Pc problems\αποριες

Τελικά ευτυχώς έφτιαξε με το φορμάτ. Βέβαια, δεν ξέρω κατα πόσο είναι μόνιμη η λύση…

Το επόμενο βήμα είναι να παίζεις με κάποια βάση δεδομένων (πχ Access για light διαδικασίες).

Για τι όγκους δεδομένων και τι διαδικασίες μιλάμε;

χμμ, στην ουσια εχουμε ενα “master sheet” στο οποιο λινκαρουμε πολλα αλλα spreadsheets και στα αλλα αυτα plοtαρουμε της παναγιας τα ματια, και οπως καταλαβεις γαμιεται το συμπαν, ειδικα οταν για καποιο λογω περασουμε το threshold των 24mb

E, γι αρχή δοκιμάστε να μεταφέρετε το όλο σύστημα σε Access.

Ήρθε λοιπόν και η ώρα να μου “χτυπήσει” κι εμένα ο σκληρός που έχω για αποθήκευση (και όλη τη μουσική btw).

Όταν τον βάζω πάνω στο pc φορτώνει μέχρι τα windows και μετά δεν προχωρά.
Όταν τον βάζω σε εξωτερική θήκη εμφανίζει το δίσκο, αλλά χωρίς την ονομασία του, άρα δεν μπορώ να τον κοιτάξω.
Το Bios τον βλέπει.

Υπάρχει περίπτωση να σωθεί;
Ή πρέπει να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου για ανάκτηση;

Εγω ειχα κανει ανακτηση αρχειων πριν 2 χρονια μονος μου με το Recover My Files.
Δοκιμασε το.

τι χρόνο ζωής έχουν αυτοί οι εξωτερικοί γενικά? στα πόσα χρόνια να αρχίσουμε τις προσευχές/αλλαγή τους για να είμαστε σίγουροι?

Απο προσωπικη εμπειρια, γυρω στα 5 επαθα 2 ζημιες

με τη χρήση όμως? έπαιζες αρχεία από κει? (πχ μουσική) ή απλά για backup? (εγώ προσθέτω πράγματα μία φορά τη βδομάδα αλλά γενικά δε του κάνω χρήση, κλείνω την τροφοδοσία του κτλ)

Και εγω πλεον αυτο κανω.
Αυτοι οι 2 που χαλασαν τους δουλευα αρκετα, τωρα πλεον τα κανω ολα στον εσωτερικο και εχω εναν μεγαλο (2ΤΒ) που τον ανοιγω μια στο τοσο, μεταφερω και κλεινω.

Ok ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω! Αν και προς το παρόν είναι λίγο δύσκολο να βρω crack.
Έχω βρει το Any Data Recovery όμως ίσως το δοκιμάσω με αυτό.

Επίσης, παίζει ρόλο αν το κάνω τώρα ή σε 20 μέρες που θα έχω την ευχέρεια χρόνου;

ΥΓ. ναι 5 χρόνια είναι πάνω κάτω η διάρκεια ζωής τους. Εγω δεν πρόλαβα να κάνω back up γιατί δεν είχα λεφτά για να πάρω άλλο δίσκο. Πάντως, δεν είναι ότι του έκανα την τρελή χρήση. Τέλος πάντων.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο ποτε θα το δοκιμασεις.
Εγω ειχα τεραστιο προβλημα γιατι ο δισκος ανα 4-5 λεπτα εσβηνε (μαλλον απο θερμοκρασια απο οτι καταλαβα) και μου βγηκε η παναγια να σωσω αυτα που ηθελα, Οποτε πηγαινα κουτσα-κουτσα και πηρε πολλες μερες μεχρι να τα καταφερω.
Παντως να σου πω οτι εγω το χρησιμοποιησα αφου εγινε φορματ στο δισκο, οποτε τον εβλεπα αδειο, παρολα αυτα το 80-90% το επανεφερα.

Ερώτηση: Αν έχω δύο κάρτες ήχου (την ενσωματωμένη και ενα usb stick) μπορω να splittarw σε speakers και headphones τον ήχο που έχουν δυο εφαρμογές που μπορεί να παίζουν ταυτόχρονα?

