Patti Smith

Ολοι σχεδον τη γνωριζουν για το Because the Night(και οχι αδικα),ειναι ομως υπευθυνη και για δισκους οπως Horses,Easter κλπ που εχουν αφησει στιγμα στο Rock τοσο με τους στιχους(στους οποιους εδινε ιδιαιτερη βαση)οσο και τη μουσικη της.Ποια η γνωμη σας λοιπον?

[SIZE=“2”]Rock 'n Roll Nigger[/SIZE] ρεεεεε!!!

Κατα τ’ άλλα outlaw ξέχασες να προσθέσεις το “People have the Power” στα κομμάτια που όλοι ξέρουν, και ως εκεί (ας όψονται οι - ηλίθιες όπως πάντα - διαφημίσεις κινητών).

Ιέρεια. Θεά. Αξιοσέβαστη μορφή, όσο λίγες. Απο τις σημαντικότερες γυναίκες στην ιστορία της ροκ μουσικής απλά. Χάρηκα πολύ που είχα την τύχη να δω ένα live όπως εκείνο του Λυκαβηττού πέρισυ (η εμφάνιση την τρίτη μέρα του rockwave ήταν απλά ένα δείγμα του κανονικού της live). Γνήσια ροκ φιγούρα, όχι μόνο μουσικά αλλά και στιχουργικά, και άνθρωπος που δείχνει να έχει ήθος όσο λίγοι. Τα σέβη μου.

Το ‘‘Easter’’ μου το είχαν πάρει όταν ήμουν ακόμα Δημοτικό και ομολογώ ότι τότε δε μου είχε κάνει εντύπωση. Μπορεί να το τσεκάρω ξανά.

#-oΕχεις δικιο γαμωτο το ξεχασα.Τεσπα,μιας και ανεφερα το Because the Night να σημειωθει πως στη συνθεση του βοηθησε το “Boss”(ελατε τωρα ξερετε ποιος)εξου και το live video στην αρχη,επισης ο συζυγος της Smith δεν ηταν αλλος απο τον μακαριτη κιθαριστα των MC5 Fred Smith.Οι δυο τους εγραψαν τη δισκαρα Dream of Life στ’οποιο βρισκεται το People Have the Power.

μεγαλη μορφη η patty. ο πρωτος δισκος τα σπαει

Η αγαπημένη μου τραγουδίστρια με διαφορά. Έχω όλους τους δίσκους της (7 εκ των οποίων και υπογεγραμμένους :smiley: ), την έχω δει live 3 φορές, της έχω πάρει συνέντευξη…
Ό,τι και να πεις είναι λίγο. Θα σας πρότεινα να ακούσετε και τους τελευταίους της δίσκους, όπως πχ το σκοτεινό “Gone Again” και το αντιπολεμικό “Trampin” που έχει μέσα το έπος “Radio Baghdad”!

Tί νa πει ί κανείς για την Patti Smith…Οτι ειναι φωνάρα …οτι ο ένας δίσκος της ειναι καλυτερος απο τον αλλον…οτι το Horses τα σπάει οσο λίγα αλμπουμ…oti live ειναι μια θεα…εγω μετα τα λαιβ της την θεωρώ γοητευτικότατη αν και εχει μεινει στην ιστορια του ροκ ως “the crow”
Nα τσεκαρετε και το twelve που ειναι διασκευες της σε γνωστα κομματια…γενικα δεν αρεσε αλλα εμενα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον…

υγ.τί να πεί κανεις για την κωλοφαρδια του Κοζυ…:(Μα 7 αλμπουμ?

+1
Eίναι καλό το άλμπουμ με τις διασκευές.

Το πως και τις δύο φορές που έπαιξε Rockwave έπαιξε ως “δέυτερο όνομα” αποτελεί μνημείο στην αδικία της μουσικής βιομηχανίας.
Την μπάντα που είχε πάιξει Headliner μετά την Patti το '99 τη θυμάται κανείς σας ακόμα;

[SIZE=“4”]Καρασυμφωνώ με τα παραπάνω!!![/SIZE]

Τον Ιούλιο του 2005 είχε έρθει η Patti αλλά εγώ στραβώθηκα και δεν πήγα στο live της αλλά πήγα στους White Stripes, (ήθελα να δω κάτι φρέσκο βλέπετε, είχα και πρόσκληση…ευτυχώς) που ήταν την ίδια μέρα…και δεν έπαιξαν κιόλας, έφυγαν μετά από λίγο[-X

Το Because the night είναι μακράν από τα καλύτερά της!!!

Καλά ακόμα δουλεύω όσους γνωστούς μου το '05 είχαν πάει W.S… Η συναυλία της Patti εκείνη τη μέρα ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστική!

Μπορεις τοτε να δουλευεις κι εμενα…

Ημανε νεος, δεν ηξερα!

Δούλεψέ με όσο θες ! Μου αξίζει…ας πρόσεχα :frowning:

Υ.Γ Angmar, ωραίο avatar !!! Εσύ μαζί με Lunatic !

Αστα εχω κιε γω μεγαλη λατρεια με τις γατες. Αυτες οι ατιμες, ειναι ενας μικρος θησαυρος!

Και οι 2 τελευταιες καλες ηταν,δε μπορεις να πεις.

Σαφώς. Η δεύτερη στο Λυκαβηττό ήταν εξίσου μαγική.
Στο RW όμως ήταν μέτρια, όχι γιατί η ίδια δεν ήταν καλή, αλλά γιατί το κοινό από κάτω ήταν άσχετο με τη μουσική της.
Οι καλές συναυλίες της Patti είναι μπροστά στο δικό της κοινό, και όχι μπροστά στους μπουζουκόβιους που είδαν πόρτα και μπήκαν στο Terra Vibe εκείνη τη μέρα…

+1.Εχεις δικιο εδω.

η οποια Patti θα επρεπε να ηταν headliner στο RW… αλλα η διοργανωτρια εταιρια οταν ξερει πως 20000 ατομα το λιγοτερο θα πανε για τον ηχορυπαντη :pmanu chao ε φυσικο ειναι να βαλει αυτον headliner

ΥΓ Ημουν και εγω σε αυτους που πηγαν White Stripes back in 2005…#-o

πηγα στη συναυλια της το καλοκαιρι και ηταν απιστευτη!Καμια σχεση με τους δισκους.Απειρως καλυτερη!Ταξιιιιδευα :smiley: Αγαπαμε Πατι! πατ πατ!

dancing barefoot,horses,easter,because the night,gloria,space monkey,till victory,rock’n’ roll niger φοβερα τραγουδια :smiley: :smiley: :smiley:

Respect Patti!
Δικαια κατεχει τον τιτλο της ‘ποιητριας της ροκ’ όπως και δίκαια έχει περάσει στην ιστορία με τα καταπληκτικά Horses, Easter και Wave καθώς και με το ιδιαιτερο στυλ της (το οποιο λατρευω)… Μετανιωνω που δεν καταφερω να την δω live στη Θεσσαλονικη :frowning: