Patti Smith σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

Ναι, νομίζω πως την είδα, διάβαινε τους δρόμους παρέα με τα άλογα της (“Horses”) :wink:

Από λεπτό σε λεπτό, ανεβαίνει στο site μεγάλο μέρος από όσα είπε το πρωί σε mini συνέντευξη Τύπου :wink:

And here it is:
http://www.rocking.gr/article3805.php

Respect:respect: :respect:

+1

μόνο και μόνο που ανέφερε το myspace δείχνει πόσο open minded είναι αυτή η γυναίκα!

αν δεν ήταν open minded θα την είχα για πρότυπο καλό μου παιδί???

για μένα η σημαντικότερη γυναικεία εν ζωή ροκ καλλιτέχνιδα

Υ.Γ Για τον κολλητό της τον γιωργάκη γιατί δεν την ρωτήσατε???:smiley:

Μολις διαβασα τη συνεντευξη. Ενταξει, για αλλη μια φορα εδειξε ποσο τεραστιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειναι… RESPECT!
Μακαρι να μπορουσαν να σκεφτουν ετσι και κατι αλλα “φιλαρακια” μας που κυνηγανε νομικως οσους δεν “αγοραζουν” τους δισκους τους και που τρεμουν μην χασουν κανα πνευματικο δικαιωμα αν τυχον τους βγαλει φωτογραφια κανας κακομοιρης οπαδος… Ποσο πιο αληθινη θα ηταν η ηδη ωραια μουσικη μας ετσι…
Και μην μου πειτε παλι πως με το “γραμμα του νομου” εχουν δικιο. Ναι εχουν, αλλα η Patti οπως βλεπετε δεν δινει δεκαρα γι’αυτο και κοιταει πραγματα πολυ πιο ουσιαστικα. Γι’αυτο την αγαπαμε. Γιατι αυτο ειναι το ροκ…

Αντε, λιγες ωριτσες ακομα!!:slight_smile:

Προσκυνησαμε την ποιητρια του ροκ,αν και αφησε εξω πολλα αγαπημενα μου κομματια:(
Ειναι η μεγαλυτερη ροκ γυναικεια προσωπικοτητα εβερ:bow: :bow:

Απόψε είχαμε την μεγάλη χαρά και τιμή να αποχαιρετήσουμε το καλοκαίρι του 2007 θαυμάζοντας την μεγαλύτερη εν ζωή ροκ γυναικεία παρουσία απλή ζεστή φιλική ανθρώπινη η Πάττυ Σμίθ η Πάττυ Σμίθ του Gloria του People have the power του Beacause the night belongs to lovers με την υπέροχη φωνή και την μοναδική σκηνικής παρουσία της μας χάρισε μοναδικές στιγμές μουσικής απόλαυσης.
Aπλή λιτή απέρριτη μας άγγιζε με την παρουσία της μας εντυπωσίασε γιια ακόμη μια φορά και μας απείδειξε περίτρανα τι σημαίνει καλή μουσική τι σημαίνει σεβασμός στον θεατή και πως οι αληθινοί καλλιτέχνες δεν χρειάζεται να διαθέτουν τίποτε περισσότερο απο ταλέντο άποψη και σεβασμό.

Ευχόμαστε ολόψυχα να είναι πάντα καλά για να μπορεί να μας χαρίσει τέτοιες βραδιές σαν την αποψινή τέτοια τραγούδια σαν αυτά που ακούσαμε -αν και η επιλογή του playlist μπορούσε να ήταν και καλύτερη το οποίο play list δυστυχώς πέταξα το χαρτί που το γραψα αν μπορεί κάποιος ας το μεταφέρει

Στα συν της βραδιάς ο πολύς και καλός κόσμος χάρηκα δε ιδιαίτερως που είδα πάρα πολλούς νέους και αρκετές οικογένειες με παιδιά

΄΄Αντε και του χρόνου να μας έρθουν περισσότεροι

Αρχοντισσα!

Ενα πραγμα θα πω και νομιζω πως ειναι αρκετο: σε τραγουδι που δεν ηξερα ειχα καταβουρκωσει απο την απιστευτη ερμηνεια της και τους στιχους που ακουγα… Ειλικρινα τετοιο συναισθημα σε τραγουδι που δεν γνωριζω δεν εχω ξανανοιωσει ποτε! Και δεν ηταν το μονο σημειο στο live που ενιωσα ετσι…

Ελπιζω οσοι ημασταν εκει να μπορεσαμε να “ακουσουμε” αυτα που ηθελε να μας πει. Γιατι το χθεσινο ηταν κατι πολυ παραπανω απο ενα live…

Σ’ευχαριστουμε ποιητρια της καρδιας μας και συγγνωμη που αργησα τοσο πολυ να σε δω απο κοντα…

Τι να πω κι εγώ; Τόσες συναυλίες έχω δει, στο Top-10 είναι και οι δύο φορές που είδα την Patti. Πρόπερσι και σήμερα.
Μην τυχόν και δεν πάτε οι Θεσσαλονικείς!

