Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Είτε με κρύο, είτε με ζέστη, το πηδημα είναι η γιατρειά.

2 Likes

Jump Jumping GIF by EJ Marcus

2 Likes

Βεδουίνοι κατάσκοποι για να μας βάζουν αρρώστιες με τα εμβόλια

Είναι αυτή μια ολοκληρωμένη πρόταση ΡΟΚΙΝ;;;;; Ε;;;;;

2 Likes

Πάντως, πέρα από τις μαλακίες…σήμερα άκουσα μουσική 2.5 περίπου ώρες με ακουστικά, ανοιχτού τύπου, και μετά ένιωθα σαν να συμπιεζόταν το κεφάλι μου από το παρατεταμένο βουητό στ’ αυτιά. Αλήθεια, τα χρειάστηκα.

1 Like

Ανοιχτού τύπου;

1 Like

Sennheiser HD 660S

Α, κατάλαβα. Over ear τα ξέρω εγώ.

Βλέπω είναι ακριβά και από σοβαρή εταιρεία, οπότε υποθέτω ότι δεν είναι θέμα των ακουστικών. Μάλλον εσύ δεν είσαι και πολύ συνηθισμένη σε παρατεταμένη ακρόαση με ακουστικά, σωστά;

2 Likes

Υπάρχουν περίοδοι που ακούω καθημερινά και άλλες, όπως αυτή ας πούμε, που δεν ακούω τόσο συχνά.
Όταν ακούω όμως, ακούει μαζί μου όλο το σπίτι, γιατί αυτά τα ακουστικά δεν έχουν ηχομόνωση/δεν αποκλείουν τους εξωτερικούς ήχους ενώ ακούγονται καμπάνα στους άλλους.

Τρακόσα ευρώ ακουστικά και δεν έχουν noise cancellation; Περίεργο.

Συμβουλή, τα επόμενα ακουστικά που θα πάρεις να το έχουν αυτό το στοιχείο. Και κατά προτίμηση active noise cancellation. Trust me - it’s a game changer.

1 Like

Τα αγόρασα για καλύτερο ήχο, ακριβώς λόγω αυτού του χαρακτηριστικού. Δεν τα ξέρω και καλά, να τα εξηγήσω, μπήκα σε φόρουμ για τεχνολογικά και ρώτησα /διάβασα και reviews. 400 τα πλήρωσα (χωρίς ενισχυτή - χωρίς αυτόν δεν παίζουν) και η μαμά μου ακόμα με βρίζει για το κακό που την βρήκε. ;p

Μα πώς γίνεται να είναι καλύτερος ο ήχος όταν ταυτόχρονα ακούς και ό,τι μαλακία συμβαίνει γύρω σου.

Τεσπά, μην το παίζω και ειδικός σε τέτοια θέματα, ας πει και κάνας άλλος αν το έχει ψάξει περισσότερο.

1 Like

Δεν μπορώ να σου το εξηγήσω, παρότι το καταλάβαινα όταν μου είχαν περιγράψει τη διαφορά. Ας πούμε, όμως, ότι δεν “εγκλωβίζεται” ο ήχος, με αποτέλεσμα ν’ ακούγεται πιο φυσικός (ειδικά στις μεσαίες συχνότητες) και όχι τόσο συμπυκνωμένος, όπως το αντιλαμβάνομαι, με πιο απλά λόγια.

1 Like

https://soundsightheadphones.com/enclosure/open-back-vs-closed-back-headphones/

2 Likes

Τα open-back γενικά παράγουν καλύτερο soundstage, είναι πιο επαγγελματικά και υποθέτω χρησιμοποιούνται κυρίως σε συνθήκες στούντιο, δεν είναι για καθημερινή χρήση και ειδικά εκτός σπιτιού.

Το noise cancellation είναι feature που και εγώ θέλω να υπάρχει, αλλά συνήθως παραμορφώνει λίγο και τον ήχο, δεν είναι τυχαίο που δύσκολα βρίσκεις ακουστικά που να σκοράρουν καλά και σε noise cancelling και σε overall sound image (και αυτά που σκοράρουν καλά και στα δύο είτε είναι πανάκριβα, είτε εξαντλημένα).

Εγώ εμπιστεύομαι το rtings.com γι αυτά.

2 Likes

Αντίχριστοι Εσκιμώοι για να δεχτούμε το χάραγμα του Αντίχριστου.

6 Likes

Από τα αγαπημένα μου.

Πολυ δυνατο!

3 Likes

Από το “εσκιμωοι λυκανθρωποι για να μας ελέγχουν με τσιπακι”, σίγουρα πολύ καλύτερο.

3 Likes

Κινέζοι στρατιωτικοί για να μας ελέγχουν με τσιπάκι

Οκ, με έπεισε , έχει λογική :rofl:

6 Likes

Εσύ, η Βίκυ, ο λεβιάθαν και εγώ (έχουμε την ίδια μέρα γενέθλια) είμαστε και αιγοκεράκια και γεννηθέντες το '91.

Άλλοι που γεννήθηκαν την ίδια χρονιά: το κουκουβαγιογατάκι μας, το λυκαινάκι και η ιντρανς.

Άλλοι αιγόκεροι: ο ρειζορ, ο -ιστορικός- κριμσον και ο οττο.

Είμαστε πολλοί!

6 Likes