Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

ψοφος!

4 Likes

Καλέ τι γκόμενος είναι αυτός!!!

8 Likes

Το είχα ξαναρωτησει παλιότερα, αλλά ας μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται ο συριζα να πάρει μικρότερο ποσοστό και ταυτόχρονα η ΝΔ να διατηρήσει 7 μονάδες διαφορά? Πως βγαίνει αυτό το με τίποτα να χάσει τις εκλογές?

1 Like

Δεν βγαινει απο καπου, δεν ειμαι στατιστικολογος, δεν εχω κανει ερευνα, μια προσωπικη εκτιμηση ειναι.

“Εστιάζοντας να μην επαναληφθουν” :joy: :joy:
Φεβρουάριο λένε ότι έρχεται νέο κύμα χιονιά, για να δούμε πόσο θα έχει εστιάσει…

Και βέβαια στην εποχή Κούλη όλα είναι “πρωτόγνωρα”.

4 Likes

As την δώσουμε

Εξέλιξη για μια είδηση που έχει ξεχαστεί (όπως ο Ιάσωνας και πολλοί άλλοι):

6 Likes

Τι ειπε ο θεος :pray: :pray:

3 Likes

Και δικη μου προσωπική εκτίμηση είναι και τη θεωρώ απόλυτα βάσιμη, αν μιλάμε πάντα για εκλογές μέσα στο 2022.

Ο βασικός λόγος είναι ότι με τη χώρα στον “πάγο” εδώ και 2 χρόνια λόγω πανδημίας, η πλειοψηφία του εκλογικού σώματος (που δεν ταυτίζεται επακριβώς με τον πληθυσμό καθώς η αποχή 40% δεν νομίζω ότι είναι ομοιόμορφα κατανεμημένη) θα συμπεριφερθεί συντηρητικά μην επιθυμώντας αλλαγές στο πολιτικό σκηνικό. Η ΝΔ δεν έχει υποστεί κάποια ιδιαίτερη φθορά (απο οικονομικής άποψης οι επιπτώσεις της πανδημίας που θα προκαλούσαν δυσαρέσκεια είναι ακόμη στο ξεκίνημα, ενώ από υγειονομικής για τον πολύ κόσμο το ότι έχουμε νεκρούς δε λέει και πολλά, “όλοι είχαν/έχουν νεκρους κτλ”) ενώ και ο ΣΥΡΙΖΑ δε φαίνεται καν να διεκδικεί να κάνει κάποια σοβαρή αντιπολίτευση προς το παρόν.

Ενδεχομένως η διαφορά να μικρύνει (όχι πολύ) αν και αυτό αμφισβητήσιμο είναι καθώς η φουσκα του ΚΙΝΑΛ σίγουρα θα σκάσει αλλά ένα κομματάκι θα το φάει από τον Αλεξ.

3 Likes

Ο Τσίπρας πάντως μόλις κατέθεσε πρόταση μομφής κατά της κυβέρνησης

Ναι δε διαφωνώ σα σκέψη, αλλά πιστεύω πως θα εστιάσουν πάρα πολύ στο να πάει ο κόσμος να ψηφίσει και κυρίως ο νέος κόσμος. Με λίγα λόγια, ότι έγινε και στις ΗΠΑ…

Ποιοι θα εστιάσουν;
Ο ΣΥΡΙΖΑ;

Α καλα…

Ναι, έτσι πιστεύω ΣΥΡΙΖΑ και μερα θα εστιάσουν πολύ να πουν στο νέο κόσμο κάτι του στυλ “αν σας άρεσε αυτό που ζήσατε 2.5 χρόνια τώρα, οκ μην πάτε να ψηφίσετε, διαφορετικά κάτι πρέπει να κάνετε”

Καπως ετσι, επισης για παρα πολυ κοσμο εχει μικροτερη σημασιατο αγγουρι που του μπαινει στον κωλο (που τα ΜΜΕ εχουν πεισει παρα πολλους οτι ναι τρωμε αγγουρι αλλα αν ηταν ο ΣΥΡΙΖΑ θα ηταν ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ) απο το να μην ξαναερθει ο αθεος κομμουνιστης Τσιπρας με την αστεφανωτη που πουλησε την Μακονια μας.

