Pc problems\αποριες

Σε safe mode είμαι τώρα και δουλεύει κανονικά. Δεν είναι θέμα θερμοκρασίας γιατί πρώτον, δεν ανεβάζει θερμοκρασία γιατί είναι λαπτοπ και έχω βάση με ανεμιστήρα (το δικο του ανεμιστηράκι δουλεύει κανονικά btw) και επιπλέον, όταν κλείνει λόγω υψηλής θερμοκρασίας κατα την εκκίνηση βγάζει μήνυμα ότι ο υπολογιστής έκλεισε λόγω υψηλής θερμοκρασίας.

Περίεργο. Δοκίμασε το update αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει.

Μπα, παπάρια. Τίποτα δεν έγινε. Ο υπολογιστής ανοίγει πλέον μόνο σε safe mode.

Κάνε και φορματ αλλά ελπίζω να χεις εγγύηση γιατί αν δεν φτιάξει και έτσι κάτι έκαψε φλατζα εκεί μέσα

Απ’οτι διάβασα και από άλλους που είχαν παρόμοιο πρόβλημα, σε δύο έφτιαξε με reinstall των windows αλλά σε έναν δεν έφτιαξε ούτε με φορμάτ και είπε πως το πρόβλημα ήταν στη κάρτα γραφικών του. Εγγύηση δεν έχω δυστυχώς. μιλάμε για μηχάνημα 4 χρόνων…Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Και μένα η πρώτη σκέψη ήταν ότι έχεις κάψει την κάρτα γραφικών σου, αλλά είπα να εξετάσουμε λιγότερο επίπονες για την τσέπη εκδοχές πρώτα.

κανας ειδικός στο excel?
έχω σε μία στήλη διάφορες ηλικίες, πως μπορώ να δω διάγραμμα που να δείχνει εύρος τιμών και όχι μία μία?
πόσοι δηλαδή είναι από 18 έως 25, 26-35, 36-45 κτλ?

Τα 18-25 κλπ θα ναι σταθερά;

Μια πρόχειρη λύση θα ήταν να κάνεις πρώτα ένα μεγάλο if δίπλα από τη στήλη με τα δεδομένα σου, όπου σε κάθε εύρος θα κάνεις assign άλλο χαρακτηρα (πχ if κελί 18-25 τότε “Χ” αλλιώς if 26-30 “Y”)

Αφού έχεις αυτή τη νέα στήλη με τους χαρακτήρες, παραδιπλα θα του βάλεις να μετρήσει πόσοι χ είναι, πόσοι Υ είναι, κλπ (νομιζω countif είναι η φόρμουλα)

Ύστερα μπορείς να κάνεις bar chart

Αν όλα αυτά σου φαίνονται αλπουρνεζικα, υπέθεσα πως ξέρεις κάποια βασικά. Στείλε πμ για καλύτερη βοήθεια (ειμαι από κινητό αυτή τη στιγμή)

Σίγουρα πάντως θα υπάρχει και καλύτερος τρόπος, όπως με τα πάντα στο εξελ

ναι σεχασα ήδη :stuck_out_tongue:

οι τιμές είναι σταθερές (18-25, 26-35, 36-45, 46-55, 56-65, 65-95)

Τι έκδοση είναι το Excel?

2010, ωχ, νόμιζα όλα το ίδιο κάνουν

Αν έχεις το excel [B]starter[/B] 2010, έχει τα περισσότερα features αλλά κάποια λείπουν και αν τα χρειαστείς ποτέ θα σου σπάσει τα νεύρα. Καλύτερα να έχεις κατεβασμένο το 2007 (βρίσκεται εύκολα από τορεντζ κτλ και είναι μια χαρά).

Στο προβληματάκι σου, τώρα, είναι πολύ εύκολο. Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και με το 2010.
Θα δημιουργήσεις μια καινούργια στήλη όπου το κάθε κελί θα σου μετράει πχ πόσα είναι από 18-25, πόσα 26-35 κ.ο.κ… Έπειτα θα κάνεις διάγραμμα από αυτά τα καινούργια κελιά με τον γνωστό τρόπο.

Η εντολή που θες είναι η Countifs

http://office.microsoft.com/en-us/excel-help/countif-HP005209029.aspx

π.χ.

=COUNTIFS(E10:E120;">18";E11:E18;"<25")

αυτό θα σου πει πόσα από τα κελία Ε10-Ε120 έχουν τιμή άνω του 18 και μικρότερη του 25. ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν θα σου βγάλει όσα είναι 18 ή 25. Αν τα θες και αυτά, θα πρέπει να βάλεις 17,999 και 25,00001

Δε χρειάζεται το τελευταίο, παίζει και με “>=”, “<=” η COUNTIFS.

Επίσης πρτείνω να βάλεις “$” στα ranges για να μη σου χαλάνε όταν σέρνεις τη φόρμουλα προς τα κάτω.

=COUNTIFS($E$10:$E$120;">=18";$E$10:$Ε$120;"<=25")

Mindcrime, ρώτησα για έκδοση, γιατί η COUNTIFS δεν υπάρχει από 2003 και πίσω.
Με 2010 είσαι κομπλέ.

thanks και στους 2, λογικό και εύκολο φαίνεται (θα το δοκιμάσω το απόγευμα βέβαια μιας και δεν είμαι στο pc τώρα)
να ρωτήσω και κάτι χαζό όμως, παίζουμε μόνο με αριθμούς? θα μπορούσα πχ να βάλω εκτός αυτών των 6 κατηγοριών και μία που δε γνωρίζω νούμερο (πχ να μην έχει δώσει ηλικία) ώστε να το βάλω σαν άγνωστο? τι κάνω με αυτά στην αρχική μου στήλη? κενό ή 0?

ή τα βάζεις 0 και βρίσκεις τα μηδενικά με παρόμοιο τρόπο με τον προηγούμενο, ή γράφεις μια λέξη (πχ unknown) σε κάθε τέτοια περίπτωση και βρίσκεις όσα γράφουν unknown με την παρακάτω εντολή. Προσοχή μην γραφτεί κανένα με λάθος ορθογραφία, πχ uknown γιατί τότε δεν θα προσμετρηθεί.

=COUNTIF($E$10:$E$120;“unknown”)

Θα πρότεινα να τα αφήνεις κενά και να χρησιμοποιήσεις την:

=COUNTBLANK($E$10:$E$120)

σούπερ! μπορώ να εξαιρέσω κάποια γραμμή με κριτήριο από άλλη στήλη και όχι αυτή που κάνω το γράφημα?
πχ έχω μία στήλη με 400 ονόματα, μία με τις ηλικίες, μία με τη μόρφωση (ΥΕ, ΔΕ, ΠΕ) και μία με την ομάδα του καθενός (ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, ΑΕΚ)
μπορώ σε αυτό που λέγαμε με τις ηλικίες να μετρήσω μόνο τους 380 που είναι γαυροι, βάζελοι κτλ αλλά να εξαιρεθούν οι 20 φλώροι που υποστηρίζουν εθνική μόνο?)

*οι γραμμές δεν αλλάζουν, έχω περάσει τα στοιχεία με χρονολογική σειρά και θέλω έτσι να μείνουν
*προφανώς δε ρωτάω για ομάδες, απλά για να έχετε μια εικόνα στα παραδείγματα :slight_smile:
*φοβερό πράγμα το excel τελικά…

Δοκίμασε αυτό, δε στο λέω με 100% βεβαιότητα ακριβώς γιατί στο πισι αυτό που γράφω έχω Office 2003 και δεν μπορώ να τεστάρω την COUNTIFS.

=COUNTIFS($E$10:$E$120;">=18";$E$10:$Ε$120;"<=25";$F$10:$F$120;"<>Εθνική")

Όπου [B]$F$10:$F$120[/B] η στήλη/range με τις ομάδες.

Το excel είναι μια χαρά εργαλείο btw αν μιλάμε για λίγα δεδομένα.

ναι, σορρυ για την non-‘noob’ friendly approach

Το excel είναι μια χαρά εργαλείο btw αν μιλάμε για λίγα δεδομένα.

επειδη με ενδιαφερει, εχεις κατι να προτεινεις για πολυ περισσοτερα δεδομενα; το πισι της δουλειας τρομπιζεται γενικα οταν παιζουμε με πολλα και ψαχνουμε καποια λυση

Αυτό που σου λέει ο ΚρισΠ λειτουργεί μια χαρά. Για να σου εξηγήσω τι κάνει, σε περίπτωση που θες να κάνεις οποιαδήποτε μετατροπή

=COUNTIFS([COLOR="#FF0000"]$E$10:$E$120;">=18"[/COLOR];[COLOR="#0000CD"]$E$10:$Ε$120;"<=25"[/COLOR]; [COLOR="#DAA520"]$F$10:$F$120;"<>Εθνική"[/COLOR])

Η κόκκινη συνθήκη απαιτεί το entry που βρίσκεται στη στήλη Ε10-Ε18 να είναι μεγαλύτερο/ίσο του 18
Η μπλε συνθήκη απαιτεί το entry που βρίσκεται στη στήλη Ε10-Ε18 να είναι ΚΑΙ μικρότερο/ίσο του 25
Η κίτρινη συνθήκη απαιτεί για όσα κελιά ισχύουν τα δύο παραπάνω, να ισχύει ΚΑΙ οτι το διπλανό κελί, στην στήλη F, να μην γράφει Εθνική. Αν θες να γράφει εθνική, απλά πρέπει να σβήσεις το <> (σημαίνει διάφορο).