεί να το επιλέγει σαν υποστηρικτική γραμμή είναι παντελώς μα παντελώς άσχετο δεδομένο.

Έγκυρο άρθρο που τα εξηγεί σωστά. Long story short:

‘Για να εφαρμοστεί όμως η συναίνεση του παθόντος ως λόγος άρσης του άδικου πρέπει να συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις: 1) πρέπει να υπάρχει ικανότητα για συναίνεση (ο φορέας του εννόμου αγαθού πρέπει να είναι σε θέση να αντιληφθεί την σημασία και τις συνέπειες της συναίνεσης του την χρονική στιγμή κατά την οποία προβαίνει στην διάθεση του εννόμου αγαθού), 2) πρέπει η συναίνεση να ανταποκρίνεται στην αληθινή βούληση του συναινούντος (δεν πρέπει η συναίνεση να είναι προϊόν απάτης, πλάνης, βίας ή απειλής), 3) πρέπει η συναίνεση να υπάρχει αντικειμενικά κατά τον χρόνο της πράξεως, και τέλος 4) πρέπει η πράξη που προσβάλλει το έννομο αγαθό να μην είναι αντίθετη στα χρηστά ήθη.’

Η έννοια της συναίνεσης είναι πολύπλοκη, όπως και πολλές άλλες νομικές έννοιες, όμως όχι, αν βρουν μόνο αλκοόλ στο αίμα, εννοείται πως μπορεί να είναι βιασμός.

2 Likes

Ευχαριστώ @akefaloskavalaris και @QuintomScenario ! Καλύφθηκα. Γιατί έκανα λίγες μέρες να διαβάσω ελληνικό τύπο και τρόμαξα όταν όλοι έγραφαν τη θέση του τύπου δίχως να τη σχολιάζουν.

1 Like

Μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος :joy:

Εγώ είμαι σε φάση πως γίνεται να μπλοκάρω κάθε νέο από οπουδήποτε για την Ελλάδα. Μόνο κατάθλιψη με πιάνει με το με τι ασχολείται αυτή η κοινωνία κάθε μέρα, μπαίνεις τη μια μέρα βλέπεις πρωτιές για covid θανάτους και τριάντα μαλακίες που λένε πολιτικοί, την άλλη μέρα βιασμένες κοπέλες, δολοφονίες και τριάντα μαλακίες που λένε δημοσιογράφοι και ανθυποσελέμπριτις για τα θέματα αυτά, κάνσελ λέει Τούνη και Κόψιαλη (ποιος στον πούτσο είναι ο Κόψιαλης εντωμεταξύ) και σήμερα λέει παραλάβαμε κάτι αεροπλάνα και πήγε η αυτού εξοχότης σε τελετή να τα υποδεχτεί και τα κάνανε αγιασμό κιόλας.

Ειλικρινά τι φάση;

6 Likes

Σοβαρά; :joy: :joy: Πάλι καλά να λέμε που δεν έφεραν και τον Ρουβά για να τα γιορτάσουμε

5 Likes

Η φάση είναι πως θα απορούσαμε στην περίπτωση που δε θα γινόταν αγιασμός. Το “Ιράν της Ευρώπης” δεν είναι πλέον μια έκφραση καρικατούρα.

4 Likes

Ένας τυπος με πανω απο 1 εκατομμυριο followers στο instagram, ο οποιος σε ενα giveaway που κανει τωρα χαριζει ενα διαμερισμα στην Αθηνα αξιας καπου 100.000€ σε συνεργασια με τον Αντετοκουνμπο. Καθηστε δουλεψτε εσεις κοροϊδα…

4 Likes

Από νομικά έχω μεσάνυχτα.

Αυτό που κατάλαβα από την υπόθεση είναι λιγο πολύ αυτό που αναφέρει ο @karvou.

Πώς είναι δυνατόν να θεωρείς ότι ο άλλος συναινεί για το οτιδήποτε όταν βρίσκεται υπό την επήρεια του ποτού. edit: άρα λοιπόν υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να του γυρίσει μπουμερανγκ του κατηγορούμενου.

Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι τα τυπάκια που κατηγορούνται είναι κλασσικοί Γιωτάδες Βουτυρομπεμπέδες. Οι κωλόφατσές τους τα λένε όλα. Σκατά στη μούρη τους.

Μπορούμε να συζητήσουμε για την πορεία της Coca Cola 3E από εδώ και πέρα

Sorry για το off-topic, αλλά μιας και πιάσαμε τη νέα ελληνική τις προάλλες.

Πρώτη φορά είδα γραμμένο τις προάλλες “το γνωρίζω μες στις άκρες” και κουφάθηκα γιατί μια ζωή προφανώς το λέω “γνωρίζω κάτι μέσες-άκρες”. Απόρησα για μιας στιγμή μήπως εγώ είμαι λάθος, αλλά με τη λογική νομίζω το δεύτερο είναι σωστό. Απλά είπα να ρωτήσω μήπως και κάποιος άλλος το 'λεγε έτσι.