Γι’αυτο το “τι ψηφισατε ρε μαλακες” μου φαινεται παντελως ηλιθιο σλογκαν. Αυτο που θελανε ψηφισαν και η συντριπτικη πλειοψηφια δεν μετανιωνει καθολου σας διαβεβαιω.

Morgoth το κομμάτι αυτό του κόσμου που λες (που δεν ξέρω αν είναι πάρα πολύ αλλά σίγουρα συμφωνώ ότι είναι σημαντικό) είναι σκληρός εκλογικός πυρήνας και δεν καθορίζει ιδιαίτερα το εκλογικό αποτέλεσμα από την άποψη ότι διαχρονικά δύσκολα θα αλλάξει συμπεριφορά. Εδώ που τα λέμε υπάρχει και ένα αντίστοιχο κομμάτι από την άλλη πλευρά που ψηφίζει προκειμένου “να μην ξανάρθει η δεξιά” και περίπου αυτά τα δύο υποσύνολα αλληλοεξουδετερώνονται.

Αλλού είναι οι παράγοντες που θα μπορούσαν να επηρεάσουν το εκλογικό αποτέλεσμα. Σχετικά με αυτό που αναφέρει ο nnnkkk, είμαι βέβαιος ότι το ΜεΡΑ μπορεί και θα προσεγγίσει νέους ψηφοφόρους γιατί το έκανε και στις εκλογές του '19 αυτό, μάλιστα πιστεύω ήταν το μόνο κόμμα που απευθύνθηκε ακόμα και αισθητικά στη νεολαία. Για τον ΣΥΡΙΖΑ δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι και να ήθελε να το κάνει, έχει τις δυνατότητες. Η γρήγορη μετάλλαξη του σε κόμμα διεκδίκησης εξουσίας, τον έκανε να στραφεί στα μικρομεσαία αλλά και μεσαία στρώματα της κοινωνίας επιστρατεύοντας Πολάκηδες κλπ.

Πέρα από αυτό, το 40+% της αποχής δεν είναι μόνο οι “νέοι που δεν ενδιαφέρονται”. Είναι και πάρα πολλοί “νοικοκυραίοι” οι οποίοι ειναι πεπεισμένοι ότι “και οι 300 είναι κλέφτες”, ότι “αλήτες, προδότες, πολιτικοί” και ότι πρέπει “να καεί, να καεί το μπουρδέλο η Βουλή”. Αυτούς γενικά τους ξεκουνάς μόνο με παροχολογία, που δε νομίζω ότι μπορεί πια κάποιος να το κάνει.

Και ένα τελευταίο σημείο από εμένα. Όσο υπάρχει στην εγχώρια εκλογική πραγματικότητα, ο έκτρωματικός συνδυασμός μονοεδρικών περιφερειών και εκλογικού σώματος που κατοικεί στην Αθήνα αλλά ψηφίζει στα χωριά του, ό,τι και να νομίζουμε ότι μπορεί να ισχύει ως προς τη πρόθεση ψήφου, στρεβλώνεται κατά σημαντικό βαθμό από το παραπάνω.

4 Likes

Δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι αλληλοεξουδετερωνονται γιατι η ελληνικη κοινωνια ειναι by default δεξιοστροφη, οι “μην ερθει η δεξια” ειναι λιγοτεροι και πιο διασπασμενοι απο τους “θα ερθουν οι κομμουνιστας και θα μας παρουν τα σπιτια” οι οποιοι και περισσοτεροι ειναι και μπετον-αρμε στην ΝΔ. Και παλι βεβαια, δεν εχω καποια ερευνα να το στηριξει αυτο το συμπερασμα μου προφανως, αισθηση μου ειναι.

1 Like

Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά στο κομμάτι που αναφέρσαι στις μονοεδρικές περιφέρειες. Εκεί κρύβεται το βαθύ πελατειακό σύστημα.

Ο Ανδρουλάκης θα πει ΝΑΙ στην πρόταση μομφής του Τσίπρα.

Μπράβο!

Ειναι περιέργο το σκηνικό.
Δεν πρέπει να έχει υπάρξει κυβέρνηση με χαμηλότερη αποδοχη στους νέους απο αυτην του Μητσοτάκη Αυτο μπορεί να παίξει ρόλο και να δημιουργήσει εκπλήξεις
.Η γενιά που ξεκίνησε να ψηφίζει χοντρικά απο το 2010 (μνημόνια κλπ) είναι αρκετά απροσδιόριστη πολιτικά