Pat Travers




Επειδή μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως είναι παντελώς άγνωστος μπαίνω στον κόπο να τον παρουσιάσω…
O Pat Travers έπαιζε hard rock με Blues και rock’n’roll επιρροές και κάποιες funky πινελιές,ενώ δεν λείπουν και κάποια τεχνικότερα σημεία(ε τι σκατά καναδός θα ήταν?).Θα πρότεινα όλα του τα άλμπουμς μέχρι το Live in concert του 1980.Η αλήθεια είναι ότι τον έχασα κάπου εκεί([-X) αλλά είναι δεδομένο πως η αξία των άλμπουμς αυτών αρκεί ώστε να ασχολήθεί κάποιος μαζί του(πάντως με ένα σύντομο search στο internet είδα ότι ποτέ δεν έκανε κάποια σημαντική κοιλιά και πάντα κυκλοφορούσε ποιοτικές δουλειές.Θα πρότεινα κυρίως το Μaking magic στο οποίο στα drums κάθεται ο Nicko McBrain πριν πάει βέβαια στους Iron Maiden.Έχει συνεργαστεί επίσης με τον Carmine Appice και τον Tommy Aldridge ενώ guest συμμετοχές έχουν κάνει σε αλμπουμς του ο Glenn Hughes,o Brian Robertson(αμφότεροι στο Μaking Magic) και ο Scott Gorham(Putting it staight).







Kαλό κάψιμο!:smiley:


8)

ουάου! Θρεντ για τον Πατ Τράβερς! Πολύ χαίρομαι! Αν και δεν μπορώ να πω ότι είναι ακριβώς αδικημένος, είναι σίγουρα από τυς κιθαρίστες που αξίζει κανέις να ψάξει μόλις ακούσει τα κλασικότερα ονόματα.

Στην Ελλάδα μ ου φαίνεται πως είναι.Και σίγουρα στο forum:(

Δε νομίζω ότι είναι για πολλά παραπάνω - πολύ καλός αλλά όχι κορυφαίος. Εδώ άλλοι κι άλλοι που έξω γεμίζουν στάδια, στην Ελλάδα είναι άγνωστοι.

Εντάξει δεν είναι και αξίας Roy Buchanan.Απλά αν αρέσει σε κάποιον το 70’ς hard rock αξίζει να τον ακούσει.

Εννοείται, μαζί σου! Και καλά έκανες και άνοιξες το θρεντ!

Ποστάρω και εγώ, αν προλάβουν θα ποστάρουν και ο Σάκης και Stargazer Adonis για να συμπληρωθεί το γνωστό παρεάκι που ποστάρει σε τέτοια θρεντ… :smiley:

H ουσία συνοψίζεται στην παρακάτω φράση:

Και ευτυχώς που υπάρχουν αυτοί οι θεούληδες γιατί θα ακούγαμε όλο τα ίδια και τα ίδια.Και θα έλειπε και η χαρά της ανακάλυψης.

Tο ξεθάβω μπας και ενδιαφερθεί κανένας καινούριος και με αφορμή ένα βίντεο Cactus με τρελές συμμετοχές(Haynes,Travers,Bonamassa) που ανακάλυψα.