Setlist:

Beneath The Southern Cross
Dancing Barefoot
Are You Experienced?
Free Money
Within You Without You
Wing
Gimme Shelter
Ghost Dance
Pushing Too Hard
Pissing In A River
Because The Night
Soul Kitchen
Smells Like Teen Spirit
Gloria

Encore:

Helpless
People Have The Power
Babelogue / Rock n Roll Nigger

Απλά δε λέει να γεράσει με τίποτα. Δεν την αγγίζει ο χρόνος! Αυθεντική. :bow2:
Φοβερές και οι διασκευές που έπαιξε απο το twelve . Παραλίγο να ανέβει στη σκηνή και ενας φανατισμένος θαυμαστής να παιξει φυσαρμόνικα , αλλά δεν τον άφησαν. #-o
Θεός και ο Lenny επαιξε και Seeds (Pushin’ Too Hard). Το είχε βάλει και στη συλλογή ‘Nuggets’ που είχε διαλεξει ο ίδιος τα κομμάτια.

( Κρίμα για όποιον δεν ήρθε! :lol: )

Επιτέλους γύρισα, είμαι πολύ κουρασμένος αλλά δε γίνεται να μη γράψω εντυπώσεις και να το αφήσω για αύριο…

Την έβλεπα για πρώτη φορά, και ειλικρινά αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που μπόρεσα και είδα ζωντανά μια τόσο σπουδαία καλλιτέχνη και άνθρωπο. Η Patti ήταν απλή, μα και μεγαλοπρεπής, η φωνή της είναι σα να μην έχει περάσει μια μέρα απο τότε που ξεκίνησε, η παρουσία της μαγευτική πραγματικά. Ζεστή, σε έκανε να νιώθεις πως δεν έχεις μια “ροκ σταρ” απέναντι σου, αλλά μια καλή φίλη…

Ίσως υπήρχαν κάποια τραγούδια στο σετλιστ που θέλαμε να ακούσουμε (προσωπικά, το “White Rabbit”), αλλα τι λέμε τώρα, εδώ όσοι παρευρεθήκαμε ταξιδέψαμε κανονικά πίσω στον χρόνο, η όλη ατμόσφαιρα έφερνε σε τέλη 60ς… Και πραγματικά, ακούσαμε ύμνους, ενώ το τέλος με το Rock n Roll Nigger ήταν απίστευτο, είχα χαθεί πέρα για πέρα…

Το κοινό πολύ ετερόκλητο, κάτι όμορφο φυσικά. Ο Lenny K. (kravitz?? :p) ιδανικό συμπλήρωμα της Patti, όπως και η υπόλοιπη μπάντα. Αυτά τα λίγα λοιπόν… Patti, THANK YOU

Ηταν απιστευτη η Patti!!!:slight_smile: :slight_smile:

Καλά ρε, Θεσσαλονίκη δεν πήγε κανείς; Άντε μιλήστε!

ακριβα ηταν!
γαμω τα δημητρια τους δλδ!
αν δεν ηταν στα δημητρια δλδ ποσο θα ειχε το εισητιριο??

Πόσο είχε; :-k
Eδώ είχε 35? στην προπώληση/40? στο ταμείο.
Μάλλον ακριβό αλλά έχουμε δεί και χειρότερα…

τοσο ειχε κ εδω αλλα ρε σ ειναι ΔΗΜΗΤΡΙΑ!
δλδ ο ατσαλακοτος φερνει καλιτεχνες στην πολη σε προσιτες τιμες για να τους δουν ολοι οι δημοτες! οχι μονο οι κολητοι του(που ειναι κ φραγκατοι) με τζαμπα προσκλησεις!
αλλα το νεο δημαρχειο μαλλον στοιχιζει πολλα!

Έχεις δίκιο, όταν ο δήμος μπαίνει στη μέση υποτίθεται πως το εισητήριο θα πρέπει να είναι φτηνότερο γιατί και καλά παρέχει “φτηνό πολιτισμό στο λαό”:smiley:
Από την άλλη, οι δήμοι κλείνουν ξενους καλλιτέχνες μέσω των επαγγελματιών promoters και αυτοί δεν πολυθέλουν ο κάθε δήμος να χαλάει την πιάτσα:wink:
Και εδώ σε δημοτικό φεστιβάλ πέρυσι για τους Deep Purple είχαμε ρεκόρ ακρίβειας, 50?8O

ενα θα σου πω! πριν 2 χρονια ειδαμε Al dimeola με 15 euro!
οπως ειπα ειναι το νεο δημαρχειο στην μεση…