Παραδειγμα. Έστω ότι παίζει το bsplayer και το chrome, μπορώ να βγάλω στον ένα τον ήχο στα ηχεία και στο άλλο στα ακουστικά και εάν ναι πως? :slight_smile:

Είναι δυνατή η σύνδεση του tablet/laptop με δύο ομοειδείς συσκευές Bluetooth ταυτοχρονα; Π.χ. 2 ηχεία;

Ζητείται ποστ βοήθειας.
Ξαφνικά το πισί σταμάτησε να ανταποκρίνεται…το ιστορικό έχεις ως εξής, σε ένα άνοιγμα του η οθόνη κατευθείαν εμφάνισε πολύχρωμες κάθετες γραμμές χωρίς ούτε καν να εμφανίσει την πρώτη εικόνα με τα χαρακτηριστικά και από εκεί και πέρα άρχισαν οι δοκιμές.
Δοκίμασα την οθόνη με το ίδιο καλώδιο στο λάπτοπ και δούλευε μία χαρά, δοκίμασα άλλη κάρτα γραφικών στο πισι και το πρόβλημα παρέμενε, δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό πάνω του και πάλι τα ίδια, το ίδιο και με άλλη ραμ και τέλος έβγαζα κάθε driver και σκληρό με το ίδιο αποτέλεσμα.
Σημειωτέον, ότι κάθε φορά που ανοίγω για δοκιμή έχει δύο πιθανές αντιδράσεις, η μία είναι οι πολύχρωμες κάθετες γραμμές αλλά με τους ήχους που κάνει καταλαβαίνω ότι κάνει μπουτ και η άλλη αντίδραση είναι να μένει σε αναμονή η οθόνη (χωρίς σήμα λέει) και τα μόνα που να δουλεύουν είναι τα ανεμιστηράκια.

Κάτι που μου διαφεύγει και δεν δοκίμασα? Καμία πρόταση? (πέρα από το να το πετάξω…:p)

Μητρική μήπως…?? Κανονικα με τις καθετες πολύχρωμες γραμμές θα λεγα κάρτα γραφικών αλλά αφού δοκίμασες άλλη τότε μάλλον μητρική θα λεγα…

Δυτυχώς η μητρική θα είναι, δεν εξηγείται διαφορετικά.
Τώρα επειδή έμεινα με το λάπτοπ μόνο και θέλω να συνδέσω τα ηχεία (5.1), θα μου κάνει δουλειά εάν τα συνδέσω με έναν μετατροπέα ή θα πρέπει να ψάξω για εξωτερική κάρτα ήχου?

Έχω το εξής πρόβλημα:

Το router μου είναι ένα ΖΤΕ που μου δώσαν απ’ τη wind. Ένα laptop HP που έχω συνδέεται κανονικά μέσω wireless. Laptop Dell (έχω δοκιμάσει με 4 διαφορετικά μοντέλα) αλλά και Sony Vaio δε μπορούν να συνδεθούν στο wireless. Συνδέονται όμως σε οποιοδήποτε άλλο ασύρματο.

Έχω δοκιμάσει να ενημερώσω drivers δικτύου στα Dell αλλά τζίφος.

Φταίει το συγκεκριμένο ρούτερ ή κάτι άλλο;

Μπες μέσα στο menu του router από κάποιο laptop που συνδέεται και άλλαξε το κανάλι του WiFi. Αν έχεις Android κινητό κατέβασε και το WiFi analyzer για να δεις ποια κανάλια χρησιμοποιούνται περισσότερο εκεί που είσαι (και να βάλεις κάποιο άλλο).

δεν κατάλαβα που κολλάει αυτό;
Αν υπάρχει “φόρτος” στο κανάλι που εκπέμπει το ρούτερ(άρα και παρεμβολές)δεν ειναι οτι απλά έχει πρόβλημα να συνδεθεί αλλά ακόμα και στο hp laptop που όντως συνδέεται θα πρέπει να έχει τεράστια προβλήματα “ταχύτητας”, δηλαδή λογικά θα φορτώνει τις σελίδες και τα λοιπά σαν χελώνα.