Που κολλάει αυτό;;;

Εγώ πάντως να ξέρεις είμαι φαν της 7up η οποία είναι PepsiCo αν δεν κάνω λάθος. Δεν λέω ότι δεν πίνω κόκα κολα, πίνω σαφως πιο σπάνια σε σχέση με την αγαπημένη μου 7up.

Έλα τώρα, ποιος αγιασμός;; Αναβάθμιση εκαναν και μάλιστα τζάμπα. Τα κάνανε stealth.

https://www.thelcn.com/news/police/suny-geneseo-grad-sentenced-for-2014-sexual-assault/article_2d652c25-5104-5454-80ae-7f7337e25e65.html

Με αυτο εδω το παλικαρι παιζαμε μπαλα ουσιαστικα απο τον Απριλιο εως τον Ιουλιο του 2021, αφου οργανωναμε καποια τουρνουα με 25 ατομα οπου χωριζομασταν σε 5 ομαδες των 5 καθε φορα και νοικιαζαμε δυο γηπεδακια 5Χ5 σε μια ταρατσα στο Queens (!)

Ο Φιλ ειχε γραφτει εκεινη την ανοιξη (σεζον συνηθως απο Μαρτιο εως Μαιο) σε πρωταθληματακι ως free agent, και τον ειχαν βαλει σε ομαδα φιλης μου, οποτε ειπαμε να τον προσκαλεσουμε και σε αυτα τα φιλικα τουρνουα. Το καλοκαιρι μαλιστα εκει προς Ιουνιο και Ιουλιο, πηγαιναμε και για μπυρες και φαγητο μετα τους αγωνες οποτε καναμε και παρεα μια στο τοσο. Ο τυπος ηταν αρκετα περιεργος και σιγουρα αυτο που λεμε socially awkward εδω περα, αλλα ταυτοχρονα φαινοταν και εντελως ακακος και ακινδυνος.

Εξαφανιστηκε απο προσωπου γης μεσα Ιουλιου 2021 (κι ενω εγω ημουν Ελλαδα) και δεν μπορουσε κανεις να τον βρει ενω το τηλεφωνο του ηταν απενεργοποιημενο. Μας ειχε προειδοποιησει οτι θα ειναι “πολυ μπιζι στην δουλεια μετα τον Ιουλιο” και δε θα μπορει να παιζει μπαλα πλεον :sweat_smile:

Τελικα απλα ειχε δικασιμη ημερομηνια μετα απο υποθεση που ειχε τραβηξει μερικα χρονακια, αφου η κοπελα που ουσιαστικα ειχε βιασει το 2014, τελικα τον κατηγγειλε στις αρχες το 2019 (κι ενω το πανεπιστημιο δεν ειχε κανει τιποτα τοσα χρονια). Αυτος ο τυπος ειχε εξαναγκασει (και με την χρηση βιας) μια κοπελα το 2014 να του κανει στοματικο, οπως προκυπτει απο τις περιγραφες, κι ενω αυτη ηταν εντελως ντιρλα απο το ποτο. Το πιο πιθανο ειναι να ηταν κι αυτος μεθυσμενος, αφου τις μπυρες τις κατεβαζε σαν νερακι ακομα και τους 2-3 μηνες που τον ξεραμε, αλλα αυτο δεν αποτελει καμια δικαιολογια προφανως. Τον περασμενο Οκτωβριο καταδικαστηκε σε 13 χρονια φυλακιση. Ετσι οπως τον κοβουμε, δυσκολο να την βγαλει καθαρη σε αμερικανικες φυλακες 13 χρονια, αυτος παει πλεον καταστραφηκε. Και για να γινουμε και γραφικοι, λογικα θα του εχουν τεντωσει εκει μεσα τον κωλο παμπολλες φορες 3 μηνες μετα… Δεν τον λυπαμαι καθολου, η κοπελα που βιασε τοσα χρονια πριν εχει χρειαστει θεραπεια ολα αυτα τα χρονια, εχει ψυχολογικα τραυματα, και τουλαχιστον βρηκε καποιου ειδους δικαιοσυνη μετα απο 7 χρονια.

Σορρυ για το οφφ τοπικ, απλα κολλαει με την κουβεντα γιατι ο εισαγγελεας χρησιμοποιησε ως βασικη γραμμη για καταδικη το οτι η κοπελα ηταν μεθυσμενη και δεν βρισκοταν επ ουδενι σε κατασταση ωστε να συναινεσει στο οτιδηποτε.

7 Likes

Το link δεν ανοίγει πάντως.

" # 451: Unavailable due to legal reasons"

2 Likes

Ωχ! Μισο θα βρω αλλο… απιστευτο
Για δοκιμαστε και αυτα… ξερω γω? Τι φαση με τα legal?
Αυτο λογικα δουλευει, αφου μου δινει preview κανονικα.
Και ειναι και το καλυτερο λινκ, εχει ολες τις λεπτομερειες για την δικη.